Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Help Timecode vinyl VS cdjs

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

gouvrasHome userMember since 2009
Speres thelw voithia... Eimia se dilima... Na parw pickups kai na paizw me timecodes i na parw cdjs?? Ti lete?
Gia na pe3w me timecode vinyl to pick up prepri na einai usb i borw me opoiodipote pickup? Exete na proteinete kapoio pick up? exw dei ena ts staton http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=12992&LANG=GR

Gnwstoi m mou lene na 3efugw apo controllers, kai episis ta dj programms polles fores crasharoun... isxuei kai stin pro ekdosi to peri crash?

Oi gnwmi sas einai polutimi thanx :D
 

Posted Fri 13 Aug 10 @ 7:11 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Oti kai na pareis einai poly kalo vima na pas apo midi controlers se cd i pikap (real katastasi dld)

Katarxin ta pikap min ta pareis USB. Twra to ti tha dialekseis .... Emena to kritirio tha itan o skopos. An einai na paizeis se magazia, pare cdj mia kai stis perissoteres fores tha synantas 100aria, 200aria kai se megalytera clubs 1000aria klp, opote tha eisai se gnwrmo periballon.
An einai na paizeis gia tin party sou kai na to euxaristitheis i theleis na eksaskitheis sto scratsarisma pare pikap. Ta pikap na einai direct drive, oxi imanta (belt), ara oxi auta pou koitas.

Episis mia kali lysi einai na pas se midi cdj (400aria)

To crash einai kati pou kaneis ston kosmo den mporei na sou to apokleisei. Apla meiwneis tis pithanotites, an to mixanima sou einai swsta stimeno. H Pro ekdosi tha elega oti einai must an thes na peraseis sto epomeno level, giati sou dinei terasties dynatotites se sxesi me tis LE.Ta updates einai syxna kai se ligo kairo pou tha rthei i kainourgia ekdosi me polles kai simantikes veltiwseis tha perieneis kana xrono mexri na vgei se LE (an vgei).
An prospathisw na ypologisw tis ores live pou exw paiksei me VirtualDJ prepei an einai ...miso..peripou ..panw apo 2000. Crasharismata 1-2 se beta version, pote se kanoniki.
 

Posted Sat 14 Aug 10 @ 4:18 am
gouvrasHome userMember since 2009
Thanx gia tin apadisi Dad vasika opws exw 3anapei dn to vlepw epaggelmatika... paizw se merika party mono kai polles fores einai se filous... Giafto kai dn 3erw ti na kanw apoo ti mia thelw na paw ena vima parapera apo tn alli lew mipws einai tsaba lefta? Isxuei pws i timi twn cdj 400 tha pesei?
 

Posted Sat 14 Aug 10 @ 6:04 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
gouvras wrote :

Gnwstoi m mou lene na 3efugw apo controllers, kai episis ta dj programms polles fores crasharoun... isxuei kai stin pro ekdosi to peri crash?

Aytoi oi gnostoi sou pou sou ta lene ayta se ligo kairo tha allaksoun gnomi, opos allaksan kai oloi oi dikoi mou otan protos "allaksa" kai tora erxontai kai me rotane... "tha mou matheis ..." einai o fovos gia to kainourgio +polla alla themata marketing kai prestige kai kollimata pou exoume emeis oi dj... (atimi ratsa kata polous). Mono pou pleon to pc-djing den einai pia kainourgio exei pano apo 10etia ekseliksis, kai den einai kan to melon. Einai to paron.
To vinilio einai allo pragma ekei tha synfoniso einai to aythentiko oson afora tin aitshisi.
Alla gia ta cdj typou cdj100, 200 akoma kai ta 400... tha diafoniso me ton djdad.
Ta 100,200 einai aplws kseperasmena, ta 400 einai aplos petamena lefta an prokeite gia tin xrisi pou theleis.
Min koitas ta magazia... ekei xreiazomaste industry standards diladi synbata mixanimata na mporoun na doulepsoun oloi.
Fantasou na pigaina kapou kai na eixe mono enan ypologisti me to traktor h to decadance epano... kai tis rythmiseis pou ekane kapoios x..
pos tha mporousa na doulepso ? an bro cd players omos kapos tha ta bolepsw, tha balo timecodes px h keyboard.

Meta des to meso, tha agoraseis cd player na paizeis mp3 katebazmena apo to internet opos vlakodws kanoun tosa xronia oloi oi ypostirixtes tou cd ? H tha agorazeis cd ? pou tha ta breis ? ... stin poli mou ena diskadiko emeine kai ayto poulaei peiratika / ypoleitourgei...

