Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: [ΝΕΑ] VirtualDj 8 Pre-Release - Page: 7

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Το δοκίμασα κι αυτό. Δεν άλλαξε τίποτε. Ακόμα παραμορφώνεται ο ήχος.
 

Posted Fri 16 May 14 @ 11:57 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
που ειναι το panel με τα νεα effects που βλεπαμε στα video?
 

Posted Fri 16 May 14 @ 12:06 pm
djdionisisspiros wrote :
Το δοκίμασα κι αυτό. Δεν άλλαξε τίποτε. Ακόμα παραμορφώνεται ο ήχος.

Η απάντηση αυτή ήταν για τον djniots

Το δικό σου θέμα είναι υπό διερεύνηση
 

Posted Fri 16 May 14 @ 12:34 pm
οκ. Ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Περιμένω.
 

Posted Fri 16 May 14 @ 12:41 pm
Eξακολουθει το προγραμμα και μου κλειδωνει στα 10 λεπτα οταν συνδεσω τον μικτη μου επανω.Μικτης για τον οποιο πηρα εκπτωση οταν τον δηλωσα περυσι και αγορασα την Profull.
Κανω κατι λαθος ? Πρεπει να δηλωσω παλι τον μικτη ?
 

Posted Fri 16 May 14 @ 2:36 pm
καλημερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω τα εξης σε οποιον εχει ηδη δοκιμασει την νεα εκδοση:
λετε ολοι για τον υπεροχο διορθωμενο ηχο του virtual 8:
για μενα 2 ηταν τα μεγαλα προβληματα στον ηχο:
1.το μπουκωμα στον ηχο (συνηθως στα μπασα κομματια)ακομα κ αν δεν ηταν τερμα το καναλι κ
2."το πηδημα" που κανει στην μποτα σα να την καβαλαει.
εχω γραψει απειρα προγραμματα κ οταν τα ακουω
ακουγεται πεντακαθαρα αυτο κατι που δεν διορθωνεται ουτε με το limiter on!γνωριζει κανεις αν εχει διορθωθει?
δεν ξερω αν καταλαβαινει καποιος τι εννοω.αν καποιος παιζει κομματια house πχ αποκλειεται να μην το εχει προσεξει
 

Posted Sat 17 May 14 @ 3:30 am
apopsis wrote :
Den katalabaino giati sou einai syskolo.
Pigaine sta settings - > Licences
Ekei exei ena login, kane login opos kaneis sto website.
Tha deis oti se anagnorizei me to login kai to email sou.
Etsi exeis full version xoris periorismous.

PRO LEVEL


Καλημερα και σ ευχαριστω για την απαντηση.
Εκανα logout και ξανα login και μαλλον διορθωθηκε το προβλημα ,με ειδε συνδεδεμενο και μου εδειξε την αδεια μου.
Το βραδυ που θα συνδεσω το controller στο μαγαζι θα δω τ αποτελεσματα.

