Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ SKIN - Page: 11

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Λοιπόν...

Εφόσον πρόσθεσα και τον κάτωθι κώδικα:

<panel id="Custom_Buttons_Layout_1" group="Custom_Buttons" visible="var_equal '@$Transformer_MkI_Audio_Buttons' 0 ? var_equal '@$Transformer_MkI_Custom_Buttons' 1">
<pos x="+5" y="440"/>
<panel class="Custom_Buttons" x="+0" y="+0"/>
</panel>
<panel id="Custom_Buttons_Layout_2" group="Custom_Buttons" visible="var_equal '@$Transformer_MkI_Audio_Buttons' 1 ? var_equal '@$Transformer_MkI_Custom_Buttons' 1">
<pos x="+5" y="440+85"/>
<panel class="Custom_Buttons" x="+0" y="+0"/>
</panel>

... Όλα πλέον λειτουργούν άψογα!!!

Το μόνο "προβληματάκι", είναι το ακόλουθο: Επειδή, μέσω του άνωθεν κώδικα, έχω ουσιαστικά 4 Browsers (τρόπον τινά), ναι μεν οι στήλες σε κάθε αλλαγή παραμένουν οι ίδιες, αλλά ο seperator (μεταξύ folders και songs) όχι. Σαφώς και δεν είναι κάτι το "ιδιαίτερο", απλά το ανέφερα, είτε σε περίπτωση που εγώ έχω κάνει κάτι λάθος, είτε σε περίπτωση που είναι "bug" (εάν είναι)...
 

Posted Fri 19 Apr 19 @ 8:57 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ετσι είναι από σχεδιασμό, και δεν είναι bug. Ο λόγος είναι οτι μπορεί σε ένα μικρό browser να μην θελεις να βλεπεις πχ το File Info στο δεξί μέρος), αλλά να θέλεις να το βλέπεις στο zoom browser.
 

Posted Fri 19 Apr 19 @ 10:20 am
Ok, κατανοητό...
 

Posted Fri 19 Apr 19 @ 10:47 am
Και μετά το σεντόνι, η "μαξιλαροθήκη"...

#A. Δημιουργώ το κάτωθι button, το οποίο θα εμφανίζει στην λίστα του Browser όλα τα κομμάτια, του ίδιου καλλιτέχνη με το last loaded song:

<define class="btn_Search_Artist" action="search '`get_loaded_song artist`'" rightclick="clear_search">
<size width="65" height="20"/>
<up x="1195" y="1765"/>
<over x="1195" y="1790"/>
<selected x="1195" y="1815"/>
<mouserect x="+1" y="+1" width="63" height="18"/>
<text width="40" height="16" dx="+20" dy="+1" size="16" align ="center" scroll="no" color="#c0c0c0" format="ARTIST"/>
<textselected width="40" height="16" dx="+20" dy="+1" size="16" align ="center" scroll="no" color="#000000" format="ARTIST"/>
<icon sysicon="search" width="22" height="22" dx="-22" dy="-1"/>
<tooltip>Search for tracks\nwith the same ARTIST\nof last loaded media\nRC: Clear search</tooltip>
</define>

1. Είτε το συντάξω με <selected x="1195" y="1815"/>, είτε το συντάξω με <down x="1195" y="1815"/>, το κουμπί δεν λαμβάνει το γραφικό που έχω ορίσει στο png για αυτή την περίπτωση. Γιατί? Λογικά, το "πρόβλημα" είναι ότι το συγκεκριμένο κουμπί δεν έχει selected ή down? Οπότε και εάν ναι, τότε "καταργώ" την συγκεκριμένη περίπτωση γραφικού?

2. Όταν, όμως, πάω στο search bar, για να πληκτρολογήσω το οτιδήποτε, τότε όλα (όχι μόνον αυτό) τα παρόμοια search- buttons, λαμβάνουν το αντίστοιχο γραφικό που έχω ορίσει ως selected ή down. Γιατί?


#Β. Παραθέτω μέρος κώδικα:

action="param_equal '`get_text %Pcamelot`' '01A' ? get_text '12A 01A 02A 01B' ... ... ... "/>

... ο οποίος, υπό μορφή text, εμφανίζει όλα τα "συμβατά κλειδιά" του εκάστοτε κομματιού.

