Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Σκληρός δίσκος με USB2.0 Θα με κρεμάσει ή όχι (γκάλοπ)! - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Γειά χαρά.
Ας πούμε ότι θέλω να χρησιμοποιώ έναν εξωτερικό σκληρό (passport Western Digital) όταν παίζω.
ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΛΑΠΤΟΠ, αλλά με κανονικό desktop.
Αναρωτιέμαι αν θα μπορεί να παίξει βίντεο-κλιπ (ουσιαστικά να τα φορτώσει) με μέγεθος π.χ. 200mb.
Και το πρόβλημα δεν είναι να παίξει ένα βίντεο.
Το ερώτημα είναι αν έχω τη δυνατότητα να παίζω αποκλειστικά από τον εξωτερικό σκληρό μου βίντεο-κλιπ.

Θα μου πείτε, πως μπορώ να το δοκιμάσω ο ίδιος.
Θα το κάνω, απλά αναρωτιέμαι αν κάποιος από εσάς το έχει κάνει και είναι σταθερό (σε λογικά πλαίσια).
 

Posted Fri 02 Jul 10 @ 11:42 am
Το κάνω εδώ και 1,5 χρόνο.... Με laptop! No problems!!!!
 

Posted Fri 02 Jul 10 @ 12:43 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Einai stathero, arkei na MHN pareis 2.5" xoris trofodotiko, tote arxizoun ta problimata, eidika se desktop kai eidika an exeis kai alles syskeyes usb.
Kai oposdipote na prosexeis tin aposyndesi kai na kaneis syxna check disk.
Ayto to teleytaio isxyei kai gia esoterikous diskous otan kolaei to pc ..kai to bgagoume apo tin priza anti gia shut down..
 

Posted Fri 02 Jul 10 @ 1:34 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
An prokeitai na proxwriseis se agora sklirou, rikse mai matia stous e-Sata,an kai efoson bebaia to PC exei tetoia dynatotita syndedis. Einai poly pio grigoroi apo tous USB.\
Pantw sgenika den tha exeis problima. Mia mikri kathysterisi fortwsis tha exeis an o Skliros exei mpei se katastasi anamonis (meta apo 3-5 lepta),opote kei mexri na ksekinisei na parei strofes, mporei na deis tin kymatomorfi na kollaei. Min anysixeis. Oi perissoteroi paizoun me external HD (opws ki egw).
 

Posted Fri 02 Jul 10 @ 1:52 pm
an προκειται να πρωχωρησεις σε αγορα σκληρου να δεις τους usb 3.0 εκει ειναι το μελλον..τα υπολοιπα ειναι οδοντοκρεμες!
 

Posted Sat 03 Jul 10 @ 9:28 am
Αρχικά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
'Οταν είπα για εξωτερικό σκληρό δίσκο, εννοούσα (δυστυχώς) για 2.5άρι χωρίς τροφοδοτικό.

Τον USB 3.0 θα τον αποφύγω γιατί δεν έχω κανένα μηχάνημα που να το υποστηρίζει.
Το κομπιούτερ μου έχει και Firewire 300άρι αλλά και E-sata.

Τα 2 άλλα μηχανήματα (desktop) που παίζω, δεν έχουν ούτε firewire αλλά ούτε και e-sata.
'Αρα έχουν αποκλειστικά USB-2.

Αν πρέπει να πάρω σκληρό με τροφοδοτικό (που προσπαθώ να το αποφύγω), τότε σίγουρα θα πάρω κάποιον με firewire και e-sata ώστε να έχω γρήγορη μεταφορά από το κομπιούτερ μου.

Αυτό που θα ήθελα, όμως, είναι έναν passport.
'Εχω έναν 320άρη (που παίρνει τροφοδοσία από το usb2.0) που πηγαινοφέρνω με πρότζεκτ και διάφορα καλούδια, αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει να τον ταλαιπωρήσω και να παίξω ολόκληρο βράδυ.