ελπιζω να ηταν αυτο
 

Posted Sat 17 May 14 @ 7:04 am
theiosPRO InfinityMember since 2008
Καλησπέρα.
Καταρχάς να πω οτι δεν έχω προλάβει ακόμα να δοκιμάσω το pre-release. Διαβάζω όμως το συγκεκριμένο νήμα αλλά και το ειδικό forum για αυτή την έκδοση.
Να σας πω την αμαρτία μου, έχει φοβηθεί το μάτι μου. Πραγματικά, τόσο καιρό περίμενα εναγωνίως να βγει το 8 αλλά τώρα δεν ξέρω καν αν θα το κατεβάσω μόλις βγει.
Και αυτό συμβαίνει για 2 λόγους. Αφενός οτι βλέπω πως υπάρχουν πολλά θέματα ακόμα και δεν νομίζω αν βγει σύντομα public να έχουν προλάβει να διορθωθούν. Σκέφτομαι δηλαδή οτι αν βγει σε 20 μέρες το 8 μάλλον θα περιμένω μερικούς μήνες να βγει πχ το 8.1 που δεν θα έχει όλες αυτές τις παιδικές ασθένειες.
Αφετέρου, αυτό που με κολλάει περισσότερο είναι οτι έχω καταλάβει οτι έχει πολλά ψιλολόγια και τα settings του δεν πρέπει να είναι και πολύ user friendly.
Αυτό σημαίνει οτι μπορεί να σου βγάλει ένα πρόβλημα ή κάτι που θες να αλλάξεις (πχ έλεγε ένας φίλος πιο πάνω οτι "πηδάει" τη μπότα, που εμένα με παραπέμπει στο ότι έχει limiter, λέμε τώρα) και μέσα σε όλο αυτό τον κακό χαμό, άντε να βρείς ποιά απο όλες τις ρυθμίσεις του τύπου "wasapisharedmode=yes" είναι αυτή που διορθώνει το θέμα που θες να αλλάξεις.
Με λίγα λόγια, με βλέπω να κατεβάζω πχ το 8 τον Ιούνιο και να πρωτοπαίζω με αυτό στο μαγαζί το Σεπτέμβρη μέχρι να το ψάξω και να το δοκιμάσω. Και όταν έρθει εκείνη η μέρα να πάρω και ένα lexotanil και μια εικόνα της Σουμελά μαζί μη μου κάνει κανα κουλό και τρέχα γύρευε.
Δεν ξέρω, έχω αγχωθεί με όσα διαβάζω. Αν μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι τόσο τρομερά τα πράγματα ή κακώς αγχώνομαι, θα το εκτιμούσα.
Ευχαριστώ.
 

Posted Sat 17 May 14 @ 8:07 am
theios wrote :
Καλησπέρα.
Καταρχάς να πω οτι δεν έχω προλάβει ακόμα να δοκιμάσω το pre-release. Διαβάζω όμως το συγκεκριμένο νήμα αλλά και το ειδικό forum για αυτή την έκδοση.
Να σας πω την αμαρτία μου, έχει φοβηθεί το μάτι μου. Πραγματικά, τόσο καιρό περίμενα εναγωνίως να βγει το 8 αλλά τώρα δεν ξέρω καν αν θα το κατεβάσω μόλις βγει.
Και αυτό συμβαίνει για 2 λόγους. Αφενός οτι βλέπω πως υπάρχουν πολλά θέματα ακόμα και δεν νομίζω αν βγει σύντομα public να έχουν προλάβει να διορθωθούν. Σκέφτομαι δηλαδή οτι αν βγει σε 20 μέρες το 8 μάλλον θα περιμένω μερικούς μήνες να βγει πχ το 8.1 που δεν θα έχει όλες αυτές τις παιδικές ασθένειες.
Αφετέρου, αυτό που με κολλάει περισσότερο είναι οτι έχω καταλάβει οτι έχει πολλά ψιλολόγια και τα settings του δεν πρέπει να είναι και πολύ user friendly.
Αυτό σημαίνει οτι μπορεί να σου βγάλει ένα πρόβλημα ή κάτι που θες να αλλάξεις (πχ έλεγε ένας φίλος πιο πάνω οτι "πηδάει" τη μπότα, που εμένα με παραπέμπει στο ότι έχει limiter, λέμε τώρα) και μέσα σε όλο αυτό τον κακό χαμό, άντε να βρείς ποιά απο όλες τις ρυθμίσεις του τύπου "wasapisharedmode=yes" είναι αυτή που διορθώνει το θέμα που θες να αλλάξεις.
Με λίγα λόγια, με βλέπω να κατεβάζω πχ το 8 τον Ιούνιο και να πρωτοπαίζω με αυτό στο μαγαζί το Σεπτέμβρη μέχρι να το ψάξω και να το δοκιμάσω. Και όταν έρθει εκείνη η μέρα να πάρω και ένα lexotanil και μια εικόνα της Σουμελά μαζί μη μου κάνει κανα κουλό και τρέχα γύρευε.
Δεν ξέρω, έχω αγχωθεί με όσα διαβάζω. Αν μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι τόσο τρομερά τα πράγματα ή κακώς αγχώνομαι, θα το εκτιμούσα.
Ευχαριστώ.








