Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SX3... - Page: 5

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Το 1ο πράγμα που θα έπρεπε να αναφέρεις και κατ' επέκταση να επικεντρωθείς εκεί, είναι το γεγονός ότι κούμπωσες τον controller πάνω σε μία μικροφωνική!

Δεδομένων, λοιπόν, ότι: α΄) Η μικροφωνική δεν "ελέγχθηκε" - setαρίστηκε για την συγκεκριμένη συνδεσμολογία (και όχι, η μικροφωνική δεν είναι μίκτης!) και ότι: β΄) O Phantom ανέφερε ότι τα master-leds είναι "παράλληλα" του output, οι πιθανότητες και η λογική λέει ότι κάποια "προστασία" (?) της μικροφωνικής σου έκανε καψόνι...

Από κει και πέρα, μέχρι την 1η Ιουνίου, έχεις χρόνο να αφήσεις την SX3 να λειτουργήσει άπειρες ώρες, αναπαράγοντας αμέτρητες λίστες (AutoMix) και να "ακούσεις" εάν θα στο ξανακάνει...

Όσον αφορά στο μάστορη - κάστορη που "τεστάρει" τους controller με βάση το Serato (!), θα ήθελα πάρα πολύ να τον συναντήσω από κοντά, όχι για να μου τα πει κι εμένα αυτά, αλλά κυρίως για να μου τα τεκμηριώσει...
 

Posted Mon 06 May 19 @ 1:24 pm
Αυτο εχει απο κατω εμενα αλλα φενεται να εχει γινει με το χερι δεν ξερω ειναι πολυ τααπατσουλικη κουκίδα για να ειναι εργοστασιακη...να ελςνθηκε απο αερβις και μετα να πωληθηκε;
Παντως οπως ανεφερα δςν εχει παρουσιάσει πρόβλημα
Μμμμ δεν μου ανεβαζει την φωτο το κινητο θα την στειλω αργοτερα
 

Posted Mon 06 May 19 @ 1:47 pm
Theios Giorgos wrote :

Α) O Phantom ανέφερε ότι τα master-leds είναι "παράλληλα" του output
Β) οι πιθανότητες και η λογική λέει ότι κάποια "προστασία" (?) της μικροφωνικής σου έκανε καψόνι...

Γ) Από κει και πέρα, μέχρι την 1η Ιουνίου, έχεις χρόνο να αφήσεις την SX3 να λειτουργήσει άπειρες ώρες, αναπαράγοντας αμέτρητες λίστες (AutoMix) και να "ακούσεις" εάν θα στο ξανακάνει...

Δ) Όσον αφορά στο μάστορη - κάστορη που "τεστάρει" τους controller με βάση το Serato (!), θα ήθελα πάρα πολύ να τον συναντήσω από κοντά, όχι για να μου τα πει κι εμένα αυτά, αλλά κυρίως για να μου τα τεκμηριώσει...


Α) δεν το καταλαβα αυτο. Θα μου το εξηγησεις τηλεφωνικως

Β) πιο πιθανο το βλεπω να πηγε ο γιος του να πειραξει κατι στην κονσολα και να εκλεισε τίποτα κατα λαθος και μετα να εκανε την μαμουνα (γιατι ως γνωστον ειμαι και αγριος : p )

Γ) οταν μου το εκανε πατησα play στο αλλο ντεκ να ακουσω ενα κομματι στα ακουστικα. Αν θυμαμαι καλα οπως εκανα search σταματησε το κομματι που ηταν στον αερα. Ανεβασα γρηγορα το ποντεσιομετρο να παιξει το αλλο αλλα δεν εβγαινε ουτε αυτο. Οταν πηγα να φορεσω τα ακουστικα παλι να δω αν παιζει στα ακουστικα ξαναηρθε ο ηχος συνεχιζοντας το τραγουδι οπως εαν δεν είχε κοπει ποτε.. Όλα αυτα μπορει να ειναι και συμπτωσεις. Επισης μια κακη στιγμή του οτιδηποτε στην παρθενικη χρηση της σε εκδήλωση για να δημιουργηθει ολη αυτη η αναστατωση ...
Τωρα αν θα την βαλω στο automix και παιζει 2 βδομαδες ασταματητα χωρις το παραμικρο πιστευεις οτι ειναι αρκετο για μην τρεμει το φυλοκαρδι μου οταν θα κανει εισοδο το ζευγαρι την 1 ιουνιου και θα πρεπει να κανω load και play το κομματι της τουρτας και του χορου? Η εμιστοσυνη θελει πολύ χρονο για να ανακτηθει και ούτε ο μαστορης-καστορης μπορει να με ησυχασει