3. Εάν θέλω να δημιουργήσω ένα search-button, το οποίο να εμφανίζει στον browser όλα τα συμβατά "κλειδιά" (`get_loaded_song harmonic`), γίνεται? Εάν ναι, πως θα πρέπει να συνταχθεί το action="search... του?
 

Posted Fri 19 Apr 19 @ 12:01 pm
1-2. Ναι, δεν μπορείς να κάνεις query συγκεκριμένη αναζήτηση. Μόνο η εντολή search επιστρέφει true όταν το focus είναι στη μπάρα αναζήτησης.
3. Δεν γίνεται να αναζητήσεις ΟΛΑ τα συμβατά κλειδιά. Μόνο το ίδιο κλειδί. Κι αυτό γιατί η search engine ψάχνει μεν στα κλειδιά, αλλά ψάχνει τα ορίσματα σου αθροιστικά, όχι διαφορικά (δηλαδή ψάχνει '01Α AND 02Α AND 03Α' και όχι 01Α OR 02A OR 03A)
 

Posted Fri 19 Apr 19 @ 12:27 pm
Το 1ο και το 2ο θέμα κατανοητό, οπότε, είτε καταργώ τελείως το γραφικό που αντιστοιχεί στο selected / down, είτε δημιουργώ ένα γραφικό με visual (για την περίπτωση selected)...

Για το 3ο θέμα, δεν μπορεί να εφαρμοστεί παρόμοιος κώδικας, με αυτόν που χρησιμοποιείται για την απόδοση του έντονου ή του αχνού tic στην αντίστοιχη στήλη του Browser?

Σ' αυτή την περίπτωση, αρκεί ο κώδικας να περιλαμβάνει τα κομμάτια που "απέχουν": 0, +5, +7, +9 ημιτόνια (αντί του +/- 1 ημιτονίου)...
 

Posted Fri 19 Apr 19 @ 12:47 pm


Μία ακόμη φώτο, αφιερωμένη στον PanosV, ο οποίος "λατρεύει" τα skins με γραμματάκια - κουμπάκια :-))) Και επειδή θα έτρωγα κράξιμο, έκανα και τα Audio και τα Custom Buttons, optional... :P Το Deck 1 είναι στο mode "Monitor", ενώ το Deck 2 είναι στο mode "Preparation"...

 

Posted Sat 20 Apr 19 @ 5:16 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
πωπωπω σουπερ! τωρα μου μενει να βρω ενα λαπτοπ με 32αρα οθονη!!! :p :p
μιλαμε για πολυ κουμπακι και γραμματακι!!!
 

Posted Sun 21 Apr 19 @ 3:57 pm
Να πω κι εγώ την άποψη μου, με καλοπροαίρετη κριτική;;;
Ωραίο το skin, αλλά περισσότερο σαν διαγνωστικό εργαλείο, παρά σαν πρόσοψη για παίξιμο... :P
Είναι αρκετά πολυάσχολο (στην προσπάθεια του να δείξει όσο το δυνατόν περισσότερη πληροφορία) και δεν ξέρω πόσο εύκολα θα συνηθίσει το μάτι να βρίσκει άμεσα την πληροφορία που θέλει κάθε φορά μέσα σε τόση πολύ πληροφορία.
Γενικά υπάρχει ένα όριο μεταξύ κρίσιμης, χρήσιμης, και προαιρετικής πληροφορίας vs χρηστικότητας που για τον καθένα είναι διαφορετικό.
Προσωπικά θεωρώ οτι τόση πολύ και πυκνή πληροφορία θα με κούραζε. Αλλά αυτό είναι η δική μου άποψη...
Πάντως αν με κάποιο "μαγικό" τρόπο μπορείς να "αραιώσεις" λίγο τις πληροφορίες χωρίς να μικρύνει κι άλλο ο browser (που απ' οτι καταλαβαίνω είναι περίπου το 50% της οθόνης) τότε ίσως να ήταν πιο "ευκολοχώνευτο" (πάντα μιλάω για τα δικά μου γούστα)
 

