Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: [ΝΕΑ] VirtualDj 8 Release - Page: 3

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

dj_betty wrote :
Λοιπον εγω παιζω αυτη τη στιγμη στο μαγαζι με την 8να την δοκιμασω.πρωτο πραγμα που βρηκα ειναι το εξης η κονσολα μου δεν εχει πια gain οποτε βαζω απο το software να κανει auto
gain αλκα δεν δουλευει οποια ρυθμιση κ αν βαλω.επισης η ηχος απο μονος του ανεβοκατεβαινει εντονα.ειναι ο limiter?κ αν ναι απο που τον βρισκω γιατι οσο κ αν εψαξα μονο διπλα στο μαστερ τον βρηκα χωρις να μπορω να κανω κατι ομως


Και για όλους τους υπόλοιπους:

1) Στις ρυθμίσεις το AutoGain βάλτε το στο Auto, όχι Auto-Remember
2) Βάλτε την ρύθμιση zeroDB στο 0.8
3) Βάλτε τα gain της κονσόλας σας (εαν είναι MIDI) στο 12 ακριβώς

Τώρα αν δεν σας φτάνει η ένταση, δεν σας φταίει το gain.
Κανονικά ΕΤΣΙ πρέπει να παίζετε για να μην εισάγετε παραμόρφωση στον ήχο.

Επίσης:
To limiter στην έκδοση 8 ΔΕΝ απενεργοποιείται. ΔΕΝ απενεργοποιείται γιατί αν απενεργοποιούνταν αντί να σας "κόβει" θα είχατε παραμόρφωση (κακό ήχο)
Επίσης, να διευκρινήσω οτι είναι LIMITER και όχι COMPRESSOR. Είναι brickwall limiter στα 0dbu Peak γιατί πάνω από 0 dbu το σήμα στον ψηφιακό κόσμο ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΙ!!!
 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:14 pm
dj_betty wrote :
Επισης πριν ερθω για δουλεια περασα καινουρια songs στον εξωτερικο μου.τα εκανα scan κ rating με το 7 κ τωρα το 8 τα
καινουρια τα δειχνει σαν.απλα να τα περασα τωρα :( .
Κατι αλλο ειναι πως οταν παω να επιλεξω κομματι κ το κανω πχ sort by bpm αν θελω να πατησω κ rating δεν εμφανιζει τα bpm
Κ το μεγαλυτερο rating.επιλεγει ενα φιλτρο κατι που στο 7 μου δουλευε κανονικα.οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη


Ναι γιατί το 8 διαβάζει την database του 7 μόνο όταν δεν έχει δική του database. Έτσι λοιπόν εαν υπήρχε ήδη database στο 8 και εσύ έκανες οτιδήποτε με το 7, το 8 δεν διαβάζει τις αλλαγές.

Με λίγα λόγια το 8 διαβάζει μόνο "μία" φορά την database του 7 για να φτιάξει την δικιά του, και έπειτα την αγνοεί...

Για το sorting που είπες αυτή είναι η νέα συμπεριφορά και θα βελτιωθεί στο μέλλον. Για την ώρα το 8 κάνει ταξινόμηση μόνο με ένα πεδίο. Εξαίρεση είναι η ταξινόμηση κατά καλλιτέχνη που ταξινομεί αλφαβητικά και τους τίτλους των τραγουδιών του ιδίου καλλιτέχνη....
 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:18 pm
Ουτε στο auto μου δουλευει..η κονσολα δεν εχει gain.pioneer ddj sb.καποια αλλη ρυθμιση για να φτιαξει?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:18 pm
Αν σβησω το 8 το κανω απεγκατασταση κ το βαλω ξανα θα την διαβασει ξανα?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:21 pm
Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς; Όντως η SB δεν έχει ρυθμιστικά gain. Αλλά δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα για να σε βοηθήσω... Δεν έχει ένταση;;;
 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:22 pm
dj_betty wrote :
Αν σβησω το 8 το κανω απεγκατασταση κ το βαλω ξανα θα την διαβασει ξανα?

Δεν χρειάζεται όλη αυτή η φασαρία.
Μπορείς να σβήσεις απλά την βάση δεδομένων του 8.
Αν χρησιμοποιείς εξωτερικό σκληρό δίσκο, τότε βρες ένα αρχείο "database.xml" και σβήστο.
Επίσης σβήσε και τον φάκελο VirtualDj στο ROOT του δίσκου...
ΟΧΙ τον φάκελο Documents\VirtualDJ !!!!!!!!

 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:24 pm
Δεν κανει auto gain οποτε αν κομματι με το αλλο εχει διαφορα στο ηχο ακουγεται.δεν μπορω με το ποντικι.δεν βρισκω τη ρυθμιση zero db που λες.συγνωμη αν σε ζαλιζω αλλα παιζω επαγγελματικα με το προγραμμα κ το ψαχνω τωρα
 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:28 pm
Στις ρυθμίσεις ενεργοποίησε το κουτάκι "Εμφάνιση προχωρημένων ρυθμίσεων" και μετά από δίπλα κάνε αναζήτηση "zerodb"
Επίσης το Auto-Gain δουλεύει, αλλά:
Εάν φορτώσεις ένα τραγούδι που δεν έχει γίνει analyze από την έκδοση 8 και ξεκινήσεις να το παίζεις ΠΡΙΝ φορτώσει ολόκληρο και τελειώσει το analyze τότε το auto-gain δεν θα δουλέψει για να μην αλλάξει ξαφνικά η ένταση του κομματιού.
Την επόμενη φορά που θα φορτώσεις όμως το τραγούδι θα δουλέψει κανονικά αφού το analyze έχει ολοκληρωθεί!!!
 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:40 pm
Θα το κοιταξω αν κ εμενα δεν δουλευει ουτε αφου το κανει analyse.παιζει ρολο η ρυθμιση exclusive audio?παντως ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους εσας που δουλεψατε γι αυτο το διαμαντι!!!
 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:44 pm
Όχι, αυτή η ρύθμιση δεν παίζει ρόλο στο auto-gain
 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:58 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
DrJekyl wrote :

