Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Options, Sampler, Effects

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπερα.
Αρχικά εχω 2 προτάσεις για τις ρυθμισεις. Σε κάποιες περιπτώσεις δεν εμφανίζεται ολόκληρη η βοήθεια κειμένου στο κάτω μερος της φόρμας των ρυθμίσεων. Θα μπορούσε το πλαίσιο να μεγαλώσει? Επίσης θα ήταν φανταστικό εάν μπορούσαμε με δεξί κλίκ να ρυθμίσουμε σε default τιμή μόνο ένα συγκεκριμένο πεδίο στις ρυθμίσεις.

Τώρα οι ερωτήσεις
Οσον αφορά τα effects θα ήθελα να σώζεται κατα το κλέισιμο το τελευταίο εφφέ που χρησιμοποίησα και αυτό να συμβαίνει είτε ανοίξω το VDJ με controller είτε τον ανοίξω χωρίς τον controller.

Οσον αφορά τα sampler όταν ανοίγω το VDJ με controller (DDJ_ERGO) θα ήθελα να είναι απενεργοποιημένα. Γίνεται αυτό? μήπως πρέπει να καθαρίσω το samplerbank?
Ευχαριστώ
 

Posted Fri 25 Jan 19 @ 3:51 pm
Με κάθε επιφύλαξη (και μέχρι να απαντήσουν οι κατέχοντες) να σου πω το εξής:

- Υπάρχει η δυνατότητα να τροποποιήσεις ή και να δημιουργήσεις εξ' άρχής ένα οποιοδήποτε skin.
- Υπάρχει η δυνατότητα να τροποποιήσεις ή και να δημιουργήσεις εξ' άρχής ένα οποιοδήποτε plugin.
- Υπάρχει η δυνατότητα να τροποποιήσεις ή και να δημιουργήσεις εξ' άρχής μία εντολή από τον controller προς το software ή (κατά περίπτωση και περίσταση) το αντίστροφο (mapping).

Αλλά η δυνατότητα τροποποιήσεων καθαρά επί του software δεν υφίσταται (από οποιονδήποτε), πέραν των όποιων τροποποιήσεων δύναται να επιτευχθούν μέσω του Configuration.

Συνεπώς:

Όσον αφορά στην 1η αναφορά σου, το έχω παρατηρήσει κι εγώ και στο laptop μου (15,6") και σε μεγάλη οθόνη (24") που χρησιμοποιώ. Και θεωρώ πως για να "διορθωθεί" αυτό, είναι θέμα προγραμματισμού software. Πέραν αυτού, το 2ο σκέλος της αναφοράς σου (περί default τιμής) δεν το κατάλαβα, αλλά εάν αντιλαμβάνεσαι ότι είναι θέμα που υπάγεται στο αυτό καθεαυτό software, το ξεχνάς...

Όσον αφορά στην 2η αναφορά σου, εννοείς ότι τα όποια 3 Effects έχεις επιλέξει να εμφανίζονται στο εκάστοτε Deck, όταν κλείνεις το software και το ξανανοίξεις, αυτά αλλάζουν (σε "default")?

Όσον αφορά στην 3η αναφορά σου, τι εννοείς να είναι "απενεργοποιημένα"?
 

Posted Fri 25 Jan 19 @ 5:33 pm
Γιώργο ευχαριστω.

Λοιπον αναφορικά με το δεξί κλικ και ρύθμιση σε default value είναι πρόταση που κάνω σαν χρήστης. Από όσο γνωρίζω το προγραμμα έχει μόνο το"reset to factory default"
το οποίο ρυθμίζει τα πάντα. Με ενδιαφέρει να μπορώ να κανω default μόνο μια ρυθμιση και οχι όλες.

Οταν ανοίγω το προγραμμα με έχει σαν τρέχων εφφέ το "mobious" ενω το εφφέ που χρησιμοποιούσα πριν κλείσω το προγραμμα ήταν το "loop out". Θέλω σαν default ένα άλλο εφφέ όταν φορτώνει το πρόγραμμα. Δεν βρίσκω πως να το κάνω.

Τέλος θελω το sampler να ειναι απενεργοποιημένο όταν τρέχω το προγραμμα και οτι και αν κάνω πανω στον controller να μην φορτώσει και να μην παιξει κανένα "sample" .
 