Δ) αυτος ο τεχνικος φιλε μου ελεγχει τα μηχανηματα μας και θα σου πω και περισσοτερες λεπρομερειες απο κοντα....
Οποτε καταλαβαινεις το μπρος γκρεμος.....

 

Posted Mon 06 May 19 @ 2:15 pm
ανεβαζω την φωτο..
οσο για τον τεχνικο που λετε οταν πηρα τηλ και τον ρωτησα για τις ελλατωματικες μοναδες αγριεψε λες και δεν ειχα δικαιωμα να ρωτησω με ενα υφος οτι μας πρηξατε πια με αυτα μην την παιρνετε χεστηκα και μολις μου απαντησε το εκλεισε ουτε ευχαριστω δεν προλαβα να πω
τελως παντων ειπα οτι ο χριστιανος την δεδομενη ωρα θα ηταν εκνευρισμενος με κατι αλλο και την πληρωσα εγω αλλα μαλλον ετσι ειναι μονιμα
τωρα η κοκιδα αυτη ειναι οκ? φενεται να εχει γινει με το χερι αλλα υπαρχει...παντως θεμα δεν εχω με την κονσολα μηνες τωρα
 

Posted Mon 06 May 19 @ 4:05 pm
Με βάση και την ημερομηνία παραγωγής, απ' οτι φαίνεται η κονσόλα ελέγχθηκε εκ' των υστέρων και της προσθέσαν την μαύρη κουκίδα.
Θεωρητικά θα έπρεπε να κολλήσουν αυτοκόλλητο, και όχι να κάνουν μια κουκκίδα με μαρκαδόρο, αλλά η ουσία είναι οτι η κονσόλα ελέγθηκε.

Υ.Γ.:
Πάνω από μία μικροφωνική:
Τι κάνει αυτό το κουμπί; (πατάει το solo σε ένα κανάλι) :P
 

Posted Mon 06 May 19 @ 6:38 pm
@ Phantom...

Είναι πολλά τα κουμπιά Γιώργο! :-) Έχει και mute και send και βυθιζόμενα και περιστρεφόμενα και κόκκινα και πράσινα...

@ Dimitris...

Ανιψιέ, έχουμε κάνει σεμινάρια επί σεμιναρίων. Δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία να μην συνδέεις κάθε φορά τον controller σου απ' ευθείας στο gear και ποτέ σε mixer ή μικροφωνική! Τώρα, κατά 99% φταίει κάτι άλλο πλην του controller, αλλά μέχρι να σου φύγει η ιδέα, θα είναι η ώρα να τον αλλάξεις με νεότερο μοντέλο...
 

Posted Mon 06 May 19 @ 7:34 pm
Theio λεπτομερειες σχετικα με το μαγαζι απο κοντα μην χαλασουμε το νημα. Για οσον αφορα την διακοπη τωρα ο μοναδικος ανθρωπος που ειχε προσβαση στον εξωστη που βρισκεται η μικροφωνικη με διαβεβαιωσε (και δεν βλεπω το λογο να μην μου ελεγε την αληθεια) οτι δεν ανεβηκε καθολου επάνω, και οτι ηταν εξω μαλλον εκεινη την ωρα γιατι ουτε την διακοπη ακουσε. Τωρα τι να πω. Μακαρι να ηταν απ το μαγαζι και να ειναι τοσο συμπτωση να κοπει ο ηχος μετα απο τοσες φορες που εχω παει εκει, την μερα που δοκιμασα πρωτη φορα την κονσολα (την οποια ετσι κι αλλιως ημουν επιφυλακτικος με ολα αυτα που εχω ακουσει-διαβασει).
 

Posted Mon 06 May 19 @ 8:51 pm
γνωριζει κανεις ποιο ηταν το προβλημα και αποσυραν τις κονσολες για σερβις και με ποιο τροπο τις επισκευασαν?
 

