Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: [ΝΕΑ] VirtualDj 8 Release - Page: 2

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Καλησπερα παιδια και απο εμενα και καλοριζικο το virtual dj 8.
Πρωτα απο ολα το προγραμμα εχει πολυ ωραια εμφανιση και παρα πολυ ωραιο ηχο.
Ομως εχω μια απορια. Εχω τον controller hercules mp3 e2 και παρατηρησα οτι δεν εχω feedback.
Μαλον απο οτι καταλαβα θελει να τον ξεκλειδωσω (ασχετα που τον εχω ειδη δηλομενο)?
Και κατι αλλο αμα τον ξεκλειδωσω θα μπορω να χρησιμοποιω πληρως το προγραμμα με αυτον τον controller
Δηλαδη θα μπορω να κανω mapping και οτι δηποτε αλλο?
Επισεις που ειναι ο sampler?
Ευχαριστω :)
 

Posted Thu 22 May 14 @ 6:05 am
Καλησπερα ειχα κανει install στην εκδοση 8 pre released τωρα που βγηκε η full γινεται απλα μεσω update ή χρειαζεται καποια αλλη διαδικασια δλδ να κανω unistall την pre released και μετα install την full που κατεβαζουμε τωρα ?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 6:40 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
djdimipa wrote :
Καλησπερα ειχα κανει install στην εκδοση 8 pre released τωρα που βγηκε η full γινεται απλα μεσω update ή χρειαζεται καποια αλλη διαδικασια δλδ να κανω unistall την pre released και μετα install την full που κατεβαζουμε τωρα ?

αν το build είναι το 1785.657 δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα είσαι οκ!
 

Posted Thu 22 May 14 @ 7:19 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
έχω μερικά θεματάκια να αναφέρω, που παρατήρησα :
το πρώτο.
στο filterfolder "Compatible Songs" όταν δεν έχεις φορτώσει τραγούδι σε κανένα deck σου εμφανίζει συμβατά αποτελέσματα (συμβατά με τι? :( ) στο 7 δεν εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα!!!
δεύτερο.
όταν έχω μέσα σε ένα virtualfolder diafora filterfolders και ζητάω recurse στο virtualfolder δεν επιστρέφει κανένα αποτέλεσμα. στο 7 τα εμφανίζει κανονικά!
τρίτο.
αυτό που έχει συζητηθεί VirtualDj 8 Pre-Release για την μετατροπή της βάσης του 7 σε 8 και τους virtualfolders που δεν σε αφήνει να τους μετακινήσεις και ακόμα και να τους ταξινομήσεις μέσω του αρχείου "order" αν κάνεις το λάθος και κάνεις Drag-and-Drop έναν virtualfolder σου τα χαλάει όλο "order".
 

Posted Thu 22 May 14 @ 7:53 am
κσλησπερα παιδια μολις εκανα install τη new version στο λαπτοπ της δουλειας ομως οτιδηποτε παω να κανω αφου το ανοιξω πχ
να παω στα settings βγαζει ασπρη οθονη κ not responding.στο λαπτοπ του σπιτιου που ειχα βαλει την pre release δεν μου εκανε τπτ τετοιο
εχουμε καμια ιδεα τι φταιει?εννοειται στο λαπτοπ της δουλειας εχω μεσα κ την 7 version αφου με αυτο δουλευω
 

Posted Thu 22 May 14 @ 8:13 am
επισης καθε φορα που το ανοιγα μου ελεγε πχ:ο φακελος history δεν υπαρχει κ ειχε παραλειψη κ προσθηκη κ οτι κ να παταγα καθε φορα
που ανοιγα το 8 μου εβγαζε αυτο.δεν πιστευω τωρα να μου εχει δημιουργησει θεμα κ στο 7 κ να μην μπορω να δουλεψω ε?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 8:44 am
@Betty:
Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα με το 7.
Αλλά δοκίμασε και το εξής αν θέλεις:
Πήγαινε στον φάκελο Documents\VirtualDj
Φτιάξε ένα νέο φάκελο και ονόμασε τον "History"
 

Posted Thu 22 May 14 @ 9:08 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Εγώ σε mac την πέρασα χωρίς να κάνω απεγκατάσταση στην pre-release και μου βγάζει ''version 8.0.0 mac built 1785.650''. Είμαι ok? (Δουλεύουν όλα μια χαρά - φτου φτου..!!)

