Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: colorfx sx3

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Υπάρχει τρόπος σε sx3 όταν δεν είναι ενεργοποιημένο απ τα κουμπιά κάποιο από τα 4 colorfx να είναι ενεργοποιημένο το colorfx vocals? Και αν ναι με τοπία εντολή?
 

Posted Thu 06 Aug 20 @ 5:41 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αυτο θα ταν ενδιαφερον αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι hw coded
 

Posted Mon 10 Aug 20 @ 11:24 am
Έτσι πίστευα κι εγώ αλλά δοκίμασα να αλλάξω το filter δοκιμαστικά με το vocals και δούλεψε... άρα?
 

Posted Wed 12 Aug 20 @ 2:21 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αρα θα το δοκιμασω και γω στην rz μολις γυρισω!
 

Posted Fri 14 Aug 20 @ 10:04 pm
Για γράψε το κώδικα του mapping από ένα button και περιέγραψε καλύτερα το τι θες να κάνεις...
 

Posted Sun 16 Aug 20 @ 5:37 am
Λοιπον, εχω 4 κουμπια colorfx, Οταν ενα απο αυτα ειναι ενεργοποιημενο το filter knob λειτουργει παραμετρικα ως προς το effect αυτο. Οταν κανενα απο τα 4 colofx δεν ειναι ενεργοποιημενο τοτε το filter knob ειναι νεκρο. Και ρωταω αν γινεται με καποια εντολη (Oninit πχ) οταν δεν ειναι ενεργοποιημενο κανενα απο τα 4 να ενεργοποιειται το vocals



deck all effect_select 'colorfx' 'filter' & deck all effect_active 'colorfx'

 

Posted Sun 16 Aug 20 @ 11:28 am
Αφού τα "σκαλίζεις", για σκέψου...

Κατ' αρχήν έχεις 4 buttons...
Το κάθε ένα εξ αυτών, όταν είναι on, τότε ενεργοποιεί ένα συγκεκριμένο Filter Color Fx...
Το κάθε ένα εξ αυτών, όταν είναι off, τότε απενεργοποιεί το συγκεκριμένο Filter Color Fx...
Όταν και τα 4 είναι off, τότε το ζητούμενο είναι να υλοποιείται το filter_selectcolorfx 'Vocals'.

Άρα, μια πρώτη προσέγγιση της σύνταξης, θα μπορούσε να είναι (για το 1ο button):

filter_selectcolorfx 'echo' & filter_activate off ? filter_selectcolorfx 'jet' & filter_activate off ? filter_selectcolorfx 'noise' & filter_activate off ? filter_selectcolorfx 'filter' & filter_activate off ? filter_selectcolorfx 'vocals' & filter_activate on : filter_selectcolorfx 'echo' & filter_activate on

Δεν ξέρω εάν η συγκεκριμένη σύνταξη λειτουργεί. Εξάλλου, μπορώ να σκεφτώ αρκετούς τρόπους για το ζητούμενο αποτέλεσμα, με διαφορετική σύνταξη. Το θέμα είναι, εάν λειτουργεί, τι γίνεται στην περίπτωση που ενεργοποιήσεις (μέσω skin) κάποιο άλλο Color Fx?

Για πειραματίσου μέχρι εδώ και βλέπουμε...
 

Posted Sun 16 Aug 20 @ 3:41 pm
Variations...

filter_selectcolorfx 'echo' off ? filter_selectcolorfx 'jet' off ? filter_selectcolorfx 'noise' off ? filter_selectcolorfx 'filter' off ? filter_selectcolorfx 'vocals' & filter_activate : filter_selectcolorfx 'echo' & filter_activate

filter_selectcolorfx 'echo' 'off' ? filter_selectcolorfx 'jet' 'off' ? filter_selectcolorfx 'noise' 'off' ? filter_selectcolorfx 'filter' 'off' ? filter_selectcolorfx 'vocals' & filter_activate : filter_selectcolorfx 'echo' & filter_activate
 

Posted Sun 16 Aug 20 @ 4:05 pm
Τελικα ειναι Hardware τα colorfx της sx3.....
 

Posted Sat 12 Sep 20 @ 9:04 pm


(Old topics and forums are automatically closed)