Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Σκληρός δίσκος με USB2.0 Θα με κρεμάσει ή όχι (γκάλοπ)! - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Ksexases to kyriotero....
Oti diskos kai na einai....
Dedomena pou yparxoun mono se enan skliro disko ---> apla... DEN YPARXOYN.....
(Einai mia amerikaniki ekfrasi ayti pou den thymame pos akribos einai sta agglika)

PhantomDeejay wrote :

Αποφύγετε να συνδέσετε σκληρό δίσκο χωρις τροφοδοσία σε USB HUB ακόμα κι αν το HUB είναι τροφοδοτούμενο. Είναι προτιμότερο να συνδέσετε ποντίκι και controller (ακόμα και κάρτα ήχου) στο HUB παρά τον δίσκο σας με κάτι άλλο...

Eisai sigouros gia ayto ? Ego eixa perissoteri tyxi bazontas ton disko mazi me alla pragmata, kai tin karta ixou moni tis.
(Alla disko me trofodotiko panta)
Thelo na po, einai kalytera na "xaseis" ton disko kai na paizeis loop to kommati apo ti mnimi sto vdj mexri na lyseis to problima i na baleis cd, para na xaseis ton hxo entelws, kai na stamatisoun ta panta.
 

Posted Mon 05 Jul 10 @ 5:13 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
PhantomDeejay wrote :
Αποφύγετε να συνδέσετε σκληρό δίσκο χωρις τροφοδοσία σε USB HUB ακόμα κι αν το HUB είναι τροφοδοτούμενο. ι...


giati auto?

[EDIT] xaxa me prolaves...Giwrgo.
 

Posted Mon 05 Jul 10 @ 5:15 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Leei gia disko "xoris trofodosia" ara 2.5ari... symfono.
Akoma kai usb stikaki na baleis sto hub, ton exases ton disko.
 

Posted Mon 05 Jul 10 @ 5:21 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
me exoun zwsei ta fidia. Exw ton 2,5 ari Pasport panw se ena trofodotoumeno hub. Giati na min einai etsi? Poion disko tha xasw...?
 

Posted Mon 05 Jul 10 @ 5:23 pm
Το θέμα με τους δίσκους δεν είναι μόνο το ρεύμα, αλλά και το bandwidth της USB θύρας που χρησιμοποιούνε. Αν θές σταθερότητα είναι προτιμότερο να δώσεις όλο το bandwidth μιας θύρας USB στο σκληρό δίσκο και να μοιράσεις το bandwidth άλλων συσκευών παρά το ανάποδο...
Μην ξεχνάμε οτι ένα hub "μοιράζει" δεδομένo bandwidth μεταξύ πολλών συσκευών ανάλογα με τις απαιτήσεις της κάθε συσκευής κάθε στιγμή. Έτσι για παράδειγμα όταν φορτώνεις ένα track απο το σκληρό, ο σκληρός ζητάει όλο το bandwith της θύρας για να φορτώσει το αρχείο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Την ίδια στιγμή όμως καταναλώνουν bandwidth και άλλες συσκευές. Στην πιο καλή περίπτωση καταναλώνουν λίγο bandwith και ο δίσκος απλά δουλεύει ΛΙΓΟ πιο αργά απ' οτι θα μπορούσε. Υπάρχει η περιπτώση όμως μια άλλη συσκευή του hub να απαιτήσει και αυτή υψηλό bandwith. Τότε το hub θα μοιράσει το διαθέσιμο bandwidth στα δύο και είναι πολύ πιθανό ο σκληρός είτε να υπολειτουργήσει είτε να σταματήσει να αναγνωρίζεται απο το λειτουργικό...
Αν το σκεφτεί κανείς λίγο περισσότερο βγαίνει νόημα και ως εξής:
Μια κάρτα ήχου την ώρα που δουλεύει (με όλα της τα κανάλια) απαιτεί σταθερή και δεδομένη ροή δεδομένων απο την θύρα USB (δεδομένο και σταθερό bandwidth) Το ίδιο πχ ισχύει και για το ποντίκι κτλπ...
Με λίγα λόγια είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε σε ένα USB HUB συσκευές με σταθερές απαιτήσεις bandwidth. Αν 2 ή 3 ή 4 τέτοιες συσκευές δουλέψουν σωστά πάνω στο hub (δηλαδη αν το bandwidth της θύρας αρκεί για να τρέξει όλες τις συσκευές) τότε δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν ξαφνικά να δουλεύουν.
Αντίθετα 2 ή 3 συσκευές που δουλεύουν με μεταβλητό bandwidth πάνω σε ένα USB HUB υπάρχει η περίπτωση να σταματήσουν να δουλεύουν αν ξαφνικά για τον οποιονδήποτε λόγο απαιτήσουν όλες μαζί το μέγιστο bandwidth και πάρουν τελικά το μισό ή το ένα τρίτο...
 

Posted Tue 06 Jul 10 @ 12:43 am
δεν τιθεται θεμα βλαβης τους δισκου απο χαμπ.εγω παντως για να λυσω τα προβληματα τροφοδοασιας και να εχω το κεφαλι μου ησυχο εχω 2 χαμπ με τροφοδοσια,ενα για την καρτα ηχου και ενα για την κονσολα...τον σκληρο τον εχω απευθειας στην fw και ετσι δεν εχω προβλημα!
 

Posted Tue 06 Jul 10 @ 3:25 am


(Old topics and forums are automatically closed)