Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: [ΝΕΑ] VirtualDj 8 Pre-Release - Page: 9

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Σε εσωτερικό ή εξωτερικό σκληρό δίσκο;

Γιατί αν δοκιμάζεις σε εξωτερικό σκληρό πρέπει να σβήσεις τα αρχείο από το root του δίσκου, και όχι από τον φάκελο του VDJ
 

Posted Mon 19 May 14 @ 8:19 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :


Σημείωση:
Μπορεί να μην αρέσουν σε πολλούς τα Ελληνικά, αλλά δοκιμάστε την Ελληνική μετάφραση. Έχει γίνει μετάφραση όλων των επιλογών, των ρυθμίσεων, ακόμα και των εντολών της VDJ Script στα Ελληνικά. Αυτό σημαίνει οτι αν πήγαινες σε κάποια από τις δύο εντολές θα έβλεπες απο κάτω την επεξήγηση (στα Ελληνικά) η οποία πιστεύουμε οτι είναι κατανοητή. Αν κάπου δεν είναι, μπορείτε να μας το πείτε να την διορθώσουμε.


Γιατί δε μου βγαίνει η επεξήγηση στα Ελληνικά Γιώργο? Υπάρχει κάποια επιπλέον ρύθμιση?
 

Posted Mon 19 May 14 @ 8:19 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
PhantomDeejay wrote :
Σε εσωτερικό ή εξωτερικό σκληρό δίσκο;

Γιατί αν δοκιμάζεις σε εξωτερικό σκληρό πρέπει να σβήσεις τα αρχείο από το root του δίσκου, και όχι από τον φάκελο του VDJ


Σε εξωτερικό αλλά αν διώξω αυτό το αρχείο δε θα έχω τίποτε πλέον..!! Το αναφέρω αφού στην 7 βγαίνουν κανονικά οι ημερομηνίες!!
 

Posted Mon 19 May 14 @ 8:21 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
DrJekyl wrote :
PhantomDeejay wrote :
Ναι, δεν άλλαξαν γιατί έχουν αποθηκευτεί ήδη λάθος...
Μπορείς να δοκιμάσεις αφού κρατήσεις ένα backup της βάσης να ξαναδιαβάσεις την βάση της 7 να δεις αν όλα τώρα είναι σωστά;;;


Sorry γιατί ίσως δεν έχω καταλάβει καλά. Για να διαβάσει από την αρχή τη βάση της 7 μου είχε πει ότι πρέπει να διώξω από το φάκελλο του VDJ το αρχείο database.xml και το φάκελλο folders. Αν ναι, το έκανα αλλά δεν άλλαξε κάτι..


Κοίτα να δεις τι κάνω : Έχω την 7 ανοιχτή και βλέπω το last play. Από το φάκελλο που έχω ανοίξει έχω παίξει μόνο 4 κομμάτια. Κλείνω την 7 και ανοίγω την 8, πάω στον ίδιο φάκελλο και βλέπω πολλά κομμάτια στο last play (φυσικά αφού χτες έπαιξα για να δοκιμάσω την 8 σε ''συνθήκες δουλειάς''), με τις ημερομηνίες λάθος όπως ανέφερα σε πιο πάνω νήμα. Κλείνω το πρόγραμμα και διώχνω από το φάκελλο του VDJ το αρχείο database.xml και το φάκελλο folders. Ανοίγω πάλι την 8 και ξαναβλέπω το ίδιο πράγμα με πριν. Δε θα έπρεπε να βλέπει μόνο τη database της 7? Τι μπορεί να συμβαίνει?
 

Posted Mon 19 May 14 @ 8:32 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Άκυρο. Τώρα κατάλαβα ότι πρέπει να διώχνω τα αρχεία από το φάκελλο VirtualDj του εξωτερικού και όχι από το φάκελλο που είναι στα έγγραφά μου..
 

Posted Mon 19 May 14 @ 9:22 am
dimitris_g wrote :
dimitris_g wrote :
dimitris_g wrote :
[quote=apopsis][quote=dimitris_g]
Μπορω με drag and drop να αλλαξω τη σειρα των virtual folders αλλα οταν αλλαζω και την σειρα των υπαφακελων μετα την επανεκκινηση ξαναταξινομουνται αλφαβητικα (οι υποφακελλοι)

Με ενα γρήγορο τεστ μου δουλευει σωστα, δεν βλέπω προβλημα.
Ομως πρέπει να ξερεις, η σειρα των φαλέλων σώζεται σε ένα κρυφο αρχειο "order" μεσα στον ίδιο τον φακελο πλεον.. και για κάθε φάκελο.
Αν το σβίσεις κατα λάθως ναι θσ σου δειξει αλφαβητικά. Μεχρι να ξανακανεις re-order, για να δημιουργήσει καινουργιο αρχείο.
επισης μου μετονομασε ενα φακελο μονο του με την καταληξη vdjfo και οταν σβησω την καταληξη με rename χανονται οι υποφακελοι

Και επισης λειπουν πολλα κομματια απο καποια virtual folders ενω ειναι στην db και με το που ανοιγω την v7 ειναι εκει.....

http://youtu.be/NsCqVDQVGUI
 

Posted Mon 19 May 14 @ 9:28 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Ok, Dimitri, to video boithise, mporo na to anaparagago to problima.
 

