Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SX3... - Page: 6

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Διαβάζοντας τα παράπονα στο forum του Serato, επαναλαμβάνω οτι το πρόβλημα σου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με όλα αυτά.

-Δεν σου πάγωσε το master volume (να μην κουνιέται στο software που ούτως ή άλλως δεν παίζει κανένα ρόλο με το VirtualDJ)
-Δεν άρχισαν τα κομμάτια να πηδάνε
-Δεν σταματούσαν / ξεκινούσαν μόνα τους τα decks
-Δεν κόπηκε ο ήχος από το USB bus (αφού το master vu έδειχνε να παίζει κανονικά)
-Δεν σου παραμόρφωσε τον ήχο, ούτε "κλείδωσε" η κονσόλα (δηλαδή πάγωσε το MIDI και δεν έστελνε εντολές)
-Δεν σου έσβησαν όλα τα led
-Και αν τα Αγγλικά μου είναι στο επίπεδο που νομίζω δεν σου πάγωσε ούτε η έξοδος ήχου
PioneerDj wrote :
We've identified an issue in some DDJ-SX3 controllers which can cause the audio output to freeze or make all the unit's LED lights switch off.


Δεν θυμάμαι αν διάβασα κάποιο άλλο πρόβλημα, αλλά η κονσόλα σου ΔΕΝ συμπεριφέρθηκε έτσι.
Εγώ στη θέση σου δεν θα κατηγορούσα την κονσόλα. Όχι γιατί έτσι θέλω να πιστεύω, αλλά γιατί έτσι δείχνουν τα γεγονότα.

Τεχνική σημείωση:
Τα Master VU-meters της κονσόλας είναι ένα απλό αναλογικό κύκλωμα. Συνδέονται παράλληλα στην έξοδο master και διαβάζοντας την τάση εξόδου σε volts "υπολογίζουν" / αναφέρουν το VU.
Με απλά λόγια, εφόσον τα master VU αναβοσβήνουν, η κονσόλα στέλνει τάση στις εξόδους της.
Η πιθανότητες να "χαθεί" το σήμα από το σημείο σύνδεσης του vu-meter στην πλακέτα εξόδου μέχρι τα τελικά βύσματα είναι απειροελάχιστη. Δηλαδή θα πρέπει μετά την σύνδεση των VU να έχει σπάσει κάποια κόλληση πάνω στην πλακέτα στο σημείο που παίρνουν ρεύμα τα XLR.
Καταλαβαίνεις οτι σπασμένη κόλληση και είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο, και δεν είναι κάτι που μπορεί να σε πολλές μονάδες ταυτόχρονα (σε μια παρτίδα π.χ.)
Με ένα σωρό άλλα πράγματα να έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να έχουν συμβεί, εγώ επαναλαμβάνω θα κοίταζα αλλού για την αιτία του κακού.
 

Posted Thu 09 May 19 @ 8:36 am
Πες τα ρε Γιώργαρε!!!!
 

Posted Thu 09 May 19 @ 8:39 am
Βασικα μεσα απο ολα αυτα που διαβασα και ακουσα αυτες τις μερες κι εγω τεινω προς το οτι δεν εφταιγε ο κοντρολερ ή και αν εφταιγε καποιος αλλος παραγοντας το προκαλεσε. Η αληθεια ειναι οτι το αγορασα με μεγαλη επιφυλαξη και εχω μεγαλη προκαταληψη, και αν η συγκυρια ετυχε στο πρωτο δυνατο του τεστ να γινει αυτο τοτε εχω κι ενα ελαφρυντικο. Επισης τα παραπονα απο το αλλο forum τα ανεβασα ξεκαθαρα για να δειξω το ποσα διαφορετικα bugs-προβληματα εχουν αναφερθει (σε καποιους ακομα και μετα απο ενα μηνα συνεχους απροβληματιστης χρησης) και δεν νομιζω οτι ειχε γινει κατι αντιστοιχο (Κωνσταντινε) για την sx2 (η ακομα και της sx1 που ηταν και η πρωτη)
Τελοσπαντων ας βαλουμε μια ανω τελεια κι ας κρατησουμε αυτο το νημα ζωντανο για θεματα sx3 (ωστε να μην χρειαζεται η κακιστη αναζητηση του forum ) κι ελπιζω να μην επανελθουμε για το συγκεκριμενο προβλημα.
 

