Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Τεχνολογία & DJing - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

djadamxControlleristMember since 2006
Αγαπητέ Θείε, με πρόλαβε ο phantom οπότε δεν χρειάζεται να ανταπαντήσω διότι με κάλυψε. :)
Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω ή μάλλον να επαναλάβω χάριν έμφασης είναι ότι ο phantom ξεκίνησε ως χρήστης αυτού του forum και μετά έγινε μέλος την εταιρείας, προφανώς λόγω της αγάπης που είχε, πέρα από γνώσεις για το μέσο.
Τον phantom ούτε τον ξέρω ούτε με ξέρει για να μην υπάρχει καμία παρανόηση.
Για την ιστορία λοιπόν από ότι φαίνεται είμαι από τους μεγαλύτερους εδώ μέσα. Ξεκίνησα το 1983 σε ηλικία 17 ετών σε σχετικά μεγάλο μαγαζί μόνο και μόνο επειδή είχα θράσος και αγάπη για την μουσική και το djιλικι. Με πικάπ, των οποίων δεν θυμάμαι πλέον την μάρκα, που είχαν κίνηση με ιμάντα και εξασκήθηκα στο πόση φόρα θέλανε :).
Έγραφα το πρόγραμμα κάθε βράδυ σε κασέτες και το άκουγα την άλλη μέρα για να βρω τα λάθη μου. Καταλάβαινα το λάθος στο beatmatching αλλά τότε δεν ήξερα τι ήταν αυτό οπότε δεν μπορούσα να το φτιάξω.
Περιέργως η σεζόν πήγε πολύ καλά (προφανώς λόγω καλών μουσικών επιλογών και διαδοχής τραγουδιών) και την επόμενη χρονιά με ξανά ήθελαν και πήραν και MK II.
Τότε βρέθηκε ένας Χαλκιδέος dj o Mάνος, καλή του ώρα, που δούλευε στη Βούλα στην τότε Prison (πρώην San Lorenzo και μετά Ειρηνικός κλπ) και μου έμαθε το beatmatching σε ένα απόγευμα ! Ήταν τόσο cool τύπος που με άφησε να παίξω την πρώτη ώρα της βραδιάς των εγκαινίων αυτού του super και τεράστιου τότε μαγαζιού και όλα αυτά επειδή ψώνισα μερικά maxi singles από ένα δισκάδικο που είχε ανοίξει. Μάλλον στάθηκα πιο τυχερός από τον phantom σε αυτό !
Γνωρίζοντας πια την τεχνική του beat matching και με MK II, πλέον ανέβαινα...πετώντας ! Γιατί ήξερα από μουσική όλων των ειδών, διάβαζα σωστά τον κόσμο και επέλεγα σωστά τα νέα τραγούδια. Σημείωση ...την δεκαετία του '80 τα τραγούδια επιτυχία τα έκανε ο dj και επίσης τα περισσότερα τραγούδια δεν είχαν σταθερό τέμπο, δηλαδή διόρθωνες σχεδόν συνέχεια με το pitch καθ'όλη τη διάρκεια της αλλαγής (ναι, τότε η μόδα ήταν να κάνουμε μίξης μακράς διαρκείας).
Πέρασα υπέροχα χρόνια ως dj μέχρι το 1996 περίπου και με πολύ καλές απολαβές για την εποχή, πρόλαβα να παίξω λίγο και με cd players και μετά τα παράτησα για αρκετά χρόνια.
Το digital djing που ανακάλυψα πριν μερικά χρόνια μου έδωσε την ώθηση να ξανά ασχοληθώ με την παλιά μου αγάπη , ως hobby πλέον, με ένα νέο συναρπαστικό τρόπο.
Δεν υπάρχει σύγκριση αν αυτός ο τρόπος είναι καλύτερος ή χειρότερος από κάποιον άλλο . Είναι το σήμερα.
Ήταν ο βασιλιάς το βινύλιο ? Θα είναι το digital dj-ing ?
O καθένας απαντάει κατά βούληση και από προσωπική άποψη, η οποία δεν μπορεί και δεν πρέπει να είναι αφοριστική για κανένα μέσο.
Ο βασιλιάς πέθανε, ζήτω ο βασιλιάς !
 

