Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SX3... - Page: 7

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

 

Posted Sat 15 Jun 19 @ 12:42 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Προσπαθώ να καταλάβω... υπάρχει πρόβλημα με την έξοδο του Sampler ?
H DDJ-SX3 έχει ειδική έξοδο στην κάρτα ήχου της για την έξοδο του Sampler, και αυτή πρέπει να υπάρχει στο Audio Setup, όπως φαίνεται στο manual
http://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjsx3/setup.html

Με το παραπάνω setup, ο Sampler οδηγείται κατευθείαν στο Master της κονσόλας και η ένταση αυτής της εξόδου χειρίζεται με το ποντεσιόμετρο Ν.17 όπως αναγράφεται εδώ http://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjsx3/layout/mixer.html
 

Posted Sat 15 Jun 19 @ 12:54 pm
Ολα δειχνουν οτι ειναι χαμηλογραμμενα τα samples σου... κανε μια δοκιμη με τα default samples (πχ.siren,air horn etc) και πες μας
 

Posted Sun 16 Jun 19 @ 12:17 pm
ειναι αληθεια οτι δεν εχω δοκιμασει τα δικα του γιατι παντα δουλευα τα δικα μου....και στην 2 ειχα αρκετη ενταση με αυτα θα δοκιμασω λιγο τα δικα της απο εκει θα καταλαβουμε αν το προβλημα ειναι δικο μου η της κονσολας πιθανον να με μπερδευει και το περιστροφικο ποτενσιομετρο
 

Posted Sun 16 Jun 19 @ 2:39 pm
Και κατι ασχετο με τα samples αλλα σχετικο με τηνs x3. Γιατι στο βασικο sound set up στο audio configuration οταν ειναι επιλεγμενη μονο η καρτα ηχου (sx3), και output δεν υπαρχει επιλογη (πχ master& headphones ή external mixer) δεν δουλευει το master balance του προγραμματος? Μονο εαν επιλεξω master & headphones δουλευει αλλα τοτε πειρπλεκεται το αλλο θεμα που ειχα με την εναλλαγη των usb..
Επισης γνωριζει κανεις εαν εχει η κονσολα hardware master balance καπου και μου διαφευγει?
 

Posted Sun 16 Jun 19 @ 4:33 pm
Κανενας συναδελφος με sx3 να μοιραστει το sound configutation του μαζι μας?
 

Posted Wed 19 Jun 19 @ 5:06 am
Το σωστό sound setup είναι εδώ:
http://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjsx3/setup.html

Και σε περίπτωση που κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει timecodes διαβάζει και εδώ:
http://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjsx3/advanced.html

Χωρίς παρεξήγηση, όλες οι κονσόλες έχουν το μαγικό κουμπάκι που φορτώνουν το σωστό Audio Setup που χρειάζονται. Γιατί πάτε και κάνετε του κεφαλιού σας 8 στους 10 χρήστες δεν μπορώ να καταλάβω...
(Μην παρεξηγηθεί κανένας, το λέω με διάθεση χιούμορ)
Για να έχει όλες αυτές τις "εγγραφές" η κονσόλα στο audio setup προφανώς και τις χρειάζεται.

Υ.Γ.:
Η SX3 είναι η δεύτερη κονσόλα της Pioneer (και οι δύο για Serato) μετά την SZ2 που έχει αυτό το περίεργο audio setup. Ναι χρειάζονται 6 έξοδοι (μία για κάθε deck, μία για τα ακουστικά και μία για το Sampler) για να δουλέψει σωστά.
Παρόλο που στέλνει μία έξοδο για κάθε deck την δουλειά (μίξη, EQ, gain κτλ) την κάνει το πρόγραμμα και όχι η κονσόλα.
 

Posted Thu 20 Jun 19 @ 1:14 am
Ωραια George. Συμφωνουμε στο επακρο μεχρι εδω. Γιατι ομως με αυτο το set up ΔΕΝ λειτουργει το balance του vidj;;;;
 

Posted Thu 20 Jun 19 @ 4:33 am
Γιατί ΔΕΝ υπάρχει master output απ' οτι βλέπεις
Οπότε για να "δουλέψει" το balance θα έπρεπε να τρέχει σε κάθε deck χωριστά.
 

Posted Fri 21 Jun 19 @ 6:57 am
PhantomDeejay wrote :
Γιατί ΔΕΝ υπάρχει master output απ' οτι βλέπεις
Οπότε για να "δουλέψει" το balance θα έπρεπε να τρέχει σε κάθε deck χωριστά.

