Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ SKIN - Page: 16

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Προφανώς κάτι έγινε και δεν εμφανίζει το τελευταίο μου post, οπότε και επαναλαμβάνω. Είναι εφικτό το ακόλουθο: <define color="col_Txt" value="#c0c0c0"/> για την περίπτωση των fonts? ΄Εάν όχι, παίζει να προστεθεί στο μέλλον?
 

Posted Thu 26 Sep 19 @ 9:53 am
Προσοχή!!!
Τα user defined χρώματα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε scripts
Δηλαδή ενώ μπορείς να γράψεις
<text color="`var_equal 'var' 1 ? color '#FF0000' : color '#00FF00'`" .../>
ΔΕΝ μπορείς να γράψεις
<text color="`var_equal 'var' 1 ? col_txt_red : col_txt_green`" .../>

Τέλος όχι για τα fonts δεν γίνεται και δεν νομίζω οτι έχει και νόημα...
Γενικά η επιλογή του font είναι συνήθως σταθερή για τα περισσότερα elements
Οπότε κάνεις ένα declare κάπου στον κώδικα σου και τελειώνεις (και διαφοροποιείς μόνο τα 2-3-5-10 στοιχεία που μπορεί να θες να έχουν διαφορετικό font).
Αν θες να αλλάξεις το καθολικό font τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την καινούργια δυνατότητα condition (αλλά θα χρειαστεί να κάνεις reload το skin)

https://www.virtualdj.com/forums/230926/VirtualDJ_Skins/VirtualDJ_2020_-_Additions_in_Skin_Engine.html


Υ.Γ.:
Γενικά επειδή κάθε γραμματοσειρά έχει τα δικά της κουσούρια (πως κάνει κατακόρυφο align, τι spacing έχει κτλ) είναι πολύ ΚΑΚΗ ιδέα να δημιουργήσεις ένα μενού π.χ. που ο χρήστης θα μπορεί να επιλέξει μεταξύ 2-3 καθολικών γραμματοσειρών.
Θα διαπιστώσεις γρήγορα οτι αλλού το κείμενο πλέον δεν χωράει, αλλού δεν είναι στοιχισμένο όπως ήταν κτλ
Αυτό είναι επίσης ένα θέμα και με τα MAC. Ενώ η ίδια γραμματοσειρά σε Windows απεικονίζεται με ένα Α τρόπο, στα MAC απεικονίζεται με ένα Β και συχνά τα skins χρειάζονται μικροδιορθώσεις για να φαίνεται το κείμενο σωστά και στα MAC. Πολύ περισσότερο αν χρησιμοποιήσεις διαφορετικό font σε Windows και διαφορετικό σε MAC.
Τέλος για να μην ψάχνεις η μοναδική γραμματοσειρά που είναι "κοινή" σε παρθένες εγκαταστάσεις Windows και MAC OS X είναι η Arial.
Όλες οι άλλες γνωστές γραμματοσειρές δεν υπάρχουν σε "παρθένα" εγκατάσταση είτε στο ένα λειτουργικό είτε στο άλλο. (Και θα πρέπει να εγκατασταθούν χειροκίνητα από το χρήστη)

Υ.Γ.2:
Μοναδική εξαίρεση (για το μενού επιλογής γραμματοσειράς) είναι ο browser. Επειδή όλα γίνονται αυτόματα μέσω του κώδικα του browser, στον browser μπορείς να έχεις αν θες επιλογή για διαφορετικές γραμματοσειρές.
Επίσης ο browser είναι ένα καλό πεδίο δοκιμής για να δεις πως κάνουν render οι διάφορες γραμματοσειρές (spacing κτλ) κρατώντας το μέγεθος της γραμματοσειράς σταθερό.
 

Posted Thu 26 Sep 19 @ 10:32 am
Σε ευχαριστώ πολύ, ήσουν αναλυτικότατος!

Σχετικά με το θέμα της γραμματοσειράς, όντως κάθε γραμματοσειρά διαφέρει σε πολλά στοιχεία της. Για αυτό ακριβώς το λόγο και εκ των πραγμάτων δεν θα ήταν δυνατόν να εφαρμοστεί "καθολικά" στο skin. Απλά, η αρχική μου σκέψη ήταν να εφαρμοστεί σε κάποια πεδία (π.χ. Bpm, Pitch, Loop, Tempo, Time) και να δημιουργήσω μία "ομαδοποίηση" για τα συγκεκριμένα...

Θα μου πεις, αφού ούτως ή άλλως θα δημιουργήσεις διαφορετικά text elements (για να ορίσεις ορθά μεγέθη, αποστάσεις, κ.τ.λ.), το να αλλάζεις σε κάθε variation του text την γραμματοσειρά σε πείραξε? Όχι, αλλά σκέφτηκα μήπως και μπορούσα να την "ομαδοποιήσω"...