H gnomi mou : apo tin stigmi pou perasame apo pikap se digital ksexna ta cd, pas full digital.
An theleis gia to spiti pare pikap +timecodes, ta pikap den koubaliountai se party, pare kai enan controller +karta hxou kai eisai ok.
Parta ayta me opoia seira boleyoun ta oikonomika sou, xtisto siga siga.
A.. kai opos exo pei poles fores.. o dj einai pou kanei tin diafora kai pos ta xeirizetai.
An theleis oso ginetai pio aythentiki aisthisi.... min symbibasteis me enan peyto-mikti controller.
Pare enan kanoniko mikti, balton sti mesi, to computer stin akri, PETA TO PONTIKI..., kai kata protimisi bres 2 controllers aytonomous gia arister-deksia anti gia enan ola se ena.., opos tha ebazes diladi kai ta pikap, i ta cd an ta agorazes...

Elpizo na bohthisa kai na sou glitosa kai xrimata... etsi (thelo pososta !)
 

Posted Sat 14 Aug 10 @ 11:02 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
apopsis wrote :
Min koitas ta magazia... ekei xreiazomaste industry standards diladi synbata mixanimata na mporoun na doulepsoun oloi.



Me auti ti logiki to skeftika ki egw, gia auto allwste kai tou eipa oti to kritirio gia mena einai o skopos ,dld an thes na paikseis se kapoia magazia i solo.
 

Posted Sat 14 Aug 10 @ 11:22 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
gia mena i kalyteri lysi einai 2xcdj400 kai enas miktis.
paizeis opos thes kai boleuesai me ta panta.
an thes na matheis na paizeis me cd to gyrnas se cd mode, allios se pc mode ktl ktl

to mono pou de symfono me ta 400aria einai i timi tous!
 

Posted Sat 14 Aug 10 @ 3:40 pm
gouvrasHome userMember since 2009
thanx gia tissumvoules guys :D a luste m tn aporeia, g timecode vinyl den einai anageo na exw usb pick up e?
 

Posted Sun 15 Aug 10 @ 5:07 am
gouvrasHome userMember since 2009
 

Posted Sun 15 Aug 10 @ 7:47 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
gouvras wrote :
thanx gia tissumvoules guys :D a luste m tn aporeia, g timecode vinyl den einai anageo na exw usb pick up e?


Oxi bebaia, den einai aparaitiro. Ta timecodes xreiazontai line inputs apla. Xreiazesai epomenws mia karta ixou me 2 stereo inputs, opws nomizw exei kai i RMX.

 

Posted Sun 15 Aug 10 @ 10:54 am
Ap ti stigmh pou akousa gia timecode egina apla en8ermos upostiriktis. To PC-DJing gia mena einai afth th stigmh to noumero 1 me diafora.

H dikia mou h sumboulh einai na pareis enan controller (h RMX einai polu kalh- einai kai karta hxou kai afto 8a xreiastei an asxolh8eis me timecode), ma8e me tin konsola na paizeis ikanopoihtika: beatmatching, to structure ton kommation, kane playlists, mixtapes, piramatisou klp. Afou ftaseis se ena ikanopoitiko epipedo, ksekina na doulebeis. Me ta lefta pou siga siga 8a mazebeis, ependise se eksoplismo.

Dhladh, 8eleis Hip Hop? Pare 1 turntable gia arxh, dokimase to timecode me tin konsola sou, ma8e na scratchareis. Pare 2o pickup. Meta pare mixth.
8eleis dub, trance, dance klp? Pare 2 fetes. Bale timecode. Pare mixth, pare kaluteres fetes, pare plhktra klp.

H lush tou midi controller+karta hxou, prosopika mou aresei polu, giati eisai amesos enas portable DJ. Prosopika, bazo stin idia tsanta RMX, akoustika kai Mac, kai mporo na paw kai na ta stiso pantou kai na paikso. Fantasou na exeis na koubalas ka8e fora tis tsantes me ta CD, h akoma xeirotera, ta mpaoula me ta vinylia. Me to timecode kai ton controller, exeis 10.000 tragoudia se enan sklhro disko etoimos na paikseis pantou. Oute ponokefaliazeis ama sou r8ei flasia kanena kommati pou den exeis parei, oute se problhmatizei to pos 8a allakseis teleios to programma sou an deis oti kati den paei kala. Prosopika exo etoimes playlists gia ka8e sxedon peristsh kai eimai komple. Den etoimazo kai polla ap to spiti, se anti8esh me ta CDs, opou ka8e fora pou 8a prepei na pas kapou allou na paikseis, 8a fisas k 8a ksefisas gia na deis ti 8a pareis mazi sou.

