Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Chill out room ... (mpla mpla) !!! - Page: 96

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Ο mapper θα χρειαστεί πολύ λίγες αλλαγές. Βέβαια ο σωστός τρόπος είναι να ανοίξεις τον εργοστασιακό mapper της SX2 και κάνεις copy/paste από τον προσαρμοσμένο mapper της SX ότι χρειάζεσαι. Αν το κάνεις μέ ένα καλό editor όπως το Notepad++ δεν πρόκειται να σου πάρει πάνω από 5-10 λέπτα.

Τώρα αν αξίζει η όχι η αλλαγή της SX για SX2 με κόστος 200 ευρώ θα το κρίνεις εσύ.
Πέρα από την όποια "φθορά" μπορεί να έχει η SX που έχεις (μιας και παίζει και αυτό ρόλο μεταχειρισμένο vs. καινούργιο) οι διαφορές της SX2 από την SX είναι:
1) Έγχρωμα PADS
2) Λίγο πιο "σφιχτά" και χαμηλότερου προφιλ jogs
3) 4 επιπλέον led στα jogs
4) 3 έξτρα κουμπιά σε κάθε deck για το FLIP του serato τα οποία στο VirtualDj είναι ελεύθερα να τα κάνεις εσύ map ότι θέλεις (εγώ έχω βάλει το smart_cue και smart_play)
5) Η SX2 μπορεί υπό όρους και προϋποθέσεις να χρησιμοποιηθεί για DVS αν και δεν νομίζω αυτό να ενδιαφέρει κανέναν που κοιτάζει αυτή τη κονσόλα.

Επαναλαμβάνω οτι αν αυτές οι διαφορές αξίζουν να δώσεις 200 ευρώ είναι κάτι που θα το κρίνεις εσύ (και μόνο εσύ)
Προσωπικά είχα μια SX, την πούλησα και πήρα μια SX2. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την SX2 και δεν μετάνοιωσα για την αλλαγή που έκανα.
 

Posted Wed 17 Feb 16 @ 10:00 pm
Απ' οτι καταλαβαινω το πιο βασικο κινητρο θα ειναι οτι αλλαζω ενα μηχανημα 2 ετων με ενα καινουριο. Οι διαφορες δεν μου δινουν καποιο κινητρο. Τα εγχρωμα pads ειναι θεμα εμφανισης μονο (φανταζομαι!), τα εξτρα κουμπια παντα ειναι χρησιμα αλλα ετσι κι αλλιως υπαρχουν ηδη αρκετα και στην sx1. Το ιδιο ισχυει και για τα extra leds, οποτε μενει να ρωτησω.... α) Τι ειναι το DVS? β) Τι εννοεις με το
"Λίγο πιο "σφιχτά" και χαμηλότερου προφιλ jogs"?
 

Posted Wed 17 Feb 16 @ 10:26 pm
Α) DVS= Digital Vinyl System. Κοινώς timecode!
B) Εννοώ οτι είναι λίγο πιο "σκληρά" στο να τα κινήσεις. Μην φανταστείς τίποτα τρελό, αλλά αν προσέξεις την διαφορά την καταλαβαίνεις. Υποθέτω οτι αυτό το κάνανε για να είναι λιγότερο ευαίσθητη η κονσόλα σε κραδασμούς. Με το χαμηλότερο προφιλ εννοώ οτι τα jogs της SX2 είναι 1-2 χιλιοστά πιο "κοντά" σε σχέση με αυτά της SX. Όχι πιο μικρά... πιο κοντά. Δηλαδή εξέχουν 1-2 χιλιοστά λιγότερο από το σασί της κονσόλας.

Υ.Γ.: Τα έγχρωμα PADS δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης, ανάλογα και με το πως και αν θες να τα χρησιμοποιήσεις... ;)
 

Posted Thu 18 Feb 16 @ 1:16 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
μεγεια το νεο skin στο forum!
 

Posted Sat 20 Feb 16 @ 5:05 pm
ilias7Home userMember since 2005
Τολμώ μετά από χρόνια να γράψω ελληνικά.Δεν ξέρω αν θα φαίνονται κανονικά.
Ερώτηση.Ξέρει κανείς πότε θα έρθει (αν δεν ήρθε) η VMS 5 στην Ελλάδα.
Και αν μπορεί ταυτόχρονα τα 2 κανάλια να είναι αναλογικά και τα άλλα δύο midi.
Επίσης πως σχολιάζεται το γεγονός ότι η Αmerican Audio αποφεύγει τα pads ?
Καλή συνέχεια.
 

Posted Tue 05 Apr 16 @ 9:37 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ta Ellinika fainontai OK edw (Chrome)
Den kseroume pote tha erthei stin Ellada, oute pote tha vgei genika, alla den tha argisei.. logika arxes kalokairiou

Douleuei opws kai i VMs4, ara mporeis na exeis opoia kanalia theleis san analogikes eisodous i Midi

Ta pads einai kati pou tous to eixa pei otan skeftontain akoma tin diadoxo tis VMS4. Ithelan na xrisimopooiisoun to idio sasi me tis oso to dynato mikroteres alages, kai protimisan (lanthasmaena gia mena) na megalwsoun ta jogs anti na exoun xwro gia pads.
 