Posted Sun 21 Apr 19 @ 8:07 pm
1. Όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, για εμένα προσωπικά, από την στιγμή που ο οποιοσδήποτε Dj έχει ένα controller μπροστά του, το να απεικονίζει το laptop - skin ακόμη έναν virtual controller, είναι "πλεονασμός"! Γι αυτό ακριβώς το λόγο και στο skin δεν υφίστανται buttons. Γι αυτό ακριβώς το λόγο και όλα τα audio και τα custom buttons εμφανίζονται "προαιρετικά" (επιλογή, μέσω menu)...

Με αφορμή το άνωθεν, έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: Έχοντας μία σφαιρική εικόνα πλέον των VDj Scripts, θεωρώ ότι η πλειοψηφία αυτών έχει να κάνει (άμεσα ή έμμεσα) με buttons - knobs - sliders. Προσωπικά, δεν θεωρώ τον συγκεκριμένο κώδικα (και τις δυνατότητες που αυτός παρέχει στον εκάστοτε skinner) τόσο σημαντικό, όσο άλλου είδους κώδικα ο οποίος αφορά την πληροφορία (text), αλλά και τα γραφικά (graphics).

2. Το διαφορετικό αυτού του skin, (θα) είναι η δυνατότητα αλλαγής της απεικόνισης: Master, Channels, Decks. Στο πρόσφατο preview που ανέβασα, στο αριστερό deck εμφανίζεται το "Monitor" mode, ενώ στο δεξί το "Preparation" mode. Το επόμενο mode, το οποίο ξεκινάω να ετοιμάζω, θα είναι ένα "Graphics" mode, πολύ πιο "απλό" και "λιτό". Το μεθεπόμενο διαφορετικής φιλοσοφίας, κ.ο.κ. Έτσι, ο χρήστης θα μπορεί να επιλέγει (μέσω menu) το mode που τον ικανοποιεί περισσότερο, ανά περίπτωση και περίσταση. Με λίγα λόγια, θα είναι ένα skin, το οποίο θα έχει κάποιες ελάχιστες "σταθερές" και από κει και πέρα θα περιλαμβάνει "διαφορετικά skins" (τρόπον τινά). Συνεπώς, το ότι το "Monitor" mode δεν είναι χρηστικό, δεν με "αγχώνει", υπό την έννοια του ότι κάποιο άλλο mode θα είναι σίγουρα "χρηστικό"...

3. Ο Browser, ο οποίος έχει παραλαχθεί, όταν δεν εμφανίζονται τα audio και τα cuctom buttns, καταλαμβάνει το ~60%, ενώ όταν εμφανίζονται τα audio και τα cuctom buttns, καταλαμβάνει το ~50%. Οπότε, ο στόχος του να μην είναι μικρότερος του 50% του συνολικού skin, έχει υλοποιηθεί...


Σε γενικές γραμμές το "ψάχνω" πολύ και η αλήθεια είναι ότι δεν είναι καθόλου εύκολο, καθότι δεν σχεδιάζω έναν virtual controller ή ένα virtual booth, όπως η συντριπτική πλειοψηφία των skinners. Συνεπώς, κάθε παρατήρησή σας, είναι "πολύτιμη", πάντα ευπρόσδεκτη και ειλικρινά ευχαριστώ, όποιον μπαίνει στον κόπο να την γράψει...
 

Posted Mon 22 Apr 19 @ 6:31 am
Μερικά "θεματάκια" - ερωτήσεις...

1. BPM DIFFERENCE

Υπάρχει τρόπος να εμφανίζεται το bpm difference, μεταξύ του deck-left και deck-right? Εάν ναι, ποια είναι η σύνταξη της εντολής?

2. ΚΕΥ

Στο script "key_match_menu" εμφανίζονται όλα τα κλειδιά και δίπλα από αυτά οι περιπτώσεις - texts: α΄) exact match και β') compatible.

Υπάρχει τρόπος να εμφανίζονται αυτές οι 2 περιπτώσεις (exact match και compatible) ως texts, μεταξύ του deck-left και deck-right? Εάν ναι, ποια είναι η σύνταξη της εντολής?
 

