Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Map κουμπι για αναζητηση

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Χριστος Ανεστη!

Καλησπερα παιδες!
Θα ηθελα να map-αρω ενα κουμπι για να μου γραφει στο search αναζητηση βαση του κομματιου που παιζει (στο master deck δλδ) με κριτηριο πρωτο bpm +-5 και με δευτερο κριτηριο key +-2.
(Εννοειται μιλαω για την τελευταια εκδοση του 8.2...)
Δεν εχω ξαναγραψει ποτε μου τετοια εντολη και ειπα να με διευκολυνετε.

Ευχαριστω!
 

Posted Tue 10 Apr 18 @ 7:16 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Αυτό προυποθέτει να έχεις (ή να δημιουργήσεις) ένα Filter Folder με ανάλογο κριτήριο αναζήτησης
Λογικά πρέπει να έχεις κάποιο με όνομα "Compatible Songs". Αν όχι μπορεί να το δημιουργήσεις με κριτήριο
bpmdiff<=5 and keydiff<3
Μετά χρειάζεσαι ένα κουμπί το οποίο να σε πηγαίνει σε αυτό το Filter Folder. Η εντολή είναι
browser_gotofolder "διαδρομή"
Πχ. Αν δημιουργήσεις ένα Filter Folder με όνομα 'Compatible Songs' μέσα στον φάκελο 'Filters' τότε η εντολή είναι
browser_gotofolder "Filters\Compatible Songs"
Χρήσιμη θα σου είναι και η εντολή
goto_last_folder
που σε πηγαίνει στον προηγούμενο φάκελο (εκεί που ήσουν πριν πασ στο Filter Folder)

 

Posted Tue 10 Apr 18 @ 10:28 pm
Εγω εννοω εντολη σε κουμπι να μου κανει "αναζητηση" σε σχεση με το κομματι που ακουγεται στον αερα. Τα κριτηρια μου τα προειπα...

(Κατι δλδ οπως το γνωστο "Accord pads" στο addons section.)

Τωρα θα μου πεις ομως γιατι δεν χρησιμοποιω απο αυτο τις εντολες. Το ειδα λιγο αλλα δεν εβγαλα ακρη...
 

Posted Wed 11 Apr 18 @ 12:38 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
djbro78gr wrote :
Εγω εννοω εντολη σε κουμπι να μου κανει "αναζητηση" σε σχεση με το κομματι που ακουγεται στον αερα..

Αυτό ακριβώς κάνει ;)
Το δοκίμασες ?



 

Posted Wed 11 Apr 18 @ 7:07 pm
(Ειμαι εξω τωρα και δεν μπορω να το δω...)

Με το "Accord pads" δεν χρειαζεται να φτιαξω καποιο filter folder. Σε οποια λιστα ή φακελο οπου βρισκομαι και βλεπω στο browser μου, μου βγαζει πρωτα τα αποτελεσματα της λιστας ή φακελου που βλεπω και μετα της υπολοιπης database μου (ως γνωστο αυτο).

Δλδ οπως παρατηρησα, οι εντολες του "Accord" βασει του default deck γραφει για αναζητηση πχ. κομματια με key ισο ή +1 ημιτονιο και bpm ταδε...

Ετσι θελω να φτιαξω και την εντολη που θελω.
 

Posted Thu 12 Apr 18 @ 4:51 pm
Δεν μπορείς να συνδυάσεις εύκολα πολλαπλά κριτήρια αναζήτησης στην ίδια την αναζήτηση. Γι αυτό και ο Dj DAD σου πρότεινε να φτιάξεις φίλτρο.

Με βάση αυτά που ζητάς στην καλύτερη των περιπτώσεων μπορείς με script να ψάξεις για BPM range και ΕΝΑ μόνο κλειδί, αλλά δεν μπορείς να ψάξεις ταυτόχρονα και BPM και KEY range. Αυτό γίνεται ΜΟΝΟ με φίλτρο.
 

