Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: erwthsh sxetika me to timecoded vivyl - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

alexis7Home userMember since 2006
tha ithela na rwthsw ta ekshs:
1.
"sto site tou virtual dj leei:"
>

epeidh endiaferomai sto mellon na agorasw to virtualdj kai na xrhsimopoiw tcv alla me laptop
ti syndeseis kanei kaneis me mia karta opws thn audiotrak maya44-usb?
pou dhladh syndeetai to ground wire?

2.
epeishs poso diarkoun ta tcv?
xalane me thy xrhsh?poso anthektika einai?
me kathimerini xrhsh panta...

thanks a lot
 

Posted Wed 03 May 06 @ 10:57 pm
alexis7Home userMember since 2006
"to mynhma pou den vgainei parapanw apo to site tou virtualdj einai:"
Connect the ground-wire of your turntables to the frame of your PC.You just need to attach the wires to a screw of your PC's frame.


 

Posted Wed 03 May 06 @ 10:59 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ti giwsh thn vazeis h sto mikti (ekei tin vazw egw) h se kapoia vida apo to sasi tou pc (laptop h desktop) kapoia alla nea pickup de xreiazontai kan geiwsh..episis epeidi vlepw oti anoixes olokliro topic k prepei na se endiaferei polu auto :D na 8umisw oti yparxoun kai kati suskeuoules pou legontai ground loop isolators ("skotwnoun" thn geiwsh!)me peripou 15~20 eyrw..oso gia tin xrisi min anisixeis de "trwgontai" eukola isa isa pws logw tou oti einai kwdikas akoma kai me pops klp paizei kanonika...elpizw na se kalupsa
 

Posted Thu 04 May 06 @ 10:51 am
alexis7Home userMember since 2006
afto fysika tha isxyei kai me tis velones (ortofon: concorde pro silver-spherical,nightclub e-elliptical).den tha tis "ksepetaei" efkola,etsi?esy kathe pote ta allazeis ta vinyls kai tis velones as poume...dwse kanena paradeigma...
epeishs ta vinylia ta agorazeis apo to site h apo ellada?giati allazoun poly oi times...
an ta agorazeis apo to site tou virtualdj dineis kapou sta 57 euro gia 2 vinylia!!!etsi einai???



 

Posted Thu 04 May 06 @ 9:25 pm
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Oi concord theloyn sxetika parapano baros (tracking force) opote ftheiroun genika toys diskous perissotero apo alles.
Oi eliptikal na ksereis einai "thanatos", oposdipote sfairikes.
Proteino shure M44-7 (1.5-3.0 gr tracking force) (an exeis idi concord allazei..)
Episis to vdj 4 (otan tha bgei) einai kapos pio "eyaisthito" se problimata toy diskou.
Blepo oti moy kanei kapoia "kena aeros" edo i beta se simeia poy exei kati o diskos...
 

Posted Fri 05 May 06 @ 2:17 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ontws oi eliptikes skotwnoun k idiaitera sta scratch..twra gia to tracking force etsi einai omws min perimeneis na xeis k toso terastia diafora (se synarthsh xronou) ta vinulia mono ap to site kapou sta 55~57 eura ta 2.
george perimenw dac2 review...
episis steile k ena grammataki gia to betaki to kainourio..
 

Posted Fri 05 May 06 @ 10:15 am
alexis7Home userMember since 2006
efxaristw poly gia tis apanthseis
kai 2 teleftaies erwthseis an sas einai efkolo

1) otan paizeis me kanoniko disko vinyliou kai shkwseis th velona,phgaineis se allo shmeio tou tragoudiou...afto pws ginetai sto virtualdj?pws katalavenei to programma pou paw egw th velona?
dhladh apla fortwnw ta tragoudia sta 2 players kai meta gyrizw to vinylio gia cue-ing?
kai ean p.x thn wra pou fortwnw 1 tragoudi kai to player einai stopped kai to vinylio panw sto turntable gyrizei akoma?

2) proteinete mou 2-3 kefales kai velones gia xrhsh me to vdj (house,trance,oxi scratch),
na einai oikonomikes giati milame gia spiti, oxi club...na einai afto pou leme "best buy"

efxaristw poly re paidia
perimenw tis apanthseis sas
 

Posted Fri 05 May 06 @ 11:06 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
1) to katalavainei apo ton kwdika...akrivws san to kanonikovinulio
2) stanton pro 500
 

Posted Sat 06 May 06 @ 9:24 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
To timecode exei "timestamps", fantasou ena dromo poy se kathe simeio sou leei akribos se pio metro kai cm briskesai... etsi synxronizetai to programma.
Gia kefali best buy: Stanton 500 AL
best gia scratch Shure M44-7
An endiaferesai moy "periseyoun" 2 stanton 500
 

Posted Sat 06 May 06 @ 1:55 pm
alexis7Home userMember since 2006
efxaristw poly gia ti voithia.
otan tha ta agorasw tha kanw ena post apo tis prwtes mou entypwseis...

Afta skeftomai na agorasw...
2x Reloop RP-5000 or Numark TT-500 or Technics SL-1210-used
1x Behringer DJX-700 mixer
1x Technics RP-DJ 1210 or Sony MDR-V 700 DJ
2x Freefloat Deck Stabilizers
1x Audiotrak Maya44 USB

& fysika to virtualdj ORIGINAL giati aksizei mexri kai to teleftaio euro!!!!!
 