Posted Tue 05 Apr 16 @ 11:57 am
Για να δούμε και την τιμή γιατί για bacup καλή φαίνεται φυσικά αν αφήσουν να υποστηριχτεί από το vdj.
https://www.youtube.com/watch?v=rDjfOS5WTHk
 

Posted Tue 26 Apr 16 @ 6:33 pm
 

Posted Tue 26 Apr 16 @ 7:42 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
 

Posted Mon 02 May 16 @ 8:55 am
Εχει παρα πολυ καιρο να βγει update για το προγραμμα ή ειναι η ιδεα μου;
 

Posted Sat 07 May 16 @ 2:07 pm
Όπως αναφέρθηκε και στο Αγγλόφωνο Forum αυτό είναι καλά νέα... :P
Είτε το πρόγραμμα είναι πλέον αρκετά σταθερό και δεν χρειάζεται πλέον τακτικές ενημερώσεις, είτε η ομάδα του VirtualDj έχει πάει διακοπές οπότε πάλι το πρόγραμμα είναι σταθερό και δεν χρειάζεται τακτικά updates είτε κάτι καινούργιο ετοιμάζεται που πάλι σημαίνει οτι το πρόγραμμα είναι ήδη αρκετά σταθερό και δεν χρειάζεται συχνά updates!

Σε κάθε περίπτωση, αυτό είναι καλά νέα!
 

Posted Mon 09 May 16 @ 7:18 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Sas exoume kalomathei etsi ? lol

Na kserete pantws oti otan ta updates argoun simainei 2 pragmata. 1) Erxontai oraia pragmata 2) Ginontai polla tests wste na vgei oso to dynato pio stathero.
 

Posted Wed 11 May 16 @ 4:40 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Btw, fantazomai oti exete enimerwthei, alla kalo einai na stirizoume tetoiou eidous ekdilwseis..

http://www.musicworldexpo.gr/

Proswpika, tha kanw ti volta mou mallon tin Kyriaki
 

Posted Wed 11 May 16 @ 4:42 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
djdad wrote :
Btw, fantazomai oti exete enimerwthei, alla kalo einai na stirizoume tetoiou eidous ekdilwseis..

http://www.musicworldexpo.gr/

Proswpika, tha kanw ti volta mou mallon tin Kyriaki


to pio pi8anon na paw kai egw thn kyriaki!!!
 

Posted Wed 11 May 16 @ 1:05 pm
Ρε παιδια μου εδωσε ενας φιλος ενα wd my essential 500gb χωρις τροφοδοσια γιατι δεν τον εβλεπε ο υπολογιστης του.Σε εμενα τον βλεπει το laptop με τα win10 και το το αλλο με τα win 7 αλλα δεν το βλεπουν συσκευες οπως tv,media player και το σταθερο pc. Στην αρχη θεωρησα οτι θα ειναι ρευμα και δοκιμασα με αλλο καλωδιο πιο κοντο (μιας κι εχω κι εγω wd και ειχα παλια παρομοιο προβλημα) αλλα δεν ηταν αυτο τελικα. Δοκιμασα και με τροφοδοτουμενο hub αλλα και παλι τιποτα. Το βασικο ειναι να τον κανουμε να παιξει στο media player μιας και τον εχει για ταινιες. Εχει κανεις καμια ιδεα? Ειναι φορμαρισμενος NTFS αν και μου ειπε οτι καποια στιγμη τον ειχε και FAT32 και παλι δεν επαιζε. Καμια ιδεα κανεις?
 

Posted Mon 16 May 16 @ 3:53 pm
Κανένας Media Player που γνωρίζω δεν υποστηρίζει δίσκους φορμαρισμένους σε NTFS
Δοκιμάστε FAT32 και EX-FAT
 

Posted Mon 16 May 16 @ 4:07 pm
Τον έκανα ex fat αλλά πάλι δεν τον βλέπει. Επίσης με win 7 δεν μου βγάζει επιλογή να τον κάνω fat 32
 

Posted Tue 17 May 16 @ 11:59 am
Τελικα για να γινει Fat32 θελει να μην ειναι πανω απο 32gb μεγεθος. Ετσι για την ιστορια του εκανα ενα particion 30gb και το μετετρεψα σε fat32 αλλα παλι τζιφος

...Και τελικα τζαμπα παιδευομαι μαλλον γιατι δοκιμασα κατι stickακια ntfs και τα βλεπει κανονικα... μαλλον ο δισκος κρυβει καποιο μυστικο!
 

Posted Tue 17 May 16 @ 8:38 pm
Το "μυστικό" που κρύβει ο δίσκος δεν θα στο πω! Θα σου πω (μόνον) να αλλάξεις HDD Case με νέο και ξεχωριστή - εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος... ;-)
 

Posted Thu 19 May 16 @ 12:03 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
βρε μετα απο τοσο καιρο ειπα να περασω να πω νια καλησπερα και εχει πεθανει το τοπικ??? καλησπερα σας παλιοι και νεοι ελπιζω να στε ολοι καλα!
 

Posted Sun 23 Oct 16 @ 7:35 pm
96%