Posted Fri 25 Jan 19 @ 5:50 pm
Λοιπόν για να έχω ενα συγκεκριμένο εφφέ στο άνοιγμα του προγραμματος και εφόσον τα knobs του controller είναι κεντραρισμένα, πρέπει να ειναι το εφφέ στην μέση της λίστας από τα εφφέ, το οποίο το κατάφερα, με το να διώξω μερικα εφφέ απο την λίστα. Τωρα λοιπόν ρωτάω με άλλη ερώτηση. Πως μπορώ να δημιουργήσω την λίστα με τα εφφέ με την δική μου σειρά και όχι αλφαβητικά όπως είναι?
 

Posted Fri 25 Jan 19 @ 6:13 pm
Billarhos wrote :
...αναφορικά με το δεξί κλικ και ρύθμιση σε default value είναι πρόταση που κάνω σαν χρήστης. Από όσο γνωρίζω το προγραμμα έχει μόνο το"reset to factory default" το οποίο ρυθμίζει τα πάντα. Με ενδιαφέρει να μπορώ να κανω default μόνο μια ρυθμιση και οχι όλες.
Όταν μία οποιαδήποτε ρύθμιση έχει αλλάξει, τότε στο δεξί μέρος του πεδίου εμφανίζεται ένα εικονίδιο κύκλου με Χ στο κέντρο. Πατώντας το, επαναφέρεις την default τιμή στο συγκεκριμένο πεδίο...

Billarhos wrote :
Οταν ανοίγω το προγραμμα με έχει σαν τρέχων εφφέ το "mobious" ενω το εφφέ που χρησιμοποιούσα πριν κλείσω το προγραμμα ήταν το "loop out". Θέλω σαν default ένα άλλο εφφέ όταν φορτώνει το πρόγραμμα. Δεν βρίσκω πως να το κάνω.
Εάν δεν έχεις "πειράξει" κάτι, κλείνοντας το software "αποθηκεύονται" το 1 ή τα 3 τελευταία effects (ανάλογα το skin και τις ρυθμίσεις του) που έχεις θέσει ή χρησιμοποιήσει. Και φυσικά, ανοίγοντάς το πάλι, φορτώνονται αυτά τα effects. Εάν θέλεις, κατά το εκάστοτε άνοιγμα να φορτώνονται συγκεκριμένα effects, ανεξαρτήτως του τι είχες πριν το κλείσεις, γίνεται μέσω της εντολής ONINIT...

Billarhos wrote :
Πως μπορώ να δημιουργήσω την λίστα με τα εφφέ με την δική μου σειρά και όχι αλφαβητικά όπως είναι?
Αυτό μάλλον το ξεχνάς!

Billarhos wrote :
Τέλος θελω το sampler να ειναι απενεργοποιημένο όταν τρέχω το προγραμμα και οτι και αν κάνω πανω στον controller να μην φορτώσει και να μην παιξει κανένα "sample" .
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Εννοείς ότι ανοίγοντας το software ή κάποια ανύποπτη στιγμή ενεργοποιούνται από μόνα τους τα samples? Κουλό μου φαίνεται, εάν δεν έχεις κάνει πειράματα...
 

Posted Fri 25 Jan 19 @ 6:16 pm
Για το default είχες δίκιο. Το "x" φέρνει το default value για το πεδίο.

Για τα sampler δεν με κατάλαβες. Θέλω να είναι τελείως off. Δηλαδή εαν πατησω πανω στον controller (ERGO) ένα κουμπί εφφέ αυτό να μην παίζει. Να στο πω με αλλο άσχετο παραδειγμα. Για το alt+ctrl+del στα windows μπορείς να το κόψεις τελειως μέσω registry.

 

Posted Fri 25 Jan 19 @ 6:32 pm
Οκ, κατανοητό... Αυτό που αναφέρεις γίνεται, αλλά θα πρέπει να επιλέξεις και τρόπο να "επαναφέρονται" οι λειτουργίες τους... Ποιος θα είναι ο τρόπος αυτός?
 

Posted Sat 26 Jan 19 @ 9:03 am
@Theios Giorgos

Ναι αλλά δεν μου λες πως γινεται αυτο γιατι η αναιρεση θα ειναι το αντιστροφο αυτου του τροπου που θα μου πεις.
Υποπτευομαι οτι θα ειναι κατι αναλογο με το τροπο που εκλεισα το vinyl_mode (αλλο thread) δηλαδη απενεργοποιωντας τα κουμπια των samples πανω στον controller.

Καλο θα ηταν να ειχε μια επιλογη στις ρυθμισεις του Vdj (sampler_enable = on/off)
 

Posted Sat 26 Jan 19 @ 9:15 am
Ακριβώς... Θα πρέπει να "τροποποιηθεί" το mapping. Αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δηλαδή, για ποιο λόγο να χρησιμοποιείς π.χ. ένα button για να ενεργοποιείς / απενεργοποιείς τα buttons του controller που σχετίζονται με τα effects...
 

