Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: εντολη

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

καλησπερα στην ομαδα
γιωργο θελω να μου ( ξανα ) δωσεις τις εντολες που δυστυχως δεν τις βρισκω πια
θελω λοιπον στην sx3 στα τρια κουμπια του fip toy serato να
με το save να εχω στοπ στο καναλι 4 ( αντιστοιχα με το αριστερο να εχω στοπ στο 1)
με το play να εχω play - παυση στο καναλι 4 ( αντιστοιχα με το αριστερο να εχω στο 1 )
εννοειται χωρις να αλλαξω σελιδα και οταν αλλαζω οι εντολες αυτες να απενεργοποιουνται ΚΑΙ να αναβουν και τα ledακια τους
με το rec να εχω προακουσμα στο επιλεγμενο κομματι αυτο και στα δυο κουμπια
και να θυσιασω ενα κουμπι για να κανω pich reset στο ντεκ που ειναι στον αερα ισως το quantize? ( τι κανει αυτο?)
ευχαριστω γεωργιε



 

Posted Wed 23 Jan 19 @ 8:07 pm
1.
action_deck 1 ? deck 3 cue_stop : action_deck 2 ? deck 4 cue_stop : cue_stop

2.
action_deck 1 ? deck 3 play_pause : action_deck 2 ? deck 4 play_pause : play_pause

3.
????? Τι εννοείς προάκουσμα ? Το PFL στο κανάλι του μίκτη δεν σου κάνει;

4.
To pitch_reset πρέπει να είναι ήδη μαπαρισμένο στο MASTER_TEMPO κρατώντας το πατημένο πάνω από 1 δευτερόλεπτο.
Προσωπικά από τα πολύ παλιά χρόνια έχω τη συνήθεια να κάνω map σαν reset το SHIFT+SYNC (αφού το SYNC αλλάζει το tempo, είναι "λογικό" το SHIFT+SYNC να επαναφέρει το tempo (να κάνει undo του SYNC τρόπον τινά)
Το Quantize ενεργοποιεί μερικές έξυπνες λειτουργίες. Έτσι το play, τα πηδήματα μεταξύ των hotcues, οι loops αλλά και ο ορισμός των hotcues ακολουθεί το GRID του κομματιού (CBG - Τις κουκκίδες κάτω από τις κυματομορφές)
Σε κάθε περίπτωση, η εντολή είναι απλή:
pitch_reset

Σημείωση: Υπάρχει και manual για την κονσόλα σου:
http://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjsx3/index.html
 

Posted Thu 24 Jan 19 @ 7:55 am
εαν ειναι ηδη μαπαρισμενο δεν εχω θεμα δεν υπαρχει λογος να μαπαρουμε κουμπια χωρις λογο
προακουσμα εννοω τα κομματια που δεν ειναι φορτωμενα στο ντεκ αλλα ειναι στην λιστα εκει θελω προακουσμα
και 2 ερωτησεις ακομα φιλε και συγνωμη εαν σε ζαλιζω
δεν εχω αλλαξει filmware στην sx2 ειχαμε αλλαξει αμεσως εδω υπαρχει λογος? αρχες μηνα την πηρα
και επειδη πειραματιζομαι με τους 2 υπολογιστες ( ο βασικος λογος που την πηρα ) παρατηρησα οτι μερικες φορες δεν ακουει τον βασικο υπολογιστη usb 1 αλλα τον δευτερο εννοειται οτι τα ποτενσιομετρα ειναι στην θεση usb1
εκει κλεινω και ξαναανειγω το vdj8 και ολα οκ.στην αρχη αυτο εννοειται οχι στο προγραμμα ειναι κατι που δεν κανω - καταλαβαινω σωστα?μηπως θεμα filmware?
ευχαριστω γεωργιε!!

( γεμισαμε sx )
 

Posted Thu 24 Jan 19 @ 8:28 am
Η εντολή είναι prelisten

Τώρα για τα διπλά USB και για το Firmware.

1) Συνιστούμε πάντα ενημέρωση στο τελευταίο διαθέσιμο firmware της οποιαδήποτε συσκευής. Το αν και πότε έβγαλε firmware update η Pioneer για την SX3 το βλέπεις στην ιστοσελίδα της Pioneer

2) Είναι πολύ πιθανόν κάποιοι παράμετροι να μην έχουν αρχικοποιηθεί σωστά όταν σου συμβαίνει αυτό το πρόβλημα με τα διπλά USB. Η λύση είναι απλή: Αλλάζεις μια φορά τα inputs switches σε όλες τις θέσεις για κάθε κανάλι. Δεν χρειάζεται να το κάνεις ταυτόχρονα, και ούτε φυσικά στο κανάλι που είναι στον αέρα μέχρι να το αλλάξεις (αν συνδέσεις δεύτερο υπολογιστή mid-set)
Αυτό όμως εξασφαλίζει οτι τόσο η κονσόλα όσο και τα προγράμματα που βρίσκονται σε κάθε υπολογιστή ξέρουν το status όλων των deck της SX3 σωστά.
 

Posted Thu 24 Jan 19 @ 11:19 am
ευχαριστω γεωργιε....
να ξερεις οτι ενας λογος που κατεληξα στο vdj8 ( ο σημαντικοτερος ειναι το ιδιο το προγραμμα ) ειστε ολοι εσεις που με γαιδουρινη ( ναι ) υπομονη μας βοηθατε
καλη χρονια
 

Posted Thu 24 Jan 19 @ 3:25 pm
Μόνο σε μένα "μoυ την λέει", σε κάθε ευκαιρία... :P :-)
 

Posted Thu 24 Jan 19 @ 4:40 pm
αντε να το τραβηξω λιγο ακομη...
τα led στα hot cues θελω να αλλαξω...να εχουν διαφορετικο χρωμα το καθενα..ειναι θεμα εντολης η κατι αλλο?
 

Posted Fri 25 Jan 19 @ 7:41 am
Βρίσκεις την ρύθμιση noncoloredpoi και την αλλάζεις με βάση τις επιθυμίες σου (πιθανότατα σε per-cue)
 

Posted Fri 25 Jan 19 @ 7:42 am


(Old topics and forums are automatically closed)