Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Smart playlists - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να μου πει κάποιος:

1) πως φτιάχνουμε smart playlists
2) ότι δεν θέλω να αντιγράφουν τα τραγούδια, απλά να δημιουργήσω smart playlists με βάσει τις σημειώσεις των τραγουδιών και να μου εμφανίζονται όλα τα τραγούδια, -ασχέτως τι τραγούδι είναι σε μια playlist
3) αν υπάρχει κάποιο βίντεο
4) υπάρχουν τιπς και κάτι που θα επρεπε να προσέξω;
 

Posted Mon 26 Feb 18 @ 5:01 pm
Αυτό που ψάχνεις είναι στην ουσία αυτό που στο VirtualDJ ονομάζεται Filter Folders

Ξεκίνα από εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=RjpT9HVyeFk
https://www.youtube.com/watch?v=TM3ey8QWsiE
κι εδώ:
http://www.virtualdj.com/manuals/virtualdj8/interface/database/folders/filterfolders/index.html
http://www.virtualdj.com/wiki/FilterExamples

Βασικά αυτό που κάνεις είναι να φτιάχνεις ένα φάκελο με τα κριτήρια που θέλεις (ερωτήματα ως προς τη βάση δεδομένων)
 

Posted Mon 26 Feb 18 @ 9:40 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Να προσθέσω εδώ κάτι σημαντικό. Επειδή με τον όρο Playlist, κάποιοι έχουν στο μυαλό τους μια λίστα τραγουδιών που μπορούν να την παίξουν με συγκεκριμένη σειρά, να γνωρίζεις ότι τα Filter Folders είναι όπως ένας κανονικός φάκελος, και μπορεί να ταξονομηθεί με βαση οποιοδήποτε πεδίο της Βάσης δεδομένων πχ. κατά Τιτλο, Καλιτέχνη, ΒΡΜ κλπ., όμως δεν κραταέι κάποια σειρά προσθήκης/παιξίματος.
Δεν ξέρω πως δουλεύουν στο Serato για να είμαι ειλικρινής, φαντάζομαι με τον ίδιο τρόπο μια και απλά φιλτράρεται η ΒΔ με κάποια κριτήρια., απλά επειδή περιέχει τον όρο "Playlist" οφείλω να το διευκρίνήσω
 

Posted Tue 27 Feb 18 @ 1:41 pm
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο!
 

Posted Tue 27 Feb 18 @ 4:23 pm
Τα ειδα ολα αλλα δεν καταφερα αυτο που θελω και δεν μου βγαζει τιποτα

τι πρεπει να γραψω ωστε να μου εμφανιζει κατι συγκεκριμενο που βρισκεται στα σχολια του καθε αρχειου?

πχ: ολα τα αρχεια που εχω γραψει στα σχολια "easy" ??
 

Posted Wed 28 Feb 18 @ 2:21 pm
1. Δημιουργείς ένα Filter Folder, με όποιο όνομα θες
2. Στο Filter πληκτρολογείς την εντολή: Comment contains "easy"
3. Στο πεδίο Scope επιλέγεις: Database

Σημείωση: Εάν αυτός αποτελεί χαρακτηρισμός τραγουδιών σου, τότε ξεκινάς (εν μέρει) "λάθος"...
 

Posted Wed 28 Feb 18 @ 5:07 pm
Σε ευχαριστω, τωρα δουλεψε!

κοιτα η αληθεια ειναι οτι ετσι χαρακτηριζω χονδρικα τη καθε playlist (αναφερομαι μονο σε ξενα αλλα και παλι σε επιλεγμενα που ξερω πως και που να τα ψαξω) και πχ η easy περιέχει μεσα και υποφακελους, ας πουμε cafe, pop, summer κα

πως κατα τη γνωμη σου θα ηταν καλυτερα?
 

Posted Thu 01 Mar 18 @ 12:14 am
Τα φίλτρα είναι ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ προς τη βάση δεδομένων.
Τα αποτελέσματα μπορεί να είναι αρχεία απ οπουδήποτε στον υπολογιστή σου, και όχι μόνο από μια λίστα, ένα φάκελο κτλ.
Για να περιορίσεις τα αποτελέσματα απλά προσθέτεις επιπλέον κριτήρια, π.χ.

comment contains 'easy' AND comment contains 'summer'

Μπορείς επίσης να κατασκευάσεις και ακόμα πιο σύνθετα φίλτρα αρκεί να προσέχεις τι ρωτάς την βάση:

(comment contains 'easy' AND comment contains 'summer') OR (genre = 'Pop' AND Year >1980 AND Year <1999)
 

Posted Thu 01 Mar 18 @ 7:02 am
theotsik123 wrote :
...Πως κατα τη γνωμη σου θα ηταν καλυτερα?

