Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: προταση για Backup controller

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Παιδια τα φωτα σας, ψαχνω να παρω ενα backup controller μεσαιου μεγεθους να εχω παντα μαζι μου στο αυτοκινητο για την κακια στιγμη.
Προυποθεσεις: μετριο μεγεθος, προσιτη τιμη (περι τα 300euro), εξοδο master balanced XLR και δικη της τροφοδοσια. Ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Posted Thu 12 Mar 20 @ 6:49 pm
STELVASControlleristMember since 2017
Χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια και απ'οσο τα εχω ψαξει προτεινω
1.DENON MC 4000 (390euro)
2.MIXARS PRIMO (450euro)
Με XLR εξοδο ειναι δυσκολο να βρεις κατω απο 350 euro
 

Posted Thu 12 Mar 20 @ 7:50 pm
Ωραια.. καπως ετσι εχουν τα πραγματα απ'οτι ειδα κι εγω οποτε η λυση του μεταχειρισμενου φανταζει πιο εφικτη..
Σχετικα με καποια μοντελα reloop και ΝΙ
Που πουλιουνται κατα κορον γυρω στα 200 με 250 ευρω εχει κανεις αποψη? Ειχα δει με καλο ματι μια s2mk3 NI αλλα διαβασα κατι σχολια οτι εχει παρα πολυ χαμηλο σημα στο master και απαιτειται μικτης.. αν τα εχει δουλεψει καποιος συναδερφος ας μας πει
 

Posted Mon 23 Mar 20 @ 9:22 pm
Μαλλον με βλεπω για ergo, σταθερη αξια....
 

Posted Tue 24 Mar 20 @ 7:27 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
για μεταχειρο η καινουρια κοιτας?
 

Posted Tue 24 Mar 20 @ 2:10 pm
PANOSV wrote :
για μεταχειρο η καινουρια κοιτας?

Κατι που να βγαινει ταβανι 300 ευρω. Η λογικη ειναι οτι θα μενει μονιμα πορτμπαγκαζ για την μαυρη ωρα που θα παρουσιαστει προβλημα στην sx. Και κανονικα ελεγα να κυμανθω γυρω στα 150 με 200 αλλα αν βρω κατι που θα μπορει να με καλυψει και σε μια μικροβαπτισουλα χαμηλων απαιτησεων και με εμπνεει θα δωσω κατι παραπανω..
 

Posted Tue 24 Mar 20 @ 2:44 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
περα απο ergo θα κοιταζα και αλλες pioneer sb rb κλπ, οικονομικοτατες ειναι παντως οι numark... δλδ με κανα 150αρι εισαι φουλ κομπλε και για ρεζερβα νομιζω ειναι τιμιοτατες
 

Posted Tue 24 Mar 20 @ 5:14 pm
PANOSV wrote :
περα απο ergo θα κοιταζα και αλλες pioneer sb rb κλπ, οικονομικοτατες ειναι παντως οι numark... δλδ με κανα 150αρι εισαι φουλ κομπλε και για ρεζερβα νομιζω ειναι τιμιοτατες

εκει προσανατολιζομουν αλλα ακουσα οτι εχουν πολυ χαμηλο σημα εξοδου. Ενω η Ergo διακρινεται και για ποιοτητα και για σημα...
Σιγουρα το interface της ego υστερει κατα πολυ εναντι των πιο συχρονων μοντελων αλλα ο ηχος ειναι ενα σημαντικο κομματι για να μπει σε δευτερη ή τριτη μοιρα.

 

Posted Tue 24 Mar 20 @ 5:20 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
265 στο musicstore, και αν μπορεις να κοψεις τιμολογιο την παιρνεις και ανευ ;)
 

Posted Wed 25 Mar 20 @ 1:08 pm
PANOSV wrote :
265 στο musicstore, και αν μπορεις να κοψεις τιμολογιο την παιρνεις και ανευ ;)


Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχει μονο unbalanced rca εξοδο και δεν ξερω αν ειναι καλη η ιδεα οι ανταπτορες σε xlr
 

Posted Wed 25 Mar 20 @ 1:56 pm
dimitris_g wrote :
δεν ξερω αν ειναι καλη η ιδεα οι ανταπτορες σε xlr

Όχι δεν είναι.

 

Posted Wed 25 Mar 20 @ 2:07 pm
Φιλαρακι γνωμη μου ειναι να παρεις την sb3..χωρις να θελω να σε βαζω σε δειλημα κι ουτε να κανω διαφημιση το συγκεκριμενο κοντρολερ αλλα προσωπικα εχω μεινει εκπλητος απο πολλα θεματα.. οπως ο ηχος που λες στο συγκεκριμενο μηχανημα δεν ισχυει οτι βγαζει χαμηλο σημα. ετσι εχω καταλαβει εγω τουλαχιστον δε ξερω δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου.. την ειχα δανισει σ εναν συναδελφο σας και επαιζε μ αυτο 5ωρες σε μεγαλο μαγαζι φαντασου.. επισης στο σπιτι μου την συνδεω με μεγαλα αυτοενισχυομενα ηχεια (rca) βγαζει καθαρο ηχο σε σχεση με κατι αλλα που ειχα.. να τονισω ο ηχος μου βγαινει σχεδον ιδια με την sx2 δεν εχω καταλαβει τη διαφορα στον ηχο, περιττο να σου πω ουτε στον κοντρολερ γιατι οτι κανω στην sx2 κανω και στην sb3.... δε ξερω ποσο θα σε βολεψει το μαστερ rca που εχει μονο, παντως απο θεμα κοντρολλερ εναι οτι πρεπει.
Να υπενθυμισω για προστασια σε ολους αν θελουν να μην αφηνουν τοιχον μηχανηνατα ποτε μα ποτε στ αμαξι ακομα και στο πορτ μπαγκαζ πισω... εχει γινει τεραστιο θεμα αυτο θεμα κλοπης.
 

