Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ligi boitheia gia apli xrisi

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Geia sas paidia etimazw ena party kai ws arxarios xristis tha ithela na xrhsimopoihsw to virtual dj gia na paizw apla mousikh. Tha ithela omws poly kapoies simboules pou tha borousate na mou dwsete oson afora thn xrhsh tou. Gia thn egatastash toy kai tin sindesh einai ola koble kai den tha sas xriastw :P.
 

Posted Sun 19 Sep 10 @ 4:14 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Koitakse, entelws "komple" den einai giati sou leipei mia adeia xrisis.
 

Posted Sun 19 Sep 10 @ 6:06 pm
den kserw file an einai katevasmeno nomima i paranoma giati to laptop pou tha xrisimopoihsoume den einai diko mou alla den katalavenw giati to les me tosi sigouria
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 7:10 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
giati se vlepei ws no licence user...
kai vasika ti simvoules psaxneis na sou dwsoume? sxetika me ti?
den les tpt sigkekrimeno wste na katalaboume pou pas..
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 7:42 am
nai to anakalipsa afou apadisa ti ennoei... nai sto thema mas thelw na mou peis oti tha eleges se enan filo sou pou kanei ena partaki spiti tou kai xrisomopoiei apla to programa... kserw egw pws na allazei to kommati gia na akougete poio kala ti na apofigei kati tetoio
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 8:02 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ayta pou rwtas den mporoun na apanti8oun etsi apla...xekina kai kane mia anagnwsh sto forum sta polu wraia ar8rakia pou xei grapsei o phantomdeejay kata kirio logo..
akoma kai to paradeigma sou me to filo mou einai teleiws atopo....
an o filos mou den xerei ta vasika/ den einai deejay 8a tou lega na afisei kapoion pou xerei na asxoli8ei..
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 9:58 am
partyanimala wrote :
den kserw file an einai katevasmeno nomima i paranoma giati to laptop pou tha xrisimopoihsoume den einai diko mou alla den katalavenw giati to les me tosi sigouria


O katoxos toy laptop den kserei?
Anyway ti soymvoyles na soy dwsoyme?
H texnh toy dj den didasketai se liges grammes.
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 10:39 am
Prepei na exeis asxolh8ei ligo me to pragma gt an sou 3ekinhsoume na milame gia beatmixing kai dn 3ereis ti einai ta bpm kai alla vasika tote oti s leme 8a sou fainetai alabournezika...!Auto p proteinw egw einai na beis sto you tube kai na grapseis dj tutorial na deis apo ekei kapoia pragmata.An exeis kapoia aporia emeis edw eimaste!
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 1:26 pm
koitakste paidia den thelw oute na to paiksw DJ oute na prosbalw thn texnh sas pou ektimw idieteros alla kalos i kakos den exei kathe parea apo enan super psagmeno ouaou DJ kai to na vazeis apla kommatia thelei kapoia deksiotexnia kai xrisi tou mialou alla den nomizw oti einai kapoia megali texni... afto pou ithela na mathw an einai iparxei kati ebreos simadiko pou prepei na apofigw kai mallon den eiparxei twra apo ekei kai pera sas euxaristw polu gia ta topic kai to video pou me parapebete kai pisteuw oti tha mou einai polu xrhshma
@sonathan: profanos kai kserei alla den eimai aytos
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 3:02 pm
Για την περίπτωση σου το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που θα πρέπει να ανησυχείς είναι ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ των τραγουδιών που θα βάλεις. Με λίγα λόγια τι μουσική θα παίξεις, πιο τραγούδι μετά απο πιο, τι θα παίξεις αν ξαφνικά δεις τους φίλους σου να βαριούνται με αυτά που παίζειςσ κτλ.

ΜΗΝ δίνεις ΚΑΘΟΛΟΥ βάση σε τεχνικές μίξης κτλπ. ΔΩΣΕ ΟΛΗ την προσοσχή σου στη ΜΟΥΣΙΚΗ και είμαι σίγουρος οτι θα όλα θα πάνε περίφημα. Αν θες κάνε και ένα mini-γκάλοπ πριν το πάρτυ να δεις τι θέλει (τι περιμένει) να ακούσει ο κόσμος και οι καλεσμένοι σου. Μπορεί π.χ εσύ και τα φιλαράκια σου να γουστάρετε κάργα Electro αλλά πολλοί (και πολλές) καλεσμένοι/ες να μην τους αρέσει, να βαρεθούνε και να φύγουνε νωρίς για να πάνε αλλού (σε κάποιο μαγαζί το πιθανότερο) να ακούσουνε την μουσική που θέλουν με αποτέλεσμα μετά τις 12 να έχετε μείνει εσείς κι εσείς...

Η "τέχνη" του dj δεν είναι οι τεχνικές μίξης των τραγουδιών. Αυτές είναι απλά ένα μικρό "κομμάτι" της τέχνης. Η πραγματική "τέχνη" του dj είναι να επιλέγει την σωστή μουσική την σωστή ώρα με βάση το κοινό που έχει. Η "τέχνη" του είναι να "αναλύει" το κοινό του και την μουσική του και να παίρνει τις ΣΩΣΤΕΣ αποφάσεις που θα κάνουν την κάθε βραδιά μοναδική!