Posted Mon 19 May 14 @ 11:47 am
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Ένα άλλο ''κουφό'' που μόλις είδα είναι ότι σε ένα συγκεκριμένο φάκελο (ίσως και σε άλλους) δεν εμφανίζει ούτε τα αρχεία ούτε τους υποφακέλους..
 

Posted Mon 19 May 14 @ 11:48 am
apopsis wrote :
Ok, Dimitri, to video boithise, mporo na to anaparagago to problima.


Και σημειωσε οτι μου το κανει και στο καινουριο laptop win8.1 και στο παλιο back up laptop win7.
Επισης λοιπουν πολλα κομματια απ τα virtual folders που οταν ανοιγω με ver7 ειναι εκει.
 

Posted Mon 19 May 14 @ 12:49 pm
yamitdmPRO InfinityMember since 2009
Για να βοηθήσω τον φίλο τον dimitri g, για να σου δείξει τα τραγούδια που ειναι μέσα στους φακέλους πρέπει να επιλέγεις την νότα που ειναι αριστερά στο video που ανεβασες. Η επιλογή αυτή σου δίνει την δυνατότητα να επιλέγεις μεταξύ audio files και video files με την Μονή λεπτομέρεια οτι εαν δεν έχεις επιλέξει ένα απο τα δυο να μην εμφανίζει τίποτα.
 

Posted Mon 19 May 14 @ 2:12 pm
Φιλε μου ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια να βοηθησεις. Ομως το θεμα μου ειναι οτι σε καποια virtual folders που εχω πχ 40 τραγουδια μου εμφανιζει 5. Δεν εχει να κανει με τη νοτα αυτο.
 

Posted Mon 19 May 14 @ 2:57 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Exeis kanei Add to db tous diskous sou ?
Prepei na breis ti to idiaitero exoun ta arxeia pou leipoun se sxesi me auta pou emfanizontai.
Kai ennow sygkekrimena pragmata, anoigeis version 7, file info - chekareis ta path, chekareis me windows explorer kai 'Open in Explore' an pragmati ta arxeia einai ekei pou prepei.
Meta kaneis to idio stin version 8.
Postare ta full paths opos ta vlepeis sto file info, i screenshots.
 

Posted Mon 19 May 14 @ 3:22 pm
apopsis wrote :
Exeis kanei Add to db tous diskous sou ?
Prepei na breis ti to idiaitero exoun ta arxeia pou leipoun se sxesi me auta pou emfanizontai.
Kai ennow sygkekrimena pragmata, anoigeis version 7, file info - chekareis ta path, chekareis me windows explorer kai 'Open in Explore' an pragmati ta arxeia einai ekei pou prepei.
Meta kaneis to idio stin version 8.
Postare ta full paths opos ta vlepeis sto file info, i screenshots.


ver7 files 97
ver8 files 5 (exw kanei add to serch d/b αν και δεν νομιζω οτι παιζει ρολο στα virtual folders)

 

Posted Mon 19 May 14 @ 3:36 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
DrJekyl wrote :
Ένα άλλο ''κουφό'' που μόλις είδα είναι ότι σε ένα συγκεκριμένο φάκελο (ίσως και σε άλλους) δεν εμφανίζει ούτε τα αρχεία ούτε τους υποφακέλους..


Δεν ξέρω αν τσεκάρατε το post μου αλλά αυτό είναι από τα Άγραφα..!! Λοιπόν μετακίνησα το φάκελο στην επιφάνεια εργασίας του mac και εκεί τον είδε κανονικά (και τα αρχεία και τους υποφακέλους). Όταν τον ξαναπήγα (τον κεντρικό φάκελο εννοώ) στην ίδια θέση που βρισκόταν μέσα στον εξωτερικό σκληρό πάλι τον είδε κανονικά. Αυτό δεν είναι ''κουφό'' τώρα? Ενώ δεν έβλεπε καθόλου ούτε τα αρχεία, ούτε τους φακέλους με μία μετακίνηση στο desktop και μία δεύτερη μετακίνηση στην ακριβώς ίδια θέση που ήταν πριν έβλεπε τα πάντα κανονικότατα..!!
 

