Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: DMX Lighting & Control (Wiki) - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

lakis69PRO InfinityMember since 2011
Πάρα πολύ ωραίο το θέμα σου και πολύ αναλυτικό...μπράβο σου!....Θα το ανεβάσω στην ομάδα μου FOTISTES - ΦΩΤΙΣΤΕΣ (Greek Lighting Designers) στο facebook .Η ομάδα δημιουργήθηκε στης 15 Απριλίου 2009 για όσους ασχολούνται με τον φωτισμό σε νυχτερινά μαγαζιά,θέατρα και συναυλίες,είτε επαγγελματικά είτε και ερασιτεχνικά και αποτελείτε από 400 περίπου μέλη Έλληνες Φωτιστές και ένα μέρος από ξένους.
Στην ομάδα μπορείτε να μοιραστείτε και να βρείτε και άλλα τέτοια θέματα σχετικά με των φωτισμό!!

link group facebook ---> https://www.facebook.com/group.php?gid=81056849047&v=wall
 

Posted Fri 17 Jun 11 @ 9:38 pm
Καλησπέρα,
εχω το εξής πρόβλημα :

Εχω συνδέσει ολα τα προβολακια μου ( LED PAR28 ) κανονικά . Οταν τα ανάβω και ξεκινάω να ανεβάσω το πρώτο fader ανάβει το κόκκινο. Για το πρώτο προβολακι δουλεύει κανονικά. Οταν ομως φτάσω στο fader νούμερο 6 (αν θυμαμαι καλα ) ξεκινα και ανάβει το δεύτερο προβολακι με το χρώμα κοκκινο.αυτο συμβαίνει έχοντας "ενεργοποιημένο" μονο το νούμερο ενα στο πρώτο πρώτο μερος της κονσόλα ( αριστερα ) . Αυτο συνεχίζει να επαναλαμβάνεται αμα συνεχίσω να ανεβαζω και τα υπολοιπα fader και για τα αλλα δυο προβολακια.

Τι μπορεί να φταίει για αυτό ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Posted Tue 12 Sep 17 @ 10:12 am
Βασικά μας λείπουν πληροφορίες για να σου απαντήσουμε.
Αλλά πως περίμενες να δουλεύουν;;;

Προφανώς τα προβολάκια σου είναι RGB που σημαίνει τουλάχιστον 3 κανάλια DMX
Αν πάλι έχουν και έξτρα λειτουργίες (πχ, CH4= Shutter/Strobe και CH5=Intensity) τότε μπορεί να μιλάμε και για περισσότερα κανάλια.
Κάθε φωτιστικό από πίσω έχει ένα start address
Το start address προστίθεται στο κανάλι DMX της λειτουργίας που θέλουμε (-1) και έτσι προκύπτει το "fader" που πρέπει να κουνήσουμε στην κονσόλα:

Φωτιστικό:
CH1=RED
CH2=GREEN
CH3=BLUE
CH4=COLD WHITE

Με start address=5 έχουμε στην κονσόλα:

Start Adress + CH DMX -1 = CH Console:
5+1-1=5 =RED
5+2-1=6 =BLUE
5+3-1=7 =GREEN
5+4-1=8 =COLD WHITE

Αν θες όλα τα φώτα να λειτουργούν ταυτόχρονα με τα ίδια χρώματα / εντάσεις / strobe / κτλ τότε πρέπει να τα βάλεις όλα στην ίδια start address
 

Posted Wed 13 Sep 17 @ 8:22 am
Τα φωτορυθμικα εχουν λειτουργια στρομπο και τρια καναλια για τα χρώματα κοκκινο πρασινο μπλε και ασπρο.
Αν κατάλαβα καλα θα τα start address θα πρέπει να ειναι. Ετσι :
Φωτορυθμικό 1 : start address 1
Φωτορυθμικο 2 : start address 6
Φωτορυθμικο 3 : start address 11
Φωτορυυμικο 4 : start adress 16

Θελω να μπορώ να επιλέγω εγώ απο το αριστερό μερος της κονσόλα ( Channels) πιο φωτορυθμικο να ανάβει είτε ξεχωριστά είτε σε συνδυασμούς είτε ολα μαζί.

Αυτο πως θα μπορέσω να κάνω ; θα "καταλάβει " απο την σειρα συσυνδεσμολογίας μονη της η κονσόλα ποιο καναλι αντιστοιχεί σε ποιο φωτογραφικό

Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου γράψετε την σωστή Start address.

Ευχαριστώ.
 

Posted Wed 13 Sep 17 @ 3:55 pm
* τέσσερα κανάλια
*φωτορυθμικο
 

Posted Wed 13 Sep 17 @ 7:54 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ποια κονσόλα έχεις ? Παρόμια με αυτή που δείχνουμε σε αυτό το topic ?