Posted Sat 26 Jan 19 @ 9:54 am
Δεν με καταλαβες ακομα. Δεν θελω ενα κουμπι πανω στον κοντρολλερ για να ενεργοποιω/απενεργοποιω τα σαμπλερ. Θελω μια ρυθμιση στα settings.

γραφω αρχικα:
""Οσον αφορά τα sampler όταν ανοίγω το VDJ με controller (DDJ_ERGO) θα ήθελα να είναι απενεργοποιημένα. Γίνεται αυτό? μήπως πρέπει να καθαρίσω το samplerbank?""

Καποιος που δεν χρησιμοποιει samplers δεν τα θελει να υπαρχουν κιολας. Φαντασου οτι εαν δεν φορτωνονταν η λειτουργια των samplers καθως και τα sampler banks, το προγραμμα θα ηταν ενα κλικ πιο ελαφρυ.
 

Posted Sat 26 Jan 19 @ 10:36 am
Δεν με καταλαβες ακομα. Δεν θελω ενα κουμπι πανω στον κοντρολλερ για να ενεργοποιω/απενεργοποιω τα σαμπλερ. Θελω μια ρυθμιση στα settings.

γραφω αρχικα:
Billarhos wrote :
Οσον αφορά τα sampler όταν ανοίγω το VDJ με controller (DDJ_ERGO) θα ήθελα να είναι απενεργοποιημένα. Γίνεται αυτό? μήπως πρέπει να καθαρίσω το samplerbank?.


Καποιος που δεν χρησιμοποιει samplers δεν τα θελει να υπαρχουν κιολας. Φαντασου οτι εαν δεν φορτωνονταν η λειτουργια των samplers καθως και τα sampler banks, το προγραμμα θα ηταν ενα κλικ πιο ελαφρυ

 

Posted Sat 26 Jan 19 @ 10:40 am
Όλα τα samples, υφίστανται στο φάκελο My documents > VirtualDJ > Sampler. Εάν τα αφαιρέσεις απ' τον εν λόγω φάκελο, τότε δεν θα εμφανίζονται στο SamplerBank.

Από κει κει πέρα, η σκέψη σου είναι λάθος, διότι δεν θα "ελαφρύνεις" το software, εάν αφαιρέσεις τα samples! Το αντίθετο μάλιστα, καθότι υπάρχει η πιθανότητα να δημιουργήσεις και "πρόβλημα", εάν αφαιρέσεις οτιδήποτε που το software είναι προγραμματισμένο να "αναζητά" - εμφανίζει...

Για το εάν τελικά όντως υφίσταται πρόβλημα, θα σου δώσει έγκυρη απάντηση ο Phontom ή ο Dad. Αλλά ξέχνα την "αφαιρετική" φιλοσοφία (βλέπε π.χ. Windows), για να ελαφρύνεις το οτιδήποτε... Ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα, δεν είναι OS...
 

Posted Sat 26 Jan 19 @ 10:58 am
Billarhos wrote :
Καλησπερα.
Αρχικά εχω 2 προτάσεις για τις ρυθμισεις. Σε κάποιες περιπτώσεις δεν εμφανίζεται ολόκληρη η βοήθεια κειμένου στο κάτω μερος της φόρμας των ρυθμίσεων. Θα μπορούσε το πλαίσιο να μεγαλώσει? Επίσης θα ήταν φανταστικό εάν μπορούσαμε με δεξί κλίκ να ρυθμίσουμε σε default τιμή μόνο ένα συγκεκριμένο πεδίο στις ρυθμίσεις.

Τώρα οι ερωτήσεις
Οσον αφορά τα effects θα ήθελα να σώζεται κατα το κλέισιμο το τελευταίο εφφέ που χρησιμοποίησα και αυτό να συμβαίνει είτε ανοίξω το VDJ με controller είτε τον ανοίξω χωρίς τον controller.