Posted Mon 06 May 19 @ 9:00 pm
"Pioneer DJ has discovered a problem which can cause the audio output to freeze or make the LEDs switch off on at least some of its new DDJ-SX3 controllers – and although the company is denying that it is mounting a recall, it is asking affected users to get in touch."
Μονο που δεν εχω μπορεσει να εντοπισω κανεναν σε Ελλαδα ή εξωτερικο που να ειχε το συγκεκριμενο προβλημα για να βγαλουμε κανα συμπερασμα (οπως πχ ποσο συχνα το παρουσιαζει)
Οσον αφορα την επισκευη εικαζω οτι αλλαζουν καποια ή καποιες πλακετες που ευθυνονται για το προβλημα

*ασχετο - πες μας και το μικρο σου ονομα χαρην συντομιας
 

Posted Mon 06 May 19 @ 9:19 pm
ε και το μικρο μου μεγαλο ειναι οπως και το νικ
κωσταντινο με λενε
 

Posted Mon 06 May 19 @ 9:42 pm
Theios Giorgos wrote :
@ Phantom...
Είναι πολλά τα κουμπιά Γιώργο! :-) Έχει και mute και send και βυθιζόμενα και περιστρεφόμενα και κόκκινα και πράσινα...


Άσχετο, αλλά το πιο "περίεργο" που "μου έχει τύχει" με μικροφωνική είναι ξαφνικά να παίζει χάλια ο ήχος, να μην ακούγονται οι φωνές σε πολλά τραγούδια, να βγαίνουν υπερβολικά πολλά μπάσα και γενικότερα μια εφιαλτική κατάσταση...

Αν δεν μάντεψες την αιτία του κακού:
Ένας έξυπνος sound engineer (ο Θεός να τον κάνει) πήγε και άλλαξε και τα δύο κανάλια της κονσόλας ώστε να παίζουν στο κέντρο (χωρίς PAN) αντί για Left/Right που ήταν ρυθμισμένα (υποθέτω οτι θεώρησε οτι θα ήταν καλύτερα να παίζει το σύστημα μονοφωνικά)
Όμως στο ένα κανάλι είχε ξεχαστεί (άγνωστο από πότε και γιατί) η αντιστροφή φάσης ενεργοποιημένη...
Μέχρι να βρεθεί η αιτία του κακού η εκδήλωση της βραδιάς πήγε άκλαυτη!!!

(Υ.Γ.: Δεν έπαιζα εγώ. Εγώ ήμουν καλεσμένος σε εκδήλωση σε διπλανό κτήμα και με φώναξε ο συνάδελφος που ξαφνικά δεν μπορούσε να ακούσει τι έπαιζε...)

Υ.Γ.2:
Σε μικροφωνική προτιμούμε πάντα να συνδεθούμε σε γραμμή Low Z (γραμμή μικροφώνου) με κάποιο D.I. Box
ΔΕΝ χρησιμοποιούμε ΠΟΤΕ αντάπτορα από RCA σε καρφί (ή XLR) γιατί αν το Phantom Power είναι ενεργοποιημένο στην κονσόλα (στις περισσότερες είναι και καλά κάνει και είναι) τότε σίγουρα κάποια στιγμή ο ήχος θα παραμορφώνει τόσο πολύ που δεν θα ακούγεται...
 

Posted Mon 06 May 19 @ 10:03 pm
 

Posted Wed 08 May 19 @ 4:14 pm
Ο Κωνσταντίνος (kokkinoskoufitsos) κοιμάται μια χαρά! Εσύ είσαι ο περίεργος...
 

Posted Wed 08 May 19 @ 5:19 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Παιδιά καλή η πλάκα αλλά όταν το μηχάνημα είναι αναξιόπιστο απαραίτητα πρέπει να το σουτάρεις ,,.
Όλες η αναφορές για το θέμα ΔΕΝ έχουν καμιά θετική εξέλιξη και το πρόβλημα παραμένει και όπως
είπα σε άλλο νήμα έχει θαφτεί από την Pioneer.
Νομίζω ότι το μόνο παραθυράκι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι η πολλαπλή αναφορά (πάνω από τρεις φορές) με το ίδιο πρόβλημα στο service και ύστερα είναι υποχρεωμένοι (μάλλον) να σου αντικαταστήσουν το προϊόν με εφάμιλλο η καλύτερο του υπάρχοντος με την όποια διαφορά από εσένα.
Προσωπική εμπειρία από laptop με πρόβλημα στην αναγνώριση της μπαταρίας που μου το άλλαξαν με καλύτερο ....
 

