Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SilverSleek 3 - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Καλημέρα ...
Γίνεται στο συγκεκριμένο σκίν ( ενδεχομένως και γενικότερα ) να προστεθεί στο top bar το player του pre listen και ένα editable rating του επιλεγμένου track ώστε να γλιτώσουμε από τον browser το χώρο πού πιάνει το info...
 

Posted Sun 05 Apr 20 @ 9:01 am
Στο συγκεκριμένο skin, μάλλον όχι. Χρησιμοποιεί την παλιά engine και οι αλλαγές είναι σχετικά επίπονες.
Αλλά αν θες μπορείς να δοκιμάσεις το Vectro όπου αυτά που θες γίνονται ήδη.
 

Posted Sun 05 Apr 20 @ 11:16 am
Έχω έναν συναισθηματικό δεσμό με το silversleek 3 (είναι πολύ όμορφο) αλλά αντικειμενικά Vectro είναι ποιο ... πως να το πω ... για ενήλικες ... συμπυκνωμένη πληροφορία ... τα GQ , SL, SC, SP, πάρα πολύ χρήσιμη προσθήκη, και τα κουμπιά πάνω από τον browser ναι αυτό που λένε everything a man needs ...

... θα το παίξω τις επόμενες ημέρες να το συνηθίσω ...

... μια πρώτη παρατήρηση είναι ότι θα ήταν πολύ ωραίο να μπορούμε να μαπάρουμε ένα encoder να κάνει cycle τα κουμπιά πάνω από τον browser και με το push να κάνουμε κλικ το επιλεγμένο κουμπί ώστε να μην χρειάζεται να ακουμπάμε ποντίκι ... ( ... ξέρεις τώρα πως είναι οι άνθρωποι , όσα και να τους δίνεις πάντα θέλουν περισσότερα :-) ... )

... ά , και η απεικόνιση του key στα decks , με το αντίστοιχο χρώμα ... για λόγους ( ψυχαναγκαστικής ) συμμετρίας ...

... σε κάθε περίπτωση είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ωραία δουλεία ....

.... ευχαριστώ ....
 

Posted Sun 05 Apr 20 @ 7:07 pm
MAC II wrote :
... μια πρώτη παρατήρηση είναι ότι θα ήταν πολύ ωραίο να μπορούμε να μαπάρουμε ένα encoder να κάνει cycle τα κουμπιά πάνω από τον browser και με το push να κάνουμε κλικ το επιλεγμένο κουμπί ώστε να μην χρειάζεται να ακουμπάμε ποντίκι ... ( ... ξέρεις τώρα πως είναι οι άνθρωποι , όσα και να τους δίνεις πάντα θέλουν περισσότερα :-) ... )

Αυτό θα μπορούσε να γίνει, αλλά θα χρειαζόταν και "αρκετό" remapping η κονσόλα. Μπορεί να το προσθέσω όμως

MAC II wrote :
... ά , και η απεικόνιση του key στα decks , με το αντίστοιχο χρώμα ... για λόγους ( ψυχαναγκαστικής ) συμμετρίας ...


Τι εννοείς; Το Key απεικονίζεται με βάση το χρώμα που έχουν τα κλειδιά στον Browser (τα χρώματα του κύκλου Κάμελοτ)
Το θες "σταθερό" λευκό;;;
 

Posted Sun 05 Apr 20 @ 7:38 pm
Το Keys στον browser έχουν χρώμα , στα decks όχι ... δεν δοκίμασα όλα τα layaout αλλά σε 2-3 που δοκίμασα τα βλέπω πάντα άσπρα ...

 

Posted Sun 05 Apr 20 @ 7:48 pm
Μιλάς για το key button επομένως...
Το πρόβλημα είναι οτι αυτό το κουμπί δεν έχει πάντα μαύρο background, αλλά μπορεί να είναι και μπλε σκούρο (όταν τα κλειδιά είναι συμβατά) οπότε η αναγνωσιμότητα του key χαλάει.
Θα δω αν μπορώ να κάνω κάτι...
 

Posted Sun 05 Apr 20 @ 8:02 pm
... ε καλά , δεν είναι σημαντικό το χρώμα εκεί, για να ξοδεύεις χρόνο ...

.. το θέμα με τον encoder πάλι νομίζω πως είναι ... οχι μονο για το skin σου μόνο , γενικότερα για το VDJ ;

.. γενικά μιλώντας, τα encoder είναι ευέλικτα και ισχυρά εργαλεία ... με τον ίδιο τρόπο (cycle/set) θα μπορούσες να σετάρεις τα GQ , SL, SC, SP, κτλ χωρίς να χρειάζεται να ξοδέψεις ένα κουμπί του controller για το κάθε ένα ... ή θα μπορούσες να βάλεις σε μια γωνιά ένα slider που θα απεικονίζει το gain και από κάτω ένα text που θα απεικονίζει την συχνότητα και με ένα encoder (cycle freq - push to select freq - change gain - push to set gain & go back to cycle freq) να εχει ενα eq πολλών περιοχών , που δεν πιάνει χορο στο skin και πολυ ευκολο στη ρήθμηση ...