Posted Thu 09 May 19 @ 2:00 pm
παντως αν και δεν βρισκω το νημα οταν ειχα παρει την 2 ειχα κατι θεματα και ο γιωργος μου ειπε να αλλαξω το filmware και οντως τα θεματα λυθηκαν φανταζομαι λοιπον οτι για να βγαλουν αναβαθμιση του filmware καποιο προβλημα θα υπηρχε
 

Posted Thu 09 May 19 @ 6:54 pm
Λοιπον μετα απο 4 πολυωρα set που μεσολαβησαν απο το τελευταιο post για το θεμα αυτο , ολα δείχνουν οτι η κονσολα ειναι μια χαρα και λειτουργει αψογα. Προφανως το "κοψιμο" αυτο του ηχου δεν προηλθε απο τα δικα μου μηχανηματα και συνεπως πολυ φασαρια για το τιποτα.. Ευχαριστώ ολους τους συναδερφους για την συμμετοχη και κραταμε το νημα αυτο ζωντανο για οποιοδηποτε θεμα sx3 παρουσιαστει (εξω απο δω και μακρια!)
ΥΓ Η διπλη usb ειναι πραγματικα φοβερη υποθεση.
 

Posted Sun 02 Jun 19 @ 8:46 pm
η κονσολα παιζει ακοπα εδψ και αρκετο καιρο χωρις προβλημα
το μονο θεμα που εχω και δεν ξερω εαν ειναι στις σκεψεις των προγραμματιστων να το δουν ειναι η χαηλη ενταση των samples
εχω βαλει το gain τερμα αλλα οταν η ενταση ( η μαστερ ) ειναι μεγαλη τα samples με τερμα το ποτενσιομετρο ισα που ακουγονται καπου στο βαθος οποτε αναγκαζομαι και τα φορτωνω σε ενα ντεκ για να εχω την επιθυμητη ενταση
αυτο θα ηθελα να δειτε εαν βεβαια μπορει να γινει κατι
με την 2 θυμαμαι το ποτενσιομετρο ισα που περναγε την μεση
 

Posted Sun 09 Jun 19 @ 3:19 pm
Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Το volume στα samples το εχω μόνιμα στη μεση και η ενταση του ειναι ικανοποιητικη. Το master volume που το δουλευεις? Εγω στα πολυ high να το φτασω 13:00 (θεωρησε το σαν ρολοι).
 

Posted Sun 09 Jun 19 @ 3:52 pm
Ναι στο 13 το εχω και εγω με μειον 6 απο την κονσολα δεν ξερω μην εχει αυτο να κανει
 

Posted Sun 09 Jun 19 @ 6:52 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
Ναι στο 13 το εχω και εγω με μειον 6 απο την κονσολα δεν ξερω μην εχει αυτο να κανει


Εγω στην κονσολα δεν εχω πειραξει τιποτα.. Μονο το serato mode εχω γυρισει σε other. Απο default ποσο ειναι? 0db?
Το vdj το εχω -3db για να εχω headroom.
Στο κανει και στα βασικα samples του vdj (πχ siren,airhorn etc)?
 

Posted Sun 09 Jun 19 @ 7:34 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
η κονσολα παιζει ακοπα εδψ και αρκετο καιρο χωρις προβλημα
το μονο θεμα που εχω και δεν ξερω εαν ειναι στις σκεψεις των προγραμματιστων να το δουν ειναι η χαηλη ενταση των samples
εχω βαλει το gain τερμα αλλα οταν η ενταση ( η μαστερ ) ειναι μεγαλη τα samples με τερμα το ποτενσιομετρο ισα που ακουγονται καπου στο βαθος οποτε αναγκαζομαι και τα φορτωνω σε ενα ντεκ για να εχω την επιθυμητη ενταση
αυτο θα ηθελα να δειτε εαν βεβαια μπορει να γινει κατι
με την 2 θυμαμαι το ποτενσιομετρο ισα που περναγε την μεση

Βάλε την έξοδο από το sambler αν δεν το έχεις κάνει στο master όχι στα deck.Εγώ αν θυμάμαι καλά έτσι το έλυσα και ακούγεται μια χαρά.