Posted Thu 26 Mar 20 @ 9:20 pm
Ρε Δημητράκη, ρωτάς κι εσύ κάτι πράγματα, λες και είσαι newbie στο χώρο…

Έχουμε πει άπειρες φορές, πως για να αρχίσει να χαρακτηρίζεται ένας οποιοσδήποτε controller “σοβαρός” – “επαγγελματικός”, θα πρέπει απαραιτήτως:

1. Να διαθέτει δική του τροφοδοσία. Και αυτό διότι μία θύρα USB (2.0) μπορεί να τροφοδοτήσει μία συσκευή με έως και ~2,5W ισχύος. Οπότε το εύλογο ερώτημα είναι: Πόσο “σοβαρός” – “επαγγελματικός” μπορεί να χαρακτηριστεί ένας οποιοσδήποτε controller, ο οποίος λειτουργεί με ~2,5W? Αλλά ακόμα και εάν αποτελεί το τεχνολογικό θαύμα, πόσο εύκολα εξασφαλίζεται μία σταθερή παροχή, από μία USB θύρα? Αλλά ακόμα και εάν εξασφαλίζεται, μπορεί ένας controller που τροφοδοτείται μέσω USB θύρας να βγάλει πραγματικό balanced σήμα? Για την ιστορία, όχι

2. Να διαθέτει εξόδους balanced. Πέρα από την “αποβολή” παρασίτων, η "τάση εξόδου" των RCA (unbalanced) είναι σχεδόν η μισή, έναντι της "τάση εξόδου" των XLR ή TRS (balanced). Συνεπώς, ένας οποιοσδήποτε controller, οποίος διαθέτει μόνον unbalanced (RCA) εξόδους, θα πρέπει απαραιτήτως να συνδεθεί με έναν μίκτη (που βγάζει balanced εξόδους), για να οδηγήσει “ορθά” ένα μικρομεσαίο PA gear.

Οπότε και με βάση τα άνωθεν, κάνε σωστή έρευνα αγοράς και μην βιάζεσαι…
 

Posted Fri 27 Mar 20 @ 7:08 am
Ποια η γνωμη σας για την ddj sr ? Με προβληματιζει λίγο που δεν εχει δικη της τροφοδοσια, κατα τα αλλα εχει εξοδο balanced με TRS και το interface της με καλυπτει απολυτα
 

Posted Thu 09 Apr 20 @ 6:56 pm
Έξοδος balanced χωρίς έξτρα τροφοδοσία, είναι "μούφα" balanced (δεν επαρκεί το ρεύμα)
Οπότε αν πράγματι σε ενδιαφέρει το balanced ξέχνα την.
Αντίθετα η SR2 που έχει τροφοδοσία είναι σαφώς πιο αξιόπιστη λύση
 

Posted Thu 09 Apr 20 @ 7:01 pm
Οπως προανεφερα η κονσολα προοριζεται για backup και για την μαυρη ωρα που θα κατι θα παθει η sx και θα χρειαστω κατι αμεσσο να κουμπωσω κατευθειαν να βγαλω τη βραδια..
 

Posted Thu 09 Apr 20 @ 7:50 pm
Για αυτή την μαύρη ώρα λοιπόν:
Αν υπολογίζεις στο balanced,
και αν μέσα στον πανικό σου ψάχνεις να βρεις αντάπτορες από XLR σε TRS,
και αν τρέχεις να "φέρεις" την εμφανέστατη διαφορά σε ένταση που θα έχεις (αλήθεια πως; )
και αν δεν ρίχνεις καντήλια για τα 50-100 ευρώ που μπορεί να τσιγκουνεύτηκες, τότε οκ.

Δεν στο λέω για κακό. Αλλά για backup κονσόλας εκδηλώσεων δεν κάνει εφόσον χρησιμοποιείς balanced συνδέσεις.
Άν μου πεις οτι χρησιμοποιείς unbalanced μέχρι μια άλλη κονσόλα/μίκτη κτλ και από εκεί και μετά balanced τότε πάσο.
 

Posted Thu 09 Apr 20 @ 8:10 pm
PhantomDeejay wrote :
Για αυτή την μαύρη ώρα λοιπόν:
Αν υπολογίζεις στο balanced,
και αν μέσα στον πανικό σου ψάχνεις να βρεις αντάπτορες από XLR σε TRS,
και αν τρέχεις να "φέρεις" την εμφανέστατη διαφορά σε ένταση που θα έχεις (αλήθεια πως; )
και αν δεν ρίχνεις καντήλια για τα 50-100 ευρώ που μπορεί να τσιγκουνεύτηκες, τότε οκ.

Δεν στο λέω για κακό. Αλλά για backup κονσόλας εκδηλώσεων δεν κάνει εφόσον χρησιμοποιείς balanced συνδέσεις.
Άν μου πεις οτι χρησιμοποιείς unbalanced μέχρι μια άλλη κονσόλα/μίκτη κτλ και από εκεί και μετά balanced τότε πάσο.


Σε ευχαριστω πολυ για μια ακομα φορα για την πολυτιμη βοηθεια George!
 

Posted Fri 10 Apr 20 @ 5:25 pm


(Old topics and forums are automatically closed)