Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: to afti mou ftaiei?

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

aledjoPRO InfinityMember since 2005
otan imoun sto "strato" kai akouga tis "eleutheres" ores mou mousiki, house-dance-trance, mou eleipe poly to VDJ(!) kai genika to DJing....
kathos akouga mousiki epaiza me ta daktyla mou kai elega NA tora einai to beat... ligo akoma kai mporo na to sygxroniso!
elega oti otan gyriso spiti mou gia tis giortes, tha afieroso ligo xrono gia na matho na kano sygxronismo me to afti mou kai oxi me beatlock ktl....
otan irtha spiti kai apofasisa na kano tin idea mou praksi, anoiksa to VDJ me ti hercules mk2, rythmisa to "volume" tis mk2 na douleuei san "pitch",
ta jogs san ta kanonika cd-players kai oxi san scratch pou to eixa os tora.
ksekinontas na paizo kapoio komati kai akouo to deutero apo ta akoustika, prospathousa na to sygxroniso me to afti xoris na koitazo tin othoni....
meta apo polles dokimes de katafera na to sygxroniso teleia! panta ma panta mou efeuge 0.1 - 1 bpm!
skeftika omos to eksis!
mipos to VDJ den einai gi'auti ti douleia? diladi mipos to vdj einai toso akribis pou de ginetai na sygxronisoume to afti?
giati skeftomai, pos einai dinaton na mporei kapoios na to sygxronisei akoma kai p.x. sto 127.3 bpm! esto kai 0.3 de tha tou fygei?
e auto to 0.3 xalaei to mix! panta gia to vdj milao.

episis an p.x. ena tragoudi paizei sta 128.6 bpm kai me to afti kataferoume na ftiaksoume to epomeno komati sta 128.2bpm (!),
tha prepei na perimenoume kaposa deuterolepta (mporei kai lepta) na paizei to komati gia na doume an pragmatika exei sygxronistei sosta!
kai an oxi ante ligo pio pano... 128.4 bpm kai ante pali na perimenoume..... etsi tha exei teleiosei to tragoudi pou paizei mexri na doume an einai sosta!

skeftomai sosta i kano kati lathos? mipos to vdj den einai gi'auti ti douleia?

logika skeftomai oti ta cd-players de tha exoun tosi megali leptomeria gia na allazei to pitch me + 0.1bpm....
(simeiosi: de ksero apo cd-players)
an itan etsi (leo go tora) de tha mporouse kaneis na sygxronisei dyo tragoudia!

de ksero.... eimai se apognosi!
 

Posted Mon 25 Dec 06 @ 7:12 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Aledjo, ego tha elega pos blepo ta prota simadia tou stratou ...
 

Posted Mon 25 Dec 06 @ 7:27 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
Kala apopsis to thema tou stratou asto kalytera! Ego den eimai se strato, se kataskinosi eimai!
Alla gia pes tipota gi'auto pou leo.
Diladi toso akyro einai auto pou eipa?
 

Posted Mon 25 Dec 06 @ 10:44 pm
paidia egw ap'oti 8ymamai apo ta niata moy,sta dance kommatia ta beat einai stroggyla..
dhl.,ena kommati einai 118 ;h 120 ;h 130 k.t.l
tote bebaia ta metragame me roloi(posa beat 8a akoysoyme sto ena lepto) kai meta to grafame panw ston disko...
alla genika nomizw pws den yparxoyn kommatia poy einai 112.3 beat p.x 8a einai 112 ;h 113...
ayta apo mena..
pantws olh ayth th baboura glytwneis me to vdj poy soy metraei apo mono toy ta bpm kai etsi mporoyn na ginoun oi allages eykola...
 

Posted Tue 26 Dec 06 @ 4:09 pm
aledjoPRO InfinityMember since 2005
nai djzanzak to vdj gi'auto to xrisimopoio pio poly alla oli auti tin istoria ti kano san eksomiosi ton cd-players!
diladi kai kala oti eimai mprosta se cd-players kai oxi sto vdj!
prospatho diladi na mpo sto pneuma ton bpm kai ton sygxronismo me to afti opos kanoun oloi oi "megaloi" DJs!

ki'omos ginetai auto, diladi ena komati einai p.x. sta 128.3 i akoma kai na einai sta 128, to vdj otan to allazeis xeirokinita allazei me 0.1.....
ante na ta sygxroniseis etsi!
kai leo go tora, sta cd-players etsi einai? diladi exei tosi megali leptomeria pou prepei na sygxroniseis?
i mono sto vdj einai etsi?
 

Posted Tue 26 Dec 06 @ 6:15 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Aledjo, kataskinosi ee, bysmaaaa.

Loipon katarxin enas eukolos, grigoros kai oligon xontroeides tropos na briskeis grigora to beat enos kommatiou, einai metras posa beats akous se 6 secs (koita ena roloi as poume) kai meta bazeis ki ena mideniko deksia. Auto bebaia sou dinei xontra xontra an einai to kommati 110, 120, 130,140 klp.

Tora ti ginetai an pareis ena kommati as poume 122 kai ena 127. Stin grigori periptosi ypologismou tha ta breis kai ta dyo sta 120 (tha metriseis 12 beats sta 6 secs). Fainetai duskolo na mporeseis na ta sygxroniseis tha prepei omos na katalabete oti i miksi den mporei na diarkesei pano apo 16 beats ara peripou 8 secs. Se auto to xroniko diastima kai 1 olokliro bpm na pesete ekso mexri na oloklirothei i allagi, to pio pithano einai na mi ginei aisthito.

Pantos to sigouro einai oti opos ola ta pragmata etsi kai to auti thelei tin douleia tou. Akous fantare, to auti , oxi tipote allo lollll.

Min agxonesai loipon gia tin akribeia tou sygxronismou toso polu, tha erthei ki auto me to kairo tou. Na sas po kai ego tin alitheia, kapou to exo xasei ki ego, afou xrisimopoio kata koro ta beatlock kai sync.

Xronia Polla paidia
 

Posted Wed 27 Dec 06 @ 10:46 pm


(Old topics and forums are automatically closed)