Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Βοήθεια με αγορά μίκτη. Θέλω γνώμες...

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Στο μαγαζί που παίζω μουσική είχαμε ένα μίκτη ο οποίος απο τα Χριστούγεννα και μετά έχει παραδώσει πνεύμα. Μέχρι τώρα ήμουν ο μοναδικός Dj του μαγαζιού και έτσι χρησιμοποιούσα το δικό μου μίκτη (Pioneer DJM-500). Απο την επόμενη εβδομάδα όμως έρχεται και άλλος Dj και έτσι χρειαζόμαστε καινούργιο μίκτη.

Ο νέος μίκτης θα πρέπει να σηκώνει τουλάχιστον 5 πηγές LINE-IN (2 CD, 2 PC, 1 LINK) και να έχει κόστος το πολύ μέχρι 200 euros
Προσανατολίζομαι λοιπόν σε τρικάναλο μίκτη (3x2=6 Line-In)
Προαιρετικά ο μίκτης θα πρέπει να έχει balanced εξόδους, και χωριστές εξόδους Booth και Record Out.

Επίσης προσπαθώ να αποφύγω γενικά μίκτες Numark, Behringer και Stanton καθώς στο παρελθόν είχα μόνο άσχημες εμπειρίες με τις συγκεκριμένες μάρκες σε οτι αφορά τους μίκτες τους.

Απο μία πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα μου άρεσε ο RELOOP RMX-30 BPM Blackfire Edition τον οποίο βρήκα στο DJ Shop 202 euros.

Έχει κανείς εμπειρία απο αυτό τον μίκτη ή γενικά απο μίκτες της Reloop; Οι μοναδικές πληροφορίες που μπόρεσα να βρω για μίκτη της Reloop απο φίλους και γνωστούς αφορούν τον IQ2 ο οποίος γενικά ανήκει σε τελείως διαφορετική κατηγορία και έτσι δεν μπορώ να κρίνω τα πιο entry-level μοντέλα της Reloop...

Έχει κανείς κάποιον άλλο μίκτη να προτείνει ο οποίος όμως να είναι δοκιμασμένος και αξιόπιστος;;;
Το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι σε 2 μήνες να ψάχνω για faders όπως συνέβαινε με τον Numark που είχε πριν το μαγαζί και ο οποίος χρειαζόταν καινούργια faders κάθε 2 μήνες... :(
 

Posted Tue 06 Jul 10 @ 1:18 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Posted Tue 06 Jul 10 @ 10:47 am


(Old topics and forums are automatically closed)