Posted Tue 24 Apr 18 @ 9:15 pm
Σέβομαι στο ακέραιο την άποψη όλων σας… Αλλά θέλω να σας παρακαλέσω και ιδίως όταν μου απευθύνεστε “προσωπικά – ονομαστικά”, να μην αναφέρετε άμεσα ή έμμεσα σκέψεις – απόψεις, τις οποίες δεν έχω αφήσει να εννοηθούν, πόσο μάλλον να γράψω…


Επαναλαμβάνω, λοιπόν, ώστε να μην υπάρχουν δυσνοήσεις και παρεξηγήσεις:

Η τεχνολογική εξέλιξη στο DJing, αναμφισβήτητα συνέβαλε στο να:

1. Απλοποιηθούν οι τεχνικές “απαιτήσεις” και να ελαχιστοποιηθούν τα τεχνικά “λάθη”.
2. Διευρυνθεί η μουσική βιβλιοθήκη και να απλουστευτεί η “εύρεση”.
3. Μειωθούν κοστολόγια, όγκοι και βάρη μέσων και εξοπλισμού.

Δεδομένων των #1 και #2, σε συνδυασμό και με τις επιπλέον τεχνολογικές δυνατότητες, η τεχνολογική εξέλιξη στο DJing, δίνει πλέον την αναμφίβολη δυνατότητα στο DJ να:

4. Ανακαλύψει – αναπτύξει τις μουσικές του (πλέον) ικανότητες.
5. Να επικεντρωθεί (κατ’ επέκταση) στην μουσική διάνθιση (σε πραγματικό χρόνο).

Συμπέρασμα: Η τεχνολογική εξέλιξη στο DJing, εάν και εφόσον αξιοποιηθεί ορθά και στο έπακρον, “ανεβάζει” αυτόματα το DJing σε άλλο επίπεδο. Κοινώς, απ’ το επίπεδο του απλά αναπαράγω, περνάω στο επίπεδο του “παράγω” (τρόπον τινά) μουσική.

Διευκρίνιση: Η ελληνική μουσική και ιδίως η παραδοσιακή, η δημοτική και η λαϊκή, εκ φύσεως, δεν προσφέρεται (λιγότερο ή περισσότερο) για ανάπτυξη μουσικών ικανοτήτων και μουσικής διάνθισης. Συνεπώς, η όποιες αναφορές μου αφορούν την ηλεκτρονική χορευτική μουσική (EDM).

Ερώτηση #1: Υπάρχει κανείς, μέχρι εδώ, που να μην συμφωνεί εν μέρει ή να διαφωνεί παντελώς με το άνωθεν συμπέρασμα?


Από κει και πέρα…

Η προσωπική μου άποψη, την οποία τεκμηρίωσα με αρκετά και ρεαλιστικά παραδείγματα, ήταν ότι:

Η (συντριπτική) πλειοψηφία των εμπλεκομένων με την συγκεκριμένη δραστηριότητα (DJing), “εκμεταλλεύτηκε” στο έπακρον τα: #1, #2 και #3 μεν, αλλά δεν προχώρησε (προόδευσε) στα: #4 και #5 δε. Σαφέστατα και υπάρχουν εξαιρέσεις, για να επιβεβαιώνουν, όμως, τον κανόνα...

Αποτελέσματα:

Α΄) Σε ότι αφορά στην EDM, είναι κυριολεκτικά σπάνιες οι φορές που έχω δει – ακούσει Digital-DJ να βγάζει ολόκληρο set με 4 virtual-decks, αξιοποιώντας στο έπακρον samples – loops – effects, πραγματοποιώντας ορθά – εύστοχα – με διάρκεια, μουσική διάνθιση.