εγω επαιξα καμια ωρα κ δεν ειχα καποιο προβλημα περα απο το οτι κατι γινοταν στις ρυθμισεις
κ μου ελεγε πως δεν βλεπει την καρτα της κονσολας.επαιξα ομως τελικα με την κονσολα κανονικα.το 8 ειναι βελτιωμενο περα απο την φαντασια σας.
εχει παρα πολλες αλλαγες κ οντως περισσοτερες Ρυθμισεις.πολλα ακομα δεν τα βρηκα αλλα αν κατσεις μια μερα να ασχοληθεις εισαι οκ.δεν ειναι
κ πυρηνικη φυσικη.εχω ενθουσιαστει.ειναι πιο ελαφρυ.επαιξα με το παλιο λαπτοπ που ειναι κ φορτωμενο κ ειχα ιντερνετ ανοικτο εκανα ταυτοχρονα κ πολλα πραγματα κ το προγραμμα ανταποκρινοταν πολυ καλα.το μονο που μπορω να πω ειναι συγχαρητηρια στα παιδια για την δουλεια τους.αν αναφερεσαι στο δικο μου νημα για την μποτα η ερωτηση πηγαινε για τις παλιοτερες εκδοσεις κ αν αυτο διορθωθηκε στην 8.δοκιμασε το σπιτι σου κ θα δεις οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο.
 

Posted Sat 17 May 14 @ 8:19 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
και συνεχιζω

1) ειναι πιο βαρυ απο καθε αποψη. δε χρειαζεται να το παμε παραπερα, και μονο οτι γινεται resize το skin, αυτο τα λεει ολα. αφου και στην 7 οταν γινοταν resize το skin, το vdj βαρενε απο μονο του. για μενα ειναι λαθος που στο default skin χρεισιμοποιειται εικονα για skin. θα επρεπε οπως σε τοσα προγραματα ειναι δυναμικο το skin δηλαδη "γεμιζει" χρωμα με κωδικα και οχι με εικονα. οπως χρησιμοποιειται στο web design η css ή οπως στους γραφιστες το adobe illustrator

στο παλιο μου laptop που το 7 παει σφαιρα και δε κολωνει πουθενα, με την 8 αργει πολυ να φορτωσει τα κοματια και συνεχεια κανει drops

2) κατι αλλο που παρατηρησα, στο scratch οταν αφηνεις το jog, κανει μια μικρη διακοπη μεχρι να ξαναπαιξει το τραγουδι, με οποιαδηποτε κινηση κιαν εκανες μπρος η πισω πριν το αφησεις. τουλαχιστον στην 7 οταν το αφηνες οταν εκανες μπροστα, δεν εκανε αυτη τη διακοπη.
 

Posted Sat 17 May 14 @ 9:18 am
theiosPRO InfinityMember since 2008
Οκ, το κατέβασα και το έψαξα λίγο. Ντάξει, δεν είναι τα πράγματα όσο τραγικά φοβόμουν όσον αφορά στα settings.
Πάντως ήδη βρήκα ένα θεματάκι που θέλω να αλλάξω και δεν ξέρω αν αλλάζει και αν ναι πώς.
Έχω βάλει να πηγαίνει κατευθείαν στο πρώτο cue όταν φορτώνω ένα κομμάτι. Σε αυτό το κομμάτι έχω βάλει το cue στη μέση γιατί δεν θέλω να παίξει η εισαγωγή.
Κάποια στιγμή όμως μπορεί να θέλω να το παίξω απο την αρχή. Στο 7 φόρτωνε το κομμάτι στο σημείο του cue και αν ήθελα να πάει στην αρχή πατούσα το stop και πήγαινε. Αλλά το cue παρέμενε εκεί που το είχα βάλει.
Τώρα, φορτώνω, πάει στο cue, πατάω stop, πάει στην αρχή αλλά χάνεται το cue. Αν δηλαδή την επόμενη φορά θέλω να το παίξω απο το σημείο εκείνο στη μέση, πρέπει να το ξαναβρώ απο την αρχή.
Ή αν είμαι έτοιμος να βάλω το κομμάτι και πατήσω καταλάθος stop πάπαλα το cue, πρέπει να κάτσω να το ξαναβρώ. Στο 7 άμα γινόταν κάτι τέτοιο, απλά ξαναπατούσες stop και ξαναπήγαινε στο σημείο cue, τώρα έτσι και πατήσεις stop τον ήπιες.
WTF? Αλλάζει αυτό? Αν όχι είναι μεγάλο φάουλ.
 