H alh8eia einai oti o midi controller 8a se periorisei apo ena shmeio kai meta. 8a 8eleis ton mixth sou, ta kanalia sou, tis fetes h ta pickup sou... Logiko einai. Sth fash sou omo einai nomizo h kaluterh ependish, opos epishs kai to timecode. Foberh ebeliksia me polu mikrotero kostos.
 

Posted Sun 15 Aug 10 @ 7:16 pm
gouvrasHome userMember since 2009
thanxx :)
 

Posted Mon 16 Aug 10 @ 9:02 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
gia akoma mia fora ekana peiramata me timecodes. diabazo polla kala logia kai ithela na to do sti praksi.
paliotera eixa kapoies apotyximenes prospatheies kai den eixa asxolithei kai poly.
ekana peiramata me cd timecode

loipon simera eida arketa.
se "absolute" mode einai san na paizeis me cd akribos.

patas play = paizei
patas cue = simeionei to simeio cue to cd player kai me to cue-preview kanei akribos opos kai me to cd!
ego auto de to perimena giati paliotera de mporesa na to petyxo.
ebala 3 diaforetika cue ki'omos patontas ta 3 diaforetika cue pigene sti katallili thesi to tragoudi.
akoma kai loop kanei.

fantazomai gia sas einai gnosta se osous exoun asxolithei.
omos exo kapoies apories.
proto kai kyriotero i apokrisi. gia karta ixou eixa balei ti hercules rmx se asio mode.
me ta timecode DEN exei tin apokrisi pou yparxei se kanoniko cdplayer.
yparxei mia mikri kathisterisi san na paizo me ti rmx se wdm mode... ena prama
milame gia ms alla exei simasia. to thema einai, etsi einai? i ego kano kati lathos?
mporei na ginei na exei 100% tin idia apokrisi opos se ena cdplayer?
episis yparxei kathisterisi kai sto bend. diladi pio grigora akouo apokrisi otan kano bend apo tin rmx
para me to timecode apo cdplayer. san na kathisterei kapos...

kserei kaneis poies einai oi katalliles rythmiseis kai poies einai oi endikseis oti douleuei 100% sosta?
mesa apo to config pou epsaxna, eprepe na peirazo ta gain, silence ktl. mexri na mou grapsei quality 100%
alla akoma ki otan to egrafe, den itan sigouro oti tha doulepsei sosta. ti prepei na deixnei loipon gia na ksero
oti sosto?
auto pou mou espase ta neura itan to stisimo, giati eno ti proti fora to eixa ftiaksei kai epaize, meta afou ta ebgala
kai piga na ta ksanabalo xoris na allakso rythmiseis, ti deuteri fora ithele ksana rythmiseis apo tin arxi.


etsi opos to eida to mono arnitiko (ektos apo tin apokrisi) einai i apothikeusi ton cue pou exoume sto vdj.
me controler mporoume na ta exoume amesa kathe fora pou paizoume, eno me timecode prepei kathe fora na ta orizoume.
pantos einai mia oikonomiki lysi giati xreiazesai mono mia karta ixou px maya44 kai pas sti douleia kai paizeis me ta mixanimata tou
magaziou.....
an kseperaso ta problimata, to skeftomai na to kano praksi.
 

Posted Sun 19 Sep 10 @ 7:53 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
me thn maya se latency gyrw sta 6 ms apla de katalabaineis...
oso me tis ru8miseis aporw giati de sou katsane kai xana ru8mizes...periergo...h karta ths hercules den einai kai oti kalitero san vash anaforas.
oso gia ta cue tou vdg den yparxei kapoios tropos na ta douleyeis apo tc
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 1:38 am
aledjoPRO InfinityMember since 2005
tin hercules rmx pantos tin eixa se asio mode 4ms
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 6:58 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
kala @@ 4 ms katevaine... h maya katw apo ta 6 petaei...an ti valeis sta 4 pragmatika de katalabaineis diafora
 

Posted Mon 20 Sep 10 @ 7:09 am


(Old topics and forums are automatically closed)