Αυτό που κάνει το κοντρολερ είναι στην περίπτωση που έχεις συνδεδεμένο κάτι να παίζει στο Line in και στην usb υπάρχει υπολογιστής συνδεδεμένος έστω και κλειστός να είναι αφού δεν υπάρχει τροφοδοσία στον υπολογιστή το κοντρόλερ κάνει διακοπές ήχου σαν να του παίρνει το ρεύμα ο υπολογιστής.
Επίσης αν το δεύτερο labtop δεν έχει τροφοδοτηθεί αλλά είναι συνδεδεμένο με την usb βγάζει ένα ήχο σαν βράσιμο και δεν παίζει σωστά.
 

Posted Mon 10 Jun 19 @ 5:40 pm
djkappas wrote :
kokkinoskoufitsos wrote :
η κονσολα παιζει ακοπα εδψ και αρκετο καιρο χωρις προβλημα
το μονο θεμα που εχω και δεν ξερω εαν ειναι στις σκεψεις των προγραμματιστων να το δουν ειναι η χαηλη ενταση των samples
εχω βαλει το gain τερμα αλλα οταν η ενταση ( η μαστερ ) ειναι μεγαλη τα samples με τερμα το ποτενσιομετρο ισα που ακουγονται καπου στο βαθος οποτε αναγκαζομαι και τα φορτωνω σε ενα ντεκ για να εχω την επιθυμητη ενταση
αυτο θα ηθελα να δειτε εαν βεβαια μπορει να γινει κατι
με την 2 θυμαμαι το ποτενσιομετρο ισα που περναγε την μεση

Βάλε την έξοδο από το sambler αν δεν το έχεις κάνει στο master όχι στα deck.Εγώ αν θυμάμαι καλά έτσι το έλυσα και ακούγεται μια χαρά.

Αυτό που κάνει το κοντρολερ είναι στην περίπτωση που έχεις συνδεδεμένο κάτι να παίζει στο Line in και στην usb υπάρχει υπολογιστής συνδεδεμένος έστω και κλειστός να είναι αφού δεν υπάρχει τροφοδοσία στον υπολογιστή το κοντρόλερ κάνει διακοπές ήχου σαν να του παίρνει το ρεύμα ο υπολογιστής.
Επίσης αν το δεύτερο labtop δεν έχει τροφοδοτηθεί αλλά είναι συνδεδεμένο με την usb βγάζει ένα ήχο σαν βράσιμο και δεν παίζει σωστά.

αυτα που γραφεις δεν μου τα κανει εμενα...το μονο υστερημα απο την sx2 ειναι ξαναλεω οτι δεν αναγνωριζει αυτοματα την κοσολα μετα απο στιγμιαια διακοπη ρευματος και αυτο το θεμα με τα σαμπερ...τωρα αυτο που ειπες πως το βαζω να κανει εξοδο στο μαστερ?ειναι στις επιλογες του προγραμματος?
 

Posted Mon 10 Jun 19 @ 7:31 pm
dimitris_g wrote :
kokkinoskoufitsos wrote :
Ναι στο 13 το εχω και εγω με μειον 6 απο την κονσολα δεν ξερω μην εχει αυτο να κανει


Εγω στην κονσολα δεν εχω πειραξει τιποτα.. Μονο το serato mode εχω γυρισει σε other. Απο default ποσο ειναι? 0db?
Το vdj το εχω -3db για να εχω headroom.
Στο κανει και στα βασικα samples του vdj (πχ siren,airhorn etc)?

