Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: New Laptop - Page: 2
Για αρχη τι ειναι και τι κανει το experimentalwave colors...
 

Posted Mon 24 May 21 @ 6:12 pm
Αυτό που λέει...
Δοκιμαστικά, ελαφρώς διαφορετικά χρώματα στις κυματομορφές (τύπου scratch)
Και έχουμε ξαναπει οτι όλες οι "experimantal" επιλογές είναι ακριβώς αυτό.
Δοκιμαστικοί εναλλακτικοί τρόποι/αλγόριθμοι που υπάρχουν εκεί για δοκιμή.
Μπορεί κάποια στιγμή να αντικαταστήσουν τον default τρόπο/αλγόριθμο, μπορεί και όχι.
 

Posted Mon 24 May 21 @ 6:28 pm
Λοιπόν 2 ακόμα ερωτήσεις...
Α) Στο λάπτοπ υπάρχουν τώρα 2 δίσκοι (εσωτερικοί) με ,win10. Βάζοντας το vdj και στους 2 δίσκους πιάνω το όριο των δύο υπολογιστών, ή επειδή είναι στο ίδιο λαπτοπ-μητρικη τα βλέπει σαν ένα και συνεπώς μπορώ να έχω τη δεύτερη στο εφεδρικό λάπτοπ?
Β) όταν η μουσική είναι στον ίδιο δίσκο με το λειτουργικό τι αλλαγές πρέπει να κάνουμε στις database για να τα δεις όλα σωστά? Δοκίμασα να αλλάξω το γράμμα με edit στην local fb απο D σε C αλλά δεν βλέπει τίποτα. Όλα errror
 

Posted Wed 02 Jun 21 @ 7:00 pm
1) Το "όριο" είναι κάτι το σχετικό. Ναι, οι δύο εγκαταστάσεις θα φαίνονται σαν δύο διαφορετικοί υπολογιστές στο σύστημα. Όμως δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις log-in και στο τρίτο PC. Απλά το πιο παλιό θα κάνει log out και θα ζητήσει πάλι log in την επόμενη φορά που θα το χρησιμοποιήσεις.

2) Ποια local db πείραξες;
Βασικά για την μουσική που βρίσκεται στον δίσκο C υπεύθυνη είναι η database που βρίκεται μέσα στο φάκελο VirtualDJ μέσα στα Έγγραφα.
Δηλαδή το αρχείο C:\Users\Username\Documents\VirtualDJ\database.xml

Αν αντέγραψες τον φάκελο D:\VirtualDJ από ένα εξωτερικό δίσκο και τον πέταξες στον C: (C:\VirtualDJ) τότε η βάση δεδομένων που υπάρχει εκεί μέσα δεν χρησιμοποιείται πουθενά.

Επίσης το έχουμε πει επανειλημμένος οτι ο πιο ασφαλής τρόπος να αντιγράψει κάποιος τα αρχεία μουσικής του από ένα δίσκο σε ένα άλλο (ή μεταξύ διαφορετικών φακέλων κτλ) είναι μέσα από το πρόγραμμα γιατί τότε το πρόγραμμα ενημερώνει αυτόματα τις βάσεις δεδομένων του και δεν χρειάζονται μετά "μαγικά κόλπα" για να δουλέψει. :)
 

Posted Wed 02 Jun 21 @ 7:18 pm
1) ok. Οποτε το φρονιμο ειναι 1 εγκατασταση στο βασικο λαπτοπ, 2η στο backup laptop και μια 3 σε αναμονη αν ποτε χρειαστει στον 2ο δισκο του βασικου λαπτοπ

2) Και ναι! εκανα ακριβως αυτο!!! Πηρα τον φακελλο απο τον δισκο και τον πεταξα μεσα στον C! : P )
Οσο για την αντιγραφη μου ηταν πολυ δυσκολο να κανω 500gb+ μεσα απο το virtual (ή οχι?).
 

Posted Wed 02 Jun 21 @ 7:26 pm
Γιατί να ήταν δύσκολο;
Τον ίδιο χρόνο θα έκανες.
Ειδικά αν όλη η μουσική σου βρίσκεται μέσα σε ένα κύριο φάκελο (με υποφακέλους φυσικά)
 

Posted Wed 02 Jun 21 @ 7:48 pm
Λοιπόν πήρα την fb από το local drive και την έριξα στα documents.. όλα οκ απ' όσο είδα. Μόνο μια απορία. Στα documents υπήρχε ήδη μια ,,sb η οποία αντικαταστάθηκε από την νέα. Τι πληροφορίες αποθηκεύονται εκεί? Τι έχασα δηλαδή με αυτή την αντικατάσταση?
 

Posted Thu 03 Jun 21 @ 8:34 pm
Λογικά τις πληροφορίες για τα Samples και ότι άλλο είχε προλάβει να δει το VirtualDJ στον δίσκο C:

Σημείωση: Τα Samples θα εξακολουθούν να δουλεύουν σωστά :)
 

Posted Thu 03 Jun 21 @ 8:57 pm
Δεν με κατάλαβες. Όταν παίρνω back up από το ένα λάπτοπ και το ρίχνω στο αλλά αντιγράφω τον φάκελο virtual dj από τα documents του ενός στα documents του άλλου (εκτός από το licence,day) και μετά από τον local τον φάκελλο virtual dj στον local του άλλου. Συνεπώς η sb δεν είχε μέσα "ότι πρόλαβε να δει'. Αλλά τι είχε?
 

