Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: [ΝΕΑ] VirtualDj 8 Release - Page: 43

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Η διαφορά είναι ότι στο traktor υπάρχει διαύγεια σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων πρίμα μεσαία μπάσα χωρίς υπερβολή σε κάποια συχνότητα ,ενώ το δικό μας (που είναι κλάσεις ανώτερο σε όλα τα επίπεδα) βγαίνει flat και στα πρίμα το σσσ σε πολλά τραγούδια βγαίνει θθθ τρεμάμενο σπασμένο.
Σε μεγάλες εντάσεις στο δικό μας κουράζει ενώ το traktor δεν παρουσιάζει σε καμία συχνότητα υπερβολή.
Μπάμπη κάλεσα και ένα φίλο ο οποίος είναι γνώστης από την άποψη ότι έχει καλύψει πολλές φορές ηχητικά Αρβανιτάκη, Πορτοκάλογλου κλπ.
και αυτός συμπέρανε το ίδιο.

 

Posted Wed 21 Oct 15 @ 5:53 pm
@djkappas

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αυτο συνεβαινε με το 7 αλλα το προβλημα, σε εισαγωγικα, εξακολουθει να υπαρχει. Το vdj8 εχει καλυτερο ηχο απο το προγενεστερο του. Σε καθε περιπτωση το traktor εχει πιο γεματο ξεκουραστο ηχο, και σιγουρα, ακομα και με τις flat(0) ρυθμισεις, τον προ-επεξεργαζονται τον ηχο πριν τον οδηγησουν στις καρτες ηχου.
Δεν χρειαζεται ηχητικες καλες να το αξακριβωσεις αυτο. Με 2 καλα ηχεια υπολογιστη μπορεις να καταλαβεις την διαφορα. Αν μπορουσα να περιγραψω με μια λεξη θα ελεγα οτι εχει ενα boost στο τελικο αποτελεσμα.
 

Posted Wed 21 Oct 15 @ 7:10 pm
Billarhos wrote :
@djkappas

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αυτο συνεβαινε με το 7 αλλα το προβλημα, σε εισαγωγικα, εξακολουθει να υπαρχει. Το vdj8 εχει καλυτερο ηχο απο το προγενεστερο του. Σε καθε περιπτωση το traktor εχει πιο γεματο ξεκουραστο ηχο, και σιγουρα, ακομα και με τις flat(0) ρυθμισεις, τον προ-επεξεργαζονται τον ηχο πριν τον οδηγησουν στις καρτες ηχου.
Δεν χρειαζεται ηχητικες καλες να το αξακριβωσεις αυτο. Με 2 καλα ηχεια υπολογιστη μπορεις να καταλαβεις την διαφορα. Αν μπορουσα να περιγραψω με μια λεξη θα ελεγα οτι εχει ενα boost στο τελικο αποτελεσμα.


Έτσι ακριβώς είναι και πιστεύω ότι οι αρμόδιοι δουλεύουν πάνω σ΄αυτό ,το γνωρίζουν και σε επόμενο update θα φτιαχτεί.
 

Posted Wed 21 Oct 15 @ 7:38 pm
Παιδια για το virtual dj 8 καποιο skin που να μην πιανει ολη την οθονη σε λαπτοπ εχει?
στην 7 εκδοση εχω αυτο το skin -- virtualdj 7DJ(1024x768) -- και με βολευει γιατι ανοιγω παραθυρο διπλα στο κενο
 

Posted Mon 26 Oct 15 @ 4:56 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ola ta skins symperiferontai to idio stin version 8, aneksartita se poia analysi exoun ginei.
Sto panw deksi meros yparxei to MAXimize button (auto me ton stauro gia to default skin). To maximize prosferei 3 modes.
Full maximized = pianei oli tin othoni kai den ginetai resize i metakineitai,
Semi-maximized=to idio opws to Full maximizex alla afinei to Taskbar,
Windowed=Pianei opoio meros tis othonis theleis kai mporei na metakinithei kai na ginei resize

Oi epiloges twn modes ginontai kyklika, kathe fora pou patas to koumpaki
 

Posted Mon 26 Oct 15 @ 10:51 pm
αυτο που λες δεν γινεται σε μενα παταω τον σταυρό αλλα δεν γινεται τιποτα το μονο που κανει ειναι να αναβοσβηνει το πρασινο και καλα led του σταυρού...
 

Posted Tue 27 Oct 15 @ 6:03 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
djmacvay wrote :
αυτο που λες δεν γινεται σε μενα παταω τον σταυρό αλλα δεν γινεται τιποτα το μονο που κανει ειναι να αναβοσβηνει το πρασινο και καλα led του σταυρού...