Posted Wed 08 May 19 @ 6:09 pm
Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα...

1. Ο "νέος" SX3 κυκλοφόρησε παγκοσμίως τέλη Οκτωβρίου - αρχές Νοεμβρίου. Πλην, όμως, η συντριπτική πλειοψηφία αναφορών προβλημάτων στο net, αφορά SX3, ο οποίος αποκτήθηκε από αυτούς που κάνουν αναφορές προγενέστερα. Όποιος είναι παρατηρητικός, το βλέπει στις σχετικές ημερομηνίες...

2. Έχουν αντικατασταθεί εκατοντάδες ή και χιλιάδες SX3, αλλά δεν υπάρχουν εκατοντάδες ή χιλιάδες αναφορές προβλημάτων...

3. Στο forum ήδη υπάρχει μέλος το οποίο διαθέτει τον SX3, τον χρησιμοποιεί επαγγελματικά και συχνά, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (όπως τουλάχιστον ανέφερε).

4. Κάποια "προβλήματα" που αναφέρονται για τον SX3, έχουν αναφερθεί (αρχικά) και για τον SX2 (για τα οποία φυσικά και δεν ήταν "ελαττωματικός" ο SX2). Όποιος μπει σε σχετικά forum και διαβάσει, θα το επαληθεύσει...

5. Δεν μπορούμε με μόλις 1 "κόλλημα", για το οποίο δεν έχουμε καταλήξει στο εάν έφταιγε αποκλειστικά και μόνον ο controller (γιατί η όλη ιστορία είναι πολύ πιο "σύνθετη", απ' ότι την συνέταξε ο Δημήτρης, χάριν συντομίας) να καταλήξουμε στο ότι ο συγκεκριμένος SX3 είναι ελαττωματικός...
 

Posted Wed 08 May 19 @ 6:28 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Θα την αγόραζες ? η αν θυμάμαι καλά είναι να την αγοράσεις ?
Εγώ προσωπικά με την καμιά ..... θα προτιμούσα την 1000 ...
 

Posted Wed 08 May 19 @ 6:58 pm
Γενικά, εάν ήθελα έναν controller αυτού του μεγέθους, ναι, θα τον αγόραζα. Ειδικά, λόγω "επαφών" που δεν θέλω να αναφέρω (ο Δημήτρης ξέρει, αλλά δεν με άκουσε), θα την αγόραζα "με κλειστά" μάτια! Και εάν έβγαινε όντως "ελαττωματική", δεν θα είχα να κάνω ούτε με την Intersys, ούτε θα είχα το άγχος εάν θα μου την δεχθούν πίσω ως "ελαττωματική"...

Από κει και πέρα, ούτε τον 1000άρι θα αγόραζα, ούτε και τον 800άρι που βγήκε πρόσφατα! Εάν ψάξεις λίγο το forum και βρεις μία πολύ κατατοπιστική αναφορά του Phantom, θα καταλάβεις το γιατί... Και πιθανότατα δεν θα τον αγόραζες ούτε εσύ...
 

Posted Wed 08 May 19 @ 7:33 pm
εγω παντως πραγματικα δεν εχω θεματα και το μονο προβλημε που εχω και δεν ειχα με την 2 ειναι οτι στην στιγμιαια διακοπη ρευματος δεν αναγνωριζεται αυτοματα η κονσολα και πρεπει να κανω δεξι κλικ στο μαπ ενταξει μικρο το κακο για ενα θεμα που μπορει να εμφανιστει 2-3 φορες το χρονο
αλλα θυμαμαι οταν τελικα τελειωσα το σεταρισμα την ειχα περιπου 4 ημερες και επαιζε νυχθημερων για να διαπιστωσω οποιοδηποτε προβλημα πρι παω για δουλεια δεν μου εκανε κατι ( φτου φτου ) αυτο βεβαια σημαινει πολλα αλλα και τιποτα...παντως η εταιρια θα επρεπε να ειχε τελειωσει με αυτο το θεμα
τωρα η δικια σου ειναι υποτιθεται ελενγμενη σαν την δικια μου ( βαση κουκκιδας)?
 