.... οπότε δεν θα ητανε ασχημο τα skins να ειναι ποιό encoder friendly ...

αυτά , ... και πάλυ ευχαριστώ ....

...
 

Posted Sun 05 Apr 20 @ 9:04 pm
καλησπερα να κανω μια ερωτηση αυτο ειναι το silversleek 3 ? γιατι το ηξερα αλλιως δεν ξερω αν αλλαξε τυχον η ειναι custom αυτο
και επισης τα GQ , SL, SC, SP κανουν κατι συγκεκριμμενο?(μαλλον ναι)
 

Posted Sun 05 Apr 20 @ 9:18 pm
Οχι , αυτο αιναι το Vectro ....

... τα GQ , SL, SC, SP ειναι τα SmartLoop SmartCue ktl ... πηγενε το πονικι απάνο και θα βγει επεξηξηση ...
 

Posted Sun 05 Apr 20 @ 9:26 pm
και αυτα εμφανιζονται μονο στο vectro?ψιλοχρησιμα ειναι
 

Posted Sun 05 Apr 20 @ 9:32 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
και αυτα εμφανιζονται μονο στο vectro?ψιλοχρησιμα ειναι


ναι , είναι χρήσιμα .... για άλλα skin δεν ξέρω , δεν τα παρακολουθώ , είχα παρκάρει στο silversleek 3 καιρό ... λογικά μπορείς να τα βάλεις και σε custom buttons αλλα δεν ξέρω αν στα custom buttons μπορείς να πάρεις feedback για το ποια είναι ενεργοποιημένα ...
 

Posted Mon 06 Apr 20 @ 10:13 am
Εντάξει, respect για άλλη μια φορά ... το Vectro είναι τούμπανο ... πολλές όμορφες λεπτομέρειες που δείχνουν ότι έχει γίνει πολύ δουλειά ...

... αυτό που πάει σε φουλ browser και επιστρέφει μόνο του μου άρεσε πολύ ...

ή μόνη παρατήρηση ουσίας που έχω είναι ότι θα ήθελα τα master effects στο top bar γιατί το layaout που με βόλεψε δεν τα είχε κάπου ...
.. και ίσος το background στα bits του loop στο deck, αλλο χρώμα ώστε να χτυπάει στο μάτι ....

Δοκιμάστε το παιδιά , θα εκπλαγείτε ευχάριστα ...

EDIT.
βρήκα και ενα bugακι ... όταν είσαι σε auto browser zoom από τις ρυθμίσεις του skin, και πατήσεις το κουμπί browser zoom κάτω αριστερά στο σκιν εξαφανίζονται τα πάντα , αν κάνεις browse με τον encoder εμφανίζετε ο full browser και μόλις κάνεις load εξαφανίζονται και πάλι τα πάντα...
 

Posted Mon 06 Apr 20 @ 11:36 am
MAC II wrote :
EDIT.
βρήκα και ενα bugακι ... όταν είσαι σε auto browser zoom από τις ρυθμίσεις του skin, και πατήσεις το κουμπί browser zoom κάτω αριστερά στο σκιν εξαφανίζονται τα πάντα , αν κάνεις browse με τον encoder εμφανίζετε ο full browser και μόλις κάνεις load εξαφανίζονται και πάλι τα πάντα...

Ok. Θα το κοιτάξω
 

Posted Mon 06 Apr 20 @ 12:21 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
το vectro παιζει να (η μαλλον δε παιζει , σιγουρα ειναι) το μοναδικο σκιν που εκμεταλευεται το μεγαλυτερο μερος των ικανοτητων του vdj. Προσωπικα δεν ειναι στα γουστα μου, ομως η δουλεια και οι γραμμες προγραμματισμου ειναι απειρα... τρελο respect στον phantom!
 

Posted Mon 06 Apr 20 @ 12:57 pm
PANOSV wrote :
το vectro παιζει να (η μαλλον δε παιζει , σιγουρα ειναι) το μοναδικο σκιν που εκμεταλευεται το μεγαλυτερο μερος των ικανοτητων του vdj. Προσωπικα δεν ειναι στα γουστα μου, ομως η δουλεια και οι γραμμες προγραμματισμου ειναι απειρα... τρελο respect στον phantom!
Πίστεψέ με, δεν υπάρχει skin που να εκμεταλλεύεται όλες τις δυνατότητες (elements & scripts) του προγράμματος!!!

