Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ήχος
Καλημέρα έχω εδώ σχεδόν ένα μήνα κ λειτουργω το virtual dj αγορασμενο μηνιαία..Παρατήρησα ότι ο ήχος που βγάζει στα ηχεία είναι σαν να έχει limiter πολύ καλός ήχος απλά ήθελα να ρωτήσω μπορώ να απομονώσω κάπως το limiter για περισσότερη ένταση καθαρότερου ήχου;;για παράδειγμα κάποτε δούλευα την έκδοση 7.4 η οποία είχε ρύθμιση ενώ τώρα δεν μπορώ να την βρω.. ευχαριστώ
 

Posted Sun 26 Nov 23 @ 5:18 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Οχι, αλλά μπορείς να κατεβάσεις το zeroDB (από τις ρυθμίσεις του VirtualDJ) π.χ. στο -3 ή στο -6 και να έχεις περισσότερο headroom και να μην ενεργοποείται το limiter τόσο συχνά
 

Posted Sun 26 Nov 23 @ 7:48 am
Οκ σευχαριστω

 

Posted Sun 26 Nov 23 @ 8:56 am
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω άλλη μια ερώτηση
.. χρησιμοποιώ Pioneer ddj ergo έχω βάλει χειριστήρια ισοστάθμιστη επιλογή stems...μου ακούγεται παρά πολύ γλυκό στα ηχεία μου κ παρά πολύ καθαρό ήχο..κ εννοω σε παίξιμο μέσα στο σπίτι...είναι σωστή η επιλογή μου η καλύτερα θα είναι να παίξω με παραδοσιακά eq συχνοτήτων... συγγνώμη για τις ερωτήσεις απλά πάω συχνά κ παίζω κ έχω στην κατοχή μου ούτε ένα μήνα πληρωμένο το vdj γι'αυτό κ οι ερωτήσεις ευχαριστώ

 

Posted Thu 30 Nov 23 @ 5:39 pm
Η επιλογή stems για τα EQ από μόνη της δεν μας λέει κάτι..
Αν ο υπολογιστής σου είναι ικανός για stems και αν έχεις ενεργοποιήσει τα stems τότε πειράζοντας τα EQ δεν πειράζεις συχνότητες, αλλά "τμήματα" του κομματιού (Drums, Bass, Instruments, Vocals)
Αν πάλι ο υπολογιστής σου δεν είναι ικανός για stems ή τα έχεις απενεργοποιήσει τότε η ρύθμιση "stems" που έκανες για τα EQ δεν έχει νόημα. Όσο τα stems είναι απανεργοποιημένα τα EQ δουλεύουν με τον κλασικό τρόπο των συχνοτήτων.
 

Posted Thu 30 Nov 23 @ 8:00 pm