Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: προβλημα με τα hotcues

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπερα σε ολους.Πριν δυο μερες ανοιξα το virtual dj (εκδοση 8.3) την οποια πληρωνω συνεχομενα καθε μηνα πολυ καιρο τωρα παραπανω απο 1 χρονο.Καθως ανοιξα το προγραμμα λοιπον χωρις να κανω καποιο update ουτε στο προγραμμα ουτε στο λαπτοπ (macbook pro 2017) διαπιστωσα πως εχω χασει ολα μου τα hotcues και εχουν χαθει και ολα τα αναλαιζ απο τα τραγουδια.Το μεγαλο προβλημα ομως ειναι οτι χωρις να εχω κανει τιποτα,θελω να ξαναβαλω τα hotcues ομως για καποιο λογο δεν μπαινουν και δεν αποθηκευονται.Μηπως γνωριζει καποιος τι εχει συμβει?? Ευχαριστω εκ τν προτερων!!
 

Posted Tue 10 Nov 20 @ 4:48 pm
Μήπως σε αυτό το διάστημα έκανες αναβάθμιση στο λειτουργικό του MAC ?
Εαν ναι, πρέπει να πας στις ρυθμίσεις ασφαλείας του MAC και να επιτρέψεις στο VirtualDJ να έχει πρόσβαση κατ αρχήν στον φάκελο Documents, και αν χρησιμοποιείς εξωτερικό δίσκο, και σ' αυτόν.
Αν δώσεις τις απαραίτητες άδειες λογικά τα hotcues κτλ θα επανέλθουν.
 

Posted Tue 10 Nov 20 @ 4:59 pm
Οχι δεν εχω κανει καποια αναβαθμιση
 

Posted Tue 10 Nov 20 @ 6:43 pm
και δεν εχω εξωτερικο σκληρο οταν παιζω,εχω ολα τα τραγουδια μεσα στο λαπτοπ.
 

Posted Tue 10 Nov 20 @ 6:59 pm
Τις ρυθμίσεις ασφαλείας του MAC τις κοίταξες;
 

Posted Tue 10 Nov 20 @ 7:13 pm
τι ακριβως να κανω? ολα ιδια ειναι
 

Posted Tue 10 Nov 20 @ 8:03 pm
 

Posted Tue 10 Nov 20 @ 9:13 pm
δηλαδη τι ακριβως προβλημα μπορει να εχει συμβει διοτι τα κοιταξα αλλα δεν. μπορω να βγαλω ακρη
 

Posted Wed 11 Nov 20 @ 9:08 am
υπάρχει κάποια άλλη εκδοχή για να βρεθεί μια λύση?
 

Posted Thu 12 Nov 20 @ 3:05 pm
Δεν ξέρω τις γνώσεις που έχεις σε θέματα MAC.
Θα σου εξηγήσω όμως τι πρέπει να συμβαίνει κατά 99%:

Τα cues, playcount, BPM κτλ για όλα τα κομμάτια σου αποθηκεύονται στο αρχείο Documents/Virtualdj/database.xml

Από τη στιγμή που το πρόγραμμα τα "έχασε" και από την στιγμή δεν αποθηκεύει ούτε καινούργια σημαίνει οτι το πρόγραμμα δεν έχει πρόσβαση σε αυτό το αρχείο.
Αυτό κατά 99% συμβαίνει επείδή το MAC OS μπλοκάρει το πρόγραμμα (η αυξημένη "ασφάλεια" των MAC)
Πρέπει να δώσεις πρόσβαση στο VirtualDJ να μπορεί να διαβάσει/γράψει αυτό το αρχείο από την εφαρμογή "Ασφάλεια και απόρρητο" του MAC OS


Αφού ανοίξεις τις ρυθμίσεις ασφαλείας, κάνεις κλικ εκεί που λέει Αρχεία και φάκελοι
Στη συνέχεια ελέγχεις οτι δεξιά υπάρχει το VirtualDJ και οτι έχει ένα check ενεργοποιημένο όπως στην εικόνα.
Αν χρειάζεται να δώσεις πρόσβαση (δεν έχει check) και δεν ξέρεις πως να το κάνεις, εν τάχυ κάνεις κλικ στην κλειδαριά κάτω αριστερά, βάζεις τον κωδικό του MAC και μετά κάνεις κλικ στο check. Στο τέλος πατάς πάλι την κλειδαριά.