Λέτε να μην μπω, καν, στον κόπο να τον δοκιμάσω τον passport;
 

Posted Sun 04 Jul 10 @ 4:30 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
RadioDJ105 wrote :


Λέτε να μην μπω, καν, στον κόπο να τον δοκιμάσω τον passport;


Eidika passport ...me tipota..
Douleuoun -me to diko tous konto kalodio MONO- se laptop.
Se desktop... mono stis piso thyres synithos -oxi mprosta an exei usb thira kai pali mallon logo tou esoterikou kalodiou epektasis pou exei to kouti-, toso eyaisthitoi sto reyma einai.
Kai piso an doulepsei molis syndeseis alla pragmata, usb stick, kartes ixou klp tha exeis aposyndeseis... kathe allo para aksiopisto diladi.
Ayta gia tous WD passport, se seagate exo dei ligo kalyteri symperifora.
Fantazome to problima sou einai na koubalas to trofodotiko..
H gnomi mou einai na perneis external me symbata trofodotika (thelei ligo psaksimo) oste na exeis pleonasma se trofodotika...
Etsi kano ego, exo ena trofodotiko kai ena usb kalodio monima syndemena sto magazi kai sto spiti kai koubalao mono ton disko.
Foritotita...
 

Posted Sun 04 Jul 10 @ 7:03 am
Αρχικά να πω ότι και τα 2 μηχανήματα είναι desktop και όχι laptop.
Και τα 2 είναι προσβάσιμα από πίσω (και δεν θα συνδέσω το σκληρό στις μπροστινές θύρες με το έξτρα καλώδιο).

Επίσης, καθώς παίζω μουσική, δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί φλασάκι ή κάτι άλλο.
Αν κάποιος τολμήσει να το κάνει, θα περάσει από το πτώμα μου!

Αυτό με το τροφοδοτικό, είναι έξυπνο και είμαι σύμφωνος.
Φοβάμαι πως έτσι θα πρέπει να κάνω. Να πάρω έναν εξωτερικό (που να έχει και e-sata αλλά και firewire) και να ξεμπερδεύω.
 

Posted Sun 04 Jul 10 @ 7:08 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Koitakse, stin idaniki periptosi pou prigrafeis kai an tha einai i monadiki usb syskeyi (karta ixou pci maya ?), nomizo den tha exeis problima, dokimase to.
 

Posted Sun 04 Jul 10 @ 7:39 am
Βασικά το εννοώ όταν λέω πως θα είναι η μοναδική συσκευή με USB 2.0!

Βέβαια θα κάνω και μια δοκιμή τώρα, σπίτι μου (που έχω usb κάρτα ήχου).
Ομολογώ πως στο σπίτι, όταν δοκίμασα με χρονόμετρο να δω αν έχει διαφορά στο χρόνο που φορτώνει ένα τραγούδι, δεν είδα την τρελή διαφορά.

Δηλαδή είτε φορτώνω ένα βίντεο από εσωτερικό σκληρό είτε από εξωτερικό (μέσω UBS 2.0) η διαφορά είναι αμελητέα.

Θα το ξαναελέγξω, όμως. Δεν γουστάρω να γράφω ανακρίβιες.
 

Posted Sun 04 Jul 10 @ 9:48 am
Αφου παίζουμε με buffer λογικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Παρολο αυτα αφου εχεις τη δυνατοτητα να δοκιμασεις τι να λεμε εμεις. Βαλτο και δες το
 

Posted Sun 04 Jul 10 @ 10:06 am
Παίζω εδώ και μια ώρα.
Στα περισσότερα τραγούδια, χρησιμοποιώ "linked files".
Παίζω mp3 και βίντεο από άλλη βερσιόν.
Δείχνει να παίζει θαυμάσια.
Πάω για καφέ και θα το δοκιμάσω πιο μετά (μέχρι τελικής πτώσεως).

