Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Vdj and freestyler - Page: 2

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

[quote=dimitris_g]Οχι δεν εγινα σαφής μαλλον. Θελω να κανω extend την οθονη. Με λιγα λογια στην οθονη του βασικου λαπτοπ να βλεπω το silver sleek και στην οθονη του δευτερου λαπτοπ που απλα το εχω διπλα για περιπτωση αναγκης να βλεπω το skin που χειριζεται το fteestyler . Εσυ πχ πως χρησιμοπειεις το ipad?

Γενικα υπαρχει καποιος τροπος ωστε ειτε να εκμεταλευτω την οθονη του δευτερου λαπτοπ σαν δευτερη ειτε να εχω εγκατεστημενο το freestyler στο δευτερο λαπτοπ (οπως το ειχα ως τωρα) και να το χειριζομαι απο εκει αλλα εκμεταλευομενος τις δυνατοτητες που δινει το vdj (να στελνω δηλαδη τις εντολες στο δευτερο λαπτοπ)

 

Posted Wed 19 Sep 18 @ 11:18 am
Ok, Ακυρη και αυτη η ερωτηση. Τα win 10 κανουν μονα τους project απο laptop σε laptop, μονο που θα πρεπει να κουβαλαω και router μαζι μου τωρα.... γκρρρρ!
 

Posted Wed 19 Sep 18 @ 2:56 pm
Μια απορια που εχω αυτες τις μερες που πειραματιζομαι... εφοσον το vdj στελνει εντολες στο προγραμα ωστε να αλλαζουν οι σκηνες συμφωνα με το beat γιατι οταν ενα κομματι εχει βυθισμα και παιζει σκετη μελωδια πχ χωρις beat οι σκηνες εξακολουθουν να αλλαζουν και δεν σταματανε οπως οταν κλεινεις την μουσικη? Προκειται για καποια ρυθμιση ή ετσι λειτουργει?
 

Posted Thu 20 Sep 18 @ 8:07 pm
Γιατί το VirtualDJ στέλνει το CBG (τις κουκκίδες κάτω από την κυματομορφή) και όχι τον ήχο ή άλλα στοιχεία.
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 6:51 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Στα intro η outro π.χ. του τραγουδιου επειδη οπως ειπε και ο Γιωργος διαβαζει το CBG μπορεις μεσα απο το POI με action να δωσεις πχ εντολη για Blackout η οτιδηποτε αλλο θελεις εσυ για την συγκεκριμενη στιγμη του τραγουδιου
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 7:18 am
επισης ο συνδεσμος http://www.virtualdj.com/plugins/index.html?addonid=80275
δεν εχει κατι για download. Yπαρχει καποιος αλλος τροπος να ενεργοποιησω το sbdj γιατι το sound 2 light με μπερδευει λιγο?
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 8:27 am
Όντως το Link έχει απενεργοποιηθεί (μάλλον ο SBDJ προωθεί τωρα το OS2L bridge)
Όπως και να έχει όμως το Freestyler πρέπει να το ελέγχεις ΜΕ ΕΝΑ PLUG-IN / τρόπο και όχι με 2 ή 3 τρόπους ταυτόχρονα.
Οπότε δοκίμασε τις διαθέσιμες λύσεις και διάλεξε ΜΙΑ και ΜΟΝΟ ΜΙΑ λύση που να σε βολεύει
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 10:13 am
μπορεις να μου πεις ποιες ειναι οι αλλες διαθεσιμες επιλογες σε παρακαλω?
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 10:37 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
επισης ο συνδεσμος http://www.virtualdj.com/plugins/index.html?addonid=80275
δεν εχει κατι για download. Yπαρχει καποιος αλλος τροπος να ενεργοποιησω το sbdj γιατι το sound 2 light με μπερδευει λιγο?


το plugin είναι εδώ απο το Development Team

http://fr.virtualdj.com/plugins/index.html?addonid=80769
να ξέρεις οτι δεν δουλεύει με την 64 έκδοση του vdj
;)

 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 11:25 am
Οι διαθέσιμες επιλογές είναι 3 (με χρονολογική σειρά εμφάνισης)

1) Το "παλιό" Freestyler8 (link ακριβώς από πάνω από τον sadim)
2) Το Freestyler MIDI Remote Control
3) Το Freestyler OS2L Bridge

To "παλιό" Freestyler8 δεν δουλεύει και ούτε υπάρχουν σχέδια να δουλέψει με την 64bit version του VirtualDJ
Επίσης δεν είναι διαθέσιμο για MAC
Τα άλλα 2 και δουλεύουν με την 64 bit και μπορούν να "παίξουν" σε MAC (δηλαδή το VirtualDJ να τρέχει σε MAC και να ελέγχει μέσω δικτύου το Freestyler σε άλλο υπολογιστή Windows (μιας και το Freestyler είναι μόνο για Windows)
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 11:38 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Γιωργο ή Μπαμπη μια ερώτηση για το os2l το action os2l_info τι κάνει γιατί στα σχόλια δεν έχει επεξήγηση
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 11:53 am
οταν ανοιγω το OSL μου γραφει vdj status not connected και freestyler status connected

τι κανω λαθος?
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 1:18 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
οταν ανοιγω το OSL μου γραφει vdj status not connected και freestyler status connected

τι κανω λαθος?