ΑΝ το VirtualDJ υπάρχει και έχει ήδη check, τότε πρέπει να ελέγξεις τα δικαιώματα του φακέλου Documents/VirtualDJ
Αυτό γίνεται κάνοντας δεξί κλικ (tap με τα δύο δάχτυλα) πάνω στο φάκελο VirtualDJ στον Finder και επιλέγοντας "Πληροφορίες"
Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί τέρμα κάτω θα γράφει "Κοινή χρήση και δικαιώματα"
Κάνε κλικ στο βελάκι να επεκταθεί το panel και κοίτα αν ο τρέχων χρήστης του MAC είναι στην λίστα και αν έχει δικαιώματα "Ανάγνωσης και εγγραφής"
Στην εικόνα που σου δίνω μπορείς να δεις τέρμα κάτω οτι ο χρήστης "gtsag (Εγώ)" έχει πλήρη πρόσβαση (ανάγνωση και εγγραφή) στο φάκελο.

Αν ΚΑΙ αυτό είναι σωστό, τότε άνοιξε το VirtualDJ, άνοιξε τις ρυθμίσεις, και ψάξει για την επιλογή readOnly. Σιγουρέψου οτι είναι NO (όχι)

Αν εξακολουθείς και έχεις πρόβλημα, απάντησε με όλα όσα έκανες μέχρι εδώ για να συνεχίσουμε σε άλλες πιθανές αιτίες
 

Posted Thu 12 Nov 20 @ 9:48 pm
Καλησπέρα!! Η αλήθεια είναι πως δεν απάντησα σύντομα διότι είχα λύσει το πρόβλημα μου κάπως <<ως διαμαγειας>> αλλά το ίδιο πρόβλημα μετά από 20 μέρες ξαναεμφανίστηκε! Έκανα τις οδηγίες που έδωσες αλλά δεν μπορώ να βρω που λέει readONLY μεσα στις οπσιων του virtual dj για να το σιγουρεψω αν ειναι στο ΝΟ. Μηπως θα μπορουσε να με βοηθησεις για να το βρω?? Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 

Posted Mon 30 Nov 20 @ 6:27 pm
??
 

Posted Tue 01 Dec 20 @ 4:57 pm

Ανοίγεις τις ρυθμίσεις
Πατάς "Επιλογές"
Κάνεις κλικ πάνω στο παράθυρο που έχει την αναζήτηση
Γράφεις την ρύθμιση που θέλεις να βρεις π.χ. readonly
Και απο κάτω σου εμφανίζει τα αποτελέσματα.
Τέλος, αλλάζεις τη ρύθμιση.
 

Posted Tue 01 Dec 20 @ 7:45 pm
Δύστυχος δεν έχει αλλάξει τίποτα το πρόβλημα παραμένει! Υπάρχει καπποια άλλη λύση??
 

Posted Wed 02 Dec 20 @ 12:47 pm
Αν δεν ξέρουμε το πραγματικό πρόβλημα, είναι λίγο δύσκολο να βρούμε ως δια μαγείας την λύση.

Οπότε για να μας βοηθήσεις να σε βοηθήσουμε, προσπάθησε να σκεφτείς τι μπορεί να άλλαξε 20 μέρες πριν που το πρόβλημα "λύθηκε μόνο του" και τι τώρα που εμφανίστηκε ξανά. Τόσο στον υπολογιστή σου όσο και στο πρόγραμμα.
 

Posted Wed 02 Dec 20 @ 2:57 pm
έκανα update στον υπολογιστη αλλα αυτο δεν νομιζω πως επιρεαζει το προγραμμα
 

Posted Fri 04 Dec 20 @ 7:10 pm
Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί ίσως να έχει επηρεάσει?
 

Posted Mon 07 Dec 20 @ 8:50 am
 

Posted Mon 07 Dec 20 @ 9:00 am


(Old topics and forums are automatically closed)