μετά πήγαινε στην κάτω δεξιά γωνιά πια στην και τράβα την πάνω και αριστερά!
 

Posted Tue 27 Oct 15 @ 6:19 pm
μπα τιποτα δεν πιανει τιποτα ο δεικτης απο το ποντικι..
 

Posted Tue 27 Oct 15 @ 6:25 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
όταν δεν είναι πράσινος ο σταυρος
 

Posted Tue 27 Oct 15 @ 6:34 pm
το εκανα και οταν δεν ειναι πρασινος και δεν ανταποκρινεται
 

Posted Tue 27 Oct 15 @ 6:38 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Mipws exeis epileksei to "Tablet" mode/skin ? auto pou einai gia touchscreens me ta megala koumpia kai ta tragoudia ston Browser se koutakia ?
 

Posted Thu 29 Oct 15 @ 4:02 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
μετά την επισήμανση από τον djkappa έκανα και εγώ μια ανάλογη δοκιμή (όσο κανεις μπορεί να το πει δοκιμή).Νομίζω ότι πρέπει οι προγραματιστες του virtual
να ασχοληθούν λίγο περισσότερο με το θέμα του ήχου.
 

Posted Thu 29 Oct 15 @ 5:44 pm
(Mipws exeis epileksei to "Tablet" mode/skin ? auto pou einai gia touchscreens me ta megala koumpia kai ta tragoudia ston Browser se koutakia ?)

οχι djdad δεν το εχω στο tablet mode...
 

Posted Sat 31 Oct 15 @ 1:54 pm
Εγώ έχω την αίσθηση ότι οι πρώτες εκδόσεις του virtual dj 8 είχαν καλύτερο ήχο
 

Posted Fri 20 Nov 15 @ 12:52 am
Καλό το Shazam και το geniusdj αλλά πιέστε λίγο για τον ήχο .Το 90% των dj δεν θέλουν ούτε video ούτε καραόκε σωστό ήχο θέλουμε.
Ο ήχος του προγράμματος σνομπάρει όλο το υπόλοιπο καλό αποτέλεσμα.
Δεν είναι γκρίνια πλέον είναι απαίτηση γιατί το vdj το αγόρασα 300 ευρώ και ο ανταγωνισμός με πολύ καλύτερο ήχο είναι στα 50 ευρώ.
 

Posted Thu 26 Nov 15 @ 9:04 pm
Όσο κι αν σέβομαι αυτά που λες, αν δεν δω μετρήσεις και αποτελέσματα, δεν "πείθομαι" για τίποτα.
Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του στο πως θέλει να ακούει τον ήχο. Όμως μια σωστή πηγή αναπαραγωγής πρέπει να αναπαράγει τον ήχο όσο πιο πιστά γίνεται στα περιεχόμενα του μέσου. Δηλαδή όσο πιο "flat" γίνεται από άποψη EQ και όσο πιο "ασυμπίεστα" γίνεται από άποψη dynamic range.

Αν δεν δω μετρήσεις και αποτελέσματα, δεν με "πείθει" κάτι οτι ο ήχος είναι πια τόσο χάλια όσο ισχυρίζεσαι.

Ναι, έχω και το Traktor και το Serato και ναι και τα 3 προγράμματα με το ίδιο hardware και το ίδιο αρχείο βγάζουν διαφορετικό ήχο. Δεν μπορώ όμως να ισχυριστώ οτι κάποιο βγάζει καλύτερο ή χειρότερο ήχο. Διαφορετικό ναι. Γενικά το Traktor δείχνει να χρωματίζει περισσότερο τον ήχο σε σχέση με τα άλλα δύο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι έχει καλύτερο ήχο. Απεναντίας, μπορεί με αυστηρά τεχνικούς όρους να έχει τον χειρότερο.

Η κριτική είναι πάντα καλοδεχούμενη, ακόμα κι όταν είναι αυστηρή. Αλλά η κριτική πρέπει να στηρίζεται σε δεδομένα. Όσο κι αν εμείς λέμε οτι "με το αυτί" καταλαβαίνεις καλύτερα, σε τέτοια πράγματα οι αριθμοί έχουν τον πρώτο λόγο καθώς το "με το αυτί" συμπεριλαμβάνει και τις δικές μας προτιμήσεις και παραδοχές. Το συνηθέστερο λάθος "του αυτιού" είναι οτι τον πιο δυνατό ήχο τον εκλαμβάνει σαν "καλύτερο". Οπότε μια ελαφρά συμπίεση (που καταστρέφει όμως το dynamic range) μπορεί να εκληφθεί εσφαλμένα από το αυτί σαν "καλύτερος" ήχος ενώ δεν είναι.