τίποτα απλως θα κανει connected οταν δώσεις μια εντολη για os2l
edit: για να κάνει connected κατευθείαν πρέπει να δώσεις στις επιλογές στο τμήμα controllers ->os2l την τιμή yes απο auto που είναι η default
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 1:27 pm
djsadim wrote :
dimitris_g wrote :
οταν ανοιγω το OSL μου γραφει vdj status not connected και freestyler status connected

τι κανω λαθος?


τίποτα απλως θα κανει connected οταν δώσεις μια εντολη για os2l
edit: για να κάνει connected κατευθείαν πρέπει να δώσεις στις επιλογές στο τμήμα controllers ->os2l την τιμή yes απο auto που είναι η default


Και το. Μidi remote control πως το απενεργοποιω που μου ανοιγει αυτοματα?
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 1:48 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
Οι διαθέσιμες επιλογές είναι 3 (με χρονολογική σειρά εμφάνισης)

1) Το "παλιό" Freestyler8 (link ακριβώς από πάνω από τον sadim)
2) Το Freestyler MIDI Remote Control
3) Το Freestyler OS2L Bridge



dimitris_g wrote :

Και το. Μidi remote control πως το απενεργοποιω που μου ανοιγει αυτοματα?

ένα από τα τρία θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις εσύ θα διαλέξεις, οχι και τα τρια ή και τα δυο.


 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 2:11 pm
Πως ομως το απενεργοποιω? Πως κανω απεγκατασταση? Ή αρκει να σβησω το σκιν απο τα documents?
 

Posted Fri 21 Sep 18 @ 3:41 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
djsadim wrote :
Γιωργο ή Μπαμπη μια ερώτηση για το os2l το action os2l_info τι κάνει γιατί στα σχόλια δεν έχει επεξήγηση

και αλλη μια ερώτηση με το os2l έχουμε επιστροφή απο το freestyler προς το vdj (πχ για να ανάψει ενα led όταν είναι ενεργοποιημένο το αντίστοιχο του freestyler)
 

Posted Sat 22 Sep 18 @ 8:43 am
dimitris_g wrote :
Πως ομως το απενεργοποιω? Πως κανω απεγκατασταση? Ή αρκει να σβησω το σκιν απο τα documents?

Για να το απενεργοποιήσεις ανοίγεις τις ρυθμίσεις, πας στην καρτέλα controllers και αφού πάνω αριστερά επιλέξεις "Freestyler" πάνω δεξιά επιλέγεις σαν mapping το "ignore"

Για να το απεγκαταστασήσεις απλά σβήνεις από το φάκελο Documents/VirtualDJ/Devices το αρχείο "Freestyler MIDI Remote Control"
Στη συνέχεια μπορείς να σβήσεις και το skin αλλά και τον mapper

djsadim wrote :
και αλλη μια ερώτηση με το os2l έχουμε επιστροφή απο το freestyler προς το vdj (πχ για να ανάψει ενα led όταν είναι ενεργοποιημένο το αντίστοιχο του freestyler)

Για την ώρα όχι καθώς το ίδιο το Freestyler δεν υποστηρίζει ακόμα το OS2L. Η "γέφυρα" (bridge) αυτή τη στιγμή παρέχει μονόδρομη επικοινωνία από το VirtualDJ προς το Freestyler.
Γενικά αν θες αμφίδρομη επικοινωνία η μοναδική λύση αυτή τη στιγμή είναι το MRC
 

Posted Mon 24 Sep 18 @ 6:49 am
Κατέβασα το freestylerctrl πως θα πάρει όμως τις cuelist που έχω στο freestyler σe κουμπιά του plagin toy virtual?
Επίσης στο freestyler υπάρχει τρόπος αυτόματης μετάβασης από μια cuelist σε μια άλλη?
Ευχαριστώ και σε αυτό το forum το PhantomDeejay γιατί μου έκανε όλο το στήσιμο στο freestyler.
 

Posted Thu 27 Sep 18 @ 10:36 am
ΟΚ open close έτοιμο ήρθαν οι cuelist. Άκυρο η πρώτη ερώτηση.
 

Posted Thu 27 Sep 18 @ 10:47 am
74%