Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ενισχυτές, ηχεία και άλλα καλούδια... [INFO BASE] - Page: 11

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Ξερει κανεις αν οι μικτες (οι ημιεπαγγελματικοι κυριως) ριχνουν την ποιοτητα του ηχου στο main out και στο headphone out ?Αν για παραδειγμα ο ηχος που στελνω ειναι μεταξυ 20hz-50000hz και τα ηχεια ή ακουστικα μου μπορουν να αναπαραγουν αυτες τις συχνοτητες ο μικτης θα μου μειωσει την ποιοτητα του ηχου ή οχι ?
 

Posted Sat 22 Dec 12 @ 6:34 pm
Γενικά ο "ήχος" για όλα τα μηχανήματα έχει συχνότητες από περίπου 18 (συνήθως 20)Hz μέχρι 22.200 (συνήθως 22000) Hz.
Οπότε αν στείλεις σήμα 30000Hz μιλάμε για υπέρηχους... :P

Τώρα σοβαρά όμως ΚΑΘΕ μηχάνημα επηρεάζει την "ποιότητα" = ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ του ήχου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
 

Posted Sun 23 Dec 12 @ 9:45 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
εχω ενα παλιο στερεοφωνικο και μου καικαν και τα 2 ηχεια του.
το καθε ηχειο ειχε απο δυο καλωδια Left και Right (1 διπλο)

βρηκα απο εναν φιλο μου 4 ηχεια. ερχομαι σπιτι και βλεπω οτι το καθε ηχειο εχει 4 καλωδια (2 διπλα)
το 1 (διπλο) ειναι χυμα οι ακροδεκτες και το αλλο (διπλο) με rca σε ολα τα ηχεια....

σκεφτηκα να βαλω μονο τα χυμα στο στεροφωνικο.
δοκιμασα και τα 4 ηχεια (ξεχωριστα) για να δω τι ηχο βγαζουν.

το αποτελεσμα ειναι τα 3 ηχεια να βγαζουν κομμενο ηχο μονο μπασα δηλαδη, αλλα το 1 να παιζει κανονικα...
λογικα λεω το καλωδιο ειναι για τα low και το αλλο για το high.

αφου ομως το στερεοφωνικο δε βγαζει ξεχωριστους εξοδους, τι να κανω?
μηπως να κοψω και να βαλω παραλληλα και το αλλο καλωδιο?
 

Posted Fri 28 Dec 12 @ 3:06 pm
Ναι, αλλά πρόσεξε τις ωμικές αντιστάσεις... μην κατέβεις χαμηλά και τα παίξει ο ενισχυτής!!!
 

Posted Mon 31 Dec 12 @ 7:58 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
telika auto ekana, syndesa kai to allo parallila kai paizei kanonika.

to thema omos einai, autos einai o pragmatikos ixos pou prepei na bgenei i aplos einai mia arpa kolla patenta?

opos kai na'xei boleutika mexri na agoraso kainourgio enisxyti me ixeia....
 

Posted Mon 31 Dec 12 @ 8:06 am
εχω 2 αυτο ενισχυομενα ηχεια συνδεδεμενα σε μια μικροφωνικη κονσολα..οταν ανεβαζω το μαστερ της κονσολας πανω απο την μεση τα ηχεια αρχιζουν να κλιπαρουν ( αναβεο το κοκκινο λαμπακι)..αυτο ειναι λογικο???
 

Posted Tue 01 Jan 13 @ 8:56 am
Όχι. Κοίταξε στα ηχεία απο πίσω να είναι επιλεγμένο το line input και οχι το mic input (αν υπάρχει τέτοια επιλογή/είσοδος) και χαμήλωσε τα gain τα οποία υποθέτω οτι τα έχεις στο τέρμα...
Τα gain controls των αυτοενισχυόμενων ηχείων δεν είναι το ίδιο πράγμα με τα volume attenuators που έχουν οι ενισχυτές.
Τα volume στους ενισχυτές έχουν μόνο "αρνητικές" τιμές (εξασθένιση) ενώ τα gain controls έχουν και "θετικές" τιμές (ενίσχυση)
Θεωρητικά αν τα ηχεία που έχεις σέβονται τον εαυτό τους θα πρέπει στο ρυθμιστικό gain να δείχνουν που είναι το "μηδέν"

Πάντως μην περιμένεις να πάρεις περισσότερη ένταση απο αυτή που πέρνεις τώρα. Για να κλιπάρουν τα ηχεία πάει να πει οτι φτάνουν στα όρια τους.
Απλά θα ξεφορτωθείς την παραμόρφωση στην είσοδο του ενισχυτή των ηχείων και θα έχεις πολύ μικρότερη πιθανότητα να τους κάνεις ζημιά :)
 

Posted Tue 01 Jan 13 @ 7:41 pm
τα ηχεια που εχω ειναι αυτα Behringer B215D..αν μπορει να σε βοηθησει!!!
 

Posted Wed 02 Jan 13 @ 6:00 am
ankosPRO InfinityMember since 2009

κάνε αυτο που σου είπε ο Γιώργος.Κατέβασε το gain στα ηχεία
 

Posted Wed 02 Jan 13 @ 6:47 am
ολες τις ρυθμισεις στα ηχεια τις εχω καθετα..δλδ μεχρι την μεση!!
 

Posted Wed 02 Jan 13 @ 10:18 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
loukas1995 wrote :
ολες τις ρυθμισεις στα ηχεια τις εχω καθετα..δλδ μεχρι την μεση!!