Κατά την προσωπική μου άποψη, θα πρέπει να αξιοποιήσεις όσο το δυνατόν περισσότερο τα πεδία Genre (είδος) και Group (ομάδα), τα οποία επίσης αποθηκεύονται ως tags στα εκάστοτε flac και mp3 αρχεία.
Και εάν το είδος (genre) του εκάστοτε κομματιού είναι μόνο ένα, η ομάδα (group) στην οποία θες να το εντάξεις, μπορεί να είναι μία ή και περισσότερες.

Και για να σε προλάβω: Είτε δημιουργείς Filter Folders μέσω των πληροφοριών που υφίστανται στο πεδίο Comments, είτε μέσω του Genre ή Group, ο τρόπος και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο! Αλλά…

1. Στον Browser, εφόσον έχεις συμπεριλάβει τα πεδία Genre ή/και Group, το οπτικό αποτέλεσμα είναι “καλύτερο”.

2. Προσωπικά στο πεδίο Comments συμπληρώνω το όνομα της Playlist, στην οποία έχω συμπεριλάβει το εκάστοτε κομμάτι.

3. Δεν χρησιμοποιώ τα πεδία Fields 1 και Fields 2, διότι οι πληροφορίες τους δεν αποθηκεύονται ως tags επί των κομματιών, παρά μόνον στην βάση δεδομένων του VDj. Συνεπώς, η συγκεκριμένες πληροφορίες “εξαρτώνται” από το πρόγραμμα και δεν σχετίζονται με το αρχείο αυτό καθαυτό (με ότι αυτό αρνητικά μπορεί να συνεπάγεται για οποιονδήποτε δεν επιθυμεί να “δεσμεύεται” από το όποιο software).
 

Posted Thu 01 Mar 18 @ 7:41 am
Ωραία όλα αυτά απλά βλέπω ένα μεγάλο μειονέκτημα:
Θα πρέπει να πιάσω ένα ένα το τρεαγουδι και και να γράψω στα comments το είδος του πχ μέσα απο μια βάση πάνω απο 15000 τραγούδια

Η λύση που έχω βρει είναι να αρχειοθετω σε φυσικό φάκελο του υπολογιστή όλα τα τραγούδια ώστε να ξέρω συνέχεια που βάζω το κάθε τραγούδι εξ αρχής
Με αυτόν το τρόπο όποτε χρειαστώ τραγούδια τα έχω έτοιμα και δεν χρειάζεται κανένα filter για να τα ψάξω και αυτό ταυτόχρονα με προφυλάσσει απο πιθανά σφάλματα του προγράμματος

Δεν τα έχω τόσο απλά όπως είπα, είναι κατανεμημένα όλα σε γενικους φακέλους ώστε να ξέρω τι παίζεται γενικά και μέσα σε αυτούς άλλους φακέλους ώστε να ξέρω τι στυλ μουσικής και για που θα παίζεται αυτή

Απλά είμαι της άποψης ότι οσο πιο απλά έχεις τα τραγούδια σου κατανεμημένα τόσο πιο εύκολα θα τα βρεις
Και αν τύχει και θες όντως κάτι παραπάνω βάζεις και έναν filter folder και κανείς ότι θες
Αλλά για εμένα πιο εύκολο μου φαίνεται να αρχειοθετω τα τραγούδια σε φυσικούς φακέλους και απο εκεί αν θέλω κάτι συγκεκριμένο να μπαίνουν και τα υπόλοιπα
Ελάχιστες φορές που έχω παίξει νύχτα σε πάρτυ έχω νιώσει την αμεσότητα που χρειάζεται και την απλότητα που πρέπει να έχεις στις λίστες σου

Εννοείται ο καθένας κάνει ότι τον βολευει αλλά έχω βρει αυτό το στυλ να με βολευει περισσότερο
 

