Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ήχος ακουστικών

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

koskokControlleristMember since 2017
Έχω την κονσόλα numark partymix με home plus και την συνδέω με το ηχείο ενισχυτή Sony απο την έξοδο της με τα rca κόκκινο ,άσπρο .Οταν αρχίζει να παίζει η μουσική,στα ακουστικά ακούγεται με μια μικρή καθυστέρηση και όχι ταυτόχρονα .Μηπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.Ευχαριστω.
 

Posted Tue 04 Sep 18 @ 1:20 pm
Είσαι σίγουρος ότι τα ακουστικά έχουν καθυστέρηση και όχι ο ήχος από τα ηχεία;
 

Posted Tue 04 Sep 18 @ 10:26 pm
koskokControlleristMember since 2017
PhantomDeejay wrote :
Είσαι σίγουρος ότι τα ακουστικά έχουν καθυστέρηση και όχι ο ήχος από τα ηχεία;


Είμαι σίγουρος οτι δεν συμβαδίζουν με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κανεις μίξη.
 

Posted Tue 04 Sep 18 @ 11:24 pm
Για εμάς (που προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε) έχει τεράστια σημασία αν ο ήχος που "καθυστερεί" είναι ο ήχος που ακούς στα ηχεία ή ο ήχος που ακούς στα ακουστικά.

Σε γενικές γραμμές από τη στιγμή που και τα δύο (ηχεία και ακουστικά) παίρνουν σήμα από το ίδιο μηχάνημα (Numark Partymix) δεν θα πρέπει να υπάρχει καμία καθυστέρηση του ενός σε σχέση με το άλλο.

Στην περίπτωση σου εγώ θα κοίταζα δύο πράγματα:
1) Το στερεοφωνικό Sony που χρησιμοποιείς. Αν έχει πάνω του Effects και Equalizer (όπως τα περισσότερα οικιακά συστήματα) απενεργοποίησε τα και δοκίμασε ξανά. Συνήθως όλα αυτά τα effects χρειάζονται κάποιο "χρόνο" για να υπολογίσουν το surround κτλ με αποτέλεσμα μια μικρή καθυστέρηση στην αναπαραγωγή. Όταν ακούς CD ή το κινητό σου συνδεδεμένο στην θύρα AUX δεν το καταλαβαίνεις (η καθυστέρηση είναι της τάξης των 200-500ms) αλλά σε περιπτώσεις ζωντανής μίξης γίνεται εύκολα αντιληπτό.
Αν κλείσεις τα effects και εξακολουθεί και υπάρχει καθυστέρηση εγώ θα δοκίμαζα και με άλλο στερεοφωνικό (έστω φίλου για δοκιμή)
2) Στα Windows κοίτα τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου που έχει ενσωματωμένη η PartyMix. Αν υπάρχουν τίποτα effects ενεργά απενεργοποίησε τα.
 

Posted Wed 05 Sep 18 @ 6:22 am
koskokControlleristMember since 2017
PhantomDeejay wrote :
Για εμάς (που προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε) έχει τεράστια σημασία αν ο ήχος που "καθυστερεί" είναι ο ήχος που ακούς στα ηχεία ή ο ήχος που ακούς στα ακουστικά.

Σε γενικές γραμμές από τη στιγμή που και τα δύο (ηχεία και ακουστικά) παίρνουν σήμα από το ίδιο μηχάνημα (Numark Partymix) δεν θα πρέπει να υπάρχει καμία καθυστέρηση του ενός σε σχέση με το άλλο.

Στην περίπτωση σου εγώ θα κοίταζα δύο πράγματα:
1) Το στερεοφωνικό Sony που χρησιμοποιείς. Αν έχει πάνω του Effects και Equalizer (όπως τα περισσότερα οικιακά συστήματα) απενεργοποίησε τα και δοκίμασε ξανά. Συνήθως όλα αυτά τα effects χρειάζονται κάποιο "χρόνο" για να υπολογίσουν το surround κτλ με αποτέλεσμα μια μικρή καθυστέρηση στην αναπαραγωγή. Όταν ακούς CD ή το κινητό σου συνδεδεμένο στην θύρα AUX δεν το καταλαβαίνεις (η καθυστέρηση είναι της τάξης των 200-500ms) αλλά σε περιπτώσεις ζωντανής μίξης γίνεται εύκολα αντιληπτό.
Αν κλείσεις τα effects και εξακολουθεί και υπάρχει καθυστέρηση εγώ θα δοκίμαζα και με άλλο στερεοφωνικό (έστω φίλου για δοκιμή)
2) Στα Windows κοίτα τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου που έχει ενσωματωμένη η PartyMix. Αν υπάρχουν τίποτα effects ενεργά απενεργοποίησε τα.


Καταρχήν θα ηθελα να ευχαριστήσω για την βοήθεια και όλες τις πληροφορίες που παρέχουν οι έμπειροι χρήστες του προγράμματος .1)Ο ήχος των ακουστικών προηγείται του ήχου του οικιακού συστήματος ήχου Sony mhc-v50d .Οταν υπάρχουν εφέ η κατάσταση είναι ακόμη χειρότερη ως αναφορά την καθυστέρηση .2)Έγινε δοκιμή με ενισχυτή οργάνου και τα πράγματα άλλαξαν εντελώς προς το καλύτερο.3)Πως θα πρέπει να κοιτάξω τις ρυθμίσεις στην κάρτα ήχου;Ευχαριστω και πάλι .
 

Posted Wed 05 Sep 18 @ 3:33 pm
Όχι. Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση στο πρόγραμμα ή στην κάρτα ήχου που θα μπορούσε να σε βοηθήσει.
Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένας καλύτερος ενισχυτής που να μην έχει τόση καθυστέρηση στην επεξεργασία του σήματος.
 

Posted Wed 05 Sep 18 @ 3:37 pm


(Old topics and forums are automatically closed)