Posted Tue 20 May 14 @ 7:42 am
Παίζεις βίντεο, για κάποιο λόγο αποσυνδέεται ο βιντεοπροβολέας, κόβεται η εικονα, σου εμφανίζεται το βίντεο σε μικρή οθόνη μέσα στο desktop. Πως στο καλό ξαναενεργοποιείς να στέλνεις στο προβολέα το βίντεο;
Στην 7.4.1 ήταν απλά ένα "activate". Στην 8 που στο καλό είναι αυτή η ρύθμιση;
Βάλτε το στο προγραμμα σε εμφανες υπερ-deluxe σημείο, με πρόσβαση με ένα κλικ, όπως ήταν στην 7.4.1!!!
 

Posted Tue 20 May 14 @ 7:50 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Labrokratis wrote :
σου εμφανίζεται το βίντεο σε μικρή οθόνη μέσα στο desktop


Apla pairneis to mikro video parathyro kai to serneis stin eksoteriki othoni, diplo klik kai kanei maximize!

 

Posted Tue 20 May 14 @ 9:01 pm
Αυτό δεν είναι λύση, γιατί έτσι φαίνεται το πλαίσιο του παραθύρου. Επίσης αν στέλνεις ασύρματα την εικόνα σε σημείο που δεν βλέπεις, στα τυφλά δεν γίνεται αυτό το πράγμα. Χρειάζεται να γίνεται όπως στην παλαιότερη έκδοση.
Για εμάς που παίζουμε μόνο με βίντεοκλιπ, το να γίνεται αυτό εύκολα είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητο!

Βρήκα και ένα άλλο workaround, ανακαλείς τις ρυθμίσεις οθόνης του laptop, κάνεις maximize την ανάλυση που στέλνεις στον projector και αν είχες σύνδεση VGA ή HDMI τότε παίρνει μπροστά η εικόνα του βιντεοπροβολέα. Αυτό όμως με σύνδεση Composite / S-Video δεν γίνεται. Άσε που όταν παίζεις μουσική, δεν ξεκινάς να σκαλίζεις του drivers του laptop κλπ.

Στην παλιά έκδοση έκανες ένα click στο activate / deactivate extended full screen και όλα έστρωναν σε δευτερόλεπτα (και η εικόνα όταν κόβονταν έδειχνε το desktop wallscreen του laptop, έτσι κανείς δεν το αντιλαμβανότανε πολλες φορές οτι συνέβαινε.
 

Posted Wed 21 May 14 @ 5:10 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
an kaneis diplo klik sto parathryro tou Master Video, tote den tha exeis tin korniza fysika.
Sxetika me to diplo klik gia na vgei se maximized stin dueteri othoni.. nai exeis dikio, ki egw to eixa thesei ws thema sto Team otan eida oti prepei na to kanoume etsi.. alla epeidi mou exei tyxei na min vlepw tin deuteri othoni (projectora), den itan katholou dyskolo telika. apla pira me to pontiki to parathryro tou Master video kai to esyra deksia mexris otou den to evlepa stin prwti othoni. Meat apla afisa to pontiki kai ekana diplo klik. auto itan.
episis, an xrisimopoieite tin idia othoni (projectora), tin epomeni fora tha thymatai ti thesi kai tha vgei automata ekei.
 

Posted Wed 21 May 14 @ 5:23 am
Αναπαρήγαγα το θέμα στο PC μου με δεύτερη οθόνη.
Στα Windows 8.1, σε περίπτωση που ξεκινάς να παίζεις με την έκδοση 8 και ενεργοποιείς εκ των υστέρων δεύτερη οθόνη, σου εμφανίζει αυτόματα το master video στην δεύτερη οθόνη, και αν κάνεις διπλό κλικ επάνω στο παραθυράκι του, στο μεγιστοποιεί και εξαφανίζει το πλαίσιο. Αν εξαρχής έχεις δεύτερη οθόνη, σου εμφανίζει απευθείας στην δεύτερη οθόνη το master video, αλλά πρέπει να κάνεις κλικ επάνω του για να κάνει maximize και να εξαφανίσει το πλαίσιο.
Στα Windows 7 service pack 1, δεν το κάνει αυτό, πρέπει να σύρεις το παράθυρο στην δεύτερη οθόνη και να το κάνεις maximize χειροκίνητα.
Οι ρυθμίσεις και στις δύο περιπτώσεις δεν μένουν στο πρόγραμμα.

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να κάνω ένα κλικ παραπάνω (τουλάχιστον) για κάτι που στην προηγούμενη έκδοση γίνονταν αυτόματα και διορθώνονταν με ένα click!
 

Posted Wed 21 May 14 @ 5:52 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Frontize i eksoteriki othono na einai syndemeni prin trekseis to VirtualDJ oste otan anoigei na einai opos to afise, etsi oi rythmiseis sozontai kai den xreiazetai na allazeis.
Se kathe periptosi i allagi auti ston tropo xrisis pou zitas mporei na sou fainetai apli alla exei alli texnologia apo piso kai ypirxe logos pou egine.
 

Posted Wed 21 May 14 @ 12:15 pm


(Old topics and forums are automatically closed)