Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Απορίες περί Scripts...

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

1. Δοκίμασα σε ένα button την εντολή: effect_clone, αλλά δεν παρατήρησα κάποια ενέργεια. Εάν μετέφρασα σωστά, θα έπρεπε να αντιγραφούν τα effects του ενός deck στο άλλο. Αλλά, αυτό δε συνέβη. Που κάνω λάθος?

2. Την εντολή: lock_cues μπορούμε να την εφαρμόσουμε "καθολικά" (σε όλα τα decks) και διαχρονικά (κοινώς να μην απενεργοποιείται, εάν δεν την αναιρέσουμε χειροκίνητα)?

3. Η εντολή: relay_play ενεργοποιεί την λειτουργία, κατά την οποία όταν τελειώσει το κομμάτι π.χ. στο deck 1, αυτόματα παίζει το κομμάτι που υφίσταται στο deck 2. Παρατήρησα, ότι εάν υπάρχει φορτωμένη playlist, τότε (ουσιαστικά) την αναπαράγει (back to back).

Το ερώτημά μου είναι εάν θα μπορούσαμε να την συντάξουμε κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να επιλέγουμε ένα κομμάτι από τον Browser και κατόπιν ενεργοποιώντας την, να αναπαράγονται (back to back) τα κομμάτια που υφίστανται στον Browser (και όχι στην όποια Playlist).

4. Πόσο εφικτό είναι να δημιουργηθεί ένα button, στο οποίο με leftclick θα υλοποιείται μία ενέργεια και με rightclick θα ενεργοποιείται ένα menu.

5. Θα ήταν αρκετά χρήσιμο, η δυνατότητα: search similar songs να υπήρχε και σε εντολή, ώστε να ήταν πιο άμεση η ενεργοποίησή της. Πόσο εφικτό θα ήταν να γίνει αυτό στο μέλλον?

6. Θα ήταν αρκετά χρήσιμο, τα buttons: browser_scroll 'top' και browser_scroll 'bottom' να υφίστανται ενσωματωμένα στο κεντρικό παράθυρο του Browser (πάνω και κάτω) και να εμφανίζονταν με mouseover (κοινώς, με έναν παρόμοιο τρόπο, όπως σε αρκετές ιστοσελίδες, ιδίως e-shops). Πόσο εφικτό θα ήταν να γίνει αυτό στο μέλλον?
 

Posted Tue 02 Feb 21 @ 6:43 am
1) Δεν κάνεις κάποιο λάθος. Κάπου υπάρχει ένα bug στην εντολή.
Το effect_clone 1 δουλεύει κανονικά (αντιγράφει τα effects του deck 1 στο τρέχον deck) αλλά το effect_clone όχι.
Θα φροντίσουμε να διορθωθεί.

2) Σε όλα τα decks ναι, αλλά η εντολή είναι "per track" και όχι per deck. Που σημαίνει οτι όχι δεν υπάρχει καθολικός τρόπος κλειδώματος των cues εκτός κι αν βάλεις όλη την database σε readonly (από την αντίστοιχη ρύθμιση του προγράμματος)

3) Η relay_play δεν σχεδιάστηκε για αναπαραγωγή playlist. Ναι η συμπεριφορά της είναι αυτή που έγραψες. Αν αδειάσεις την playlist θα δεις οτι θα παίζει τα 2 φορτωμένα κομμάτια συνέχεια. Αν θες να παίξεις κάτι back to back φόρτωσε το στην playlist και επέλεξε τον αντίστοιχο τρόπο automix (none - back 2 back)

4) Δεν είναι εφικτό. Το έχω προσπαθήσει με χιλιάδες τρόπους. Το αντίθετο (menu με κανονικό κλικ και εντολή με right click) είναι εφικτό αλλά όχι χρήσιμο

5) Έχει ζητηθεί. Ίδωμεν...

6) Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στον browser σε αυτό το κομμάτι (τουλάχιστον άμεσα) καθώς δεν είναι κάτι που έχει ζητηθεί πολλές φορές (μπορεί να είσαι και ο πρώτος που το ζητάει) άσχετα αν εγώ προσωπικά το βάζω σε όλα μου τα skins... :P
 

Posted Tue 02 Feb 21 @ 7:39 am
Γιώργο, σε ευχαριστώ πολύ, έστω και καθυστερημένα. Μερικές παρατηρήσεις και απορίες ακόμα...

1. Η εντολή timecode_config, όταν δεν υφίσταται συνδεδεμένο σχετικό hardware, ανοίγει το "παράθυρο" των settings "κενό" και δεν υπάρχει ούτε το close button για να το κλείσεις. Δες το, μάλλον θέλει διόρθωση ο κώδικας.