Το Vectro, είναι ένα skin το οποίο το έχω "ξεψαχνίσει" εδώ και αρκετό καιρό (ευχαριστώ τον Phantom που με εμπιστεύτηκε και το μοιράστηκε μαζί μου, αρκετά πριν την όποια δημοσίευσή του) και το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι η πλειοψηφία των γραφικών του αποδίδεται μέσω κώδικα πλέον (new scripts) και όχι μέσω σχεδιασμού σε png, με ότι αυτό θετικότατα συνεπάγεται...

Από κει και πέρα, σαφώς και ο κώδικας "υστερεί" σε σχεδιαστικό πλουραλισμό, αλλά τα όποια πλεονεκτήματα υφίστανται, σαφώς και υπερκαλύπτουν το minimal της υπόθεσης... Όσο για το Vectro και για όποιον ξέρει να σχεδιάζει skin, ο Master (Phantom) έχει μεγαλουργήσει πάλι (μέχρι να βγει το δικό μου :P)...
 

Posted Tue 07 Apr 20 @ 5:48 pm
Quote :
... Όσο για το Vectro και για όποιον ξέρει να σχεδιάζει skin, ο Master (Phantom) έχει μεγαλουργήσει πάλι (μέχρι να βγει το δικό μου :P)...

+1000 απο εμενα!
 

Posted Tue 07 Apr 20 @ 7:05 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Πίστεψέ με, δεν υπάρχει skin που να εκμεταλλεύεται όλες τις δυνατότητες (elements & scripts) του προγράμματος!!!

Το Vectro, είναι ένα skin το οποίο το έχω "ξεψαχνίσει" εδώ και αρκετό καιρό (ευχαριστώ τον Phantom που με εμπιστεύτηκε και το μοιράστηκε μαζί μου, αρκετά πριν την όποια δημοσίευσή του) και το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι η πλειοψηφία των γραφικών του αποδίδεται μέσω κώδικα πλέον (new scripts) και όχι μέσω σχεδιασμού σε png, με ότι αυτό θετικότατα συνεπάγεται...

Από κει και πέρα, σαφώς και ο κώδικας "υστερεί" σε σχεδιαστικό πλουραλισμό, αλλά τα όποια πλεονεκτήματα υφίστανται, σαφώς και υπερκαλύπτουν το minimal της υπόθεσης... Όσο για το Vectro και για όποιον ξέρει να σχεδιάζει skin, ο Master (Phantom) έχει μεγαλουργήσει πάλι (μέχρι να βγει το δικό μου :P)...
ε το ξερω γι αυτο ειπα το μεγαλυτερο μερος.
Χα! και γω το χα μπετα ρε! :p

 

Posted Tue 07 Apr 20 @ 10:30 pm
εντάξει, 14000 γραμμές έχει ο κώδικας ... τι να λέμε τώρα ...

@PhantomDeejay

κοιτάζοντας λίγο το xml , (και αν έχω καταλάβει καλά τι παίζει) , και σε σχέση με αυτό που λέγαμε με τον encoder , νομίζω ότι είναι ποιο εύκολο, για κάθε group που θες να σεταρεις με τον encoder, να ορίζεις μια μεταβλητή (την οποία θα μαπαρουμε σε ενα encoder) στο skin, με βάση την τιμή της οποίας, θα κάνεις focus στο αντίστοιχο στοιχείο του group ... (ελπίζω να βγάζει νόημα αυτό που έγραψα ... )

.... έχω ξεκινήσει και το σκαλίζω λίγο το skin σου , ελπίζω να μην σε πειράζει ...

 

Posted Wed 08 Apr 20 @ 12:07 am
Όχι δεν με πειράζει.

Το θέμα με τον encoder είναι:
Αφενός το skin πρέπει να κάνει highlight το επιλεγμένο κουμπί (για να ξέρεις που θα κάνεις κλικ) και αφετέρου πως θα περάσει το κλικ την εντολή στο πρόγραμμα
Για τα custom buttons αυτό είναι εύκολο, καθώς η εντολή custom_button 5 π.χ. μπορεί να κληθεί από τον controller και να κάνει οτι κάνει και όταν την πατάς στο skin
Για τα κουμπιά της μπάρας του browser αυτό όμως αλλάζει. Πρέπει στην ουσία να αντιγράψεις τον κώδικα αυτών των κουμπιών στο script του encoder κλικ
Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει εντολή "button_click" π.χ. που θα έκανε κλικ σε ένα κουμπί (που θα είχε το χ όνομα)
 

Posted Wed 08 Apr 20 @ 1:10 am
υπάρχει τρόπος στο skin , ένα κομμάτι κώδικάς να εκτελείτε όταν μια global μεταβλητή , (που την ορίζεις στο skin και την σετάρεις απο το mapping) είναι true ?

EDIT .... εννοώ αν γίνετε να υπάρχει ένα στοιχείο στο skin, που δεν θα ζωγραφίζει κάτι , άπλα θα εκτελεί actions ανάλογα με τις τιμές global μεταβλητών ...
 

Posted Wed 08 Apr 20 @ 8:48 am
49%