Β΄) Σε ότι αφορά στην ελληνική μουσική (και ιδίως στις περιπτώσεις εκδηλώσεων, όπως γάμοι – βαπτίσεις, όπου υπάρχει “άνθιση” στις μέρες μας), είναι σπάνιες οι φορές που έχω δει DJ και να διαθέτει αξιόλογο εξοπλισμό (controller + laptop + ακουστικά + καλώδια) και να είναι απόλυτα νόμιμος (εφορία, ασφάλιση, μπλοκ, software license, κ.τ.λ.) και να παρουσιάζει κάτι το πιο “ιδιαίτερο” (από μερικές “πιασάρικες” playlists).


Ερώτηση #2: Υπάρχει κανείς, ο οποίος είναι γνώστης του αντικειμένου, είναι παρατηρητικός, είναι αντικειμενικός και πάρα ταύτα δεν τα “βλέπει” ή δεν τα “ακούει” αυτά?

Ερώτηση #3: Υποστήριξα οπουδήποτε ότι (θεωρητικά) η τεχνολογική εξέλιξη δεν συμβάλει (άμεσα ή έμμεσα) στην πρόοδο - εξέλιξη του DJing?

Ερώτηση #4: Όταν εξετάζουμε – διαστασιολογούμε ένα οποιοδήποτε θέμα, λαμβάνουμε υπόψη τον κανόνα ή τις εξαιρέσεις (που σαφώς και υφίστανται, για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα)?
 

Posted Wed 25 Apr 18 @ 6:22 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Σέβομαι στο ακέραιο την άποψη όλων σας… Αλλά θέλω να σας παρακαλέσω και ιδίως όταν μου απευθύνεστε “προσωπικά – ονομαστικά”, να μην αναφέρετε άμεσα ή έμμεσα σκέψεις – απόψεις, τις οποίες δεν έχω αφήσει να εννοηθούν, πόσο μάλλον να γράψω…
αυτο που γραψα ηταν ξεκαθαρα δικη μου αντιληψη και γνωμη

Theios Giorgos wrote :

Η τεχνολογική εξέλιξη στο DJing, αναμφισβήτητα συνέβαλε στο να:

1. Απλοποιηθούν οι τεχνικές “απαιτήσεις” και να ελαχιστοποιηθούν τα τεχνικά “λάθη”.
2. Διευρυνθεί η μουσική βιβλιοθήκη και να απλουστευτεί η “εύρεση”.
3. Μειωθούν κοστολόγια, όγκοι και βάρη μέσων και εξοπλισμού.

1. σωστα
2. σωστα
3. περιπου σωστα (πριν αγοραζα βινυλια, τωρα εχω subscriptions) περιπου σωστα (το μονο που κουβαλαγα ηταν τα ακουστικα και τα βινυλια, και μετεπειτα cd... δεν εκανα ποτε γαμους η οτιδηποτε αλλο)
Theios Giorgos wrote :

Δεδομένων των #1 και #2, σε συνδυασμό και με τις επιπλέον τεχνολογικές δυνατότητες, η τεχνολογική εξέλιξη στο DJing, δίνει πλέον την αναμφίβολη δυνατότητα στο DJ να:

4. Ανακαλύψει – αναπτύξει τις μουσικές του (πλέον) ικανότητες.
5. Να επικεντρωθεί (κατ’ επέκταση) στην μουσική διάνθιση (σε πραγματικό χρόνο).

Συμπέρασμα: Η τεχνολογική εξέλιξη στο DJing, εάν και εφόσον αξιοποιηθεί ορθά και στο έπακρον, “ανεβάζει” αυτόματα το DJing σε άλλο επίπεδο. Κοινώς, απ’ το επίπεδο του απλά αναπαράγω, περνάω στο επίπεδο του “παράγω” (τρόπον τινά) μουσική.