2. Στην κατηγορία "Timecode" υπάρχουν 8 scripts και στις σχετικές ρυθμίσεις, άλλα 8 πεδία. Επειδή και προς το παρόν δεν έχω συνδέσει Timecode Vinyls και δεν έχω κάνει σχετικούς πειραματισμούς, θα ήθελα να μου πεις από αυτές τις 16 συνολικά εντολές ή ρυθμίσεις, ποιες θεωρείς πιο "σημαντικές", ώστε να υπάρχουν σε ένα skin (ως buttons) για αμεσότητα αλλαγών.

3. Γνωρίζεις εάν υπάρχει περίπτωση (στο άμεσο μέλλον) να προστεθεί η δυνατότητα rightclick="nothing" στα menu buttons?

4. Από όλα τα skin children elements, σε ποια από αυτά δεν μπορούμε να ορίσουμε "συνθήκη" αλλαγής χρώματος? Στα buttons και textzones γίνεται...

5. Γνωρίζεις εάν υπάρχει περίπτωση (στο άμεσο μέλλον) να προστεθεί η δυνατότητα τροποποίησης του Browser's Toolbar?

6. Εάν γίνεται και δεν σου κάνει κόπο, μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις την σύνταξη εντολής, ώστε να γίνεται αυτόματη αναπαραγωγή κομματιών (back 2 back, όπως ακριβώς με τα κομμάτια μίας playlist), αλλά στα κομμάτια που εμφανίζονται στον browser?

Ευχαριστώ...
 

Posted Fri 12 Feb 21 @ 7:22 am
Αναθεώρηση του προηγούμενου post...

1. Ισχύει, αλλά εάν κάνεις click σε κάποιο απ' τα εικονίδια "κατηγοριών", εμφανίζεται πλέον κανονικά το "παράθυρο"...

2. Ισχύει η ίδια ερώτηση...

3. Ισχύει η ίδια ερώτηση...

4. Η ερώτηση αφορά στο define color, σε περίπτωση π.χ. Night Mode / Day Mode. Οπότε, η σωστή διατύπωση είναι: Σε ποια elements (button, slider, textzone, visual, menu, circles, squares, lines) δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε την εντολή του τύπου:

color="`var_equal '@$Colors' 0 ? color 'clr_Dark' : var_equal '@$Colors' 1 ? color 'clr_Bright'`"

5. Ισχύει η ίδια ερώτηση...

6. Ισχύει η ίδια ερώτηση...

7. Υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να εφαρμοστεί η δυνατότητα χρήσης του mouse-wheel, οπότε π.χ. αντί του leftclick="browser_padding +1" rightclick="browser_padding -1" (και πολλά άλλα) να γίνεται με mouse-wheel roll?

8. Στην σύνταξη του στοιχείου "visual", στο πεδίο "source" αναφέρει ότι μπορούμε να θέσουμε οποιοδήποτε VDj Script, το οποίο να αποτελεί αριθμητική τιμή. Δοκιμάζω το:


<define class="vsl_JogBeatCounter" type="circle" source="get_beat_num 16 & param_add 1">
<size width="180" height="180"/>
<on color="clr_JogBtc" radius="0"/>
<tooltip>BEAT COUNTER</tooltip>
</define>

Αλλά δεν "λειτουργεί". Γιατί?
 

Posted Sat 13 Feb 21 @ 7:23 am
Συμπάθα με, δεν θα στα απαντήσω όλα με ένα post. Αλλά μερικές απαντήσεις στα γρήγορα:

8-> Γιατί πρέπει η αριθμητική τιμή να είναι max 1 (ώστε να γίνεται αυτόματα η μετατροπή της σε ποσοστό), ή να είναι εξ' αρχής ποσοστό.
Τώρα για την συγκεκριμένη εντολή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προσθέτεις το 1, αλλά αν αφαιρέσεις το & param_add 1 θα δουλέψει κανονικά.
Αν πάλι θες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μετρήσεις 17 beats τότε πρέπει να κάνεις τα απαραίτητα μαθηματικά και να επιστρέψεις ΠΟΣΟΣΤΟ επί τοις εκατό (& param_cast percentage)

4. -> Στα περισσότερα elements η εντολή αυτή ΔΕΝ θα δουλέψει.
Ο σωστός τρόπος για Day/Night mode είναι να κάνεις ΔΥΟ φορές define το color χρησιμοποιώντας condition. Και όταν κάνεις εναλλαγή μεταξύ Day/Night να κάνεις reload το skin.

Στα γρήγορα:
<define color="col_bt_txt_up" value="#FFFFFF" condition="var_equal '@$DayMode' 0"/>
<define color="col_bt_txt_up" value="#000000" condition="var_equal '@$DayMode' 1"/>

<define class="bt_Button">
<up radius="3" color="col_bt_up"/>
<selected radius="3" color="col_bt_sel"/>
<text fontsize="14" color="col_bt_txt_up" weight="bold" align="center" />
<textselected fontsize="14" color="col_bt_txt_sel" weight="bold" align="center" />
</define>

Και το κουμπί/menu που θα κάνει εναλλαγή θα πρέπει να είναι γραμμένο κάπως έτσι:
<item text="Day Mode" action="toggle '@$DayMode' & load_skin" hascheck="true" />
Πρόσεξε την εντολή & load_skin
Στην ουσία κάνουμε reload το skin γιατί θέλουμε να επαναϋπολογιστούν τα στοιχεία του skin με βάση τα νέα conditions.