Το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί τα Start Address να ειναι ανα 16, ξεκινώντας απο το 1, δλδ 1,17,33,49 κλπ. ώστε κάθε ένα από οτα κουμπιά στο αριστερό μέρος να αντιστοιχεί σε ένα φωτιστικό και να μην μπερδεύεσαι με τη σειρά των faders
 

Posted Wed 13 Sep 17 @ 8:06 pm
 

Posted Wed 13 Sep 17 @ 9:04 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
αν θέλεις κάθε ένα από τα 12 SCANNERS κουμπιά να αντιστοιχεί σε ενα προβολέα, τότε τουσ προβολείς σου πρέπει να τους βαλεις στα κανάλια 1,17,33, 49 όπως ανέφερα παραπάνω.
αν πχ έχεις επιλέξει το SCANNER 1 ( που αντιστοιχεί στον προβολεά 1) τότε το 1ο fader ελέγχει το 1ο DMX channel του προβολέσ (πχ το κόκκινο), το 2ο fader το 2ο DMX Channel (πχ το το μπλε) κλπ.
Αυτός είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να ελέγχεις τα φωτορυθμικά σου και θα σε βοηθήσει και στον προγραμματισμό

Η παραπάνω αντιστοίχηση μπορεί να αφήνει "κενά" , αλλά αν δεν ξεπεράσεις τα 12 φωτιστικά δεν έχεις κανένα πρόβημα. Αν ο αριθμός των φωτιστικων σου ειναι ή θα είναι περισσότερα, τότε θα πρέπει να τα βάλεις ανά 8 και όχι ανα 16 και να χρησιμποιήσεις το κουμπί page select ώστε να χρησιμοποιήσεις και την page B (faders 9 εως 16)
 

Posted Wed 13 Sep 17 @ 9:13 pm
Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια!! Καλο βράδυ!!
 

Posted Wed 13 Sep 17 @ 9:18 pm
Καλημέρα, μου ειχαν πει την λύση, σε αυτό το θέμα ,για το πρόβλημα που είχα με τα φωτορυθμικα μου. Τα έφτιαξα και δούλευαν στην αρχη κανονικά και σήμερα που πήγα να τα ξαναλειτουργησω συνέδεσα την κονσόλα με το τελικό καλώδιο και ενω ανέβαζα τα ανάλογα faders εχωντας επιλεγμένα τα φωτορυθμικα που ηθελα να ανάψω εκεινα δεν "άκουγαν". Ενω ενα απο ααυτά ειχε απο μονο του άσπρο φως και έκανε πολύ αργό φλας. Σκέφτηκα να ξαναπεράσω απο την αρχή τις start addresses οπως και έκανα αλλά δεν έφτιαξαν. Μήπως μπορεί να φταίει που τα καλώδια τους τα εχω δέσει με νταϊραπ και είναι λιγο στριμωγμένα ;

Τι αλλο μπορεί να φταίει και ποια ειναι η λύση Του ; αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Posted Mon 02 Oct 17 @ 9:48 am
Το πιθανότερο είναι να έχεις χαλασμένο καλώδιο από την κονσόλα μέχρι το πρώτο φως. Διαφορετικά μπορεί να φταίει το ίδιο το φως (χάλασε και δεν ακούει αλλά ούτε και περνάει το σήμα του DMX)
Οι αμέσως επόμενες 2 πιθανότητες (αλλά μάλλον απίθανες από την περιγραφή του προβλήματος) αφορούν α την μη χρήση τερματικού στο τέλος της γραμμής και β χρήση ακατάλληλων καλωδίων (τα καλώδια μικροφώνου αν και "δουλεύουν" δεν είναι κατάλληλα για χρήση με σήμα DMX)
 

Posted Mon 02 Oct 17 @ 12:49 pm
Ναι αλλα αν είχε χαλασει το καλωδιο δεν θα άκουγε ουτε την πρώτη φορά..και δεν γίνεται και μεγαλη χρήση γιατί ειναι για θεατρική σκηνή σχολείου και δεν χρησιμοποιούνται πολυ μπορώ να πω και ελάχιστα.Εχω βάλει στο τελευταίο φως αντίσταση - τερματικό. Υπάρχει πιθανότητα μεγάλη να θελουν αλλαγή τα καλώδια ; ή έστω και αυτο που πάει στο πρωτο φως ; Είναι ολοκαίνουργια... γι'αυτό με παραξενεύει Επειδή ολα ειναι καινούργια και μου εμφάνισαν αυτο το πρόβλημα. Υπαρχρι κάποιος τρόπος να κανω reset τα φωτα ;
 

Posted Mon 02 Oct 17 @ 2:40 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Σε τέτοιες περιπτώσεις (όπου πολλά μπορεί να ευθύνονται για ένα πρόβλημα), χρησιμοποιείς την εισ άτοπο απαγωγή, δλδ αρχίζεις σιγά σιγά να αποκλεέιες πιθανότητες.
Στην περίπτωσή σου, και για να δεις αν το πρόβλημα έρχεται από την καλωδίωση, βγάζεις ενα φωτορυθμικό από την τρέχουσα καλωδίωση , το φέρνεις κοντά στην κονσολα και συνδέεις μόνο αυτό στην κονσόλα με ενα μικρό/κοντό καλώδιο , οπότε θα δείς αν λειτουργεί έτσι για να ψαχτείς μετά στην καλωδίωση.