Επίσης, είναι βέβαια νωρίς αλλά..θα φτιάξουμε το effect ''loop_out'' για την 8?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 9:37 am
Ναι.
Βασικά η build 1785 της pre-release βαφτίστικε Release!!!

Το loop_out πρέπει να το ενημερώσει ο δημιουργός του. Αν και έχω την εντύπωση οτι η έκδοση 2.1 του plug-in δουλεύει σωστά με το 8 (αυτή που στο 7 εμφανίζει sliders και όχι custom GUI)
 

Posted Thu 22 May 14 @ 10:03 am
stratos789 wrote :
Καλησπερα παιδια και απο εμενα και καλοριζικο το virtual dj 8.
Πρωτα απο ολα το προγραμμα εχει πολυ ωραια εμφανιση και παρα πολυ ωραιο ηχο.
Ομως εχω μια απορια. Εχω τον controller hercules mp3 e2 και παρατηρησα οτι δεν εχω feedback.
Μαλον απο οτι καταλαβα θελει να τον ξεκλειδωσω (ασχετα που τον εχω ειδη δηλομενο)?
Και κατι αλλο αμα τον ξεκλειδωσω θα μπορω να χρησιμοποιω πληρως το προγραμμα με αυτον τον controller
Δηλαδη θα μπορω να κανω mapping και οτι δηποτε αλλο?
Επισεις που ειναι ο sampler?
Ευχαριστω :)


PhantomDeejay μήπως θα μπορούσες να μου απαντήσεις στα ερωτήματα? :D
 

Posted Thu 22 May 14 @ 10:15 am
Οι εκδόσεις LE version 7 δεν αναβαβθμίζονται αυτόματα σε εκδόσεις LE 8.
Η κονσόλα σου θα δουλέψει, αλλά μόνο για 10 λεπτά.

Το Sampler είναι πλέον στον Browser. Είτε στον φάκελο "Sampler" αριστερά, είτε στη sideview δεξιά (χρησιμοποιήσε τα εικονίδεια στο κάτω μέρος της sideview για να αλλάξεις προβολή)

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις εκδόσεις LE θα λάβετε σύντομα με επίσημη ανακοίνωση.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 10:18 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :


Το loop_out πρέπει να το ενημερώσει ο δημιουργός του. Αν και έχω την εντύπωση οτι η έκδοση 2.1 του plug-in δουλεύει σωστά με το 8 (αυτή που στο 7 εμφανίζει sliders και όχι custom GUI)


Εγώ έχω την v2.02 αλλά και στο site αυτή βρίσκω και τη Flanged LoopOut v2.0. Δεν υπάρχει η 2.1. Υπάρχει κάποιο link που να μπορέσω να τη βρω?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 10:27 am
Γεια σας παιδια. Κατ αρχην εγκατεστησα το 8 στο Mac με κοντρολερ Denon Mc3000 και μετα απο μια ωρα δοκιμες ολα καλα. Εχω αποριες οπως:

1) εκανα μια φορα login sto 8 και ειναι οκ, αλλα το 7 καθε φορα που το ανοιγω μου ζηταει συνεχεια login, ειναι σωστο?

2) Δουλευω με εξωτερικο δισκο. Τα cue τα ειδε ολα κανονικα οκ. Δημιουργηθηκε ομως στον δισκο ενας νεος φακελος με το ονομα VirtualDj ο οποιος περιεχει μια database. Τι ακριβως γινεται κ πιος ο ρολος της ? το 8 θα γραφει στη νεα database ή θα συνεχισει να γραφει στην database του 7.

3) και τελος δεν μπορω να βγαλω ακρη με την ενταση του ηχου στα σαμπλς. Την χαμηλωνω αλλα σε αλλα μενει κ σε αλλα οχι. Επισης δεν μπορω να τα κανω να πεξουν και στα δυο ντεκ , πρεπει να επιλεγω ντεκ καθε φορα.

Ευχαριστω πολυ
 

Posted Thu 22 May 14 @ 10:54 am
 

Posted Thu 22 May 14 @ 10:59 am
theologos3 wrote :
Γεια σας παιδια. Κατ αρχην εγκατεστησα το 8 στο Mac με κοντρολερ Denon Mc3000 και μετα απο μια ωρα δοκιμες ολα καλα. Εχω αποριες οπως:

1) εκανα μια φορα login sto 8 και ειναι οκ, αλλα το 7 καθε φορα που το ανοιγω μου ζηταει συνεχεια login, ειναι σωστο?

