Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Mac - Dj Control Steel Πρόβλημα

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

jampaHome userMember since 2008
Γειά σας,

Έχω την Dj Control Steel και δουλεύω πάνω σε Macbook Pro με Snow Leopard.
Επίσης έχω μια κάρτα ήχου E-MU 0202 που την χρησιμοποιώ ώς κύρια έξοδο και την κάρτα του υπολογιστή για τα ακουστικά.

1. Ενώ έπαιζα και στην οθόνη εμφανίζεται το screensaver άρχισε να κολάει ο ήχος και να παίζει διακοπτώμενα, είπα ότι θα λύσω το πρόβλημα απενεργοποιώντας το screensaver όμως ενώ έπαιζα μετά απο 10-20 λεπτά άρχισε να γίνεται πάλι το ίδιο... Γιατί γίνεται αυτό και πώς θα το διορθώσω?

2. Πάντα όταν πάω να βγώ από το Virtual djc κολλάει το πρόγραμμα και δεν ανταποκρίνεται. Γιατί και αυτό?

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου.
 

Posted Fri 12 Feb 10 @ 5:35 am
jampaHome userMember since 2008
βασικά παρατήρησα ότι το sample rate από το control panel της κάρτας ήχου είναι 44.1 (αυτό είναι το μικρότερο). Αν το πάω στα 48 ή και ποιο πάνω έχω αυτό το πρόβλημα με τον ήχο.
Ακόμα παρατήρησα ότι μάλλον κάποια τραγούδια αλλάζουν το sample rate (παρόλου που αυτό είναι ρυθμισμένο στα 44.1) γιατί ενώ έχω αυτό το πρόβλημα αν το αλλάξω, το πάω στα 48 (χειροτρεύει ο ήχος, αυξάνεται η συχνότητα των διακοπών) και μετά το πάω πάλι στα 44.1 ο ήχος διορθώνεται..

Σας παρακαλώ βοηθήστε με, πώς μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα, παίζω και το βράδυ μουσική...
Όσο για το άλλο το οτι δεν ανταποκρίνεται όταν πάω να το κλείσω δεν με απασχολεί τόσο...
 

Posted Sat 13 Feb 10 @ 4:52 am
jampaHome userMember since 2008
(Μόνος γράφω, μόνος απαντάω... τέλοσπάντων)

Το πρόβλημα βασικά βρίσκεται στην εξωτερική κάρτα ήχου 0202 της E-MU.
Όταν παρουσιάζεται αυτό εμφαωίζεται μόνο στα ηχεία, ενώ στα ακουστικά, που παίρνουν από την κάρτα ήχου του υπολογιστή είναι ok.
Όταν χρησιμοποιήσω την κάρτα ήχου του MAC ώς κύρια έξοδο και την εξωτερική για τα ακουστικά δεν έχω αυτό το πρόβλημα.. αλλά χάνω σε ποιότητα ήχου...

Αυτό τώρα πού οφείλεται? και πως μπορώ να το λύσω? ώστε να δουλεύω με την εξωτερική κάρτα χωρίς προβλήματα.
 

Posted Sat 13 Feb 10 @ 5:41 am
to kalytero 8a htan n pareis mie karta hxou me 2 stereofwnikes exodous, gt fortwneis tsampa t programma etsi.

epishs to sample rate dn exeis kanenan logo na t ayxhseis apo 44.1 kHz.
 

Posted Sat 13 Feb 10 @ 8:31 am


(Old topics and forums are automatically closed)