Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ασφαλιση Dj (ελεύθερου επαγγελματία) χωρίς ΙΚΑ - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Και ερωτώ εγώ, το εξής απλό – λογικό…

Κατά την έναρξη δραστηριότητας, έχω δηλώσει και τον ΚΑΔ 93.29.19.01: Υπηρεσίες διοργάνωσης ψυχαγωγικών εκδηλώσεων.
Πάω στο bar/club ως “επιχείρηση” πλέον (και όχι ως Dj) διοργάνωσης εκδήλωσης (party), όπου μπορεί και να παίζω εγώ ο ίδιος μουσική, μπορεί και να έχω άλλο άτομο (υπάλληλο, δηλωμένο στο ΙΚΑ).

Σε ποιον θα αποδώσει ένσημο το bar/club? Στον υπάλληλό μου, που είναι ήδη στο ΙΚΑ ή σε εμένα που είμαι επιχειρηματίας, είμαι στον ΟΑΕΕ και διοργανώνω το event (ασχέτως εάν παίζω και μουσική)?
 

Posted Tue 29 May 18 @ 4:51 am
Θείε γιατί το ζαλίζεις;

Άλλο η λογική, άλλο η φορο-εισπρακτική λογική!

Με λίγα λόγια το ΙΚΑ προσπαθεί να μαζέψει έσοδα από παντού. Όσο το παίρνει να ερμηνεύει τους νόμους κατά το δοκούν θα το κάνει προκειμένου να βάζει λεφτά στα ταμεία ακόμα και από ανθρώπους που είτε δεν όφειλαν να ασφαλιστούν (και ασφαλίστηκαν) είτε δεν όφειλαν να ασφαλιστούν αλλά επιβλήθηκε πρόστιμο σε επιχειρήσεις που τους απασχολούσαν με το "έτσι θέλω"

Στην ερώτηση σου δεν παίζει ρόλο ο ΚΑΔ. Πήγαινε με οτι ΚΑΔ θέλεις.
Για το ΙΚΑ:
Αν δουν κάποιον στη θέση του DJ να παίζει μουσική πρέπει να έχει και ένσημο. Το αν το ένσημο το κολλήσει απ' ευθείας το μπαράκι ή η εταιρεία σου (που σαφώς τον έχει προσλάβει ως DJ και όχι ως τεχνικό ήχου π.χ ή φωτιστή κτλ) ποσώς τους ενδιαφέρει.
Επίσης μην κολλάς στην έννοια εταιρεία. Όλοι οι DJ που έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος με ΚΑΔ έχουν το ίδιο νομικό καθεστώς με μια εταιρεία. Θεωρούνται ατομικές επιχειρήσεις, και δεν τους εμποδίζει τίποτα ακόμα και να προσλάβουν προσωπικό (αλλά όχι τον εαυτό τους - αυτασφάλιση). Δεν είναι "μονοπρόσωπες" επιχειρήσεις. Είναι "ατομικές" και αυτό είναι μεγάλη διαφορά νομικά.
 

Posted Tue 29 May 18 @ 6:23 am
Δεν το "ζαλίζω". Απλά έχω μία θεωρητική ενημέρωση (και έμμεση εμπειρία) και προσπαθώ να καταλάβω πρακτικά τι ισχύει...
 

Posted Tue 29 May 18 @ 6:36 am
Πρακτικά ισχύει η ενδεκάτη εντολή: "Ου μπλέξεις"
Οι οποιοιδήποτε ελεγκτές (ΙΚΑ, επιθεώρηση εργασίας, ΣΔΟΕ, μικτό κλιμάκιο κτλ) κάνουν έλεγχο σε μια επιχείρηση ψάχνουν αφορμή για να κόψουν πρόστιμα και να εισπράξουν (και όχι για να βεβαιώσουν/επιβραβεύσουν τους σωστούς επαγγελματίες)
Έτσι είναι πολύ εύκολο να βρεθείς με ένα πρόστιμο που τις περισσότερες φορές πρέπει μάλιστα πρώτα να το πληρώσεις και μετά να κάνεις ένσταση αν θεωρείς οτι κακώς βεβαιώθηκε η παράβαση.
Στο κομμάτι του DJ οι νόμοι δυστυχώς δημιουργούν "γκρι" περιοχές με αποτέλεσμα ο καθένας να κάνει οτι του καπνίσει.
Το μοναδικό "αυταπόδεικτο" είναι το ΣΔΟΕ: Αν έχεις ένσημο δεν χρειάζεται να κόψεις ΑΠΥ/ΤΠΥ αφού αμείβεσαι (έστω και εικονικά) από την επιχείρηση που σου κόλλησε το ένσημο. Έτσι το ίδιο το κράτος σου δίνει τη δυνατότητα να φοροδιαφύγεις. Με ένα ένσημο 20 ευρώ εσύ μπορείς να εισπράξεις μέχρι και χιλιάδες ευρώ μαύρα... Και αυτό είναι το παράλογο!
Αλλά στην Ελλάδα, τι ΔΕΝ είναι παράλογο;;;
 

Posted Tue 29 May 18 @ 7:04 am
Συγνώμη ρε παιδιά,αλλά (δυστυχώς) σε πολλές εταιρείες υπάρχουν άτομα που δουλεύουν με ΑΠΥ νομιμοτατα και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν κολλάει ένσημο στο ΙΚΑ ο εργοδότης.Με συμβαση,συνήθως ετησια όπου πληρώνουν ποσοστιαία το ποσό που αναλογεί στον καθένα στον ΕΦΚΑ και το ΦΠΑ όπως στην περίπτωση που αναφέρουμε δηλαδή..Τι αλλάζει εκεί;
 

Posted Tue 29 May 18 @ 4:34 pm
kareliio wrote :
Συγνώμη ρε παιδιά,αλλά (δυστυχώς) σε πολλές εταιρείες υπάρχουν άτομα που δουλεύουν με ΑΠΥ νομιμοτατα και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν κολλάει ένσημο στο ΙΚΑ ο εργοδότης.Με συμβαση,συνήθως ετησια όπου πληρώνουν ποσοστιαία το ποσό που αναλογεί στον καθένα στον ΕΦΚΑ και το ΦΠΑ όπως στην περίπτωση που αναφέρουμε δηλαδή..Τι αλλάζει εκεί;

Για αυτό που αναφέρεις καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο λογιστή.
ΑΝΑΛΟΓΑ με το αντικείμενο της εταιρείας και τη "θέση" απασχόλησης του "υπαλλήλου" μπορεί να σε καλύπτει μια σύμβαση, μπορεί και όχι.
Για παράδειγμα ένας Μηχανικός μπορεί να εργάζεται με σύμβαση σε ένα Τεχνικό γραφείο, αλλά μία ταμείας δεν μπορεί να εργάζεται με σύμβαση σε Super Market.
Οπότε μην μπερδεύουμε τις άλλες επιχειρήσεις και εταιρείες με τα του δικού μας επαγγέλματος.

 

Posted Tue 29 May 18 @ 4:44 pm
 

Posted Wed 16 Jan 19 @ 4:53 am
alfa 156 wrote :
http://chrisofos-chrisblog.blogspot.com/2017/09/blog-post_61.html

πολυ φοβαμαι οτι τελικα εμεις που κοβουμε παροχης..πρπει να εχουμε και ικα τελικα!ΕΤσι οπως τα λεει ο φιλος στο μπλοκ του


 

Posted Wed 16 Jan 19 @ 5:03 am


(Old topics and forums are automatically closed)