Απλά, αν τελικά παίξω με εξωτερικό σκληρό (και βίντεο) θα πρέπει να έχω πάντα και ένα CD σε ετοιμότητα. (κάτι που το έχω ούτως ή άλλως την ώρα που παίζω για να μην γίνει καμμιά στραβή).
 

Posted Sun 04 Jul 10 @ 10:35 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Pantos ego den milisa katholou gia apodosi kai taxytita... milisa gia on/of... anoigokleima tou diskou i allwn syskeyon usb, aposyndeseis klp logo trofodosias. (500mA sta usb bus). An anoikseis enan tetoio disko 2.5 tha deis oti epano grafei tin katanalosi tou se mA pou einai oriaki i ksepernaei ta 500mA: 450, 500, 550.. prepei na exo dei kai parapano...
 

Posted Sun 04 Jul 10 @ 10:43 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Egw paizw me enan Passport 1TB edw kai peripou 4 mines. Exw paiksei live me auton toulaxiston 20-30 fores. No problem. To konto kalwdio to exw riksei se trofodotoumeno HUB. Den me exei prodwsei pote.
Apla na thymitheis .. SIMANTIKO... na kaneis format ton skliro gia na fygoun oles autes oi mlks pou exei mesa, alloiws otanbootarei to laptop kai ton dei mperdeuetai kai kathysterei to boot.
 

Posted Sun 04 Jul 10 @ 12:06 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Mpampi, se laptop (pou ousiastika koumponoun ta usb pano stin mitriki) paizei, an den exeis alles syskeyes usb pou trabane reyma -i an aytes exoun diko tous trofodotiko-, px controllers kai karta ixou me trofodotiko.
Hub powered exo dokimasei kai ego, safos kalytera alla exo dei na "gonatizei" kai to hub, otan eixa balei kai kati allo epano.
 

Posted Sun 04 Jul 10 @ 2:16 pm
Τον πήρα τον σκληρό...
Κάντε κλικ στο λινκ και διαβάστε τι γκαντέμης είμαι!

http://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_2601.html

Πριν με πείτε γύφτο, ο σκληρός που πήρα έχει e-sata και θα δώσω εξωτερική τροφοδοσία από πακάκι!
 

Posted Mon 05 Jul 10 @ 6:22 am
με hub λυνονται τα προβληματα τροφοδοσιας.σε ενα χαμπακι καλης ποιοτητας εχω συνδεμενους 4 δισκους ταυτοχρονα και παιζει μια χαρα.χωρις χαμπακι δεν το συζηταω...καλο ειναι σε μηχανηματα που παιζουν Live να οι δισκοι να ειναι παντα συνδεδεμενοι σε χαμπ.αν και εγω για τετοια κατασταση εχω με τροφοδοσια μεγαλο δισκο,αλλα λεμε σε περιπτωσεις που πρπει να χρησημοποιηθει πασπορτ.
να ξερεις οτι υπαρχει για θυρα express card ανταπτορας για Usb 3.0 βεβαια η ονομαστικη του ταχυτητα ειναι 2,5gbps αλλα θα δεις τεραστια διαφορα απο οποιοδηποτε αλλο μεσο μεταφορας,ακομα και απο το esata.
 

Posted Mon 05 Jul 10 @ 6:45 am
Αγόρασα ένα τροφοδοτικό switching στα 2 Amper.
'Οχι ότι θα τραβήξει 2 Amper αλλά καλύτερα να έχει δύναμη το τροφοδοτικό, παρά να ζορίζεται.

Σύνδεσα τον σκληρό στο PC μου, μέσω e-sata και όπως περίμενα, έπαθα πλάκα με την τρελή ταχύτητα μεταφοράς.
140 Gb μέσα σε 40 λεπτά.

Το κακό είναι ότι η motherboard δεν μου επιτρέπει να κάνω "ασφαλή κατάργηση" και έτσι είμαι υποχρεωμένος να κλείνω το κομπιούτερ και να βγάζω τον εξωτερικό. Μικρό το κακό.

Πάντως στη δουλειά μου είχα κάνει δοκιμή ενός σκληρού δίσκου που είχε απλό Firewire (όχι 800άρη), e-sata και επίσης usb 2.0!