2) Δουλευω με εξωτερικο δισκο. Τα cue τα ειδε ολα κανονικα οκ. Δημιουργηθηκε ομως στον δισκο ενας νεος φακελος με το ονομα VirtualDj ο οποιος περιεχει μια database. Τι ακριβως γινεται κ πιος ο ρολος της ? το 8 θα γραφει στη νεα database ή θα συνεχισει να γραφει στην database του 7.

3) και τελος δεν μπορω να βγαλω ακρη με την ενταση του ηχου στα σαμπλς. Την χαμηλωνω αλλα σε αλλα μενει κ σε αλλα οχι. Επισης δεν μπορω να τα κανω να πεξουν και στα δυο ντεκ , πρεπει να επιλεγω ντεκ καθε φορα.

Ευχαριστω πολυ


1) Ναι
2) Είναι η βάση δεδομένων του 8. Το 8 έχει πλέον νέα δική του βάση ανεξάρτητη από το 7
3) Στις περισσότερες περιπτώσεις η ένταση του sampler αλλάζει την ένταση όλου του Group, και όχι μόνο του μεμονομένου sample
4) Στις επιλογές του sampler επέλεξε master αν δεν θες να ορίζεις deck. Πλέον τα samples ΔΕΝ παίζουν σε όλα τα deck
 

Posted Thu 22 May 14 @ 11:02 am
Λοιπον εγω παιζω αυτη τη στιγμη στο μαγαζι με την 8να την δοκιμασω.πρωτο πραγμα που βρηκα ειναι το εξης η κονσολα μου δεν εχει πια gain οποτε βαζω απο το software να κανει auto
gain αλκα δεν δουλευει οποια ρυθμιση κ αν βαλω.επισης η ηχος απο μονος του ανεβοκατεβαινει εντονα.ειναι ο limiter?κ αν ναι απο που τον βρισκω γιατι οσο κ αν εψαξα μονο διπλα στο μαστερ τον βρηκα χωρις να μπορω να κανω κατι ομως
 

Posted Thu 22 May 14 @ 11:03 am
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Αρα αφηνω την database του 7 στη θεση της. Το 8 θα γραφει πλεον στην δικια του, αρα θα εχω πλεον 2 databese στον δισκο και θα πρεπει να περνω μπακαπ μονο του 8 (γιατι του 7 την εχω) σωστο?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 11:11 am
Επισης πριν ερθω για δουλεια περασα καινουρια songs στον εξωτερικο μου.τα εκανα scan κ rating με το 7 κ τωρα το 8 τα
καινουρια τα δειχνει σαν.απλα να τα περασα τωρα :( .
Κατι αλλο ειναι πως οταν παω να επιλεξω κομματι κ το κανω πχ sort by bpm αν θελω να πατησω κ rating δεν εμφανιζει τα bpm
Κ το μεγαλυτερο rating.επιλεγει ενα φιλτρο κατι που στο 7 μου δουλευε κανονικα.οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη
 

Posted Thu 22 May 14 @ 12:15 pm
theologos3 wrote :
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Αρα αφηνω την database του 7 στη θεση της. Το 8 θα γραφει πλεον στην δικια του, αρα θα εχω πλεον 2 databese στον δισκο και θα πρεπει να περνω μπακαπ μονο του 8 (γιατι του 7 την εχω) σωστο?


Εχω θεμα. Την ωρα που το λιμιτερ αρχιζει να κοβει εχω θορυβους στον ηχο. Αν δυναμωσω και το γκαιν τοτε το τραγουδι σχεδον καταστρεφεται.
Τι κανω?
 

Posted Thu 22 May 14 @ 12:19 pm
theologos3 wrote :
theologos3 wrote :
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Αρα αφηνω την database του 7 στη θεση της. Το 8 θα γραφει πλεον στην δικια του, αρα θα εχω πλεον 2 databese στον δισκο και θα πρεπει να περνω μπακαπ μονο του 8 (γιατι του 7 την εχω) σωστο?


Εχω θεμα. Την ωρα που το λιμιτερ αρχιζει να κοβει εχω θορυβους στον ηχο. Αν δυναμωσω και το γκαιν τοτε το τραγουδι σχεδον καταστρεφεται.
Τι κανω?


Χαμηλώνεις το gain. Το limiter στην 8 προστέθηκε για αυτό ακριβώς τον λόγο. Για να δείχνει πότε έχεις βάλει πολύ gain. Εαν δεν υπήρχε το limiter τότε με το gain που βάζεις θα παραμόρφωνες τον ήχο.
 

Posted Thu 22 May 14 @ 1:07 pm
5%