Οσον αφορά τα sampler όταν ανοίγω το VDJ με controller (DDJ_ERGO) θα ήθελα να είναι απενεργοποιημένα. Γίνεται αυτό? μήπως πρέπει να καθαρίσω το samplerbank?
Ευχαριστώ

1. Στις ρυθμίσεις ο χώρος που έχει αφεθεί κάτω για την περιγραφή είναι αναλογικός με το μέγεθος του παραθύρου των ρυθμίσεων.
Μπορείς να κάνεις resize το παράθυρο των ρυθμίσεων για να δεις περισσότερο κείμενο. Ο χώρος που έχει αφεθεί για την περιγραφή είναι ικανοποιητικός για το 97-98% των περιπτώσεων. Ναι συμφωνώ οτι υπάρχουν περιπτώσεις που το κείμενο δεν εμφανίζεται ολόκληρο και ειδικά όταν κάποιος χρησιμοποιεί την μετάφραση στα Ελληνικά. Γενικά η μετάφραση στα Ελληνικά δημιουργεί μακρύτερα κείμενα από τα αντίστοιχα στα Αγγλικά (Το 80% της μετάφρασης το έχω κάνει εγώ και το 20% ο DJDad, οπότε ξέρω ακριβώς τι λέω)
Δεν ξέρω αν ο διαθέσιμος χώρος θα αλλάξει στο μέλλον, αλλά είναι κάτι που έχει αναφερθεί.

2. Σε οποιαδήποτε ρύθμιση κάνοντας κλικ στο Χ γίνεται επαναφορά στην default τιμή (το ανακάλυψες ήδη)

3. Τα effects γενικά αποθηκεύονται κατά την επανεκκίνηση του προγράμματος, ΑΛΛΑ:
Σε ορισμένους controller υπάρχει ένα knob για επιλογή effect (που το γυρνάς δεξιά/αριστερά και επιλέγεις effect)
Αυτό το knob υπερέχει της αποθηκευμένης ρύθμισης. Έτσι αν η κονσόλα σου έχει τέτοιο knob και το knob αυτό στέλνει την θέση του στο πρόγραμμα κατά την αρχικοποίηση της κονσόλας, το επιλεγμένο effect θα αλλάξει.

4. Τα samples ΔΕΝ προ-φορτώνονται στη μνήμη. Όσα samples κι αν έχεις. Προ-φορτώνονται μόνο "pointers" (δείκτες) για τα samples που σημαίνει οτι δεν θα δεις καμία διαφορά στις επιδώσεις ή στην σταθερότητα του προγράμματος.

5. Ο πιο εύκολος τρόπος να μην έχεις samples "ενεργοποιημένα" (δηλαδή αν πατήσεις τα κουμπιά των samples να μην συμβεί τίποτα) είναι να φτιάξεις μια άδεια sample bank, και να την επιλέξεις. Έτσι όσο δεν θες samples θα έχεις την κενή sample bank επιλεγμένη, ενώ όταν θες samples θα επιλέγεις την bank με τα samples που χρειάζεσαι.
Ο άλλος τρόπος έχει να κάνει με remap της κονσόλας και είναι αρκετά πιο πολύπλοκος.

6. Το VirtualDJ έχει χιλιάδες δυνατότητες και λειτουργίες. ΚΑΜΙΑ λειτουργία όμως δεν είναι "ενεργοποιημένη" (υπό την έννοια οτι απασχολεί CPU/RAM/GPU κτλ) μέχρι να την χρειαστεί/χρησιμοποιήσει ο χρήστης. Γι αυτό και δεν υπάρχουν ρυθμίσεις να κλείσεις το sampler ή οτιδήποτε άλλο. Το sampler ΔΕΝ είναι "ενεργοποιημένο" (δεν χρησιμοποιεί resources) μέχρι να παίξεις ένα sample. Και μόλις σταματήσεις να παίζεις samples "απενεργοποιείται" πάλι αυτόματα.

7. Το VirtualDJ είναι το πιο ελαφρύ απ' όλα τα γνωστά προγράμματα για DJ's. Αν το σύστημα σου έχει δυσκολίες στο να τρέξει το VirtualDJ τότε είτε χρησιμοποιείς υπολογιστή τουλάχιστον δεκαετίας και βάλε, ή υπάρχει κάποιο γενικότερο πρόβλημα στο σύστημα. Αυτό στο αναφέρω για να μην χάνεις χρόνο προσπαθώντας να θεραπεύσεις συμπτώματα αντί για την αιτία. (Σημείωση: Τρέχω το VirtualDJ σε υπολογιστή Core2Duo του 2008 με 3GB RAM και Windows 7 χωρίς να "ζορίζεται" ιδιαίτερα. Ναι η CPU usage είναι σχετικά υψηλή, αλλά το πρόγραμμα δεν έχει εμφανίσει ούτε ένα πρόβλημα. Και ναι, αυτό τον υπολογιστή τον κρατάω πλέον μόνο και μόνο για να δοκιμάζω το VirtualDJ σε συνθήκες "χαμηλών επιδόσεων")

 

Posted Sun 27 Jan 19 @ 4:02 pm


(Old topics and forums are automatically closed)