Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Corrupted Database!

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

djnet71PRO InfinityMember since 2007
Παίδες καλησπέρα
Εχθές είχα ανοίξει στο macbook το VDJ και έκανα μόνο αναζητήσεις και μερικές διορθώσεις σε tags και filenames.Όταν τελείωσα έκανα κι ένα remove missing files from database και μετά έκλεισα.
Σήμερα κούμπωσα πάλι τον ίδιο εξωτερικό δίσκο με την μουσική μου στο macbook και άνοιξα το VDJ.Δεν μπήκε ποτέ και μου έβγαλε αυτό το ''αντιπαθητικό'' μήνυμα πως είχα corrupted database στον δίσκο μου και με ρώταγε αν ήθελα να το φτιάξει ή όχι!Αμέσως πήρα την συμβουλή-βοήθεια φίλου-συναδέλφου-γνώστη του VDJ και επέλεξα fix now αφού πρώτα κράτησα ένα backup του φακέλου virtualdj.Για τα κομμάτια δεν είχα θέμα (εξαιτίας ενός παλιού αντίστοιχου μηνύματος και λάθος επιλογής-σβήσiμο όλων των τραγουδιών....κρατάω backup τραγουδιών σε 4 διαφορετικά σημεία)!!!Back up της database είχα 3 εβδομάδες πίσω.
Έκανε τις διαδικασίες του λοιπόν με το fix now και άνοιξε πάλι το VDJ.Το έκλεισα και πήγα στον φάκελο VIRTUALDJ.Είδα ότι είχε δημιουργήσει έναν έξτρα φάκελο με ονομασία BACKUP και μέσα είχε ένα xml αρχείο της database.

Καταρχήν φαίνεται ότι γλίτωσα το εγκεφαλικό!!!
Έριξα μια γρήγορη ματιά μέσα στο VDJ και όλα φαίνονται νορμάλ και στην θέση τους!!!!

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τσεκαριστούν backup (corrupted) database με τελική database ή να ελεχθεί η backup database ή μήπως παίζει να έχει στείλει κάνα report μπας και μάθω τι φταίει???

Ευχαριστώ
 

Posted Thu 13 Sep 18 @ 8:57 pm
1) Report έρχεται μόνο αν το πρόγραμμα κρασάρει
2) Δεν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να γίνει σύγκριση των βάσεων. Θα μπορούσες να κάνεις ένα έλεγχο με κάποιο πρόγραμμα που συγκρίνει αρχεία XML αλλά από την στιγμή που έκανες εκκαθάριση και μετά επιδιόρθωση της βάσης θα σου βγάλει χιλιάδες διαφορές...
3) Συνήθως corrupted database σε MAC έχουμε οταν δεν έχει γίνει σωστή κατάργηση του δίσκου πριν αποσυνδεθεί, η αν η κατάργηση έγινε πριν ολοκληρώσει το VirtualDJ την ενημέρωση του αρχείου στο δίσκο.
 

Posted Thu 13 Sep 18 @ 9:19 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
1) Report έρχεται μόνο αν το πρόγραμμα κρασάρει
2) Δεν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να γίνει σύγκριση των βάσεων. Θα μπορούσες να κάνεις ένα έλεγχο με κάποιο πρόγραμμα που συγκρίνει αρχεία XML αλλά από την στιγμή που έκανες εκκαθάριση και μετά επιδιόρθωση της βάσης θα σου βγάλει χιλιάδες διαφορές...
3) Συνήθως corrupted database σε MAC έχουμε οταν δεν έχει γίνει σωστή κατάργηση του δίσκου πριν αποσυνδεθεί, η αν η κατάργηση έγινε πριν ολοκληρώσει το VirtualDJ την ενημέρωση του αρχείου στο δίσκο.


Α μάλιστα,Οκ Phantomdeejay!Σε ευχαριστώ!!!!
ίσως να έπαιξε το σενάριο του 3β που αναφέρεις.
Το 2 οπότε δεν χρειάζεται...αφού έτσι κι αλλιώς τσέκαρα όλους τους virtualfolders και δείχνουν σωστές ημερομηνίες των inputs.
Όσον αφορά το 1 το ''έπιασα'' τώρα που το ανέφερες αν και έχω μερικές επιφυλάξεις για το 1 διότι σε περίπτωση κρασαρίσματος που είχα προ 2 μηνών ακόμα κανένας δεν έχει αναφέρει κάποιο θέμα που ίσως είχε δημιουργηθεί .

Καλό βράδυ καλή συνέχεια 2 everybody!!!

 

Posted Thu 13 Sep 18 @ 9:41 pm
Το report που έρχεται είναι ένα κομμάτι τεχνικών στοιχείων που θέλουν αρκετή ανάλυση για να μπορέσει κάποιος να καταλάβει τι μπορεί να πήγε στραβά. Δεν είναι μια "ξεκάθαρη" πληροφορία... Αν ήταν ξεκάθαρη, το πρόγραμμα δεν θα κράσαρε καθώς θα ήξερε τι να κάνει... :P
Αυτό το αναφέρω γιατί υπάρχει η εντύπωση οτι βλέποντας ένα report οι προγραμματιστές βλέπουν κατευθείαν τι πήγε στραβά, κάτι που φυσικά δεν ισχύει. Μοιάζει περισσότερο με διάγνωση μηχανής αυτοκινήτου, χωρίς το ίδιο το αυτοκίνητο να είναι διαθέσιμο... :P 3 αισθητήρες δούλευαν κανονικά, 2 έδειχναν λανθασμένες / απρόσμενες ενδείξεις, ένας τέταρτος δεν δούλεψε ενώ θα έπρεπε, η μηχανή κάνει θόρυβο και τελικά τι φταίει;;; :P (το κακής ποιότητας πετρέλαιο; το μπουκωμένο φίλτρο; ο χαλαρός ιμάντας; ή ο καμένος αισθητήρας;;; )
 

Posted Thu 13 Sep 18 @ 9:51 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Χαχαχα!Ωραίο το παράδειγμα!
Το κατάλαβα απόλυτα απλά 2 μήνες μου φαίνεται πολύ που δεν είχα από κάποιον μια απάντηση.Εκτός αν είναι για απόσυρση το δικό μου «αυτοκίνητο» και βγάζει δύσκολες βλάβες(που δεν ισχύει)!χαχαχα
Καλημέραααα
 

Posted Fri 14 Sep 18 @ 5:32 am


(Old topics and forums are automatically closed)