Posted Sun 07 May 06 @ 2:13 pm
alexis7>>Epeidei vlepw oti tha ta ''skaseis'' tin behringerDJX700 ti tin thes(ektos kai an einai gia to spiti)???
Me liga akomi lefta mporeis na pareis kati kalitero opws pioneer i numark...
 

Posted Sun 07 May 06 @ 6:57 pm
alexis7Home userMember since 2006
efxaristw poly gia to endiaferon chrispad.sto spiti mou kyriws isws kai kanena party.pioneer me tipota einai poly akrivoi kai kathara eppagelmatikoi.ton behringer ton fernw 189 euro apo germania.

ekei pou exw vary dilleimma einai ta turntables...pshnomai asxhma gia ta reloop-rp 5000(249 euro to ena)
ti leei afto to turntable?einai aksiopisto?to mhxanima einai apomimhsh twn technics
http://www.reloop.de
kai apo thn allh exw na dialeksw anamesa se
A) numatk tt-500
B) technics sl 12xx mk 2 used apo ellada

P.S. : Yparxei kai mia alli epilogh pou thn exw skeftei kai einai poly kalh alla kai portable lysh, na agorasw 2 EKS XP10 http://www.xp10.gr kai na ta xrhsimopoiw ma to virtual dj...alla 475 euro to ena re gamwto?kalytera na parw pick-up mias kai eimai newbie akoma kai m'aresei to vinylio...
 

Posted Sun 07 May 06 @ 8:33 pm
alexis7Home userMember since 2006
 

Posted Sun 07 May 06 @ 8:40 pm
Ama einai gia spiti i behringer einai mia xara.
Egw tha sou protina na techinks alla giati na pas gia vinilio,exeis dokimasei cd???
Egw apo cd exw tis 200ares tis pioneer pou g@m@n3!!
 

Posted Sun 07 May 06 @ 11:03 pm
alexis7Home userMember since 2006
den me endiaferei to cd para mono san xrhsh me kanonikous diskous...
opws anefera kai parapanw m'aresei poly to vinylio,an kai newbie gi afto allwste kai thelw na agorasw to virtualdj giati paizeis me timecoded vinyls.
ta technics mk2 aksizoun thn agora tous metaxeirismena?exw rwthsei 4 eppagelmaties djs kai mou eipan oti einai "monodromos...monodromotatos,einai oti einai h toshiba sta laptops..."
(xa,xa,xa) h na xtyphsw ta reloop?esy ti les re chrispad?
 

Posted Mon 08 May 06 @ 8:39 am
Koita gia na sou pw tin alitheia den xerw an axizoun metaxeirismena alla ama einai ftina tha sou elega na ta pareis me tin proipothesi oti eisai newbie kai mono.An exeis ta fraga kai goustareis kati kalo pou tha sou kratisei xronia kala einai kai ta reloop!(emena proswpika mou aresoun tis stanton pou exw dokimasei)Opote vlepeis tin xrisi pou tha tous kaneis kai ta lefta sou kai ta tsimpas.
Exeis dokimasei kati allo ektos apo ta reloop???
 

Posted Mon 08 May 06 @ 12:09 pm
alexis7Home userMember since 2006
den exw paixei me turntable pote mou.exw paixei me hercules dj console,pioneer cdj-1000,pioneer cdj-100,denon dn-s 3000.alla to vinylio einai megalh latreia...epeidh tha paraggeilw polla pragmata apo germania kai einai polla ta lefta,den mporw na agorasw technics...enallaktika apo afta ta 2 turntables paw se numark tt-500.
 

Posted Mon 08 May 06 @ 3:27 pm
Numark einai kaliteri lisi nomizw,einai kalitero apo to reloop kai apo thema axiopistias nomizw alla oti sou aresei perissotero kai se euxaristei tsimpa to!!
AAAaaa kai otan ta pareis ola auta vgale kamia photo na ta doume!! ;)

dj dell
 

Posted Mon 08 May 06 @ 5:04 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
to vinyl einai latreia alla to tcv na paizeis sunexeia 8elei polu exikiwsh kai ektos an eisai vinyl junky (san kapoious apo mas ;)) de 8a se volepsei..koita kana dac2 h dac3...kai ase ta pikap..an omws eisai kolimenos sony k kala pikap tote monodromos--->mk2
 

Posted Tue 09 May 06 @ 4:30 pm
alexis7Home userMember since 2006
efxaristw poly re DJ's gia tis gnwmes sas...
kleinw pros ta eks xp10 ta opoia einai eppagelmatika kai tha afhsw ta pick-up...ase pou pianoun kai poly xwro!!!alla pantws tha goustara arketa na paizw me technics sl-1210 mk2.
ta xp10 einai kala,elafria,polles leitourgies,doulevoun apsoga me to virtualdj,einai anthektika,ta prosarmozw sto programma,den pairnoun revma (kalo,e?) kai tha me volepsoun poly perissotero apo 2 turntables.....kai tha anevw kai thessaloniki sthn antiproswpeia na ta dokimasw prin ta agorasw (xi,xi)
swstos???????

P.S. : kollaw ligo me thn timh omws...mporei kaneis na mou pei pou mporw na ta vrw fthinotera?
 

Posted Tue 09 May 06 @ 10:46 pm
80%