το ρυθμιστικό που λέει level μειωσέτο (αριστερόστροφα)
 

Posted Wed 02 Jan 13 @ 10:40 am
το εχω στην μεση..ποσο ακομα να το χαμηλωσω???
 

Posted Wed 02 Jan 13 @ 10:54 am
ankosPRO InfinityMember since 2009
στη μεση είναι το max για την είσοδο line.
 

Posted Wed 02 Jan 13 @ 11:06 am

Σύμφωνα με αυτή την εικόνα:
1. Θα πρέπει να επιλέξεις συνδέσεις Balanced είτε TRS (στερεοφωνικό καρφί) είτε XLR
2. To Gain χοντρικά πρέπει να το έχεις κάπου γύρω στις "10" (εικονικό ρολόι) ώστε να έχεις και λίγο headroom ενώ τα Bass και Hi πρέπει να είναι flat (12)

3. Για να ρυθμίσεις 100% ΣΩΣΤΑ το gain θα πρέπει να κάνεις τα εξής:
Α) Κλείνεις τελείως το gain (7)
B) Βάζεις ένα τραγούδι με πλούσιο ήχο να παίζει στην κονσόλα σου και σηκώνεις τa fader και το master ώστε να έχεις μέγιστη έξοδο 0db (να μην ανάβει κόκκινο LED ή έστω να αναβοσβήνει κόκκινο με συχνότητα μικρότερη από μία φορά στα 30 δευτερόλεπτα)
Γ) Σηκώνεις σιγά - σιγά το gain μέχρι να δεις το λαμπάκι CLIP να αναβοσβήνει.
Δ) Μόλις δεις οτι αναβοσβήνει κατεβάζεις "2 κλικ" (2 λεπτά της ώρας στο εικονικό ρολόι) το gain
E) Αλλάζεις τραγούδι και επαναλμβάνεις το test. Δοκιμάζεις διάφορα τραγούδια και περάσματα. Θα πρέπει το CLIP να μην αναβοσβήνει όσο η κονσόλα σου δεν αναβοσβήνει κόκκινα ή έστω να αναβοσβήνει με συχνότητα μικρότερη από μία φορά στο λεπτό.
Ζ) Εαν δεν αναβοσβήνει είσαι ΟΚ. Εαν αναβοσβήνει κατεβάζεις ένα κλικ (ένα λεπτό της ώρας) το gain και δοκιμάζεις ξανά.

ΑΥΤΟΣ είναι ο σωστός τρόπος ρύθμισης της ευαισθησίας (gain) και φυσικά θα πρέπει να σου γίνει συνήθεια οτι ΔΕΝ αφήνουμε το MASTER της κονσόλας να υπερβεί τα 0db!

Και ένα tip.
Πολλές φορές έτσι όπως τοποθετούμε τα ηχεία μας είναι αδύνατο να βλέπουμε τις ενδείξεις CLIP. Εαν το Gain είναι σωστά ρυθμισμένο με την διαδικασία που ανέφερα παραπάνω τότε ακόμα κι αν δεν βλέπουμε τις ενδείξεις των ηχείων ξέρουμε οτι όταν η κονσόλα μας βγάζει πάνω από 0db (κόκκινα LED) τότε αυτόματα και τα ηχεία θα clip-άρουν. Έτσι ακόμα κι αν δεν βλέπουμε τα LED των ηχείων ξέρουμε πότε CLIP-άρουν και που πρέπει να σταματήσουμε!!! ;)
 

Posted Wed 02 Jan 13 @ 12:02 pm
Και κάτι ακόμα:
Εαν υπάρχει ανάγκη να πειράξουμε το EQ τότε ρυθμίζουμε το Gain ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ρυθμίσουμε το EQ.

Δηλαδή πρώτα ρυθμίζουμε το EQ και μετά (τελευταίο) το Gain
 

Posted Wed 02 Jan 13 @ 12:05 pm
για να κανω αυτην την διαδικασια τα hi και τα bass Που πρεπει να τα εχω??
 

Posted Wed 02 Jan 13 @ 4:48 pm
Xeretai,tha ithela kai egw me thn seira mou na kanw kapies erwthseis gia ena hi-fi pou thelw na stisw sto spiti mou..
Thelw na ksekinhsw aptin prwth mou kai vasikoterh aporia....posa rms xriazontai gia na kalipsw ena saloni 50 t.m???uparxei kapios vasikos kanonas pou mporw na akolouthisw gia na voithithw?Episeis ston idio xwro peran ton tainiwn pou tha vlepw thelw na akouw kai mousiki...pia kathgoria hxeiwn prepei na akolouthisw??
 

Posted Sun 08 Jan 17 @ 11:23 pm
Γεια σας
πρωτο μου μηνυμα και οι αποριες μου παμπολες
1.εχω το μικρο controller iondj2go Numark με το VDJ 7.4.7 LE
μπορει να παει στην εκδοση 8 ;
2.Εχω μια κονσολα behringer QX1204 και ενα ηχειο αυτοενισχυομενο YAMAHA DBR15
Απο τις 2 balanced XLR εξοδους της κονσολας δινω στα 2 Line XLR του ηχειου,με τα level στο ιδια ρυθμιση
Ειναι σωστη η συνδεση; Ωσπου να παρω το δευτερο ηχειο;
Η εξοδος ηχου του λαπτοπ (3,5 jack) πηγαινει με 2 ( 6,3 jack )σε μια Line της κονσολας
3.Επισης η κονσολα εχει USBType B ,μπορει να δουλεψει (εκτος απο τα προγραμματα ηχογραφησεων στο PC)
με VDJ;
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Posted Thu 19 Jan 17 @ 12:49 am


(Old topics and forums are automatically closed)