Σε σχέση με τα παραπάνω, το e-sata μετέφερε τα δεδομένα στο μισό χρόνο από ότι το USB 2.0!

Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να μεταφέρω κάτι από έναν σκληρό με firewire 800άρη στο mac, για να δω διαφορά ταχύτητας.

[[[ Σόρυ για το οφφ τόπικ! ]]]
 

Posted Mon 05 Jul 10 @ 11:42 am
και μιας και το αναφεραμε,εγω δεν μιλησα για την βλαβη του δισκου,μιλησα γενικα για προβληματα τροφοδοασιας των πασπορτ.
σαν ταχυτητα να ξερεις οτι το 400αρι firewire ειναι πολυ γρηγοροτερο και σταθεροτερο απο το usb 2 ,αλλα λογο ελευσης των usb 3.0 συσκευων ειναι κριμα να δωσεις λεφτα για 2,0 και οχι για κατι 3,0.
firewire 800 δουλευω ακομα και ειναι μακραν οτι καλυτερο και σταθεροτερο ακομα και απο εξωτερικο σατα,οχι γρηγοροτερο απο σατα αλλα σιγουρα σταθεροτερο.
το esata exei θεματα με τhn mhtrikh poy to exei ensvmatomeno,ακομα και αν εχεις ρυθμισει το hot plug στο enable
θα στην κανει τη κουτσουκελα αργα η γρηγορα.
που εχιε τυχει κατα κορων να αποσευνδεετε ξαφνικα το esata,να κοαλει το συστημα στα καλα καθουμενα,και καποιες φορες να αργει πολυ κατα το μπουταρισμα.firewire λοιπον αν θελεις ταχυτητα/σταθεροτητα και Usb 3 για να εισαι κορυφαιος!
 

Posted Mon 05 Jul 10 @ 11:58 am
Δεν θα μιλήσω για ταχύτητα (ή μάλλον δεν θα καθήσω να συγκρίνω τις διαφορές ταχύτητας ανάμεσα στα πρωτόκολλα επικοινωνίας). Υπάρχουν αρκετά συγκρητικά τεστ που κάνουν ανάλυση των συγκεκριμένων θεμάτων.

Θα μιλήσω μόνο για εξωτερικούς σκληρούς δίσκους USB 2.0 με ή χωρίς τροφοδοσία....

Λόγο πρωϊνής-κανονικής δουλειάς (όχι Dj) χρησιμοποιώ αρκετά συχνά αρκετούς διαφορετικούς εξωτερικούς σκληρούς δίσκους. Οι περισσότεροι δίσκοι που έχω είναι στην κατηγορία των 400GB περίπου με μερικούς μικρότερους και μερικούς μεγαλύτερους.

Δυστυχώς, είτε μας αρέσει είτε όχι το πρωτόκολλο που βολεύει απο πλευράς συνδεσημότητας είναι το USB 2.0. Υπάρχει σε όλα τα PC παλιά και καινούργια, και είναι αρκετά σταθερό με τους ΣΩΣΤΟΥΣ δίσκους...
Δυστυχώς δεν έχουν όλοι οι υπολογιστές Firewire ή E-Sata, και ούτε λόγος φυσικά για USB 3.0
Παρεπιπτόντως πριν απο 3 μήνες που έψαχνα μητρική για σταθερό υπολογιστή με Firewire (λόγω κάρτας ήχου Sapphire PRO 40) ανακάλυψα οτι πλέον μόλις 1 στις 10 μητρικές είχε Firewire....