Posted Mon 22 Apr 19 @ 11:25 am
1. Μόνο αν το υπολογίσεις εσύ ( π.χ deck left get_bpm & param_multiply -1 & param_add deck right get_bpm)

2. Όχι, εκτός κι αν υπολογίσεις εσύ κάθε περίπτωση χωριστά.
 

Posted Mon 22 Apr 19 @ 2:10 pm
1. Βασικά προσπάθησα με τον κώδικα bpm difference, αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Κατόπιν προσπάθησα και με τον κώδικα που που έστειλες εσύ, αλλά και πάλι δεν είχα αποτέλεσμα...

2. Εννοείς κώδικα του τύπου: get_key_modifier 0 ? get_text '...' κ.ο.κ?
 

Posted Mon 22 Apr 19 @ 3:58 pm
Τον κώδικα που σου έστειλα για τα BPM δεν τον δοκίμασα. Ήταν κάτι σαν αλγόριθμος για να καταλάβεις πως περίπου πρέπει να το κάνεις.
Αργότερα ίσως δοκιμάσω να βρω και να σου γράψω ένα κώδικα που δουλεύει.

Για το κλειδί εννοώ κάτι σαν
deck left param_equal get_harmonic 3A ? deck right param_equal get_harmonic 4A ? get_text 'Compatible' : ...

Και αυτός ο κώδικας θέλει δουλίτσα για να δουλέψει.
 

Posted Mon 22 Apr 19 @ 4:10 pm
Μερικά ακόμα "θεματάκια" - ερωτήσεις...


1. RATING

Έχω την κάτωθι εντολή:

action="param_equal '`get_loaded_song rating`' '' ? get_text 'Rating?' : get_text '`rating` stars'"

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα πλέον? Μέχρι και πριν 1 ή 2 Updates, λειτουργούσε κανονικά, τώρα όμως όχι!


2. PAD BANK

Δημιούργησα το σχετικό button (action="pad_bank2") και φυσικά τα επιπλέον 8 pads (9-16). Πλην, όμως, δεν λειτουργεί, υπό την έννοια ότι δεν εμφανίζονται τα pads (9-16)! Τι έχω κάνει λάθος?


3. RECENTLY ADDED

Προσπάθησα να δημιουργήσω ένα button, το οποίο θα παρουσιάζει στο Browser όλα τα αρχεία της Database, κατά τα σειρά πρόσφατης προσθήκης, όπως ακριβώς στο αντίστοιχο filter folder (recently added). Δεν τα κατάφερα, οπότε και η ερώτηση για την σχετική εντολή που πρέπει να δώσω στο button...


4. BPM DEFFERENCE

Έκανα ένα κάρο δοκιμές με αποστρόφους, κ.τ.λ., επί της εντολής deck left get_bpm & param_multiply -1 & param_add deck right get_bpm, αλλά αποτέλεσμα δεν υπήρξε! Μήπως τελικά η εντολή param_something δέχεται μόνο αριθμό?


5. KEY LOCK

Απ' ότι κατάλαβα, η εντολή key_lock, έχει να κάνει μόνο με την "επίδραση" του pitch και όχι με την "χειροκίνητη" αλλαγή κλειδιού. Και αυτό, διότι όταν το key_lock είναι ενεργοποιημένο, η "χειροκίνητη" αλλαγή κλειδιού πραγματοποιείται κανονικά. Είναι ορθό αυτό ή εγώ δεν έχω κατανοήσει κάτι?


6. RHYTMZONE

Για να έχει την μορφή "Horizontal Scratch Wave" (default skin), απαιτείται (ουσιαστικά) η δημιουργία 2 "ξεχωριστών" rhythmzones (σε 1 πεδίο) ή υπάρχει ευκολότερος τρόπος?
 