Όσον αφορά αυτό που ανέφερες, περί διαφοράς μεταξύ Pc και Mac, πέραν της Arial, ποια άλλη γραμματοσειρά (όχι απαραίτητα προ-εγκατεστημένη) έρχεται "πολύ κοντά" και στις 2 περιπτώσεις? Το ρωτάω αυτό, διότι προς το παρόν δεν έχω κάνει οποιαδήποτε δοκιμή σε Mac. Στο skin μου έχω χρησιμοποιήσει: Calibri, Segoe UI, LCD...
 

Posted Thu 26 Sep 19 @ 11:35 am
Αν δεν μιλάμε για προεγκατεστημένη, τότε οποιαδήποτε γραμματοσειρά "μας κάνει"
Πάλι θα υπάρχουν διαφορές, αλλά λίγες. Η μοναδικές γραμματοσειρές που "δεν βολεύουν" και τόσο πολύ είναι οι Segoe UI και San Fransisco.
Με τον όρο δεν βολεύουν εννοώ οτι δύσκολα θα βρεις τα αρχεία τους για να τις εγκαταστήσεις. Η Segoe UI είναι η γραμματοσειρά συστήματος των Windows (Windows 7 και μετέπειτα) και η San Fransisco η γραμματοσειρά συστήματος του MAC OS X (από Yosemite και μετέπειτα)
Τόσο η Segoe όσο και η San Fransisco είναι γραμματοσειρές που δημιουργήθηκαν από το μηδέν από την Microsoft και από την Apple αντίστοιχα.

Το βασικό πλεονέκτημα στην χρήση τους είναι οτι κουράζουν το μάτι λιγότερο καθώς Α) είναι σχεδιασμένες για αυτό και Β) προσφέρουν ομοιογένεια με το υπόλοιπο λειτουργικό και τις υπόλοιπες εφαρμογές.
 

Posted Thu 26 Sep 19 @ 12:09 pm
Thnx Phantom...
 

Posted Thu 26 Sep 19 @ 3:41 pm
Ερώτηση "νηπιαγωγείου", αλλά θα την κάνω, καθότι ο τρόπος που έχω σκεφτεί, δεν λέει...

Εάν θέλω τα deck να έχουν "mirror layout", ποιος είναι ο πλέον ορθός και εύκολος τρόπος να το επιτύχω? Ο τρόπος που έχω σκεφτεί, είναι ο "κλασσικός", δημιουργώντας 2 διαφορετικά panels (με διαφορετικές συντεταγμένες)...
 

Posted Fri 27 Sep 19 @ 9:36 am
Και αυτός είναι και ο μόνος τρόπος...
Ή (ανάλογα με το πως είναι δομημένο το panel) κάνοντας define με classdeck τα επιμέρους στοιχεία (για να δώσεις τις διαφορετικές συντεταγμένες)

<define class="DeckPads" classdeck="left">
<pos x="+5" y="+150"/>
</define>

<define class="DeckPads" classdeck="right">
<pos x="+45" y="+150"/>
</define>
 

Posted Fri 27 Sep 19 @ 9:53 am
Έχεις ένα μοναδικό τρόπο να με "πληγώνεις", στο έχω πει? :-)
 

Posted Fri 27 Sep 19 @ 10:32 am
Γιώργο, τα "φώτα" σου...

1. Γίνεται στο knob Filter να περάσω Effect, πέρα από το "κλασσικό"? Με άλλα λόγια, να επιτύχω αυτό που έχει η Pionner στους Mixers της (επιλογή του είδους του filter, μέσω buttons). Εάν ναι, για δώσε μου την ιδέα της υλοποίησης...

2. Ρίξε μία ματιά στο κάτωθι. Δεν μου "λειτουργεί", ούτε με 'no', ούτε με off...
<submenu text="Covers Flow">
<item text="No" action="setting 'coverFlow' 'no'" hascheck="true"/>
<item text="Exact" action="setting 'coverFlow' 'smart'" hascheck="true"/>
<item text="2D" action="setting 'coverFlow' '2d'" hascheck="true"/>
<item text="3D" action="setting 'coverFlow' '3d'" hascheck="true"/>
</submenu>

Ευχαριστώ...
 