4. σωστα
5. οχι απολυτα , εξαρταται απο το ειδος που παιζει ο καθενας, αλλα μεσσες ακρες ναι
οχι ! Για να παραγεις χρειαζεσαι μουσικη γνωση αλλα και αλλου ειδους προγραμματα. Το να κανεις ενα mashup η ενα versus παντα γινοταν, (ριχναμε μια ακαπελα και ενα instrumental που ψιλο εδεναν και να σου το medley πχ) το να κανεις ενα edit on the fly δε θεωρω οτι μπορει να χαρακτηριστει καν ως remix
Theios Giorgos wrote :

Η (συντριπτική) πλειοψηφία των εμπλεκομένων με την συγκεκριμένη δραστηριότητα (DJing), “εκμεταλλεύτηκε” στο έπακρον τα: #1, #2 και #3 μεν, αλλά δεν προχώρησε (προόδευσε) στα: #4 και #5 δε. Σαφέστατα και υπάρχουν εξαιρέσεις, για να επιβεβαιώνουν, όμως, τον κανόνα...
/B]

ok … και? Ετσι συνεβαινε παντα ετσι συμβαινει και τωρα, ετσι συμβαινει και σε ολα τα επαγγελματα..
Theios Giorgos wrote :

Αποτελέσματα:

Α΄) Σε ότι αφορά στην EDM, είναι κυριολεκτικά σπάνιες οι φορές που έχω δει – ακούσει Digital-DJ να βγάζει ολόκληρο set με 4 virtual-decks, αξιοποιώντας στο έπακρον samples – loops – effects, πραγματοποιώντας ορθά – εύστοχα – με διάρκεια, μουσική διάνθιση.

Β΄) Σε ότι αφορά στην ελληνική μουσική (και ιδίως στις περιπτώσεις εκδηλώσεων, όπως γάμοι – βαπτίσεις, όπου υπάρχει “άνθιση” στις μέρες μας), είναι σπάνιες οι φορές που έχω δει DJ και να διαθέτει αξιόλογο εξοπλισμό (controller + laptop + ακουστικά + καλώδια) και να είναι απόλυτα νόμιμος (εφορία, ασφάλιση, μπλοκ, software license, κ.τ.λ.) και να παρουσιάζει κάτι το πιο “ιδιαίτερο” (από μερικές “πιασάρικες” playlists).

Α. αναλογα τον jockey που θα δεις και το ειδος της edm παιζουν και αυτα, απλα τις περισσοτερες φορες οχι on the fly... γιατι? Γιατι πολυ απλα ειναι πιο ευκολο και error free. Κανεις το pre production στο ableton και το βγαζεις ετοιμο και στημενο στο κοινο σου. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οταν εκανα το ανοιγμα του tiesto στο Ηρακλειο οταν ηρθε η ωρα να ανεβει , ανεβηκε ο βοηθος και του πατησε και το play στο cd το οποιο ηταν premixed τριαδες. Για την ακριβεια ολο το προγραμμα του ηταν τριαδες premixed (με τις λουπες μεσα και τα extra extended, αλλα ετοιμα)
Β. απο γαμους κλπ δε γνωριζω... αλλα θα σου πω απο εξοπλισμο (που εχω δει ) και απο μουσικες (που εχω ακουσει)
ο καθενας αναλογα το πως θελει να κανει την δουλεια του, τι αντεχει η τσεπη του, και τι εικονα θελει να πλασσαρει χωνει και τα καταληλα φραγκα. Και αυτο ισχυει παντου...πας σε συνεργειο και εχει κατσαβιδια facom πας και σε αλλο και εχει απο το lidl.
Σχετικα με τις πιασιαρικες λιστες....στο γαμο αυτο χρειαζεσαι...να ψυχολογησεις λιγο το υποβαθρο του κοινου και το mood του ωστε να κουμπωσεις την καταληλη λιστα..ουτως η αλλως ειναι τοσο διαφορετικο το κοινο που παιζεις που πρεπει να καλυψεις “εξυπνα” μεσες ακρες ολα τα γνωστα ωστε και να μη μεινει παραπονεμενος κανεις αλλα και να μη ξενερωσει καποιος αλλος.