Posted Sat 17 May 14 @ 9:28 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
aledjo wrote :
και συνεχιζω

...
2) κατι αλλο που παρατηρησα, στο scratch οταν αφηνεις το jog, κανει μια μικρη διακοπη μεχρι να ξαναπαιξει το τραγουδι, με οποιαδηποτε κινηση κιαν εκανες μπρος η πισω πριν το αφησεις. τουλαχιστον στην 7 οταν το αφηνες οταν εκανες μπροστα, δεν εκανε αυτη τη διακοπη.


για δοκίμασε με touchWheelBackspin = no
 

Posted Sat 17 May 14 @ 9:29 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
djsadim wrote :
aledjo wrote :
και συνεχιζω

...
2) κατι αλλο που παρατηρησα, στο scratch οταν αφηνεις το jog, κανει μια μικρη διακοπη μεχρι να ξαναπαιξει το τραγουδι, με οποιαδηποτε κινηση κιαν εκανες μπρος η πισω πριν το αφησεις. τουλαχιστον στην 7 οταν το αφηνες οταν εκανες μπροστα, δεν εκανε αυτη τη διακοπη.


για δοκίμασε με touchWheelBackspin = no


ναι αλλα ετσι δε δουλευει το backspin οπως θα επρεπε να δουλευει...
στα γενικα cdj δε κανει διακοπη :(
 

Posted Sat 17 May 14 @ 9:48 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
0rafa0 wrote :
Παιδια προβλημα. Σε ολα τα κομματια μου τα cue μου ειναι ελαχιστα χιλιοστα μπροστα απο την μποτα.γτ? Κοιταξτε την μπλε κυματομορφη..


Πρώτον δεν ανέβασες εικόνα.
Δεύτερον η αρχή του Beat στο 8 είναι στην αριστερή άκρη του CBG και όχι στο κέντρο όπως ήταν μέχρι τώρα.


Και σε μένα υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Όταν φορτώνω το κομμάτι το cue είναι μπροστά από τη μπότα (ενώ στη 7 ήταν πάνω στη μπότα). Η διαφορά με αυτό που φαίνεται στη photo είναι ότι ενώ η αριστερή άκρη - όπως λες Γιώργο - του CBG όταν φόρτωσα το κομμάτι ήταν εκεί που φαίνεται το cue στη photo, όταν ολοκληρώθηκε η ανάλυση του κομματιού μεταφέρθηκε αριστερά (εκεί που φαίνεται τώρα δηλαδή). Το πρόβλημα είναι ότι το cue έμεινε εκεί που ήταν το CBG όταν φορτώθηκε το κομμάτι..!! Θέλω να πω ότι αν μεταφερόταν και το cue εκεί που πήγε το CBG δε θα είχαμε θέμα!!

 

Posted Sat 17 May 14 @ 10:37 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Λοιπόν το παραπάνω πρόβλημα δε μου συμβαίνει στο mac book pro που έχω (σε mac περιβάλλον που το δοκίμασα). Θα το τσεκάρω και στα άλλα laptops που έχω σε windows περιβάλλον και θα σας αναφέρω αν συμβαίνει κι εκεί.

Εκείνο που τώρα παρατήρησα είναι ότι όταν κάνω login στο ένα pc μπαίνω κανονικά, αλλά όταν πάω να μπω στο άλλο μου ξαναζητάει να κάνω login. Μπαίνω βέβαια χωρίς πρόβλημα αλλά αν θελήσω να παίξω σε τέσσερις εκδηλώσεις δηλαδή σε 4 pc (αφού έχω αγοράσει δύο φορές το πρόγραμμα) τι θα συμβεί?

Και ένα κουφό επίσης είναι το ότι ενώ στο pc με windows οι ημερομηνίες βγαίνουν κανονικά, σε mac περιβάλλον σε πολλούς φακέλλους αρχίζουν από 1/1/2015 και τελειώνουν στις 12/8/2015.....!! Γιατί αυτό? (σε mac περιβάλλον δεν ξέρω πως να επισυνάψω photo..) Αν ξέρετε πως γίνεται πείτε μου να σας ανεβάσω.
 

