Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: controlers pioneer - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Με αφορμη της συζητησης εχω κι εγω καποιες αποριες για τον ηχο.. Σ ενα κλαμπ (μεσαιο/μεγαλο) υπαρχει ενας μικτης συγκεκριμενα το pioneer djm 700.. οπου οποιος dj πηγαινει και παιζει, συνδεει τον κοντρολερ του η τη καρτα ηχου με rca στον μικτη παντα.. η απορια μου ειναι: αφου ολοι ψαχνουν για καλυτερο και ποιοτικο ηχο, ποιος ο λογος να συδεεουν τα μηχανηματα τους επανω στον μικτη? και δε τα συνδεεουν κατευθειαν στον ενισχυτη? αφου ο μικτης του μαγαζιου ειναι ο τελικος? ισως ο μικτης δωσει ενα μειον στον ηχο... η λεω μπουρδες και δεν εχει διαφορα σ αυτο που λεω?
επισης θελω ν αναφερω ενα περιστατικο και αν μπορειτε μου λετε την γνωμη σας... στο συγκεκριμενο μαγαζι επαιξα ενα 2ωρο.. εχω ενα sb3 κι οπως ξερετε εχει μονο ενα master out με rca.. τον συνδεω επανω στον μικτη και μπορω να πω ο ηχος δεν ητανε και ο τελειος.. σε σχεση με τον διπλανο μου ο οποιος αυτος ειχε εξωτερικη καρτα ηχου κι ενα x1 κι επαιζε με τον μικτη του μαγαζιου για τα fade κλπ..προγραμμα τρακτορ!
η απορια μου ειναι: εφοσον παρω κι εγω μια εξωτερικη καρτα ηχου πως θα κανω τις συνδεσεις ωστε να μην εχω καμια σχεση με τον ηχο του κοντρολερ μου? (sb3).. Αφου ο κοντολερ (sb3) θα συνθεθει με rca στην καρτα εξωτερικη και απ την καρτα στον μικτη? σας ζητω συγνωμη αν τα λεω λιγο μπερδεμενα δε ξερω αν με καταλαβαινετε τι θελω να πω..Και ποια η διαφορα στον ηχο αμα παρω εξωτερικη καρτα ηχου? αφου παλι στον μικτη του μαγαζιου θα καταληξει και η καρτα ηχου..
επισης να αναφερω για τον ηχο που ειχα, δε ειχε σχεση με τα αρχεια mp3, ο διπλανος μου ειχε δωσε καποια δικα του mp3 αρχεια με αποτελεσμα να εχω παλι τον ιδιο ηχο..
και επι της ευκαιριας εσεις οι εμπειροι εαν μπορειτε να μου προτεινεται μια καλη καρτα ηχου θα το εκτιμουσα.. ευχαριστω για τον χρονο σας!!
 

Posted Mon 21 Oct 19 @ 11:24 pm
nickthesail0r wrote :
...η απορια μου ειναι: αφου ολοι ψαχνουν για καλυτερο και ποιοτικο ηχο, ποιος ο λογος να συδεεουν τα μηχανηματα τους επανω στον μικτη? και δε τα συνδεεουν κατευθειαν στον ενισχυτη?
Αναφέρθηκε πιο πάνω, ότι όταν ο εκάστοτε controller διαθέτει μόνο εξόδους RCA, το "σήμα" του (έξοδοι RCA) δεν επαρκεί για να "οδηγήσει" ένα PA Gear. Οπότε σε αυτή την περίπτωση (και μόνον) ο controller "πρέπει" να συνδεθεί πάνω σε ένα "επαγγελματικό" μίκτη.


nickthesail0r wrote :
εφοσον παρω κι εγω μια εξωτερικη καρτα ηχου πως θα κανω τις συνδεσεις ωστε να μην εχω καμια σχεση με τον ηχο του κοντρολερ μου? (sb3).. Αφου ο κοντολερ (sb3) θα συνθεθει με rca στην καρτα εξωτερικη και απ την καρτα στον μικτη? σας ζητω συγνωμη αν τα λεω λιγο μπερδεμενα δε ξερω αν με καταλαβαινετε τι θελω να πω..Και ποια η διαφορα στον ηχο αμα παρω εξωτερικη καρτα ηχου? αφου παλι στον μικτη του μαγαζιου θα καταληξει και η καρτα ηχου..
επισης να αναφερω για τον ηχο που ειχα, δε ειχε σχεση με τα αρχεια mp3, ο διπλανος μου ειχε δωσε καποια δικα του mp3 αρχεια με αποτελεσμα να εχω παλι τον ιδιο ηχο.. και επι της ευκαιριας εσεις οι εμπειροι εαν μπορειτε να μου προτεινεται μια καλη καρτα ηχου θα το εκτιμουσα.. ευχαριστω για τον χρονο σας!!
Για εμένα προσωπικά, η εξωτερική κάρτα ήχου είχε χρησιμότητα μόνον στις αρχές, όπου οι πρώτοι controllers δεν διάθεταν ενσωματωμένη κάρτα ήχου! Στις μέρες μας πλέον και για όποιον ασχολείται "σοβαρά" με το Digital Djing, η (μία και μοναδική λύση) είναι η αγορά ενός "σοβαρού" controller. Τα υπόλοιπα μου θυμίζουν κάτι τύπους που αγοράζουν Peugeot Rally και το πλακώνουν στις αναβαθμίσεις - βελτιώσεις και όταν πλέον συνειδητοποιήσουν ότι Peugeot Rally δεν γίνεται ποτέ Porsche ή Ferrari, έχουν ξοδέψει μία περιουσία...
 

Posted Tue 22 Oct 19 @ 6:50 am
magus32ControlleristMember since 2008
Διαβάζοντας το θέμα έχω την εξής απορία : το rca ενός controller διαφέρει ποιοτηκα από άλλο rca ενός άλλου controller; κ;ι η SR2 θεωρείτε "σοβαρή" κονσόλα;
 

Posted Tue 22 Oct 19 @ 10:11 am
magus32 wrote :
Διαβάζοντας το θέμα έχω την εξής απορία : το rca ενός controller διαφέρει ποιοτηκα από άλλο rca ενός άλλου controller;
Ως προς την "τάση εξόδου", όχι. Ως προς την "ποιότητα των κυκλωμάτων" του (άρα και τις παραμέτρους SNR, Distortion, κ.τ.λ.), ναι.


magus32 wrote :
...η SR2 θεωρείτε "σοβαρή" κονσόλα;
Για εμένα προσωπικά, δεδομένου οποιουδήποτε controller κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην αγορά και θέτοντας μία "κλίμακα αξιολόγησης" από το 1 έως το 5, θα την βαθμολογούσα με 3. Οπότε, ναι, περνάει ελαφρώς την βάση...
 

Posted Tue 22 Oct 19 @ 3:06 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
magus32 wrote :
.... θεωρείτε "σοβαρή" κονσόλα;


Φιλαράκια ... βάλτε καλά στο μυαλό σας ότι οποιαδήποτε κονσόλα που βγάζει στην έξοδο RCA unbalanced ....
μόνο ... είναι παιχνιδάκι για δεκαπεντάχρονα ...
 

Posted Wed 23 Oct 19 @ 4:32 pm
magus32ControlleristMember since 2008
Ποιες κονσολες βγαζουν balanced ;
 

Posted Wed 23 Oct 19 @ 5:51 pm


(Old topics and forums are automatically closed)