Posted Thu 03 Oct 19 @ 7:30 pm
1) Ναι:
<slider x="+18" y="+2" width="36" height="36" orientation="round" frommiddle="true" action="filter" dblclick="filter 0.5" rightclick="temporary" tooltip="Color FX:">
<fader color="col_sldr_fcap_cfx" width="2" height="13" radius="4" anglemin="-150" anglemax="+150"/>
<fill width="36" height="36" radius="10" color="col_sldr_cfx_fill_on" backcolor="col_sldr_cfx_fill_off"/>
</slider>
<button x="+18-20" y="+2+36" width="76" height="16" action="filter_selectcolorfx" query="filter 0.5 ? off : filter_activate">
<text fontsize="12" weight="bold" color="col_txt_labels" align="center" action="filter_label"/>
<textdown fontsize="12" weight="bold" color="col_sldr_fcap_cfx" align="center" action="filter_label"/>
<textselected fontsize="12" weight="bold" color="col_sldr_fcap_cfx" align="center" action="filter_label"/>
<tooltip>Select\nColor FX</tooltip>
</button>

2)
<submenu text="Covers Flow">
<item text="No" action="setting 'coverFlow' 0" hascheck="true"/>
<item text="Smart" action="setting 'coverFlow' 1" hascheck="true"/>
<item text="2D" action="setting 'coverFlow' 2" hascheck="true"/>
<item text="3D" action="setting 'coverFlow' 3" hascheck="true"/>
</submenu>
 

Posted Thu 03 Oct 19 @ 8:22 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Theios Giorgos wrote :
Γιώργο, τα "φώτα" σου...

1. Γίνεται στο knob Filter να περάσω Effect, πέρα από το "κλασσικό"? Με άλλα λόγια, να επιτύχω αυτό που έχει η Pionner στους Mixers της (επιλογή του είδους του filter, μέσω buttons). Εάν ναι, για δώσε μου την ιδέα της υλοποίησης...

2. Ρίξε μία ματιά στο κάτωθι. Δεν μου "λειτουργεί", ούτε με 'no', ούτε με off...
<submenu text="Covers Flow">
<item text="No" action="setting 'coverFlow' 'no'" hascheck="true"/>
<item text="Exact" action="setting 'coverFlow' 'smart'" hascheck="true"/>
<item text="2D" action="setting 'coverFlow' '2d'" hascheck="true"/>
<item text="3D" action="setting 'coverFlow' '3d'" hascheck="true"/>
</submenu>

Ευχαριστώ...

1. ναι γίνεται με το action filter_selectcolorfx (ανοίγει ένα μενού με όλα τα διαθέσιμα εφε) ή ποιο στοχευμένα με το action π.χ. filter_selectcolorfx 'cut'

2. α) πρόσεχε το ίδιο συντακτικό λάθος κάνεις (βαζεις το smart ,2d.. κ.ο.κ. σε μονά εισαγωγικά δεν θελουν)
αλλά και πάλι δεν θα δουλέψει γιατί οι σωστές εντολές είναι:
<submenu text="Covers Flow">
<item text="No" action="setting 'coverFlow' 0 " hascheck="true"/>
<item text="Exact" action="setting 'coverFlow' 1 " hascheck="true"/>
<item text="2D" action="setting 'coverFlow' 2 " hascheck="true"/>
<item text="3D" action="setting 'coverFlow' 3 " hascheck="true"/>
</submenu>

 

Posted Thu 03 Oct 19 @ 8:30 pm
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας... Το VDj Hellenic Support Team, στα καλύτερά του!!!
 

Posted Thu 03 Oct 19 @ 8:40 pm
Μερικά ακόμα "θεματάκια"...

1. MIC ON/OFF

<define class="bts_MicOnOff" action="mic">
<size width="30" height="20"/>
<up color="clr_Bts_BbUp" border="clr_Bts_BrUp" border_size="1" radius="6"/>
<over color="clr_Bts_BbOvr" border="clr_Bts_BrOvr" border_size="1" radius="6"/>
<selected color="clr_Bts_BbSlc" border="clr_Bts_BrSlc" border_size="1" radius="6"/>
<text font="Segoe UI" fontsize="14" dy="-1" align="center" scroll="no" color="clr_Bts_TxtUp" text="OFF"/>
<textselected font="Segoe UI" fontsize="14" dy="-1" align="center" scroll="no" color="clr_Bts_TxtSlc" text="ON"/>
<tooltip>MIC\nLC: On/Off</tooltip>
</define>

Δεν "λειτουργεί"! Αυτό συμβαίνει επειδή δεν "βλέπει" μικρόφωνο ή έχω κάνει κάτι λάθος?

2. SAMPLER SIDEVIEW

<define class="bts_SamplerSideview" action="sideview 'sampler'">
<size width="30" height="20"/>
<up color="clr_Bts_BbUp" border="clr_Bts_BrUp" border_size="1" radius="6"/>
<over color="clr_Bts_BbOvr" border="clr_Bts_BrOvr" border_size="1" radius="6"/>
<selected color="clr_Bts_BbSlc" border="clr_Bts_BrSlc" border_size="1" radius="6"/>
<text font="Segoe UI" fontsize="14" dy="-1" align="center" scroll="no" color="clr_Bts_TxtUp" format="SV"/>
<textselected font="Segoe UI" fontsize="14" dy="-1" align="center" scroll="no" color="clr_Bts_TxtSlc" format="SV"/>
<tooltip>SIDEVIEW SAMPLER</tooltip>
</define>

Αυτό που θέλω, είναι πατώντας το button να ανοίγει απ' ευθείας το sideview στην καρτέλα sampler. Είναι εφικτό?