Posted Mon 16 Apr 18 @ 8:07 am
Εδω εχω την εντολη απο το xml του πρωτου pad key του ''ACCORD'' για παραδειγμα:

<pad1 name="Match Key" tooltip="Match decks key" query="pad_pressed 1 ? on : off" color="color &apos;white&apos;">search &apos;`deck default get_harmonic` `get_bpm &amp; param_multiply 0.97`-`get_bpm &amp; param_multiply 1.03`&apos;</pad1>

Τουλαχιστον αν μπορει καποιος να μου πει εντολη να μου κανει search για 'κλειδι' μονο, με βαση του master deck το 'κλειδι', για κομματια με 'κλειδια' +-2 ημιτονια. Επειδη εχω default sorting στο browser μου ανα bpm αν η αναζητηση μου βγαλει τα κομματια θα ειναι ανα bpm αυτοματως, οποτε η δουλεια μου εγινε!!! (;-))

(ps. Σας ''ζαλιζω'' αλλα σας ειπα και πριν δεν εχω ξαναγραψει εντολη SEARCH ποτε για button...)

Ευχαριστω!
 

Posted Mon 16 Apr 18 @ 6:28 pm
Παιδες!

Ουτε για key +-2 ημιτονια εντολη για αναζητηση δεν μπορουμε;

(Σε σχεση με το κομματι που ακουγεται παντα...)
 

Posted Mon 23 Apr 18 @ 6:55 pm
Εχω κανει map στα custom buttons τα playlist τα βασικα με την εξης εντολη

sideview "C:\Users\Dimitris\Documents\VirtualDJ\Playlists\ΞΕΝΑ\#90's Early.m3u"

και προσπαθω να βρω τι πρεπει να βαλω αντι για sideview ωστε να μου τα φορτωνει στο automix.....
 

Posted Wed 09 May 18 @ 4:42 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
Εχω κανει map στα custom buttons τα playlist τα βασικα με την εξης εντολη

sideview "C:\Users\Dimitris\Documents\VirtualDJ\Playlists\ΞΕΝΑ\#90's Early.m3u"

και προσπαθω να βρω τι πρεπει να βαλω αντι για sideview ωστε να μου τα φορτωνει στο automix.....


για δοκίμασε
browser_gotofolder "C:\Users\Dimitris\Documents\VirtualDJ\Playlists\ΞΕΝΑ\#90's Early.m3u" & playlist_load


 

Posted Wed 09 May 18 @ 5:27 pm
djsadim wrote :
dimitris_g wrote :
Εχω κανει map στα custom buttons τα playlist τα βασικα με την εξης εντολη

sideview "C:\Users\Dimitris\Documents\VirtualDJ\Playlists\ΞΕΝΑ\#90's Early.m3u"

και προσπαθω να βρω τι πρεπει να βαλω αντι για sideview ωστε να μου τα φορτωνει στο automix.....


για δοκίμασε
browser_gotofolder "C:\Users\Dimitris\Documents\VirtualDJ\Playlists\ΞΕΝΑ\#90's Early.m3u" & playlist_load




Βασικα θελω να μου φορτωνει στο side στην automix λιστα χωρις να μου επηρεαζει τον κεντρικο browser. Ειδικα με αυτη την εντολη που μου εδωσες μου αναπτυσει και το tree αριστερα και ειναι ακομα πιο μπλεξιμο.Αν δοκιμασεις την εντολη που εχω εγω δεν επηρεζει τιποτα. μονο φορτωνει δεξια τη λιστα κι ολα τα αλλα μενουν ανεπαφα. απλα εγω ηθελα αντι να την κανει load στη sidelist να την κανει στο automix.
 

Posted Wed 09 May 18 @ 5:49 pm
dimitris_g wrote :
Εχω κανει map στα custom buttons τα playlist τα βασικα με την εξης εντολη

sideview "C:\Users\Dimitris\Documents\VirtualDJ\Playlists\ΞΕΝΑ\#90's Early.m3u"

και προσπαθω να βρω τι πρεπει να βαλω αντι για sideview ωστε να μου τα φορτωνει στο automix.....


switch_sidelist_playlist & sideview "C:\Users\Dimitris\Documents\VirtualDJ\Playlists\ΞΕΝΑ\#90's Early.m3u" & switch_sidelist_playlist & sideview 'automix'
 

Posted Wed 09 May 18 @ 10:55 pm
Οχι Γιωργο, δεν μου δουλευει.Κανει μονο εναλλαγη τη sidelist με το sideview
 

Posted Thu 10 May 18 @ 5:19 pm


(Old topics and forums are automatically closed)