Τέλος, καλό θα ήταν να δοκιμάσεις να αλλάξεις λίγο τις ρυθμίσεις σου στο auto-gain και να δοκιμάσεις ξανά, σε περίπτωση που χτυπάς συχνά το Limiter.
Βάλε στο zeroDB το 0.75 (γράψε την τιμή) και το auto-gain ρυθμίσε το στο auto. Δοκίμασε έτσι να παίξεις μερικά τραγούδια...

Υ.Γ.:
Το προηγούμενο Σάββατο που είχα ρεπό πήγα σε ένα τοπικό club που παίζουν δυο Dj ο ένας εκ των οποίων είναι φίλος μου.
Και οι δύο Dj παίζαν με 2 DDJ-SX2. Ο ένας με VirtualDj και ο άλλος με Serato. Σε ηχοσύστημα EAW 10KW που έπαιζε σχεδόν στα τέρματα, δεν μπόρεσα να καταλάβω καμία διαφορά στον ήχο μεταξύ των δύο προγραμμάτων. Έπρεπε να γυρίσω να κοιτάξω το booth για να καταλάβω ποιος από τους δύο έπαιζε μουσική.
Θα ήταν ενδιαφέρων ένα παρόμοιο test σε πραγματικές συνθήκες και με Traktor αλλά και πάλι, χωρίς δεδομένα "στο χαρτί" μπορούμε απλά να αμπελοφιλοσοφούμε με τις ώρες...
 

Posted Fri 27 Nov 15 @ 7:12 am
PhantomDeejay
Αν δεν δω μετρήσεις και αποτελέσματα, δεν με "πείθει" κάτι οτι ο ήχος είναι πια τόσο χάλια όσο ισχυρίζεσαι.

1.Δεν έχω αναφέρει σε κανένα σημείο ότι ο ήχος του προγράμματος είναι χάλια.
Είπα ο ήχος του προγράμματος σνομπάρει όλο το υπόλοιπο καλό αποτέλεσμα.
Είπα η διαφορά είναι ότι στο traktor υπάρχει διαύγεια σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων πρίμα μεσαία μπάσα χωρίς υπερβολή σε κάποια συχνότητα ,ενώ το δικό μας (που είναι κλάσεις ανώτερο σε όλα τα επίπεδα) βγαίνει flat και στα πρίμα το σσσ σε πολλά τραγούδια βγαίνει θθθ τρεμάμενο σπασμένο.
Σε μεγάλες εντάσεις στο δικό μας κουράζει ενώ το traktor δεν παρουσιάζει σε καμία συχνότητα υπερβολή
Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
PhantomDeejay
Το Traktor δείχνει να χρωματίζει περισσότερο τον ήχο σε σχέση με τα άλλα δύο. (ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ)
2 Αυτός ο χρωματισμός θα απογειώσει το virtual dj.
Με τα λεγόμενά σου αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο ήχος του προγράμματος δεν χρειάζεται καμία διόρθωση.
Εγώ δεν είμαι τεχνικός ήχου, από τα λίγα που καταλαβαίνω στα 25 χρόνια που ασχολούμαι είναι ότι το vdj έχει καλό ήχο τον οποίο πρέπει να χρωματίσει.
3 Με το serato είναι σχεδόν ίδια όντος στον ήχο όπως και με το rekord box .
Σε επίπεδο χρήστη είναι μακράν πολύ μπροστά από όλα τα προγράμματα.
Αυτό που πάει πολύ ψιλά το vdj το λέω σε όλους τους φίλους και συναδέλφους είναι το after sales service και πραγματικά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα!!!
Απογειώστε το !!!!!!!!!!!!!!


 

Posted Sat 28 Nov 15 @ 2:22 pm
Δεν διαφωνούμε κάπου, απλά συζητάμε και εννοίωτε και λίγο έντονα! :)
Όπως έντονο ήταν αυτό το σχόλιο σου:
djkappas wrote :
Καλό το Shazam και το geniusdj αλλά πιέστε λίγο για τον ήχο .Το 90% των dj δεν θέλουν ούτε video ούτε καραόκε σωστό ήχο θέλουμε.
Ο ήχος του προγράμματος σνομπάρει όλο το υπόλοιπο καλό αποτέλεσμα.
Δεν είναι γκρίνια πλέον είναι απαίτηση γιατί το vdj το αγόρασα 300 ευρώ και ο ανταγωνισμός με πολύ καλύτερο ήχο είναι στα 50 ευρώ.

Έτσι έντονη ήταν και η απάντηση μου!

