Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: SX3... - Page: 8

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Παρομοιως...δουλευει καθε σου-κου για αρκετες ωρες απροβλιματιστα. Πλεον χαιρει της εμπιστοσυνης μου. Ενα μικρο θεμα αντιμετωπισα με τα jog (δεν δουλευανε σαν vilyl mode-δηλαδη σκρατς, εκτος και αν με το αλλο χερι ακουμπουσες πανω στην κονσολα ή στο βιδακι της γειωσης) αλλα αυτο ειναι καποια ρυθμιση του touch sensitivity. Το ειχα αντιμετωπισει παλια και σε μια wego που ειχα και ειχα παιδευετει αρκετα να την βρω...δεν ειναι το jog sensitivity παντως...
 

Posted Mon 24 Jun 19 @ 4:48 am
η κονσολα δουλευει ασταματητα και σε δυσκολες συνθηκες παντα με 2 λαπτοπ πανω της και ολα καλα
ενα θεμα που θελω να αναφερω το οποιο μαλλον δεν εχει σχεση με την κονσολα η το προγραμμα
ειχα βαλει το προγραμμα στο automix ( δεν ειχε ερθει κοσμος ακομη ) και μετα απο κανα μεσαωρο παραυηρησα οτι τα λεντακια πανω στις ροδες ηταν ακινητα ενω ολα τα αλλα δουλευαν ενταξει και η κονσολα και το προγραμμα
κλεινω την κονσολα απο τον διακοπτη και την ξανανειγω μετα απο λιγα δευτερα και βγαινει μυνημα απο τα windows οτι η συσκευη δεν αναγνωριζεται
το θεμα λύθηκε με μια επανεκκινηση του λαπτοπ ( η πολυτελεια των 2 ) και ολα καλα αλλα γιωργο τι πιστευεις οτι εγινε εδω?
και μπαυ δε γουευ για να μην ανοιγω νεο νημα ο εξωτερικος σκληρος ( 5tb ) μου κανει νερα η τροφοδοσια και μπορω βεβαια να αλλαξω κουτι αλλα μαλλον θα παω για νεον γιατι δεν παιζουμε με αυτα ειναι ενας intenso αλλα δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος απο αυτον τι μαρκα πιστευεις πρεπει να παρω για να εχουμε τα λιγοτερα δυνατον θεμματα?
 

Posted Mon 15 Jul 19 @ 9:51 am
1. Πρόβλημα με τις USB θύρες του υπολογιστή. Προφανώς κάτι τις "κόλλησε" Μήπως ο δίσκος που κάνει νερά;;;

2. Δυστυχώς η μόνη μάρκα που θεωρώ αξιόπιστη (όχι οτι δεν έχει κι αυτή προβλήματα) είναι η WD
 

Posted Mon 15 Jul 19 @ 10:25 am
ναι πιθανον ερωτηση τωρα την usb της κονσολας την βαζω παντα σε μια συνκεκριμμενη θυρα να αλλαξω θυρα λες?η αν υπαρχει προβλξμα ειναι σε ολες τις θυρες και οχι μονο σε αυτη?
 

Posted Mon 15 Jul 19 @ 10:31 am
Το πρόβλημα έτσι όπως το περιγράφεις δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένη θύρα. Κάτι "πάγωσε" τη σωστή λειτουργία όλου του chipset και γι αυτό η επανεκκίνηση της κονσόλας δεν το έλυσε, αλλά μόνο η επανεκκίνηση του υπολογιστή.
Ανάλογα με την αρχιτεκτονική του laptop μπορεί να επηρεάστηκαν όλες οι θύρες του υπολογιστή ή οι μισές (αν έχει διπλό Bus)
Αυτό όμως δεν είναι κάτι που μπορείς να το δεις έτσι απλά και σαφώς δεν έχεις και τον χρόνο/εργαλεία να το τσεκάρεις εκείνη τη στιγμή.
Προγραμματιστικά αυτό που έγινε ήταν μια στιγμιαία αποσύνδεση της θύρας USB που στη συνέχεια μπλόκαρε το bus και έτσι δεν έβλεπε/διάβαζε/έστελνε όλα τα δεδομένα σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευές. Γι αυτό και σου έβγαλε μήνυμα οτι η συσκευή δεν αναγνωρίζεται. Χωρίς αυτό το μήνυμα ή αν έστρωνε με την επανεκκίνηση της κονσόλας, ή με την αποσύνδεση / επανασύνδεση του καλωδίου USB θα υποψιαζόμασταν την θύρα και το καλώδιο...
 