Εγώ έχω την v2.02 αλλά και στο site αυτή βρίσκω


http://www.virtualdj.com/addons/581/LoopOut.html
Ναι, η 2.0.2 σε Windows δουλεύει κανονικά. Σε MAC δεν ξέρω...


Το link με πάει στη 2.02 Γιώργο. Όχι στη 2.1 που ανέφερες. Αυτή λοιπόν όντως παίζει στην 8 σε windows αλλά όχι στην 8 σε mac. Στην 7 σε mac παίζει κανονικά. Στην 8 σε mac τη βλέπει το πρόγραμμα όχι όταν πάω το αρχείο στο φάκελο Plugins>SoundEffect (εκεί δηλαδή που είναι και τα άλλα effects) αλλά όταν το πάω στο φάκελο Plugins64>SoundEffect. Παρότι όμως τη βλέπει όταν πάω να το φορτώσω μου βγάζει ''This plugin does not seem compatible with VirtualDj 8''..
 

Posted Thu 22 May 14 @ 2:00 pm
Οποιος εχει παρομοιο προβλημα με μενα κ το gain κ εχει βρει λυση ας βοηθησει.τα χαμηλα κομματια παραμενουν χαμηλα πχ κ εχω προβλημα στη μιξη.ευχαριαστω guys
 

Posted Thu 22 May 14 @ 2:06 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
dj_betty wrote :
Οποιος εχει παρομοιο προβλημα με μενα κ το gain κ εχει βρει λυση ας βοηθησει.τα χαμηλα κομματια παραμενουν χαμηλα πχ κ εχω προβλημα στη μιξη.ευχαριαστω guys


betty εγώ τα περισσότερα κομμάτια τα έχω φέρει στην ίδια ένταση με το mp3 gain και έτσι δε μπορώ να σε βοηθήσω πολύ. Θα φτιάξω κάποια με διαφορετική ένταση και θα το αναφέρω. Εκείνο που παρατηρώ όμως είναι ότι τα πλήκτρα GAIN πάνω στο πρόγραμμα δε μετακινούνται καθόλου όποιο κομμάτι κι αν φορτώσω..!!
 

Posted Thu 22 May 14 @ 2:21 pm
Ουτε κ εμενα ειναι ακριβως στη μεση ειτε ειναι στο auto ειτε οχι.δεξια δειχνει οτι ειναι στα 0db ομως οπως ξαναειπα τα χαμξηλα κομματια παραμενουν χαμηλα.το περιεργο ειναι πως ανεβοκατεβαινει αισθητα η ενταση καποιες φορες μονη της!!!
 

Posted Thu 22 May 14 @ 2:28 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Μόλις έφτιαξα ένα κομμάτι με χαμηλή ένταση και το auto gain λειτουργεί κανονικά. Δηλαδή το knob πάνω στο πρόγραμμα χαμηλώνει (δηλαδή βρίσκει τη - χαμηλή - ένταση του κομματιού) και μετά πάει ξανά στο κέντρο που σημαίνει ότι ανέβασε την ένταση στο ίδιο μέγεθος με το κομμάτι του άλλου deck!!
 

Posted Thu 22 May 14 @ 2:28 pm
Εμενα δεν το κανει αυτο.παραμενει μονιμα στο κεντρο οτι κ αν κανω.τι φταιει γαμωτο εχω σπασει το κεφαλι μου
 

Posted Thu 22 May 14 @ 2:32 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
dj_betty wrote :
Εμενα δεν το κανει αυτο.παραμενει μονιμα στο κεντρο οτι κ αν κανω.τι φταιει γαμωτο εχω σπασει το κεφαλι μου


Παράξενο είναι. Εγώ το δοκίμασα και σε windows και σε mac και δουλεύει το ίδιο!!
 

Posted Thu 22 May 14 @ 2:36 pm
Σε windows ειμαι.τι να πω.μηπως με restart ξεκολλησει.εμενα δεν το σκαναρει καν το gain.δειχνει ομως δεξια στο κομματι που ειναι φορτωμενο 0db.ισως εικονικα.ουτε οι σταθμες ειναι ιδιες ουτε εξω βγαινει το ιδιο αν το κομματι εχει διαφορα.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 2:44 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
dj_betty wrote :
Σε windows ειμαι.τι να πω.μηπως με restart ξεκολλησει.εμενα δεν το σκαναρει καν το gain.δειχνει ομως δεξια στο κομματι που ειναι φορτωμενο 0db.ισως εικονικα.ουτε οι σταθμες ειναι ιδιες ουτε εξω βγαινει το ιδιο αν το κομματι εχει διαφορα.


Δε μπορείς να φορτώσεις το πρόγραμμα σε άλλο pc ώστε να δεις αν ανταποκρίνεται το ίδιο?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 2:49 pm
Τωρα ειμαι στη δουλεια.μετα στον υπολογιστη του σπιτιου θα το δω
 

Posted Thu 22 May 14 @ 2:54 pm
7%