Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ενισχυτές, ηχεία και άλλα καλούδια... [INFO BASE] - Page: 10

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Ακριβώς! Η συνδεσμολογία είναι ολόσωστη, αλλά η 502 έχει unbalanced εξόδους παρά το γεγονός οτι τα βύσματα είναι TRS.

 

Posted Wed 29 Aug 12 @ 4:14 am
δεν το ξερα..αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα..ε?
 

Posted Wed 29 Aug 12 @ 5:27 am
Πρόβλημα όχι, αλλά να αποφεύγεις τα πολύ μακριά καλώδια (πάνω από 10μ)
 

Posted Wed 29 Aug 12 @ 5:56 am
 

Posted Wed 29 Aug 12 @ 6:35 am
Στο site της Behringer μπορείς να κατεβάσεις τα specs και το manual. Εκεί το λέει καθαρά, unbalanced.


http://www.behringer.com/EN/Products/502.aspx και επιλέγεις το spec sheet από το drop down menu στο αριστερό σου χέρι...
 

Posted Wed 29 Aug 12 @ 10:21 am
στο stereo aux returns που ειναι balanced τι συνδεω??
 

Posted Wed 29 Aug 12 @ 10:35 am
Mην τα μπερδεύεις... Τα AUX Return είναι επιστροφή σήματος από συσκευές effect (όπως πχ Delay/Chorus/Echo κτλ) και δεν λέει οτι δέχεται balanced σήμα αλλά οτι οι δύο είσοδοι είναι electronically balanced που είναι άλλο πράγμα που ΞΕΦΕΥΓΕΙ εντελώς από αυτά που χρειάζεται να ξέρει ένας dj.
 

Posted Wed 29 Aug 12 @ 11:07 am
αα ενταξει..αλλα αμα θελω να βαλω παραπανω απο 2 ηχεια θα εχω προβλημα?
 

Posted Thu 30 Aug 12 @ 7:03 am
θελω να ρωτησω αν με 2 ηχεια BEHRINGER - B-215D EUROLIVE σε μια αιθουσα για γαμο 100-140 τετραγωνικα μετρα και 100 ατομα θα ειμαι ενταξει???
 

Posted Wed 05 Sep 12 @ 1:17 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
WOW !!!
se aithousa 120 tm vazoun 100 atoma ??? dld peripou 1 atomo/tetr metro ? Apisteuto ? Gamos-sardela :P
 

Posted Wed 05 Sep 12 @ 1:23 pm
χαχαχα..ετσι μου ειπαν ετσι λεω..:P
μετα τα ηχεια πως το βλεπεις??
 

Posted Wed 05 Sep 12 @ 1:24 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Apo thema isxyos/entasis, de tha exeis provlima. Omws den einai mono auto pou prepei na skeftei kaneis, an thelei na stisei ena ixitiko systima gia mia ekdoliwsi. Kai edw fysika einai to lathos merikwn pou nomizoun oti metrwntas mono tin epifaneis kalypsis kai ta atoma, mporoun naypologisoun ta ixeia pou tha xreiastoun.
Kai eksigoumai..
To pio vasiko einai se tetoies ekdilwseis, opou yparxei pista kai trapezia, na mporeis na "moiraseis" ton ixo kata tin diarkeia tis vradyas metaksy pistas kai perifereias, opws episis kai na kataneimeis ton ixo oso to dynato se perissotera simeia.
To pio synithisemano setup gia gamous einai ena i perissotera zeugaria ixeia gia tin pista syndedemena sto master kai ena i perissotera zeugaria stin perifereia (trapezia , xwros ypodoxis klp) syndedemena sto booth.
Sigoura, kata tin diarkeia tis vradyas tha noiwseis tin anagki na auksomoiwseis tin entasi metaksy autwn twn dyo perioxwn.

Gia na min se zalisw perissotero, an mporouses na vreis kai ena zeugari ixeia me enisxyti xamiloteris apodosis gia tin perifereia, tha eisai mia xara.
 

Posted Wed 05 Sep 12 @ 1:45 pm
ευχαριστω για την απαντηση!!εαν δεν καταφερω να βρω ενα ζευγαρι ηχεια ακομα και εχω το ενα ηχειο γυρισμενο πιο πολυ προς την πιστα και το αλλο προς την περιφερεια??τα ενεργα ηχεια εχουν απο πισω μαστερ και θα μπορω να χαμηλωνω και να αυξανω την ενταση στην περιφερεια..
 

Posted Wed 05 Sep 12 @ 1:57 pm
ποια ειναι η σωστη τοποθετηση ηχειων σε εναν μεγαλο κλειστο χωρο οπως ενα μικρο κλειστο γηπεδο μπασκετ??
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 4:06 am
Ανάλογα με τη χωροταξία του χώρου. Και ανάλογα με το αν μιλάμε για μόνιμη εγκατάσταση η όχι.
Αν μιλάμε για "πάρτυ" τότε μιλάμε σίγουρα για δύο ηχοστήλες δεξιά-αριστερά απ' τον dj.
Αν μιλάμε για άλλη εκδήλωση τότε πάμε μάλλον σε "διασπορά" ηχείων σε 4 σημεία...
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 4:35 am
για παρτυ μιλαμε..δηλαδη αμα εχω 6 ηχεια..τα 3 δεξια και τα αλλα 3 αριστερα??
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 4:37 am
Ναι. Όλα μαζεμένα σε δυο ηχοστήλες. Αν τα ηχεία είναι όλα δορυφόροι τότε χρησιμοποίησε την παρακάτω διάταξη:

\ _ / =DJ= \ _ /


Επλίζω να κατάλαβες τι εννοώ. Κάθε "γραμμή" είναι και ένα ηχείο. Σε κάθε τριάδα στα πλαϊνά ηχεία θα δώσεις λίγη κλίση. ΟΧΙ πολύ... Ίσα - ίσα να κάνουν μια "βεντάλια"
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 4:48 am
αυτα που ειναι στην μεση θα τα εχω στο πατωμα και τα αλλα σε τριποδα??
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 4:52 am
Αν μιλάμε για δορυφόρους τότε όλα σε τρίποδα... Τίποτα στο πάτωμα. Στο πάτωμα μόνο αν έχεις sub.
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 5:05 am
εχω τα 2 behringer eurolive b215-d..αν τα εβαζα ξαπλωμενα στο πατωμα??
 

Posted Wed 12 Sep 12 @ 5:11 am
92%