Posted Thu 01 Mar 18 @ 9:47 am
Σαφέστατα και ο καθένας εφαρμόζει ότι τον εξυπηρετεί καλύτερα! Από κει και πέρα, σου δίνω τροφή για σκέψη…

1. Ένα οποιοδήποτε κομμάτι μπορεί να υφίσταται σε διαφορετικά Groups. Π.χ. ένα κομμάτι Ragga, μπορεί να παιχτεί και σε ένα Summer setup και σε ένα LowBeat setup και σε ένα Warmup setup και σε ένα Latin setup.
Σε αυτή την περίπτωση τι θα κάνεις? Θα το έχεις τετραπλο-περασμένο στο δίσκο (σε διαφορετικούς φακέλους) ή θα βασίζεσαι κάθε φορά στην μνήμη σου για τι “διαφορετικό” μπορείς να μιξάρεις μετά και σε πιο φάκελο βρίσκεται αυτό? Εξάλλου η άριστη μίξη παρόμοιων ειδών, ποτέ δεν απογοήτευσε το εκάστοτε dance-floor…

2. Άντε και τετραπλο-περνάς κομμάτια. Εάν οποιαδήποτε στιγμή θελήσεις να προσθαφαιρέσεις οποιαδήποτε πληροφορία στο συγκεκριμένο κομμάτι (π.χ. ένα Cue), τότε θα πρέπει να το κάνεις σε όλα τα ίδια κομμάτια! Το βρίσκεις “ανώδυνο”?

3. Σκέψου το και πιο απλά: Όταν ο “ποιητής” κάθεται και σκέφτεται – προγραμματίζει – παρουσιάζει μία δυνατότητα (genre, Grouping) σε ένα software, προ-υπήρξε ένα έναυσμα. Κοινώς, κάποιος του σφύριξε ότι έτσι (θα) είναι κάτι καλύτερο. Συνεπώς, εφόσον ανακαλύφθηκε – εφαρμόζεται ο τροχός, ποιος ο λόγος να εμμένεις στην εποχή προ τροχού?

Όσο για την δουλειά που απαιτείται, εγώ tagαρα 20.000 κομμάτια και πολύ καλός μου φίλος πάνω από 50.000 (καθημερινή ενασχόληση, για 2 χρόνια). Αλλά τώρα πλέον, παίζουμε μπάλα σε άλλο επίπεδο… ;-)
 

Posted Thu 01 Mar 18 @ 11:41 am
Ευτυχώς έχω λίγα 2πλο και ίσως και 3πλο περασμένα τραγούδια

Μου φαίνεται υπερβολικά χρονοβόρο και ψυχοφθόρο
Δεν βαριέμαι αλλά γιατί να ξοδέψω ατέλειωτες ώρες να ταγκαρω χιλιάδες τραγούδια, ας είναι 2πλα μερικά
Είναι λάθος αυτό αλλά απο την άλλη το άλλο θέλει πολύ χρόνο

Κάποια μέση λύση δεν υπάρχει;
 

Posted Thu 01 Mar 18 @ 4:23 pm
Θα σε απογοητεύσω, αλλά όχι!

Για να αξιοποιήσεις πλήρως τις όποιες ευκολίες – δυνατότητες σου παρέχει το VDj (και όχι μόνο) θα πρέπει τουλάχιστον τα πεδία: Title, Artist, Year, Genre, Grouping, αν όχι και τα Rating, Color, να τα συμπληρώσεις. Από κει και πέρα, “κάνεις παπάδες”…

Σου παραθέτω ένα παράδειγμα, το οποίο χρησιμοποιώ συχνά εγώ…

Filter Folder, το οποίο να περιέχει κομμάτια, τα οποία:

1. Genre: NuDisco & Genre: Pop & Genre: PopRock
2. Group: UpTempo
3. Bpm: 100 – 130
4. Rating: 3 & 4 & 5 (κοινώς τα πλέον γνωστά)
5. Comments: 0 (κοινώς, να μην συμπεριλαμβάνονται σε playlists μου, αφού σε αυτό το πεδίο αναγράφω εάν και σε ποια ή ποιες playlists συμπεριλαμβάνεται το εκάστοτε κομμάτι).

