Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΒΟΜΒΟΣ ΣΤΟΝ ΗΧΟ - Page: 2

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

STELVASControlleristMember since 2017
Κατανοητα ολα και ευχαριστω.Μπορω να τσεκαρω αν εχει παθει ηδη καποια ζημια ο controller η΄το laptop δεδομενου οτι το δεξι ηχειο του laptop μονο τσαχαλιζει και αν μπορω να το κλεισω.Ευχαριστω.
 

Posted Tue 11 Sep 18 @ 10:54 am
STELVASControlleristMember since 2017
STELVAS wrote :
Κατανοητα ολα και ευχαριστω.Μπορω να τσεκαρω αν εχει παθει ηδη καποια ζημια ο controller η΄το laptop δεδομενου οτι το δεξι ηχειο του laptop μονο τσαχαλιζει και αν μπορω να το κλεισω.Ευχαριστω.


 

Posted Wed 12 Sep 18 @ 7:30 am
Αυτό μπορεί να στο πει μόνο κάποιος τεχνικός Η/Υ
 

Posted Wed 12 Sep 18 @ 7:45 am
STELVASControlleristMember since 2017
Μπορω να εχω μια γνωμη για το DI BOX "DAP AUDIO D1944 PDI-200 stereo pasive direct injection box" η καποια αλλη προταση εως 50ε.
 

Posted Mon 17 Sep 18 @ 7:06 am
STELVASControlleristMember since 2017
STELVAS wrote :
Μπορω να εχω μια γνωμη για το DI BOX "DAP AUDIO D1944 PDI-200 stereo pasive direct injection box" η καποια αλλη προταση εως 50ε.


 

Posted Tue 18 Sep 18 @ 10:24 am
Δεν χρειάζεται να κάνεις quote την ερώτηση σου για να πάρεις απάντηση.
Προσωπικά δεν σου απάντησα γιατί δεν ξέρω/δεν έχω άποψη. Προσωπικά εδώ και 10 περίπου χρόνια έχω 2 παθητικά D.I. τα οποία ούτε που θυμάμαι τι μάρκας είναι, αλλά θυμάμαι οτι τα είχα πληρώσει λίγο ακριβά (εκείνη την εποχή το συγκεκριμένο μοντέλο χρησιμοποιούνταν σαν "standard" σε συναυλίες και εφαρμογές P.A.)
Γενικά πιστεύω πως σε προϊόντα που δεν θεωρούνται ευρείας κατανάλωσης (consumer products) οτι πληρώνεις παίρνεις. Οπότε δες τις τιμές από άλλα αντίστοιχα προϊόντα, κάνε μια μικρή αναζήτηση στο Google, διάβασε καμία κριτική και αποφάσισε...

Edit: Βασικά μάλλον η λύση του D.I. εσένα δεν σε καλύπτει καθώς θα ρίξει την δύναμη του σήματος (HI-Z σε LOW-Z) και το μοντέλο που κοιτάς δεν έχει Gain ή Padding Adjustments.
 

Posted Tue 18 Sep 18 @ 12:36 pm
 

Posted Tue 18 Sep 18 @ 12:51 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
 

Posted Tue 18 Sep 18 @ 12:56 pm
Όχι. Ένα "καθαρό" D.I. μετατρέπει το unbalanced σήμα σε balanced αλλά ταυτόχρονα αλλάζει και το επίπεδο του (από Hi Z σε Low Z) που σημαίνει οτι η balanced έξοδος είναι πλέον κατάλληλη μόνο για σύνδεση σε μίκτη μικροφωνικής σε είσοδο μικροφώνου.
Το Gain/Trim στην είσοδο του καθαρού D.I. απλά μειώνει επιπλέον το "εξασθενημένο" σήμα.

Από την στιγμή που το ζητούμενο μας είναι να καθαρίσουμε μεν το σήμα αλλά ταυτόχρονα να διατηρήσουμε και το ίδιο επίπεδο "έντασης" για να συνδεθούμε σε είσοδο επιπέδου LINE χρειαζόμαστε κάποιο "υβριδικό" D.I. σαν αυτό που ανέφερα παραπάνω, ή οτιδήποτε μπορεί να βγάλει και Hi Z (εκτός από Low Z) στην έξοδο. Φυσικά αν έχουμε balanced Hi Z έξοδο τότε παρακάμπτουμε το μίκτη και στέλνουμε σήμα κατευθείαν στους ενισχυτές...
 

Posted Tue 18 Sep 18 @ 4:09 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Πολυ κατανοητος Γιωργο.
Ελπιζω οτι το συγκεκριμενο νημα μας βοηθησε και θα βοηθησει πολλους για προβλεψη και αντιμετωπιση του προβληματος
 

Posted Wed 19 Sep 18 @ 5:29 am
Κοίταξα και το δικό μου D.I.
Είναι ένα D.O.D.
To δικό μου D.I. έχει τη δυνατότητα να κάνει pass thru (που σημαίνει οτι το σήμα που λαμβάνει στην είσοδο το βγάζει και σε δεύτερη έξοδο επίσης unbalanced) και επίσης το ground lift δουλεύει και στις δύο εξόδους. Τέλος το δικό μου τελικά δεν είναι παθητικό. Είναι ενεργητικό είτε με 9V μπαταρία είτε με Phantom Power +48V

Επειδή πλέον το χρησιμοποιώ μόνο όταν θέλω να συνδεθώ σε κονσόλα μίξης μικροφώνων (που όλα τα καλά/επαγγελματικά μοντέλα έχουν phantom power) είχα ξεχάσει οτι είναι ενεργητικό και νόμιζα οτι είναι παθητικό... Sorry. :)
 

Posted Wed 19 Sep 18 @ 6:52 am
STELVASControlleristMember since 2017
 

Posted Wed 19 Sep 18 @ 7:42 am
Ναι
 

Posted Wed 19 Sep 18 @ 10:28 am
STELVASControlleristMember since 2017
 

Posted Sat 22 Sep 18 @ 7:50 am


(Old topics and forums are automatically closed)