Τελικα εγω δεν εχω καταλαβει τι συζηταμε σε αυτο το νημα...
αν βοηθαει η τεχνολογια τον jockey? Βεβαιως και τον βοηθαει
αν λογω της ευκολιας πλεον ολοι εγιναν jockey? Φυσικα και εγιναν παρα πολλοι
αν λογω των πολλων jockey εχουν πεσει τα μεροκαμματα? Ναι και οχι...αν μιλησουμε σε απολυτη αξια, ναι υπαρχουν ατομα που παιζουν για 30 ευρω και 40 αλλα δε διασκεδαζει ο κοσμος.
Ο εμπειρος ,γνωστος, καλος δισκοθετης (ατσα!) πληρωνεται παραπανω , γουσταρει ο κοσμος πιο πολυ, κανει καταναλωση, το βλεπει ο υπευθυνος (αν δεν ειναι καρμοιρης κουτοπονηρος) και φτιαχνει και το μαγαζι του.
Αν παρει το φτηνο-djουλα θα ρθει ο κοσμος μια -δυο μετα θα παει αλλου... ετσι θα τα καταλαβει λιγο πιο αργα αλλα πιο “εντονα” οτι το κακο το κρεας το τρωνε τα σκυλια (καπως ετσι δε το λεγε η παροιμια?)
 

Posted Wed 25 Apr 18 @ 9:35 am
PANOSV wrote :
...αν βοηθαει η τεχνολογια τον jockey? Βεβαιως και τον βοηθαει! ...Αν λογω της ευκολιας πλεον ολοι εγιναν jockey? Φυσικα και εγιναν παρα πολλοι! ...Αν λογω των πολλων jockey εχουν πεσει τα μεροκαμματα? Ναι και οχι...αν μιλησουμε σε απολυτη αξια, ναι υπαρχουν ατομα που παιζουν για 30 ευρω και 40!
Εγώ τι το διαφορετικό ανέφερα - υποστήριξα - τεκμηρίωσα?

 

Posted Wed 25 Apr 18 @ 9:56 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα ωστε να το ριξουμε στην τεχνολογια αποκλειστικα
 

Posted Wed 25 Apr 18 @ 11:38 am
ilias7Home userMember since 2005
Έχω να γράψω χρόνια.Εδώ είμαι όμως.
Ένα πράγμα μόνο.
Υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη Γη που σε μιά εκδήλωση (οποιαδήποτε) τον ενδιαφέρει με τι παίζει ο Dj ? αν είναι όρθιος ή καθιστός,άσπρος ή μαύρος,βάζει κασέτες,δίσκους,cd ή pc,αν έχει και τι κοντρόλερ,με ποιό πρόγραμμα παίζει,αν παίζει ζωντανά ή με σετάκια και άλλα πολλά ? πλάκα κάνουμε ?
Τον ενδιαφέρει να διασκεδάσει και να μην ξενερώσει.Να τον αγγίξεις από λίγο έως πολύ.Να μην κάνεις κοιλιά, να μην έχεις κενά και οποιεσδήποτε μεταβάσεις να έχουν μιά λογική.Για αλλαγές δεν θα μιλήσω.Όταν χορεύουν,δεν θέλουμε αλογάκια,όχι πάνω στα λόγια..........παιδιά δεν περιγράφονται αυτά.Τόχεις ή όχι.
Αυτά.
 

Posted Wed 25 Apr 18 @ 10:45 pm
Εάν το θέμα του νήματος ήταν “Τεχνολογία DJing και Απόδοση”, τότε η απάντησή σου θα ήταν εντός θέματος (και σεβαστή μεν, αλλά υπερβολικά “επιφανειακή” για DJ Forum δε).

Στο συγκεκριμένο νήμα, όμως, είναι εκτός θέματος
 

Posted Thu 26 Apr 18 @ 4:13 am


(Old topics and forums are automatically closed)