Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: BEAT GRID

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Η κάθετη γραμμή στο κέντρο δεν συμβαδίζει με το beat grid δηλαδή περνάει την γραμμή στο κέντρο και μετά χτυπάει το beat δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί από κάποιον άλλο.
φυσικά μιλάω για τα κομμάτια που έχει γίνει σωστή ανάλυση και τα beat grid είναι στο σωστό σημείο.
 

Posted Sun 16 Feb 20 @ 3:33 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Καποιο παράδειγμα ή/και screenshot ?
 

Posted Mon 17 Feb 20 @ 3:28 pm

το σκάσιμο βγαίνει όταν φτάνει σ αυτό το σημείο σ εμένα.Είναι σαν να υπάρχει καθυστέρηση στον ήχο με τις κυματομορφές.
Τελικά τώρα που το είδα και σε άλλο υπολογιστή συμβαίνει μόνο σε έναν.
 

Posted Mon 17 Feb 20 @ 8:26 pm
Το να βγαίνει ο ήχος σε "καθυστέρηση" σε σχέση με την εικόνα είναι φυσιολογικό, πλην όμως δεν θα έπρεπε να είναι αντιληπτό.
Τι θέλω να πω:
Η καθυστέρηση αυτού που βλέπεις με αυτό που ακούς είναι πολύ απλά (σε μέσες γραμμές) το latency της κάρτας ήχου.
Για μικρό latency δεν θα έπρεπε η διαφορά αυτή να γίνεται αντιληπτή. Για να είναι αντιληπτή, μιλάμε για latency της τάξης των εκατοντάδων ms και όχι των δεκάδων.

Για όσους θέλουν περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες:
Και τα monitor των υπολογιστών έχουν latency.
Έτσι, ένα τυπικό μόνιτορ έχει latency 4 με 6 ms. Αν η κάρτα ήχου έχει latency μεταξύ 5ms με 10ms η μέγιστη διαφορά εικόνας/ήχου μπορεί να φτάσει τα 6ms. Πλην όμως ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά πριν αυτή ξεπεράσει τουλάχιστον τα 50ms, και αυτό για ακραία παραδείγματα. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος καταλαβαίνει πιο εύκολα την καθυστέρηση μεταξύ μιας ενέργειας του σώματος (π.χ. πάτημα ενός πλήκτρου) σε σχέση με αυτό που ακούει (ή βλέπει), παρά την καθυστέρηση αυτού που ακούει σε σχέση με αυτό που βλέπει.
 

Posted Mon 17 Feb 20 @ 8:57 pm
Αν κατάλαβα καλά είναι επειδή έχει υψηλή ανάλυση η οθόνη και γρήγορα γραφικά γιατί το συγκεκριμένο έχει 144 hz οθόνη 1920χ1080 και γραφικά από τηn rtx 2060 6giga? Αλλά πάλι δεν νομίζω να υπάρχει 50ms διαφορά.Ήμουν μια χαρά με τα παλιά labtop τι την ήθελα την αλλαγή?
 

Posted Mon 17 Feb 20 @ 9:07 pm
Όχι, δεν κατάλαβες... :P
Δεν παίζουν ρόλο τα Hz της οθόνης σε αυτό που λέω...
Τα Hz είναι το Refresh Rate (συνήθως 60 ή 90 για το 80% των monitor της αγοράς)
Εγώ αναφερόμουν στο Response time που μετριέται σε ms και έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα μπορεί η οθόνη να αλλάξει χρώμα στα pixels για να δείξει τη νέα εικόνα/κατάσταση.

Όπως και να έχει όμως, είδες το δέντρο και έχασες το δάσος.

Αυτό που έγραψα στην ουσία είναι οτι προφανώς για κάποιο άγνωστο λόγο το latency της κάρτας ήχου έχει ξεφύγει σε διαστημικά επίπεδα... (latency της τάξης των 100 ή 200ms)
Ενδεικτικά μια μέση κάρτα ήχου με μέσους ASIO drivers παίζει στα 5ms latency
Η ίδια κάρτα ήχου χωρίς ASIO παίζει κάπου κοντά στα 22ms (με WASAPI)
Καταλαβαίνεις οτι αν το latency φτάνει τα 200ms κάτι δεν πάει καθόλου καλά.

Ερώτηση:
Με ποια κάρτα ήχου στο κάνει αυτό; Με αυτή του laptop ή με άλλη/όλες;;;
Αν στο κάνει μόνο με την κάρτα ήχου του laptop δες αν το laptop έχει κάποιο πρόγραμμα DSP για τα ηχεία και απενεργοποίησε το (συνήθως τα Gaming laptops έχουν εγκατεστημένο πρόγραμμα DSP από το εργοστάσιο)
 

Posted Tue 18 Feb 20 @ 12:26 am
Με όλες το κάνει
 

Posted Tue 18 Feb 20 @ 11:23 am
Και στο default skin ?
 

Posted Tue 18 Feb 20 @ 12:20 pm
Ναι και στο default skin το κάνει απλά δεν είμαι σίγουρος αν το έκανε πριν από την τελευταία δοκιμαστική έκδοση.
 

Posted Tue 18 Feb 20 @ 3:52 pm


(Old topics and forums are automatically closed)