Posted Tue 23 Apr 19 @ 8:33 am
Για τα BPM που λέγαμε χθες:

param_add "deck left get_bpm & param_multiply -1" " deck right get_bpm"


Για το rating:
Ναι, απ' οτι φαίνεται η εντολή get_loaded_song 'rating' έχεθ bug. Αυτή τη στιγμή δουλεύει μόνο η get_loaded_song 'stars'
Παρόλα αυτά το script σου είναι επίσης λάθος καθώς η εντολή `rating` που έχεις στην get_text αφορά το κομμάτι που είναι επιλεγμένο στον browser και όχι αυτό που είναι φορτωμένο στο deck.

Για την PAD Bank:
Την ρύθμιση sixteenPadsMode την άλλαξες από auto σε On ?

Για το key_lock:
Ναι. Σωστά κατάλαβες

Για το rhythm:
Βασικά χρειάζονται panels. Και οι κυματομορφές scratch είναι διαφορετικό element <rhythmzone/> vs <scratchwave/>
http://www.virtualdj.com/wiki/Skin%20Rhythmzone.html
http://www.virtualdj.com/wiki/Skin%20Scratchwave.html
 

Posted Tue 23 Apr 19 @ 11:48 am
Για το recently added:
Δεν μπορείς να το κάνεις με κουμπί.

Μπορείς μόνο να μεταβείς στο φάκελο φίλτρου (browser_gotofolder)
 

Posted Tue 23 Apr 19 @ 11:50 am
PhantomDeejay wrote :
Για τα BPM που λέγαμε χθες: param_add "deck left get_bpm & param_multiply -1" " deck right get_bpm"
Οκ, λειτούργησε τελικά με: action="param_add 'deck left get_bpm & param_multiply -1' 'deck right get_bpm'"

PhantomDeejay wrote :
Για το rating: Ναι, απ' οτι φαίνεται η εντολή get_loaded_song 'rating' έχεθ bug. Αυτή τη στιγμή δουλεύει μόνο η get_loaded_song 'stars'
Παρόλα αυτά το script σου είναι επίσης λάθος καθώς η εντολή `rating` που έχεις στην get_text αφορά το κομμάτι που είναι επιλεγμένο στον browser και όχι αυτό που είναι φορτωμένο στο deck.
Ok, διορθώθηκε ως ακολούθως: action="param_equal '`get_loaded_song stars`' '' ? get_text 'Rating?' : get_text '`get_loaded_song stars`'" και λειτουργεί πλέον ορθά.

PhantomDeejay wrote :
Για την PAD Bank: Την ρύθμιση sixteenPadsMode την άλλαξες από auto σε On ?
Την άλλαξα, λειτούργησε η "αλλαγή", αλλά δεν επανέρχεται στην 1η οκτάδα. Προφανώς και η εντολή action="pad_bank2" θέλει συμπλήρωμα? Αλλά γιατί, εφόσον στο wiki αναφέρεται ως Switch?

PhantomDeejay wrote :
Για το key_lock: Ναι. Σωστά κατάλαβες
Ok...

PhantomDeejay wrote :
Για το rhythm: Βασικά χρειάζονται panels. Και οι κυματομορφές scratch είναι διαφορετικό element <rhythmzone></rhythmzone> vs <scratchwave></scratchwave>
Ok...


Σε ευχαριστώ πολύ...
 

Posted Tue 23 Apr 19 @ 12:15 pm
Για τα pads:
Δεν ξέρω τι έκανες, αλλά στον κώδικα σου (στο skin) δεν φτιάχνεις pad 9, pad 10 κ.ο.κ
Με το pad_bank2 αλλάζουν αυτόματα τα pads 1-8 σε 9-16 (και η εντολή λειτουργεί κανονικά εδώ)
 

Posted Tue 23 Apr 19 @ 1:41 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Οχι, δεν είναι έτσι. Πρέπει να φτιάξεις pads από το 9 μέχρι το 16. (με visibility="pad_has_16pads ? pad_bank2 : false" και visibility="pad_has_16pads ? not pad_bank2 : true"). Αν δεν αλλάζουν, τότε κάτι λάθος έχεις στο σκιν, ή δεν έχεις το default Pads page (δες το /VirtualDJ/Pads folder) Το δοκίμασες με το Hotcues Page ?
 

Posted Tue 23 Apr 19 @ 2:19 pm
58%