Posted Wed 08 May 19 @ 8:52 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
εγω παντως πραγματικα δεν εχω θεματα και το μονο προβλημε που εχω και δεν ειχα με την 2 ειναι οτι στην στιγμιαια διακοπη ρευματος δεν αναγνωριζεται αυτοματα η κονσολα και πρεπει να κανω δεξι κλικ στο μαπ ενταξει μικρο το κακο για ενα θεμα που μπορει να εμφανιστει 2-3 φορες το χρονο
αλλα θυμαμαι οταν τελικα τελειωσα το σεταρισμα την ειχα περιπου 4 ημερες και επαιζε νυχθημερων για να διαπιστωσω οποιοδηποτε προβλημα πρι παω για δουλεια δεν μου εκανε κατι ( φτου φτου ) αυτο βεβαια σημαινει πολλα αλλα και τιποτα...παντως η εταιρια θα επρεπε να ειχε τελειωσει με αυτο το θεμα
τωρα η δικια σου ειναι υποτιθεται ελενγμενη σαν την δικια μου ( βαση κουκκιδας)?


Δεν ξερω ρε συ Κωνσταντινε αν ειναι ελεγμενη και απο ποιον... Ξερω μονο οτι αλλαξα μηχανημα που δεν ειχε κανενα προβλημα (sx2) για να εξαλειψω τα οποιαδηποτε πιθανα προβληματα του λαπτοπ (με την χρηση 2 λαπτοπ με 2 usb) και να περιορισω οσο το δυνατον το ενδεχομενο να εκτεθω σε καποιο event. Και αντ' αυτου εβαλα κι αλλον βραχνα στο κεφαλι μου. Δεν εχω ασφαλη συμπερασματα ακομα και θα αργησω πολυ να εχω μιας και οι εκδηλωσεις που αναλαμβανω ειναι λιγες και σκορπιες χρονικα. Επισης δεν μου λεει και τιποτα το να βαλω στο σπιτι το automix και να παιζει 2 βδομαδες σερι. Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα το μηχανημα να ειναι μια χαρα και να ωφειλεται αλλου αυτη η μικρη διακοπη ηχου. Αλλα διαβαζοντας ολα αυτα και γνωριζοντας το ιστορικο της 1ης γενιας sx3, και τελος μιλοντας με τον φιλο μας τον "τεχνικο" που θα κληθει να ελεγξει το μηχανημα εφοσον αυτο κριθει απαραιτητο ειναι λογικο να μου εχει δημιουργηθει μεγαλη ανησυχια και ανασφαλεια....
P.S. Η κουκιδα υπαρχει και στο κουτι και στο μηχανημα
P.S.2 το μηχανημα το εχω δουλεψει αρκετα σπιτι, οχι μιξαροντας σετ, αλλα μαπαροντας κουμπια και ξανα και ξανα μεχρι να την προσαρμοσω στις αναγκες μου.
Σε καμια περιπτωση δεν παρατηρησα τιποτα υποπτο ουτε σε led ουτε σε ηχο, ουτε σε συμπεριφορα...Μπορω να πω οτι δουλεψε τελεια... οπως τελεια δουλεψε και την Κυριακη σε γαμο παιζοντας απο τις 13 30 ως τις 23 00 το βραδυ...
 

Posted Wed 08 May 19 @ 9:36 pm
ειναι αληθεια αυτο που λες το ενιωσα και εγω τον πρωτο καιρο αλλα πλεον ( χωρις να εχει η κονσολα το 100%της εμπιστοσυνης μου ακομα ) πλεον την απολαμβανω συχνα δε οταν παιζω και εχω εμπνευση φορτωνω και τα δυο λαπτοπ και κανω εναλλαγη απλα επειδη μπορω
πιστευω ολα θα πανε καλα μην τρελαίνεσαι και στην σχ2 οι πρωτοι που την πηραν ειχαν θεμα μεχρι να βγει καινουριο filmware για την κονσολα
 

Posted Thu 09 May 19 @ 7:11 am
48%