Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΑΛΛΑΓΗ BPM

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

djadamxControlleristMember since 2006
Ξαφνικά το vdj μου άλλαξε το bpm σε πολλά τραγούδια με διπλασιασμό και σε άλλα στο μισό, χωρίς να κάνω κάποια ενέργεια. Τα ξανά έκανα ανάλυση για bpm και τα βγάζει πάλι λάθος ! Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται ?
 

Posted Sun 05 May 19 @ 8:55 pm
djadamxControlleristMember since 2006
Καμιά ιδέα ?
 

Posted Wed 08 May 19 @ 4:58 pm
Πότε έκανες update τελευταία φορά και πόσο καιρό είχες να κάνεις update πριν την τελευταία φορά;
 

Posted Thu 09 May 19 @ 7:10 am
djadamxControlleristMember since 2006
Αν εννοείς update αυτό που βγάζει αυτόματα το vdj και ρωτάει αν θέλω να κάνω την ενημέρωση, είχα κάνει πριν 2 μήνες περίπου (αφορούσε βασικά αλλαγές για video αν θυμάμαι καλά).Από τότε μέχρι προχτές δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δεν θυμάμαι στο παρελθόν να έχω κάνει άλλη. Τώρα μου βγάζει μήνυμα γα μια νέα ενημέρωση την οποία δεν έχω κάνει ( αφορά soundcloud go+, denon dj1800 κλπ). Η έκδοση που τρέχω τώρα είναι η v8.3b4787.
 

Posted Thu 09 May 19 @ 9:06 am
Τότε δεν φταίει αυτό που σκεφτόμουν.

Τα τραγούδια αυτά που σου άλλαξε τα BPM τα είχες ξαναπαίξει ποτέ;
 

Posted Thu 09 May 19 @ 9:19 am
djadamxControlleristMember since 2006
Ναι .πολλές φορές.
 

Posted Thu 09 May 19 @ 9:37 am
Τότε δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο.

Οι ερωτήσεις που σου έκανα είναι γιατί κανένα χρόνο πιο πριν έγινε ενημέρωση της scan engine.
Έτσι το πρόγραμμα από τότε και έπειτα ξανασκανάριζε τα αρχεία (με το φόρτωμα στο deck) για καλύτερα αποτελέσματα.
Μερικές φορές (όχι πολλές όπως περιγράφεις) μπορεί κάποια τραγούδια να τα υπολόγιζε στο μισό ή διπλό BPM.
Αλλά αυτή η ενημέρωση έγινε πριν από ένα χρόνο. Οπότε με βάση τις απαντήσεις σου τα BPM δεν άλλαξαν επειδή το πρόγραμμα ξανασκανάρει τα κομμάτια με τη "νέα" scan engine
 

Posted Thu 09 May 19 @ 12:13 pm
djadamxControlleristMember since 2006
Η πλάκα είναι ότι ξανασκάρα αρχεία 80bpm downtempo χωρίς διπλό hi hat ή οτιδήποτε θα μπορούσε να μπερδέψει το λογισμικό κ πάλι μου το βγάζει 160.
 

Posted Thu 09 May 19 @ 12:43 pm
Μήπως μέσω επεξεργαστή tag άλλαξες τα /2 ή χ2 που λέει στο πεδίο των bpm; Η όποια αλλαγή μένει και αφού αναλύσεις ξανά το κομμάτι..
 

Posted Thu 09 May 19 @ 1:50 pm
djadamxControlleristMember since 2006
Σίγουρα όχι, γιατί 1ον δεν κάνω τέτοιες αλλαγές μέσα από τον επεξεργαστή tag 2ον είναι πολλά τραγούδια και 3ον άλλα είναι επί 2 και άλλα στο μισό. Άσε που κι αν υποθέσουμε ότι κάτι έκανα κατά λάθος, έχει κάνει αλλαγές στο εύρος 70-80bpm μόνο.
Άρα ούτε αυτό παίζει.
 

Posted Thu 09 May 19 @ 2:37 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
μηπως αλλαξες την επιλογη του τυπου των κομματιων για σκαναρισμα στο options?
 

Posted Fri 10 May 19 @ 8:13 am
djadamxControlleristMember since 2006
Τι ακριβώς εννοείς ? ποια επιλογή είναι αυτή ?
 

Posted Fri 10 May 19 @ 9:23 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
νομιζω πως υπηρχε στο detection για bpm electronic και wide range αλλα τωρα δε το βλεπω...η θυμαμαι κατι λαθος η αλλαξε (τωρα βλεπω μονο για το κλειδι).. οποτε ακυρο το ποστ σορρυ...
υπαρχει και μια αλλη επιλογη που πιθανως να σου φανει χρησιμη μελλοντικα (keepbpmmonanalyzerupdate)
 

Posted Fri 10 May 19 @ 10:41 am


(Old topics and forums are automatically closed)