Το αποτέλεσμα είναι μία λίστα από ~1000 κομμάτια, με τα οποία θα μπορούσα να παίζω για ώρες, χωρίς να καταντήσω μονότονος, αφού έχω απίστευτες και διαφορετικές επιλογές…

Εάν, όμως, δεν υπήρχαν τα tags, είτε θα καταντούσα “κασέτα” (αναπαράγοντας συνεχώς κάποια / κάποιες playlists), είτε θα αποκτούσα πονοκέφαλο απ’ την συνεχή εναλλαγή φακέλων (και όχι απ’ το ποτό)… :-)

Όσον αφορά στα 2πλοτυπα - 3πλοτυπα αρχεία:

1. Μειώνεις την ελεύθερη χωρητικότητα του δίσκου σου, χωρίς λόγο.
2. Αυξάνεις το μέγεθος της βάσης δεδομένων σου, χωρίς λόγο.
3. Η μεταβολή πληροφοριών ενός αρχείου που υφίσταται άνω της 1 φοράς, δεν επηρεάζει τα 2πλοτυπα - 3πλοτυπα αρχεία.
4. Η πληροφορίες των πεδίων PalyCount και LastPlay δεν αξιοποιούνται καθόλου.
5. Το back-up σου απαιτεί περισσότερο χρόνο.
 

Posted Thu 01 Mar 18 @ 6:16 pm
Να επέμβω με μία παρατήρηση που δεν απευθύνεται προσωπικά σε κανέναν:

Και τεμπέλικη δουλειά, και έξυπνα εργαλεία δεν γίνεται να υπάρξουν μαζί. (Κάτι σαν το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη)
Σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πρόγραμμα, για να δουλέψουν καλά τα "έξυπνα" εργαλεία (όπως τα smart lists, filters, tag lists, smart categories κ.ο.κ.) πρέπει να υπάρχουν σωστά tags.
Δυστυχώς τα σωστά tags απαιτούν κάποιο χρόνο.

ΑΛΛΑ:
Είμαι 40 χρονών και κάνω ταυτόχρονα 3 δουλειές. Αν εγώ ο σαραντάρης με τις 3 δουλειές (οι 2 σε καθημερινή βάση = 14-16 ώρες εργασία καθημερινά) και την οικογένεια μπορώ και βρίσκω 5-10 λεπτά χρόνο να tag-άρω τα καινούργια μου κομμάτια πριν τα τοποθετήσω στην μουσική μου βιβλιοθήκη, δεν μπορώ να δεχθώ οτι κάποιος πιο νέος με λιγότερες υποχρεώσεις δεν μπορεί είτε να αφιερώσει τα ίδια 10 λεπτά τη φορά, ή ακόμα καλύτερα 5-10 μέρες συνεχόμενα να στρώσει την βιβλιοθήκη του, και ειδικά αν θέλει να ακολουθήσει (ή ήδη ακολουθεί) το DJ-ing επαγγελματικά.

Δεν μιλάω για κανέναν προσωπικά, αλλά έχω κουραστεί να βλέπω συναδέλφους "τσαπατσούλιδες" που απλά κατεβάζουν οτι κατεβάζουν, τα "πετάνε" μέσα σε μερικούς φακέλους και μετά διαμαρτύρονται γιατί δεν δουλεύει σωστά η αναζήτηση, τα φίλτρα, και οτιδήποτε άλλο μπορεί σήμερα να προσφέρει η τεχνολογία.

Αν ζούσαμε στην εποχή των CD το αντίστοιχο θα ήταν να έκαιγε ένας συνάδελφος 5 καινούργια CD και να μην αφιέρωνε 10 λεπτά να γράψει στο εξώφυλλο τι τραγούδια έχει μέσα το CD!
Ευτυχώς δεν ζούμε σ' αυτή την εποχή πια...

Και ένα υστερόγραφο:
Έχει τύχει να δω με τα μάτια μου βιβλιοθήκη 30.000 αρχείων περίπου που στην αναζήτηση αν επέλεγες σαν πεδίο το Album και έγραφες το όνομα γνωστού forum έπαιρνες περίπου 25.000 αποτελέσματα!
Έτσι ΔΕΝ γίνεται δουλειά!
 