Posted Mon 15 Jul 19 @ 10:40 am
ευχαριστω γιωργο για την αναλυση το πρωτο που θα κανω ειναι να αλλαξω εξωτερικο και μαλλον θα δοκιμασω και την κονσολα σε αλλη θυρα ( εχει 4 ) και βλεπουμε οπως και να εχει η χρησιμοτητα των 2 λαπτοπ δικαιωνει την αλλαγη απο την 2 στην sx3
 

Posted Mon 15 Jul 19 @ 11:13 am
kokkinoskoufitsos wrote :


κλεινω την κονσολα απο τον διακοπτη και την ξανανειγω μετα απο λιγα δευτερα και βγαινει μυνημα απο τα windows οτι η συσκευη .....

Αυτο πως το κανεις αδερφε? Εχεις και μεικτη με εξωτερικη πηγη ή κανεις διακοπη στον ηχο?
 

Posted Mon 15 Jul 19 @ 12:08 pm
Λέει οτι δεν είχε έρθει κόσμος ακόμη. Οπότε η διακοπή στον ήχο δεν θα ήταν θέμα... (Αυτό υποθέτω)
 

Posted Mon 15 Jul 19 @ 12:43 pm
ναι αυτο ακριβως δεν ειχε κοσμο με επαιρνε ..
 

Posted Mon 15 Jul 19 @ 6:54 pm
Καλησπερα σας
Θέλω να σας ρωτήσω αν την έχετε χρησιμοποιήσει με δυο λαπτοπ και αν ναι είδατε κάτι περίεργο;
 

Posted Tue 23 Jul 19 @ 11:40 am
vlahoskwn wrote :
Καλησπερα σας
Θέλω να σας ρωτήσω αν την έχετε χρησιμοποιήσει με δυο λαπτοπ και αν ναι είδατε κάτι περίεργο;



δουλευει αψογα!

 

Posted Tue 23 Jul 19 @ 12:24 pm
μονιμα με 2 ειναι αυτο τον καιρο δουλευει καθε μερα
 

Posted Tue 23 Jul 19 @ 6:23 pm
PhantomDeejay wrote :
Το πρόβλημα έτσι όπως το περιγράφεις δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένη θύρα. Κάτι "πάγωσε" τη σωστή λειτουργία όλου του chipset και γι αυτό η επανεκκίνηση της κονσόλας δεν το έλυσε, αλλά μόνο η επανεκκίνηση του υπολογιστή.
Ανάλογα με την αρχιτεκτονική του laptop μπορεί να επηρεάστηκαν όλες οι θύρες του υπολογιστή ή οι μισές (αν έχει διπλό Bus)
Αυτό όμως δεν είναι κάτι που μπορείς να το δεις έτσι απλά και σαφώς δεν έχεις και τον χρόνο/εργαλεία να το τσεκάρεις εκείνη τη στιγμή.
Προγραμματιστικά αυτό που έγινε ήταν μια στιγμιαία αποσύνδεση της θύρας USB που στη συνέχεια μπλόκαρε το bus και έτσι δεν έβλεπε/διάβαζε/έστελνε όλα τα δεδομένα σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευές. Γι αυτό και σου έβγαλε μήνυμα οτι η συσκευή δεν αναγνωρίζεται. Χωρίς αυτό το μήνυμα ή αν έστρωνε με την επανεκκίνηση της κονσόλας, ή με την αποσύνδεση / επανασύνδεση του καλωδίου USB θα υποψιαζόμασταν την θύρα και το καλώδιο...

γιωργο πηρα καινουριο σκληρο 6tb seagate αλλα το θεμα ειναι οτι μου βγηκε αυτο το μυνημα και στον σκληρο βεβαια οκ εχει 2 bus οποτε πιστευω οι usb που ειναι στην αλλη πλευρα πρεπει να ειναι στο αλλο bus και μου φτανουν οποτε το ερωτημα που θελω να σου κανω ειναι
αυτο το θεμα με το bus ειναι θεμα υλικου η software?δηλαδη με ενα format ειμαστε οκ η πρεπει σιγα σιγα να σκευτομαι για λαπιτοπι?

 

Posted Tue 23 Jul 19 @ 6:26 pm
Άγνωστες οι βουλές του Κυρίου (των υπολογιστών)
Τέτοιου είδος προβλήματα μπορεί να στρώσουν με format, μπορεί και όχι. Μπορεί επίσης να στρώσουν με ενημέρωση των drivers του chipset μπορεί και όχι.
Οπότε περιμένεις να τελειώσει η σεζόν και μετά πειραματίζεσαι (εκτός κι αν θες να ξοδέψεις την δεκαπενθήμερη ανάπαυλα για troubleshooting!)