3. TONALITY

<define class="bts_Tonality" action="match_key" rightclick="get_key_modifier 0">
<size width="120" height="28"/>
<up color="clr_Bts_BbUp"/>
<over color="clr_Bts_BbOvr" border="clr_Bts_BrOvr" border_size="1" radius="6"/>
<selected color="clr_Bts_BbSlc"/>
<text font="LCD" size="30" align="center" scroll="no" color="`get_key_color`" action="get_key_modifier ? get_text '`get_key` `get_key_modifier`' : get_text '`get_key`'"/>
<tooltip>TONALITY</tooltip>
</define>

Δεν "λειτουργεί" το action του button (match_key). Τι φταίει?

4. JOG KNOBS

Θέλω να δημιουργήσω ένα knob (slider) με το οποίο να ρυθμίζω το JogSensitivityScratch. Είναι εφικτό αυτό και εάν ναι, πως θα πρέπει να συντάξω το action?


Ευχαριστώ προκαταβολικά...
 

Posted Tue 15 Oct 19 @ 9:33 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Theios Giorgos wrote :
Μερικά ακόμα "θεματάκια"...

3. TONALITY

<define class="bts_Tonality" action="match_key" rightclick="get_key_modifier 0">
<size width="120" height="28"/>
<up color="clr_Bts_BbUp"/>
<over color="clr_Bts_BbOvr" border="clr_Bts_BrOvr" border_size="1" radius="6"/>
<selected color="clr_Bts_BbSlc"/>
<text font="LCD" size="30" align="center" scroll="no" color="`get_key_color`" action="get_key_modifier ? get_text '`get_key` `get_key_modifier`' : get_text '`get_key`'"/>
<tooltip>TONALITY</tooltip>
</define>

Δεν "λειτουργεί" το action του button (match_key). Τι φταίει?

4. JOG KNOBS

Θέλω να δημιουργήσω ένα knob (slider) με το οποίο να ρυθμίζω το JogSensitivityScratch. Είναι εφικτό αυτό και εάν ναι, πως θα πρέπει να συντάξω το action?


Ευχαριστώ προκαταβολικά...


3. δοκιμασε για action : key_match_button

4. δοκιμασε για action : setting 'JogSensitivityScratch'
 

Posted Tue 15 Oct 19 @ 12:20 pm
DjSadim σε ευχαριστώ, "λειτουργούν" κανονικά. Μία διευκρίνηση, εάν γνωρίζεις, ειδάλλως ο Phanotm (και για τα πρώτα 2 θεματάκια):

Το knob, στο 100% αποδίδει την τιμή 1. Εάν θέλω στο 100% να αποδίδει την τιμή 2 ή 3 κ.ο.κ, τι θα πρέπει να προσθέσω στο action?

 

Posted Tue 15 Oct 19 @ 3:20 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Theios Giorgos wrote :
DjSadim σε ευχαριστώ, "λειτουργούν" κανονικά. Μία διευκρίνηση, εάν γνωρίζεις, ειδάλλως ο Phanotm (και για τα πρώτα 2 θεματάκια):

Το knob, στο 100% αποδίδει την τιμή 1. Εάν θέλω στο 100% να αποδίδει την τιμή 2 ή 3 κ.ο.κ, τι θα πρέπει να προσθέσω στο action?


για δοκίμασε να βάλεις το & param_multiply 200%
δηλαδή θα γίνει setting 'JogSensitivityScratch' & param_multiply 200%
 

Posted Tue 15 Oct 19 @ 3:34 pm
Αυτό, έτσι όπως το συνέταξες, δεν λειτουργεί. Πέραν αυτού και να συνταχθεί σωστά, αυτό που θα κάνει είναι να διπλασιάσει την τιμή. Εγώ, αυτό που θέλω, είναι η τιμή 1 στα settings να αντιστοιχεί στο π.χ. 50% του knob...
 

Posted Tue 15 Oct 19 @ 3:40 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
για το 2. δοκιμασε αυτο show_splitpanel 'sideview' & sideview sampler
 

Posted Tue 15 Oct 19 @ 3:50 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
για το 1. αν δεν έχεις στο audio setup mic λογικό είναι ...
 

Posted Tue 15 Oct 19 @ 3:54 pm
djsadim wrote :
για το 2. δοκιμασε αυτο show_splitpanel 'sideview' & sideview sampler
Ωραίος!!! Για το Mic, Θα το τεστάρω με μικρόφωνο. Το knob μας απομένει τώρα...

 

Posted Tue 15 Oct 19 @ 3:59 pm
85%