Στο δια ταύτα. Σαφώς και εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Από την άλλη ο Adion είναι από τους ελάχιστους software developers που έχει καθήσει και έχει κάνει μετρήσεις! Και όχι μόνο μεταξύ των προγραμμάτων, αλλά και μεταξύ πολλών και διαφορετικών καρτών ήχου, με πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα! Σε ένα μεγάλο βαθμό σ' αυτόν οφείλεται ο αισθητά αναβαθμισμένος ήχος του 8.
Δεν ξέρω αν θα αλλάξει η sound engine στο μέλλον και αν θα βελτιωθεί κι άλλο. Ξέρω όμως οτι η φιλοσοφία του είναι οτι το πρόγραμμα πρέπει να παίζει τον ήχο όσο πιο πιστά γίνεται στο πρωτότυπο και αυτό εγώ προσωπικά μόνο ως καλό το εκλαμβάνω.
Θα μπορούσαν ίσως στο μέλλον να δημιουργηθούν 2-3 presets που να αλλάζουν τον ήχο του master και να δίνουν την δυνατότητα στον χρήστη να επιλέξει τι του αρέσει, έχοντας βέβαια πάντα σαν default την επιλογή "flat"

Σαν άνθρωπος που εκτός από dj στήνω και ήχο σε μαγαζιά μπορώ να σου πω οτι το μεγαλύτερο "πρόβλημα" είναι η κεντρική μονάδα αναπαραγωγής/μίξης. Όταν ρυθμίζω τον ήχο σε ένα μαγαζί θέλω να έχω τα μηχανήματα που θα χρησιμοποιεί το μαγαζί σε καθημερινή βάση για να ρυθμίσω σωστά τον ήχο. Κι αυτό γιατί αλλιώς χρωματίζει τον ήχο ένας Pioneer, αλλιώς ένας Allen&Heath, αλλιώς ένας Rane και πάει λέγοντας...
Όταν ο ήχος λοιπόν στηθεί σωστά για ένα μηχάνημα (ή για ένα σετ μηχανημάτων) κάθε αλλαγή σε αυτό το μηχάνημα ή το σετ επιδρά σχεδόν πάντα αρνητικά... Γι αυτό και όσοι ασχολούμαστε και μ' αυτή την πλευρά του ήχου αγαπάμε τις μονάδες που παίζουν "flat"
Γιατί όσο πιο flat παίζει μια μονάδα τόσο λιγότερη επίδραση έχει στο σύνολο του αποτελέσματος και τόσο πιο εύκολα μπορεί να αντικατασταθεί από άλλη μια μονάδα που παίζει εξίσου "flat" χωρίς να χρειάζεται να ξαναρυθμιστεί ολόκληρο το ηχοσύστημα που μερικές φορές είναι εξαιρετικά επίπονη διαδικασία.

Για το θέμα που αναφέρεις με τις ψιλές, κάνε την δοκιμή που σου είπα και θα κοιτάξω κι εγώ να κάνω κάποιες εξτρά δοκιμές.
Πάντως, έτσι για την ιστορία θα έχω την ευκαιρία για δύο Σαββατοκύριακα να συγκρίνω Traktor και VirtualDJ σε θέμα ήχου side by side καθώς στο μαγαζί που παίζω θα παίζω μαζί με ένα άλλο παιδί που χρησιμοποιεί το Traktor. Και οι δύο θα παίζουμε απ' την SZ σε ένα ηχοσύστημα που "κουρδίστικε" πάνω στην SZ και το VirtualDj 8.1
Οπότε, θα είναι μια καλή ευκαιρία να εξάγουμε και άλλα συμπεράσματα. :)
 

Posted Mon 30 Nov 15 @ 8:15 am
Καλησπερα αγορασα την αδεια για το Denon Mc4000 στο email μου εχει ερθει κανονικα η αποδειξη ο αριθμος παραγγελειας κλπ.. πηγαινω να κανω log in μεσα απο το virtual και δεν γινεται κατι, μου γραφει δεν ειναι δυνατη η συνδεση με τους servers του Virtual Dj..μπορει κανεις να με βοηθησει ? ευχαριστω εκ το προτερων
 

Posted Thu 10 Dec 15 @ 1:12 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dj spiros 69 wrote :
Καλησπερα αγορασα την αδεια για το Denon Mc4000 στο email μου εχει ερθει κανονικα η αποδειξη ο αριθμος παραγγελειας κλπ.. πηγαινω να κανω log in μεσα απο το virtual και δεν γινεται κατι, μου γραφει δεν ειναι δυνατη η συνδεση με τους servers του Virtual Dj..μπορει κανεις να με βοηθησει ? ευχαριστω εκ το προτερων


gia katebase ayto kai trekstw http://www.virtualdj.com/plugins/index.html?addonid=80191
 

Posted Thu 10 Dec 15 @ 1:54 pm
99%