Δεν σε καταλαβα... εννοεις οτι δεν εχει η κονσολα master output οποτε δεν μπορει να το αποδωσει και το προγραμμα?

 

Posted Fri 21 Jun 19 @ 8:04 am
Ακριβώς.
Το master_balance το πρόγραμμα το εφαρμόζει στην έξοδο master. Το sound setup της SX3 όμως δεν έχει έξοδο master! (Η SX και η SX2 είχε)
 

Posted Fri 21 Jun 19 @ 11:31 am
Ευχαριστω Γιωργο. Τωρα το επιασα. Παρεπιπτοντως ειμαι ο τυπος που ανεφερες παραπανω... δηλαδη τα σκαλιζει ολα και πειραματιζεται ακομα και οταν όλα δουλευουν ρολοι 🙄😁😁
Αλλα δεν παρεξηγιεμαι μην αγχονεσαι...χαχαχαχαχα.
 

Posted Fri 21 Jun 19 @ 11:58 am
PhantomDeejay wrote :
Ακριβώς.
Το master_balance το πρόγραμμα το εφαρμόζει στην έξοδο master. Το sound setup της SX3 όμως δεν έχει έξοδο master! (Η SX και η SX2 είχε)


Δηλαδη να υποθεσω οτι και τα effect του vdj που κανουν pan (left-right) δεν θα δουλευουν?
 

Posted Fri 21 Jun 19 @ 4:22 pm
Τα effect εφόσον τρέχουν στο deck θα δουλέψουν κανονικά. Αν τα βάλεις να τρέξουν στο master, όχι
 

Posted Fri 21 Jun 19 @ 6:06 pm
Τελειως ακαταλαβιστικη ενεργεια της pioneer... τι κερδισε που το αφαιρεσε αυτο?
 

Posted Fri 21 Jun 19 @ 6:22 pm
Αυτό δεν νομίζω ότι μπορεί να στο απαντήσει κάποιος. Αλλά δεν είναι επιλογή της Pioneer. Είναι επιλογή του Serato.
Η Pioneer στις δικές της κονσόλες (σειρά R για Rekordbox) προωθεί σταθερά τη χρήση MIDI mixing (master + headphones στο audio setup)
Μάλιστα στην DDJ-800 και το Booth out είναι software!
 

Posted Fri 21 Jun 19 @ 8:00 pm
sx3 τα προβλήματα συνεχίζονται και χθες το virtyal πάγωσε μετά από τριξίματα διακοπές στον ήχο ευτυχώς πριν έρθει ο κόσμος στο γάμο.Έκανα επανεκκίνηση και δούλεψα όλη νύχτα χωρίς πρόβλημα αλλά δεν τόλμησα να πάω στο δεύτερο labtop καθόλου.Αν το ξανακάνει την πούλησα και γυρνάω στην rx που δεν είχα πρόβλημα ποτέ.
 

Posted Sun 23 Jun 19 @ 2:36 pm
Αυτο πιο πολυ με θεμα του laptop μοιαζει παρα της κονσολας. Εγω με την sx2 καποιες φορες που ειχα κατι τετοια περιεργα εμπαινα στο sound setup και apply στην καρτα ηχου και εστρωνε αμεσως. Παντως πλεον η sx3 βλεπω να δουλευει τοσο αξιοπιστα οσο η sx1 και sx2.
 

Posted Sun 23 Jun 19 @ 5:30 pm
dimitris_g wrote :
Αυτο πιο πολυ με θεμα του laptop μοιαζει παρα της κονσολας. Εγω με την sx2 καποιες φορες που ειχα κατι τετοια περιεργα εμπαινα στο sound setup και apply στην καρτα ηχου και εστρωνε αμεσως. Παντως πλεον η sx3 βλεπω να δουλευει τοσο αξιοπιστα οσο η sx1 και sx2.


Tο συγκεκριμένο παίζει από γάμο σε γάμο ούτε update δεν του κάνω. Mόνο το virtual κάνω update και το έχω μόνο για να παίζω δεν κάνει απολύτως τίποτα άλλο.
Με άλλο labtop μου το έχει κάνει κάποιες φορές αλλά έλεγα θα είναι επειδή είναι φορτωμένο.Τελικά πρέπει να υπάρχει κουσούρι....
 

Posted Sun 23 Jun 19 @ 6:20 pm
η κονσολα δουλευει καθε μερα σχεδον τον τελευταιο μηνα...κανενα θεμα ολα καλα
 

Posted Sun 23 Jun 19 @ 9:28 pm
67%