Όσον αφορά τώρα τους δίσκους USB 2.0 έχω ανακαλύψει ποικίλα αποτελέσματα. Πρώτα απ' όλα υπάρχουν μάρκες σκληρών που ΔΕΝ παρέχουν σταθερότητα με τίποτα. Για παράδειγμα 3 δίσκοι Maxtor (με και χωρίς τροφοδοσία) που έχω είναι πεταμένα λεφτά και τους τρώει η σκόνη σε κάποιο συρτάρι στο γραφείο μου. Αντίθετα προσωπικά έχω πολύ καλές εντυπώσεις (απο πλευράς σταθερότητας) απο τους δίσκους 2.5' της Western Digital. Δεν είμαι ικανοποιημένος απο τα "My Book" της ίδιας εταιρείας...
Όσον αφορά τους WD 2.5 (My Passport) δεν είχα ποτέ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα απο πλευράς σταθερότητας και αναγνωρισημότητας σε ΟΤΙ υπολογιστή ΟΤΙ θύρα (μπρος, πίσω στο πλαΐ κτλπ) και ΟΤΙ λειτουργικό (μέχρι και Debian Linux) και αν τους σύνδεσα. Επίσης σπάνια χρησιμοποιώ το USB καλώδιο που είχε η συσκευασία τους. Συνήθως χρησιμοποιώ μακριά καλώδια USB to mini-USB τα οποία όμως ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ USB 2.0 καλώδια.....
Απο πλευράς ταχύτητας οι δίσκοι 2.5 της WD υστερούν κάπως απο άλλες λύσεις λόγω της μη ύπαρξης εξωτερικής τροφοδοσίας, αλλά οχι σημαντικά. Το κέρδος απο την άλλη είναι το μικρό μέγεθος και το πραγματικό plug & play (με ένα μόνο καλώδιο)

Εκτός απο τους WD έχω συμπαθήσει αρκετά και τους Toshiba. Είναι λίγο πιο αργοί απο τους WD αλλά δέχονται εξωτερική τροφοδοσία. Με την εξωτερική τροφοδοσία συνδεδεμένη οι ταχύτητα τους είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ (και σίγουρα είναι πιο γρήγοροι απο τους "My Book")

Τέλος εξαιρετικοί δίσκοι (αλλά μόνο με τροφοδοσία και 3.5') είναι οι Lacie.

Όλα αυτά είναι προσωπικά συμπεράσματα, αλλά για να δουλέψει σωστά ένας εξωτερικός σκληρός δίσκος (και ειδικά χωρίς τροφοδοσία) είναι απαραίτητο να προσέξει ο χρήστης κάποια πραγματάκια...
Οι USB θύρες έχουν δυνατότητα "εξοικονόμησης ενέργειας" και μάλιστα στα μοντέρνα λειτουργικά είναι εξ' ορισμού ενεργοποιημένη. Αυτή η ρύθμιση πρέπει να αλλάξει σε μια θύρα που συνδέουμε εξωτερικό σκληρό.
Σχεδόν όλοι οι εξωτερικοί δίσκοι είναι φορμαρισμένοι σε FAT32 απο το εργοστάσιο. Εκτός κι αν έχετε υπολογιστή με Win98 στον οποίο μπορεί να συνδέσετε το δίσκο, κάντε φορματ σε σύστημα NTFS. Το NTFS είναι πολύ πιο σταθερό σύστημα αρχείων απο το FAT32 και έτσι θα γλυτώσετε το συχνό Checkdisk.
Ρυθμίστε τα windows για γρήγορη κατάργηση των εξωτερικών δίσκων. Έτσι προστατεύετε τα αρχεία σας σε περίπτωση απώλειας ρεύματος (ή απώλειας της σύνδεσης)
Αποφύγετε να συνδέσετε σκληρό δίσκο χωρις τροφοδοσία σε USB HUB ακόμα κι αν το HUB είναι τροφοδοτούμενο. Είναι προτιμότερο να συνδέσετε ποντίκι και controller (ακόμα και κάρτα ήχου) στο HUB παρά τον δίσκο σας με κάτι άλλο...

Τέλος: ΠΟΤΕ μην αποσυνδέετε σκληρό δίσκο όταν το ενδεικτικό LED που έχει αναβοσβήνει...
 

Posted Mon 05 Jul 10 @ 1:30 pm
77%