το ειχα βαλει αρχικα στο -6 ακομα και στο -12 απο το προγραμμα αλλα μετα ειχα αναντιστοιχια με τα λεντακια εισοδου αλλα και του μαστερ οποτε το εβαλα προεπιλογη στο προγραμμα και το κατεβασα ( το σημα )απο τις επιλογες της κονσολας νομιζω ειναι ποιο σωστο ετσι...θα δειξει...οχι δεν το εχω κοιταξει στα βασικα samples εχω δικα μου που παιζω και με την 2 δεν ειχα θεμα θα κοιταξω τωρα και την λυση που προτεινε ο καππας και βλεπουμε
 

Posted Mon 10 Jun 19 @ 7:35 pm
Στις επιλογές sampleroutputdeck βάλε 0 και είσαι μια χαρά.
 

Posted Tue 11 Jun 19 @ 8:03 am
για να το δουμε και αυτο ...
 

Posted Tue 11 Jun 19 @ 8:14 am
djkappas wrote :

Αυτό που κάνει το κοντρολερ είναι στην περίπτωση που έχεις συνδεδεμένο κάτι να παίζει στο Line in και στην usb υπάρχει υπολογιστής συνδεδεμένος έστω και κλειστός να είναι αφού δεν υπάρχει τροφοδοσία στον υπολογιστή το κοντρόλερ κάνει διακοπές ήχου σαν να του παίρνει το ρεύμα ο υπολογιστής.
Επίσης αν το δεύτερο labtop δεν έχει τροφοδοτηθεί αλλά είναι συνδεδεμένο με την usb βγάζει ένα ήχο σαν βράσιμο και δεν παίζει σωστά.


Αυτό ακούγεται σαν πρόβλημα στα ρεύματα (γειώσεις κτλ) είτε της εγκατάστασης είτε του υπολογιστή.
Δοκίμασε κατ' αρχήν με ένα καλύτερο καλώδιο USB όπως επίσης και να πάρεις ήχο Balanced (από τα XLR)
Αν το ψάξεις λίγο θα βρεις τι ακριβώς φταίει και κατά 99,9% δεν θα είναι η κονσόλα αυτή καθ' αυτή (εκτός κι αν έπεσες σε ελαττωματικό προϊόν)
 

Posted Tue 11 Jun 19 @ 8:49 am
θα το κοιτάξω σήμερα ευχαριστώ Γιώργο.
Μόλις μίλησα με τεχνικό στην Intersys και απαραιτήτως πρέπει το labtop να έχει τροφοδοτηθεί πριν συνδεθεί στο κοντρόλερ αυτό μου είπαν υπάρχει και στις οδηγίες.
Επίσης μου είπαν ότι όσες έχουν πουληθεί στο 2019 είναι βελτιωμένες σε σχέση με τις πρώτες και τα προβλήματά τους.
Εγώ νομίζω το έκανε και χωρίς συνδεδεμένο labtop σαν αναλογικός μίκτης το πρόβλημα, σήμερα θα το τσεκάρω.
 

Posted Tue 11 Jun 19 @ 9:28 am
Στις τελευταίες εκδηλώσεις έπαιζα χωρίς πρόβλημα με ένα labtop στη usb και είχα βάλει και το κοντρολερ του συναδέλφου στο line in χωρίς κανένα πρόβλημα. Παίζω πάντα με καλά καλώδια και balanced xlr.Βέβαια τα test συνεχίζονται.
 

Posted Wed 12 Jun 19 @ 4:02 pm
djkappas wrote :
Στις επιλογές sampleroutputdeck βάλε 0 και είσαι μια χαρά.

στο 0 ειναι απο προεπιλογη
 

Posted Fri 14 Jun 19 @ 4:48 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
djkappas wrote :
Στις επιλογές sampleroutputdeck βάλε 0 και είσαι μια χαρά.

στο 0 ειναι απο προεπιλογη


Δεν υπάρχει κάτι άλλο εγώ αυτή την επιλογή έκανα και δουλεύω στο 50% την ένταση του sampler.
 

Posted Sat 15 Jun 19 @ 8:24 am
Σιγουρα βγαζεις το output sta samplea απο master και οχι απο το deck; θα κοιταξω κι εγω τα settings μου να δω τι αλλο μπορει να ειναι
 

Posted Sat 15 Jun 19 @ 8:34 am
57%