Posted Sat 17 May 14 @ 11:31 am
theiosPRO InfinityMember since 2008
Ok, πόσταρα το θέμα με το cue και το stop στο forum του 8.
Μου είπαν οτι το cue πλέον λειτουργεί ως live cue, όπως στα cd players, που σημαίνει οτι αν θες το cue να παραμείνει πρέπει να βάλεις hot-cue (POI).
Πάντως συμφώνησε οτι το stop δεν πρέπει να σβήνει το live cue. Γιατί αν το καλοσκεφτείς, βρίσκεις το σημείο που θέλεις, βάζεις cue και καταλάθος πατάς stop. Άντε ξαναβρες το απο την αρχή τώρα.
Θα το μεταφέρει στους devs μήπως το φιξάρουν. Μακάρι.
 

Posted Sat 17 May 14 @ 1:06 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
αρκετες φορες εξαφανιζεται η κυματομορφη ενω το τραγουδι παιζει...

επισης δειτε και τη παρακατω φωτογραφια πως φορτωσε ενα τραγουδι (για κλαματα οπως λεει και το τραγουδι)



κατι αλλο, εχω την εντυπωση οτι στα λαικα τραγουδια (σκυλαδικα) ο ηχος ακουγεται διαφορετικος απ'οτι στην 7 προς το χειροτερο.
το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?
 

Posted Sat 17 May 14 @ 3:01 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Εκείνο που συνέβη σε μένα πριν λίγο είναι ότι ένα κομμάτι ενώ το pitch slider ήταν στο κέντρο, ακουγόταν σα να έπαιζε +20.. Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση?

Δε δοκίμασα Ελληνικά ακόμη για να έχω άποψη Αλέξη..
 

Posted Sat 17 May 14 @ 3:43 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Ρε παιδιά τι στο να μη πω γίνεται και τα φωνητικά ακούγονται άλλα ντ'αλλων συχνά πυκνά..??
 

Posted Sat 17 May 14 @ 4:10 pm
Ίσως να έχετε συνηθίσει ψαλιδισμένα τραγούδια με full overhead και τώρα που γίνονται πολλές ισοσταθμήσεις και αποψαλιδισμοί των mp3 internal, τα τραγούδια γίνονται αγνώριστα.
Εγώ που παίζω ποπ / dance μουσική (και που πάντα επεξεργάζομαι τα τραγούδια μου σε audacity κλπ επιπρόσθετα), ακούω τεράστια διαφορά. Καθαρίζουν οι φωνές, ανοίγει η στερεοφωνική εικόνα (στα μαγαζιά που έχουν στέρεο ήχο...), τα όργανα διαφοροποιούνται και έχουν διαφορετικές εντάσεις μεταξύ τους, δεν είναι όλα ένα "flat" πράγμα. Ξαναέγινε ο ήχος όπως ήταν στα early / mid 90s, πριν αρχίσει το lοudness war με τα CD.

Από τις ρυθμίσεις τα έχω βρει σχεδόν όλα και το έχω φέρει το πρόγραμμα εκεί που θέλω. Τρία είναι τα προβλήματα που δεν έχω υπερβεί:
1 - Πολλές φορές ένα τραγούδι έχει ανεβασμένα BPM. Δεν έχω βρει τρόπο να φορτώνει πάντα στα BPM του μόνο.
2 - Δεν μου δουλεύει ένα plug in που το χρησιμοποιώ πολύ, το Essential Visuals
3 - Όταν κάνω εγγραφή video σε mp4, το framerate δεν είναι ποτέ σε κάποιο standard, ενώ κάνει πολύ άσχημο resizing στην εικόνα (ας το ρυθμίσει κάποιος σε biqubic ή bilinear ή lascos, τώρα πρέπει να είναι σε nearest neightboor και αυτό είναι τραγικό για την εικόνα)

Πέρα από αυτά, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!
 

Posted Sat 17 May 14 @ 7:54 pm
78%