Υ.Γ.: Ξέρω οτι δεν θα σου αρέσει αυτό που θα σου γράψω, αλλά οι πολλοί μεγάλοι δίσκοι έχουν την τάση να μην είναι "σταθεροί".
Έχω 2 δίσκους 4TB και 3 δίσκους 8TB (εξωτερικοί USB 3 με δική τους τροφοδοσία) και μόνο ο ένας 8TB είναι "σταθερός"
Οι άλλοι 4 κάνουν κάτι χαζά κατά διαστήματα (τίποτα που να επηρεάσει τα δεδομένα τους, αλλά αποσυνδέσεις, καθυστερήσεις στο να ανοίξουν κάποιο φάκελο που πριν τον άνοιγαν άμεσα, κτλ) Οπότε η ερώτηση (περισσότερο για προβληματισμό) είναι:
Χρειάζεσαι πραγματικά 6TB data μαζί σου για να παίξεις σε μια εκδήλωση;
Και εντάξει ο δίσκος δεν είναι full αλλά ακόμα και 2TB να έχεις γεμίσει, χρειάζονται πραγματικά όλα αυτά;;;
Μήπως είναι καλύτερα να "σπάσεις" τον τεράστιο δίσκο σε 2-3 μικρότερους ανάλογα με τα events κτλ;;;
Γιατί π.χ πέρα από τα 3 άλμπουμ "Best Off" δεν νομίζω να χρειάζεσαι όλη την δισκογραφία των Queen για να παίξεις σε μια εκδήλωση (ή ένα bar, ένα club, κτλ) :P
 

Posted Tue 23 Jul 19 @ 9:46 pm
PhantomDeejay wrote :
Άγνωστες οι βουλές του Κυρίου (των υπολογιστών)
Τέτοιου είδος προβλήματα μπορεί να στρώσουν με format, μπορεί και όχι. Μπορεί επίσης να στρώσουν με ενημέρωση των drivers του chipset μπορεί και όχι.
Οπότε περιμένεις να τελειώσει η σεζόν και μετά πειραματίζεσαι (εκτός κι αν θες να ξοδέψεις την δεκαπενθήμερη ανάπαυλα για troubleshooting!)

Υ.Γ.: Ξέρω οτι δεν θα σου αρέσει αυτό που θα σου γράψω, αλλά οι πολλοί μεγάλοι δίσκοι έχουν την τάση να μην είναι "σταθεροί".
Έχω 2 δίσκους 4TB και 3 δίσκους 8TB (εξωτερικοί USB 3 με δική τους τροφοδοσία) και μόνο ο ένας 8TB είναι "σταθερός"
Οι άλλοι 4 κάνουν κάτι χαζά κατά διαστήματα (τίποτα που να επηρεάσει τα δεδομένα τους, αλλά αποσυνδέσεις, καθυστερήσεις στο να ανοίξουν κάποιο φάκελο που πριν τον άνοιγαν άμεσα, κτλ) Οπότε η ερώτηση (περισσότερο για προβληματισμό) είναι:
Χρειάζεσαι πραγματικά 6TB data μαζί σου για να παίξεις σε μια εκδήλωση;
Και εντάξει ο δίσκος δεν είναι full αλλά ακόμα και 2TB να έχεις γεμίσει, χρειάζονται πραγματικά όλα αυτά;;;
Μήπως είναι καλύτερα να "σπάσεις" τον τεράστιο δίσκο σε 2-3 μικρότερους ανάλογα με τα events κτλ;;;
Γιατί π.χ πέρα από τα 3 άλμπουμ "Best Off" δεν νομίζω να χρειάζεσαι όλη την δισκογραφία των Queen για να παίξεις σε μια εκδήλωση (ή ένα bar, ένα club, κτλ) :P


δεν το συζηταμε οτι τα 6 tb ειναι υπερβολη αλλα ηδη εχω μεσα 3.5 οποτε με τον 5αρη που ειχα πριν και με τα 4,5 διαθεσιμα ειχα μονο 1 ελευθερο τωρα θα μου πεις τα θες ολα αυτα?φυσικα και οχι αλλα τοτε ποιος ο λογος να υπαρχουν μεγαλοι σκληροι εαν δεν μπορεις να εχεις κοντα σου αρχεια που μπορει μονο μια φορα τον χρονο να σου χρειαστουν ? τελως παντων δεν υπαρχει αναπαυλα τον δεκαπενταυγουστο ισα ισα μεχρι τις 17 του μηνος ειναι η ποιο δυσκολη περιοδος οποτε ας ειναι καλα τα 2 λαπτοπ το παρακολουθουμε και κανουμε ενα φορματ μετα τον οκτωμβριο και βλεπουμε ευχαριστω καλο καλοκαιρι και καλες δουλειες σε ολους εχει να πεσει πολυ ξενυχτι αυτο εχω να πω μονο
 

