Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Button σε skin

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

djachiPRO InfinityMember since 2005
Θα ηθελα μια βοηθεια απο εσας στους skinάδες

Εστω οτι εχω μια μεταβλητη πχ $myvar που παιρνει τιμες απο το 1 μεχρι το 5
Αν εχω 4 buttons στο skin μου, που θελω να αναβουν αναλογα με την τιμη που εχει η μεταβλητη, πώς το κανω;

Σας ευχαριστω
 

Posted Thu 11 Mar 21 @ 2:44 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To action του κάθε button νά έχει set 'var' με την τιμή της μεταβλητής..
πχ.
action="set '$myvar' 1"
action="set '$myvar' 2"
κλπ
 

Posted Thu 11 Mar 21 @ 3:21 pm
Ή αν θες τα κουμπιά να κάνουν κάτι άλλο αλλά να ανάβουν με βάση τη μεταβλητή γράφεις:
action="play" query="var_equal '$myvar' 3"
 

Posted Thu 11 Mar 21 @ 7:00 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
Σας ευχαριστώ και τους 2. Δουλεύουν άψογα και οι 2 λύσεις. Κάτι ποιο σύνθετο τώρα αν γίνεται
Έστω ότι η μεταβλητή myvar αλλάζει από ένα rotary στον κοντρόλερ μου. Οσο γυρίζω το rotary γίνεται highlight το αντίστοιχο κουμπί στο skin μου. Με το που θα κάνω push το rotary, η τελική μεταβλητή περνάει σε μια νέα μεταβλητή myfinalvar και θέλω να μένει το αντίστοιχο κουμπί πατημένο. Και γυρίζοντας εν συνεχεία το rotary να γίνονται πάλι highlight τα αντίστοιχα κουμπιά στο skin χωρίς να αλλάζει το state ON του myfinalvar. Τα είπα μπερδεμένα;;; Τώρα έρχεται και το πιο σύνθετο:

Γίνεται ένα κουμπί να ανάβει (και όταν γυρίζω το rotary και όταν δίνω την τελική επιλογή με push) σε 2 διαφορετικές τιμές;

Συνοψίζοντας
5 κουμπιά: Α Β Γ Δ Ε.
5 τιμές του myvar 1 2 3 4 5
Γυρίζοντας το κουμπί του κοντρόλερ μου, τα ΑΒΓΔΕ γίνονται από off -> on ανάλογα με την τιμή που έχει εκείνη τη στιγμή το myvar. Πατόντας το κουμπί του κοντρόλερ μου, το myvar που έχει τιμή π.χ 4 στέλνει την τιμή στο myfinalvar και το Δ μένει μόνιμα ΟΝ. Αλλά το Δ θέλω να γίνεται highlight και μόνιμα ΟΝ όταν το myvar (και το myfinalvar) ;έχουν και την τιμή π.χ 3 (και το κουμπί Γ ταυτόχρονα εννοείται)
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα τόσο
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ
 

Posted Thu 11 Mar 21 @ 8:53 pm
Αυτό που ζητάς γίνεται με query:
query="var_equal '$myfinalvar' 4 ? on : var_equal '$myvar' 4"


Εγώ όμως θα σου πρότεινα μία μικρή παραλλαγή:
query="var_equal '$myfinalvar' 4 ? var_equal '$myvar' 4 ? on : blink 500ms : var_equal '$myvar' 4"


Αυτή η εντολή:
1) Κρατάει μόνιμα το led αναμμένο όσο το κουμπί είναι επιλεγμένο και "ενεργό"
2) Με το του αρχίζεις να κάνεις scroll σε άλλα κουμπιά, αναβοσβήνει γρήγορα το τρέχων επιλεγμένο κουμπί.
3) Όταν "επιλέγεις" άλλο κουμπί (δηλαδή ορίζεις την finalvar σε άλλη τιμή) σβήνει τελείως.
4) Ξανανάβει όταν κάνεις scroll σε αυτό το κουμπί.

Δηλαδή η διαφορά στην πρόταση μου σε σχέση με αυτό που περιγράφεις είναι οτι το "ενεργό" κουμπί αναβοσβήνει όσο κάνεις scroll (ώστε να μην μπερδεύεσαι αν βλέπεις ταυτόχρονα δύο από τα κουμπιά αναμμένα που είναι το scroll index - ποιο κάνει scroll και ποιο τρέχει)

Υ.Γ.:
Αν σου αρέσει η λύση με το blink τότε εγώ προσωπικά πάντως θα την χρησιμοποιούσα ως εξής:
query="var_equal '$myfinalvar' 4 ? on : var_equal '$myvar' 4 ? blink 250ms"

Στην ουσία αντιστρέφω το blink.
Εδώ το κουμπί που "τρέχει" είναι πάντα on και το κουμπί στο οποίο κάνεις scroll κάνει πολύ γρήγορο blink.
 

Posted Fri 12 Mar 21 @ 8:21 am
djachiPRO InfinityMember since 2005
Το καλύτερο support του internet :-)

Ευχαριστώ
 

Posted Fri 12 Mar 21 @ 11:05 am


(Old topics and forums are automatically closed)