Posted Fri 02 Mar 18 @ 12:11 pm
+1
 

Posted Fri 02 Mar 18 @ 5:45 pm
Έχετε δίκιο και οι δυο σας σε ότι είπατε
Αλλά

1) μέχρι τώρα ότι έχω κάνει και όπου έχω συμμετέχει βγαίνει με βάση τη ταξινόμηση που κάνω..
2) είναι όντως θέμα βαρεμάρας αλλά..και εγώ δυο δουλειές κάνω μαζί με χόμπι που μου παίρνει ακόμα περισσότερες ώρες την εβδομάδα
3) σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο
 

Posted Fri 02 Mar 18 @ 11:05 pm
Καλησπερα.επιτελους να και κατι που ουσιαστικα θα βοηθησει στον παρα μα παρα πολυ δυσκολο χωρο μας μιας και η κριση εχει χτυπησει μεχρις εσχατων
λοιπον οπως καταλαβα σχεδον ολοι και ξανα γραφω 'σχεδον' ολοι ημαστε απο 2 εψς και 3 δουλεις για να βγει ...οτι μπορει να βγει...
στο δια ταυτα
αν στο ταγκ των κομματιων εχεις κατηγορια με χρωμα ανα τυπο κομματιου και ταυτοχρονα σε καθε κοκμματι βαζεις αστερι αναλογα των προτιμησεων σου .....βαση των δικων σας κριτηριων μπορει να γινει ακομη καλυτερη δουλεια για να διευκολυνει την εγασια;;;.. και να μην καταντας να γινεις οπως ανεφερε ο φιλος παραπανω...να ψαχνεις με πονοκεφαλους εννοω..
ενα απο τα βασικα θεματα μας ειναι η αποσταση και οτι δεν υπαρχει αναλυτικο βιντεο απο τους εδω ποιο γνωστες του ειδους στα ελληνικα με παραδειγματα που να δειχνουν το τι νεο και καλυτερο παιζει,απο εκει και περα οποιος εχει χρονο,ορεξη και διαθεση παλευει να κανει οτι μπορει να κανει
πχ ακουει ενας νεα μουσικη-κομματια να περασει στον δισκο του
επιλεγει ενα κομματι που του 'κανει' στα αυτια του ως deep house και το τοποθετει στον αντιστοιχο φακελο,αλλα...
οπως παρα πολυ σωστα ειπε ο συναδελφος παραπανω αυτο μπορει να ειναι και λιγο tech, αλλα και λιγο progressive...αρα δεν γινεται να εχεις ιδια σε 3 η 4 η...οτι να ναι φακελους...κατα την δικη σας αποψη ποια ειναι η σωστοτερη η και καταλληλοτερη διαδικασια;;,και να σημειωθει οτι οταν ακους νεα μουσικη εισαι σε περιβαλλον υπολογιστη(windows)...και με virtual 'κλειστο'..(ετσι τουλαχιστον υποθετω),αρα το να 'περνας' νεα κομματια απαιτει πρωτα να τα περασεις μεσω πχ windows και μετα;;να να ανοιξεις και να κανεις οτι ταγκ απαιτειται;;και αν ειναι ετσι τι αλλο περαν χρωματος και 'αστεριων' προτεινεται για το καλυτερο δυνατον;;,,,...θα το ξανα πω γιατι θεωρω οτι με τοση δουλεια που εχει γινει στο οσυγκεκριμενο προγραμμα απο τα ατομα εδω ειναι κριμα να μην εχουμε οπτικο υλικο απο αυτους, σε παραδειγματα του ειδους που ουσιαστια θα αναδειξουν σε οποιον θελει και εχει ορεξη παντα το τι νεο μπορει να κανει το vdj..ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα..
 

Posted Sun 18 Mar 18 @ 5:12 pm
mhxanofagos wrote :
...αν στο ταγκ των κομματιων εχεις κατηγορια με χρωμα ανα τυπο κομματιου και ταυτοχρονα σε καθε κοκμματι βαζεις αστερι αναλογα των προτιμησεων σου .....βαση των δικων σας κριτηριων μπορει να γινει ακομη καλυτερη δουλεια για να διευκολυνει την εγασια;;;...
Κατά την προσωπική μου άποψη, ορθά-κοφτά όχι!!! Και δικαιολογώ:
1. Κατ' αρχήν ρίξε μια ματιά εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_popular_music_genres Εάν είσαι όντως "ψαγμένος", η μουσική σου βιβλιοθήκη θα περιέχει αρκετά από αυτά τα είδη, τα οποία δεν αποδίδονται (με τίποτε) χρωματικά!
2. Η χρωματική απόδοση κομματιών αποτελεί μία οπτική πληροφορία προς τον εγκέφαλο, την οποία εσύ (με τον τρόπο που αναφέρεις) την συσχετίζεις (έμμεσα) με περαιτέρω πληροφορία (Genre). Κοινώς, "κουράζεις" τον εγκέφαλό σου, χωρίς λόγο και αιτία...
3. Η χρωματική απόδοση κομματιών, σε κάποια skins είναι ευδιάκριτη, σε κάποια άλλα δυσδιάκριτη. Ποιος ο λόγος να "δεσμεύεσαι"?
4. Εφόσον μπαίνεις στην διαδικασία απόδοσης χρώματος, γιατί δεν πληκτρολογείς το Genre να ξεμπερδεύεις μια και καλή? Πόσο, δηλαδή, παραπάνω χρόνο θα σου πάρει ανά κομμάτι?