Με παρομοιο τρόπο τσεκάρεις και την τερματική αντίσταση.

Ένα επιπλέον στάδιο είναι , ένα-ενα φωτορυθμικό το βγάζεις από την καλωδιακή αλυσίδα, ενώνοντας τα καλώδια In και Out χωρίς να μπαίνουν στο φωτορυθμικό (μήπως και κάποιο από αυτά ειναι βραχυκυκλωμένο)

Τέλος για τα καλώδια, ξεκινάς με το 1ο φωτορυθμικό ενωμένο, μετά ενώνεις το 2ο κλπ

 

Posted Mon 02 Oct 17 @ 2:50 pm
Ξέχασα να αναφέρω ότι όταν κουνάω ενα απο τα δυο βύσματα που συνδέονται στο φως είτε θα ανάψει οποίο χρώμα είτε θα σβήσει αν είναι ένα χρώμα.
 

Posted Wed 04 Oct 17 @ 7:01 am
Γιατί το παιδεύεις; Πάρε ένα καινούργιο καλώδιο και με αυτό αντικατέστησε 1 προς 1 τα παλιά. Αν κάποια στιγμή όλα δουλέψουν σωστά τότε θα έχεις βρει το καλώδιο που έχει πρόβλημα. Τώρα αν φταίει το καλώδιο ή το βύσμα αυτό μπορείς να το βρεις μόνο ανοίγοντας τα βύσματα και ελέγχοντας τις κολλήσεις.
 

Posted Wed 04 Oct 17 @ 10:47 am
Ηθελα βα ρωτήσω σχετικά με τον προγραμματισμό κατι. Θελω να εχω πχ το πρώτο φως μπλε και το δεύτερο κόκκινο πως το καταφέρνω; Ξεκιναω επιλεγω το scanner 1 και "βαζω" μπλε χρώμα στο πρώτο αλλα οταν παω να ανάψω το δεύτερο scanner και πατάω να σβήσει το πρωτο scanner σβήνει και το πρώτο φώς. Ενω εγω θελω να μενει αναμενο πράσινο και να αναψω το δευτερο και να το κάνω κόκκινο. Αυτο οφείλεται σε λειτουργία που εχει η συγκεκριμένη κονσολα ή ειναι κάποια ρύθμιση ; το ρωτάω Επειδή εχω δει ενα βίντεο στο οποίο γίνεται αυτή η "διαφοροποίηση".Ευχαριστώ

Υ.Γ Το έφτιαξα το "πρόβλημα" με τα φώτα που είχα αναφέρει.Τελικα ήταν κάτι τοσο γελοίο.ήταν απλά ο διακόπτης που λέει 'DMX POLARITY SELECT' ειχε κουνηθεί και είχε αλλάξει η πολικότητα.
 

Posted Fri 06 Oct 17 @ 12:08 pm
Κανονικά σε λειτουργία προγραμματισμού η κονσόλα σου δεν θα έπρεπε να σβήνει το πρώτο φως. Από εκεί και πέρα χωρίς να ξέρουμε ποια κονσόλα έχεις, είναι λίγο δύσκολο να σου απαντήσουμε αν φταίει η κονσόλα ή αν κάνεις εσύ κάτι λάθος...

Edit: Είδα οτι είχες ανεβάσει παραπάνω link από την κονσόλα. Δυστυχώς δεν έχει Αγγλικό Manual αλλά από την φιλοσοφία της, όχι δεν θα έπρεπε να σβήνει το πρώτο φως όταν προγραμματίζεις το δεύτερο...

Ερώτηση: Πως επιλέγεις το δεύτερο φως;
Αποεπιλέγεις το πρώτο και μετά πατάς το δεύτερο; Ή κατευθείαν πατάς το δεύτερο;

Επίσης υποθέτω οτι κάθε φως έχει την δική του διεύθυνση DMX έτσι; Και δεν μοιράζονται 2 και 3 φώτα την ίδια διεύθυνση...
 

Posted Fri 06 Oct 17 @ 12:13 pm
Ναι το κάθε ενα εχει την δική του Διεύθυνση. Αποεπιλέγω το πρώτο και επιλέγω το δεύτερο.

Ξεχασα να αναφέρω οτι αυτο το κανω στο χειροκίνητο δεν το εχω δοκιμάσει στον προγραμματισμό.
 

Posted Fri 06 Oct 17 @ 1:10 pm
Κάθε Bank εχει τα δικα του chase ή τα chase ειναι για ολα .Δηλαδή εμενα η κονσόλα μου εχει 30 Banks και 6 Chases δλδ καθε bank και 6 chase
Αρα συνολικα 30 Χ 6 = 180 chases ; Ή μονο 6 και για τις 30 banks ?
 

Posted Mon 09 Oct 17 @ 12:16 pm
180
 

Posted Mon 09 Oct 17 @ 6:27 pm


(Old topics and forums are automatically closed)