Σημ: Το να επιλέγεις την σωστή μουσική την σωστή ώρα με βάση το κοινό σου ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ απαραίτητα οτι παίζεις οτι θέλει/ζητάει το κοινό σου την κάθε στιγμη... Και εκεί είναι το δύσκολο!
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 3:27 pm
ευχαριστω πολύ για την απαντηση και την ορεξη να γραψεις και πολυ πιθανος να εχεις απολυτο δικιο στο οτι το μονο που θα μετρησει ειναι οι επιλογες ευχαριστω πολυ για της ιδεες και καληνυχτα
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 3:45 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
PhantomDeejay wrote :
ΔΩΣΕ ΟΛΗ την προσοσχή σου στη ΜΟΥΣΙΚΗ και είμαι σίγουρος οτι θα όλα θα πάνε περίφημα


++++++100000000

 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 4:22 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
xairome pou pires telika tis sostes apantiseis mesa apo to forum para tin kapoia dtspistia apo merous mas pou -pistepse me- einai dikaiologimeni.
Kalo party kai na rtheis na mas peis pos pige.

@vlakasman kai allous neous sto forum, opos vlepete se ayto alla kai se alla topic oi gnomes twn pio empeirwn edo syngklinoun pos h texniki den einai to pan apo moni tis, alla einai to kerasaki stin tourta otan exeis aisthisi kai kaneis ola ta ypoloipa sosta.
An parameineis sto "beatmatch" opos to onomazeis pou apo mono tou ayto einai ena "kommataki" aytou pou leme "texniki" mporei na xaseis tin epafi me to periballon kai ton kosmo. Se aytin tin periptosi einai pio xrisimo na sikoseis to kefali... na deis mprosta sou kai na afhseis tin "allagi" na perasei.. Tha se voithisei omos na aisthantheis ton xoro kai tous anthropous. Meta tha rthoun kai oi idees.

ps.. kai ayta sta leei kapoios pou pisteyei stin texniki tou dj oso ligoi kai "brabeytike" gia tin texniki tou scratching sto parelthon.
http://www.myspace.com/apopsis
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 6:19 pm
apopsis wrote :
Se aytin tin periptosi einai pio xrisimo na sikoseis to kefali... na deis mprosta sou kai na afhseis tin "allagi" na perasei.. Tha se voithisei omos na aisthantheis ton xoro kai tous anthropous. Meta tha rthoun kai oi idees.

ps.. kai ayta sta leei kapoios pou pisteyei stin texniki tou dj oso ligoi kai "brabeytike" gia tin texniki tou scratching sto parelthon.
http://www.myspace.com/apopsis


Αν παρομοιάσουμε την "τέχνη" του dj με αυτή ενός ζωγράφου, πρέπει πρώτα να "οραματιστείς" τον πίνακα και μετα να πιάσεις το πινέλο και να ζωγραφίσεις τον καμβά. Έτσι και σ' εμάς, πρέπει πρώτα να "οραματιστείς" τη μουσική σου (το "πρόγραμμα" σου) και μετά να πιάσεις τον μίκτη να μιξάρεις.
Και στις δύο περιπτώσεις χωρίς όραμα δεν κάνεις τίποτα... :) Όσο καλός κι αν είσαι με το πινέλο ή τον μίκτη χωρίς όραμα και έμπνευση μένεις πάντα στην αφάνεια.
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 6:49 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
wpa min ton mperdeyete akoma me blemata sto pli8os kai psyxologisi tou koinou...ayto kai an einai upper level...
as meinei sti mousiki...
sti teliki as fortwsei mia lista sto winamp na paizei..
 

Posted Tue 21 Sep 10 @ 7:17 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :

Αν παρομοιάσουμε την "τέχνη" του dj με αυτή ενός ζωγράφου, πρέπει πρώτα να "οραματιστείς" τον πίνακα και μετα να πιάσεις το πινέλο και να ζωγραφίσεις τον καμβά. Έτσι και σ' εμάς, πρέπει πρώτα να "οραματιστείς" τη μουσική σου (το "πρόγραμμα" σου) και μετά να πιάσεις τον μίκτη να μιξάρεις.
Και στις δύο περιπτώσεις χωρίς όραμα δεν κάνεις τίποτα... :) Όσο καλός κι αν είσαι με το πινέλο ή τον μίκτη χωρίς όραμα και έμπνευση μένεις πάντα στην αφάνεια.

h idopoiws diafora omws einai oti sa zwgafos to koino se epilegh gia na parei to ergo sou...
sa dj den epilegeis omws to koino sou (ektos apo spanies periptwseis:P) anti8etws epilegeis thn mousiki sou panw sta gousta tou koinou sou psuxologontas to(me tin logiki apoklisi panta:P)
 

Posted Tue 21 Sep 10 @ 7:20 am
Den yparxei kata tin gnomi mou diafora me enan zografo , kai einai poly kalo paradeigma.
Kai ton zografo ton empneei to thema , etsi kai ton dj ton empneei to koino.
Einai allo thema an to koino epileksei tin zografiki toy zografou , kai allo thema an to koino epileksei tin mousiki tou d.j.
Ekei paizei rolo loipon , i opoia sosti empnefsi exeis H sou dosei to thema H to koino antistoixa.
Panta kai gia panta , to A kai to OMEGA , tha einai i prixoligia se enan d.j , kata eme , pou kano aytin tin douleia pano apo 25 sinapta xronia.
Alloste oloi oi d.j kai eidika oi poio palioi , to kseroume oti prepei na eimaste kai psixologoi pano ap'ola kai meta kai texnika katartismenoi , eidika ta teleytaia xronia meta to vinilio epoxi.
Panta fysika ekfrazo prosopikes apopseis.
Exoume vgei off topic , alla aksizoun tetoies sizitiseis.
 

Posted Wed 22 Sep 10 @ 5:18 am
xerome pou edwsa aformi me to topic mou na sizitisete kai to parti pige arketa kala... kali sinexeia :)
 

Posted Mon 27 Sep 10 @ 10:57 am


(Old topics and forums are automatically closed)