mhxanofagos wrote :
πχ ακουει ενας νεα μουσικη-κομματια να περασει στον δισκο του, επιλεγει ενα κομματι που του 'κανει' στα αυτια του ως deep house και το τοποθετει στον αντιστοιχο φακελο,αλλα, οπως παρα πολυ σωστα ειπε ο συναδελφος παραπανω αυτο μπορει να ειναι και λιγο tech, αλλα και λιγο progressive...αρα δεν γινεται να εχεις ιδια σε 3 η 4 η...οτι να ναι φακελους...κατα την δικη σας αποψη ποια ειναι η σωστοτερη η και καταλληλοτερη διαδικασια;;,
Να λοιπόν, η πραγματική αξία των πεδίων! Διότι, σε αυτή την περίπτωση (την οποία θεωρώ υπερβολικά "τραβηγμένη"), στο πεδίο Genre πληκτρολογείς: #Deep #Tech #Progressive. Όταν εφαρμόσεις πλέον ένα Filter Folder, είτε με genre: Deep, είτε με genre: Tech, είτε με genre: Progressive, το συγκεκριμένο κομμάτι θα εμφανιστεί και στις 3 περιπτώσεις, όντας μόνο μία φορά εγγεγραμμένο στο δίσκο. Καλό?

mhxanofagos wrote :
...και να σημειωθει οτι οταν ακους νεα μουσικη εισαι σε περιβαλλον υπολογιστη(windows)...και με virtual 'κλειστο'..(ετσι τουλαχιστον υποθετω),αρα το να 'περνας' νεα κομματια απαιτει πρωτα να τα περασεις μεσω πχ windows και μετα;;να να ανοιξεις και να κανεις οτι ταγκ απαιτειται;;και αν ειναι ετσι τι αλλο περαν χρωματος και 'αστεριων' προτεινεται για το καλυτερο δυνατον;;,,,...
Η διαδικασία που ακολουθώ, ίσως είναι η "ορθότερη" και την συστήνω ανεπιφύλακτα:
1. Συγκεντρώνω τα νέα κομμάτια σε ένα USB Stick. Όχι απ' ευθείας στον δίσκο με την μουσική μου, ώστε να μην ενημερωθεί η database με τα όποια tags τυχόν περιέχουν και μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα σε αυτή.
2. Χρησιμοποιώ το Tag&Rename, κατ' αρχήν για να διαγράψω όλα τα tags, κατόπιν για να περάσω αυτά που χρησιμοποιεί το VirtualDj και τέλος για να δημιουργήσω την επιθυμητή μορφή τους. Π.χ. Title (remix) - ARTIST [year]
3. Τέλος, copy-paste στον δίσκο της μουσικής μου.

mhxanofagos wrote :
θα το ξανα πω γιατι θεωρω οτι με τοση δουλεια που εχει γινει στο συγκεκριμενο προγραμμα απο τα ατομα εδω ειναι κριμα να μην εχουμε οπτικο υλικο απο αυτους, σε παραδειγματα του ειδους που ουσιαστια θα αναδειξουν σε οποιον θελει και εχει ορεξη παντα το τι νεο μπορει να κανει το vdj..ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα..
Mhxanofagos, τα πράγματα είναι απλά και δεν χρειάζεται ούτε κάποιο βίντεο, ούτε ιδιαίτερες γνώσεις:
1. Η συμπλήρωση τουλάχιστον των 5 πεδίων: Title, Artist, Year, Genre, Grouping θεωρείται δεδομένη - απαραίτητη, για να μπορέσουμε να αξιοποιήσουμε στο έπακρον τις δυνατότητες του VDJ.
2. Η συμπλήρωση των πεδίων: Color, Rating, Comments, είναι βοηθητική και αρκετά χρήσιμη.
3. Η συμπλήρωση των πεδίων: Remix, Album, Remixer, Composer, Label, Cover, για μένα, είναι προαιρετική, παίζεις μπάλα και χωρίς αυτά.