1-> Κάνε "έλεγχο" (has_timecode αν θυμάμαι σωστά απ' έξω) το sound config για να δείξεις/κρύψεις το κουμπί που ανοίγει τις ρυθμίσεις.

2-> Τα κουμπιά που πιστεύω εγώ οτι χρειάζονται είναι:
Timecode on/off
Τα 3 Timecode modes (Absolut/Smart/Relative)
και το Timecode Signal σαν visual

3-> Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι σύντομα

5-> Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι σύντομα (μπορείς όμως να την σχεδιάσεις μόνος σου, αλλά έχει αρκετή φασαρία)

6-> Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Υπό συγκεκριμένες συνθήκες (άδειο playlist και άδειο sidelist) μπορεί να το κάνει η εντολή relay_play αν και δεν σχεδιάστηκε για αυτό το σκοπό.
 

Posted Sat 13 Feb 21 @ 12:22 pm
Σημείωση:
Μπορείς τα χρώματα να τα βάλεις σε group και να βάλεις το condition στο <group>

<group name="Night" condition="var_equal '@$DayMode' 0">
<define color="col_bt_up" value="#000000"/>
<define color="col_bt_over" value="#003455"/>
<define color="col_bt_sel" value="#0069aa"/>
<define color="col_bt_txt_up" value="#a0a0a0"/>
<define color="col_bt_txt_over" value="#c0c0c0"/>
<define color="col_bt_txt_sel" value="#ffffff"/>
</group>

Το πότε και που χρησιμοποιούμε condition νομίζω στο έχω ξαναγράψει.
Αν όχι, πες μου να στο γράψω.
 

Posted Sat 13 Feb 21 @ 12:27 pm
Ας κάνω, λοιπόν, μία σύνοψη όλων αυτών...

# Clone_Effect: Έχει bug, θα διορθωθεί.

#Lock_Cues: Δεν γίνεται καθολικό κλείδωμα, παρά μόνον per deck και ανά κομμάτι.

#Relay_Play: Εάν και η Playlist και η Sidelist είναι "κενές", τότε με την ενεργοποίησή της, μπορεί να αναπαράγει (back to back) την λίστα των κομματιών του browser.

#"Multi Button": Προς το παρόν, δεν είναι εφικτή η λειτουργία, με leftclick να υλοποιείται μία ενέργεια και με rightclick θα ενεργοποιείται ένα menu.

#Search Similar Songs: Έχει ζητηθεί ήδη ως script.

#Menu Button -> rightclick="nothing": Στα υπόψη...

#MouseWheel use: Προφανώς στα υπόψη?...


Σε ότι αφορά στα άλλα δύο θέματα:


<define class="vsl_JogBeatCounter" type="circle" source="get_beat_num 16">
<size width="180" height="180"/>
<on color="clr_JogBtc" radius="0"/>
<tooltip>BEAT COUNTER</tooltip>
</define>

Αν το δοκιμάσεις, θα παρατηρήσεις ότι στο 1ο beat ο "κύκλος" είναι off, και στο 2ο beat o κύκλος είναι on κατά 1/15! Ενώ κανονικά, θα "έπρεπε" στο 1ο beat ο "κύκλος" να είναι on κατά το 1/16.
Οπότε, το ερώτημα είναι πως θα πρέπει να διαμορφώσω την εντολή, ώστε ο κύκλος να απεικονίζει τα beats σωστά και όχι με υστέρηση κατά 1?


Όσον αφορά στα χρώματα, το εξηγώ ξανά, γιατί και πάλι δεν ήμουν σαφής. Έχω δημιουργήσει τα conditions, ως ακολούθως:


<group name="Classic_Mode" condition="var_equal '@$MonitorMkI_OptionsGuiModes' 0">
<group name="Night_Mode" condition="var_equal '@$MonitorMkI_OptionsGuiModes' 1">
<group name="Day_Mode" condition="var_equal '@$MonitorMkI_OptionsGuiModes' 2">

Και φυσικά λειτουργούν ορθά. Το "πρόβλημα" είναι ότι π.χ. εάν έχω ορίσει εντός του 1ου group:
<define color="clr_A" value="gray"/>
και εντός του 2ου group:
<define color="clr_A" value="black"/>
δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την σύνταξη: color="clr_A" σε όλα τα elements. Κάποια πρέπει να έχουν συγκεκριμένη τιμή (π.χ. color="gray" ή color="#000000"), ειδάλλως δεν εμφανίζει τίποτα. Τι γίνεται με αυτό το θέμα?


Ευχαριστώ...
 

Posted Sun 14 Feb 21 @ 10:54 am


(Old topics and forums are automatically closed)