Posted Thu 03 Jun 21 @ 9:03 pm
Σου απάντησα ήδη.
Είχε κάποιες (λίγες) πληροφορίες για τα samples
Και στο διάστημα που το VirtualDJ "τα έβλεπε όλα κόκκινα" όπως είπες λόγω της λαναθασμένης αντιγραφής της database, ότι τραγούδι φόρτωσες σε deck ή όποιον φάκελο άνοιξες με το VirtualDJ τα περιεχόμενα του αποθηκεύθηκαν στην database που τελικά αντικατέστησες.

Οπότε η απάντηση μου παραμένει ως έχει! :)
 

Posted Fri 04 Jun 21 @ 7:18 am
Νew laptop ....last year... Τελικά αποδείχτηκε hardware το πρόβλημα. Το κακό της υπόθεσης είναι ότι το πρόβλημα το παρουσίαζε μόνο στην μπαταρία και μόνο όταν αυτή έπεφτε κάτω από το 40% όποτε άργησα πολύ (σχεδόν ένα μήνα)να το εντοπίσω και να το επιστρέψω, και θέλει και άλλες 15 εργάσιμες το μίνιμουμ η αντιπροσωπεία... Δηλαδή σκας 1700 ευρώ με πόνο ψυχής στις 15 μαϊου για να δουλέψεις ευχάριστα και άνετα 4 μήνες το καλοκαίρι και χάνεις σίγουρα τους 2 στην καλύτερη περίπτωση...Δεν ξέρω αν σε άλλες χώρες συμβαίνουν αυτά, πραγματικά λυπάμαι.. και το ακόμα καλύτερο, δεν το καλύπτει η εγγύηση γιατί έβαλα δεύτερο δίσκο πάνω....

Όποτε μια συμβουλή για προσέχεις αγορές στους επίδοξους συναδέρφους αγοραστές λάπτοπ και κοντρολερς (την έχω πατήσει κι εκεί, και σε ηχείο)..Αν κάτι δεν πάει καλά από την πρώτη μέρα πακέτο και επιστροφή για αντικατάσταση.. κι ας βγάλουν αυτοί το φίδι από την τρύπα...
 

Posted Tue 15 Jun 21 @ 1:34 pm
Δεν θυμάμαι σε ποιον το είπα σχετικά πρόσφατα, αλλά αν πω "στο είπα" θα με πεις κακό;
Δεν ξέρω αν ήταν στην δική σου περίπτωση (νομίζω πως ναι), αλλά το είπα ξεκάθαρα, οτι "μπορεί να είναι πίκρα καινούργιο λάπτοπ του κουτιού να έχει πρόβλημα, αλλά για αυτό υπάρχουν οι εγγυήσεις". Για να μας προστατεύουν.
Όπως και να έχει, αυτό σχετικά με το αν το καλύπτει ή όχι η εγγύηση ψάξτο λίγο.
Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε και αρκετούς κακούς επαγγελματίες. Σε ένα laptop που έχει υποδοχή για δεύτερο σκληρό δίσκο το να εγκαταστήσεις εκεί ένα δίσκο (και όχι να αντικαταστήσεις τον πρώτο) δεν νομίζω οτι είναι αιτία ακύρωσης της εγγύησης.
Στην τελική στείλε e-mail με όλο το ιστορικό κτλ στην κεντρική εταιρεία μέσα από τα επίσημα κανάλια της. Είναι γνωστό οτι κάποια service centers (και όχι μόνο στους υπολογιστές) ψάχνουν γελοίες αφορμές για να βγάζουν μηχανήματα εκτός εγγύησης για να δείχνουν "καλή εικόνα" στην μητρική εταιρεία όταν η ίδια η εταιρεία δεν έχει τέτοια κολλήματα.
Μου είχε συμβεί παλιότερα με τηλεόραση LG.
 

Posted Tue 15 Jun 21 @ 6:23 pm
Ναι. Δυστυχώς εμένα αφορούσε το θέμα και το είχες συζητήσει με τον theio. Απλά επικοινώνησα και με το Asus support και μου συστήσανε μια σειρά από ενέργειες να ακολουθήσω για να βεβαιωθουμε ότι δεν είναι software το προβλημα, τις οποίες δοκίμαζα πάντα με τον φορτιστή και κάθε φορά νόμιζα ότι λυνόταν το πρόβλημα μέχρι να διαπιστώσω τι ακριβώς συμβαίνει. Αυτό με πήγε ήδη ένα μήνα πίσω χωρίς να είναι δική μου ευθύνη και το να περιμένω άλλες 3 εβδομάδες το service μου φαίνεται απαράδεκτο.
 

Posted Tue 15 Jun 21 @ 6:31 pm