Η παροιμία λέει: "Εάν δεν βρέξεις κwλ0, ψάρι δεν τρως". Και ότι ανέφερα εγώ ή ο Phantom, δεν είναι τίποτε περισσότερο από την επιβεβαίωσή της. Από κει και πέρα, περί ορέξεως...
 

Posted Sun 18 Mar 18 @ 6:53 pm
καλησπέρα
έγραψες αυτό .. Κατ' αρχήν ρίξε μια ματιά εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_popular_music_genres δηλ εννοείς ότι σε αυτό το "δέντρο" πληροφοριών μουσικής θα πρέπει να βρω και να ξεχωρίσω κάθε κομμάτι μου;πράγμα που όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον
Εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα σε αυτό που έγραψες
όσον αφορά αυτό που έγραψες περί gentre
οκ θα ξεκινήσω να γράφω και εκεί την περιγραφή που αναλογεί εκτός χρώματος και αστεριού που βάζω αλλά στο σημείο που αναφέρεις τον φάκελο με τα φίλτρα που πρέπει να φτιάξω για να αναζητώ ότι περνάω στα ταγκς δεν το κατάλαβα ;
θα πρέπει να φτιάχνω φάκελο με αυτό το όνομα σου θέλω να αναζητώ πχ ο φάκελος πρέπει να έχει όνομα deep#tech#house;;
Τέλος όσον αφορά τους βρεγμένους κ@l@υς φίλε μου έχουμε και εμείς μακράν ιστορία στο βρεγμένο!φιλικά πάντα..
 

Posted Thu 22 Mar 18 @ 12:01 am
mhxanofagos wrote :
...έγραψες αυτό: Κατ' αρχήν ρίξε μια ματιά εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_popular_music_genres δηλ εννοείς ότι σε αυτό το "δέντρο" πληροφοριών μουσικής θα πρέπει να βρω και να ξεχωρίσω κάθε κομμάτι μου; πράγμα που όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον. Εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα σε αυτό που έγραψες...
Ορθά κατάλαβες! Το link παραπέμπει σε επίσημο άρθρο της wiki, όπου αναφέρονται σχεδόν όλα τα είδη (genre) μουσικής. Συνεπώς, αναλόγως του εύρους της μουσικής σου βιβλιοθήκης, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις - tagάρεις αντίστοιχα 1 - 10 - 100 από αυτά τα είδη. Από κει και πέρα, όντως είναι μία άκρως "επίπονη" διαδικασία, αλλά όχι αδύνατη. Εγώ π.χ. έχω tagάρει ~20.000 κομμάτια τα τελευταία ~2,5 χρόνια. Και φυσικά δεν είμαι ο μόνος...

mhxanofagos wrote :
όσον αφορά αυτό που έγραψες περί gentre. οκ θα ξεκινήσω να γράφω και εκεί την περιγραφή που αναλογεί εκτός χρώματος και αστεριού που βάζω αλλά στο σημείο που αναφέρεις τον φάκελο με τα φίλτρα που πρέπει να φτιάξω για να αναζητώ ότι περνάω στα ταγκς δεν το κατάλαβα; θα πρέπει να φτιάχνω φάκελο με αυτό το όνομα σου θέλω να αναζητώ πχ ο φάκελος πρέπει να έχει όνομα deep#tech#house;
Παραθέτω παράδειγμα δικό μου, ώστε να γίνω πιο σαφής:
1. Έχω δημιουργήσει φάκελο με το όνομα "House".
2. Εντός του φακέλου "House", έχω δημιουργήσει τους υποφακέλους: Acid, Ambient, Chicago, Deep, Funky, Garage, HipHouse, LatinHouse, NuDisco, Progressive, Tech, Tribal. Σημείωση: Αυτά δεν είναι όλα τα είδη House μουσικής, αλλά είναι τα πλέον "βασικά" - "χαρακτηριστικά".
3. Έχω προσθέσει στο πεδίο Grouping την λέξη "House" σε όλα τα κομμάτια που ανήκουν σε αυτή την κύρια κατηγορία.
4. Έχω προσθέσει στο πεδίο Genre το αντίστοιχο είδος του κάθε κομματιού και κατόπιν το έχω ταξινομήσει στον αντίστοιχο υποφάκελο. Εάν οποιοδήποτε κομμάτι μπορεί (ακουστικά) να ενταχθεί (μιξαριστεί) σε 2 διαφορετικά είδη (π.χ. Acid και Ambient), στο πεδίο Genre έχω προσθέσει και τα 2 είδη.
5. Έχω "βαθμολογήσει" (Rating) με 5 αστέρια τα πλέον γνωστά κομμάτια και με 1 αστέρι τα πλέον "άγνωστα".
6. Τα 5άστερα και τα 4άστερα τα έχω επίσης χρωματίσει έντονα.