Posted Wed 24 Jul 19 @ 9:16 am
Πως δουλεύει με δυο λαπτοπ;
Ρωταω γιατι θελω για γαμους ώστε αν κολλήσει το ενα λαπτοπ μπορώ αμέσως μετά αλλά δύο κανάλια να συνεχίσω με το άλλο λαπτοπ;
 

Posted Wed 24 Jul 19 @ 9:58 am
vlahoskwn wrote :
Πως δουλεύει με δυο λαπτοπ;
Ρωταω γιατι θελω για γαμους ώστε αν κολλήσει το ενα λαπτοπ μπορώ αμέσως μετά αλλά δύο κανάλια να συνεχίσω με το άλλο λαπτοπ;


η κονσολα αυτη φιλε μου οπως και αρκετες αλλες στην αγορα υποστηριζουν 2 λαπτοπ οποτε ναι μπορεις να κανεις αυτο που λες το ιδιο κανουμε και ειμεις ( περισσοτερο ψυχολογικο ειναι το θεμα )
 

Posted Wed 24 Jul 19 @ 10:11 am
kokkinoskoufitsos wrote :
αλλα τοτε ποιος ο λογος να υπαρχουν μεγαλοι σκληροι εαν δεν μπορεις να εχεις κοντα σου αρχεια που μπορει μονο μια φορα τον χρονο να σου χρειαστουν ?

Τόσα χρόνια με πολύ μικρότερη δισκοθήκη ποτέ δεν μου χρειάστηκαν... :P Χιλιάδες αρχεία με playcount μηδέν. Και αν τύχει και μου ζητήσουν κάποιο από αυτά και δεν το έχω μαζί μου δεν χάλασε κι ο κόσμος... Δεν θα είναι το τρομερό σουξέ (του 1974)* που θα το γουστάρουν όλοι, οπότε μικρό το κακό... Άσε που ΔΕΝ είμαστε Juke Box.
Οι μεγάλοι δίσκοι είναι για χρόνια αποθήκευση. Αυτή είναι η αντίληψη μου.
Αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι χωράνε (και πρέπει να χωράνε) σε ένα δίσκο 1TB
Τέσπα. Διαφορετικός τρόπος προσέγγισης ενός μεγάλου προβλήματος όλων μας...

*-> υπό την έννοια οτι αν είναι σουξέ του... 1974 θα το έχω στην βιβλιοθήκη που κουβαλάω ήδη. Αν είναι B side, κομμάτια να γίνει, προτιμώ να παίξω κάτι πιο mainstream του... 1970 :P
 

Posted Wed 24 Jul 19 @ 10:50 am
vlahoskwn wrote :
Πως δουλεύει με δυο λαπτοπ;
Ρωταω γιατι θελω για γαμους ώστε αν κολλήσει το ενα λαπτοπ μπορώ αμέσως μετά αλλά δύο κανάλια να συνεχίσω με το άλλο λαπτοπ;


Πάνω από κάθε κανάλι έχει διακόπτη USB A / USB B
Έτσι κάθε κανάλι (και το αντίστοιχο deck) μπορεί να δουλεύει είτε με τον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένο στην θύρα USB A είτε με τον υπολογιστή στη θύρα USB B.
Οπότε αν κολλήσει π.χ. ο υπολογιστής στην θύρα A γυρνάς τα διακοπτάκια στο USB B και παίζεις από τον δεύτερο υπολογιστή.
Και αν κάνεις επανεκκίνηση τον Α και θέλεις, μπορείς να γυρίσεις πάλι τα διακοπτάκια στο USB A και να συνεχίσεις να παίζεις από τον πρώτο. :)
 

Posted Wed 24 Jul 19 @ 10:54 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
τελειως ασχετο αλλα ετσι just fyi, τις προαλλες που ανοιξα την rx για να της αλλαξω ποτενσιομετρα πανω στις πλακετες εγραφε sx3... !!(πουθενα rx!!)
 

Posted Wed 24 Jul 19 @ 12:25 pm
76%