Αποτελέσματα...

Α. Δημιουργώ π.χ. ένα Filter Folder, με όνομα House και εντολή: Grouping is "House" and year >2010 and BPM >100 and short by BPM". Αποτέλεσμα: Στον browser εμφανίζονται όλα τα κομμάτια House που έχω στον δίσκο μου, τα οποία είναι μεταγενέστερα του 2010, με BPM μεγαλύτερο των 100 και με αύξουσα σειρά BPM.
Έτσι μπορώ άμεσα να υλοποιήσω ένα set-up με όλα τα είδη House μουσικής, συμφωνά με τα παραπάνω φίλτρα και ας βρίσκονται σε ξεχωριστούς υποφακέλους. Εάν επιθυμώ να μιξάρω μόνο "γνωστά" κομμάτια, καθοδηγούμαι από το Rating (χωρίς να το έχω προσθέσει ως φίλτρο εξ' αρχής, για να μην περιορίζομαι). Εάν επιθυμώ να κάνω και γρήγορες - κοφτές αλλαγές (π.χ. ανά 30sec), καθοδηγούμαι και από το έντονα χρώματα (όπου το μάτι διευκολύνεται κατά πολύ). Και όλα αυτά, χωρίς playlist, χωρίς να επαναλαμβάνομαι...

Β. Δημιουργώ π.χ. ένα Filter Folder, με όνομα Temp Mix και εντολή: Genre contains "Acid" and "Deep" and year >2000 and BPM >90 and short by BPM". Αποτέλεσμα: Στον browser εμφανίζονται όλα τα κομμάτια House που ανήκουν σε 2 διαφορετικά είδη, τα οποία είναι μεταγενέστερα του 2000, με BPM μεγαλύτερο των 90 και με αύξουσα σειρά BPM. Επιπλέον, η λίστα περιλαμβάνει και τα κομμάτια από τον υποφάκελο Ambient, στα οποία είχα δώσει διπλό Genre (Acid και Ambient). Και σε αυτή την περίπτωση, ισχύει ότι και παραπάνω, σε ότι αφορά στα χρώματα και στην βαθμολόγηση.

Ερώτηση#1: Στην House μουσική μου, υπάρχουν 12 υποείδη (Genre) και γενικότερα η μουσική μου βιβλιοθήκη περιέχει ~100. Εάν ήθελα να κάνω τον διαχωρισμό αυτό με χρωματικές αποδόσεις, θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω ~100 χρώματα!!! Το βρίσκεις εφικτό αυτό? Προφανώς και όχι...
Ερώτηση#2: Χρησιμοποιώντας μόνο χρώματα και "βαθμολόγηση", πώς θα μπορούσες να επιτύχεις τα άνωθεν αποτελέσματα που παρέθεσα μέσω Filter Folders? Απλά, δεν θα μπορούσες...

mhxanofagos wrote :
Τέλος όσον αφορά τους βρεγμένους κ@l@υς φίλε μου έχουμε και εμείς μακράν ιστορία στο βρεγμένο! φιλικά πάντα..
"Ο βρεγμένος, δεν την φοβάται την βροχή", οπότε ξεκίνα το μούλιασμα, για να αξιοποιήσεις στο έπακρον τις δυνατότητες του VDj και να απολαύσεις (κάποια στιγμή) μια ολοκληρωμένη μουσική βιβλιοθήκη... ;-)
 

Posted Thu 22 Mar 18 @ 6:51 am
28%