Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: database - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

καλησπερα παιδια εχω ενα θεμα με την database κ καθε φορα που ανοιγω το virtual
εχω μεγαλη καθυστερηση (αφου το ανοιξω μια φορα αν το κλεισω κ το ανοιξω μετα τρεχει καλυτερα)
το κοιταξαμε κ μαζι με τον PhantomDeejay λιγο αλλα δεν τον εχω βρει κ τελικα το προβλημα συνεχιζει.δεν ειναι θεμα σκληρου.
τα εχω τσεκαρει ολα.μονο οταν σβηνω την database ανοιγει σφαιρα η η περιηγηση στα folders και στα playlist δεν παιρνουν πολυ ωρα.
εχω κανει recurse,εχω κανει αφαιρεση ανυπαρκτων κομματιων κ παλι τιποτα.ειδα μια μικρη διαφορα κ παλι τψτα τα ιδια.μπορει να παρει απο 10 δευτερολεπτα να ανοιξει μεχρι κ πανω απο 1 λεπτο.δεν ειναι στανταρ ο χρονος.προχθες μαλιστα το ανοιξα αργησε πολυ κ μου εβγαλε broken database κ το
διορθωσε μονο του.
το μεγεθος της database ειναι 129mb
ας μου πει καποιος τι στο καλο πρεπει να κανω.ο σκληρος που εχω τωρα ειναι εξωτερικος καινουριος κ εχω απενεργοποιησει το να μπαινει
σε αναμονη οποτε ουτε απο εκει ειναι.
 

Posted Sat 03 Feb 18 @ 2:59 pm
Εάν απευθύνθηκες στον Phantom ή στον Dad ή στο Support και δεν σου βρήκαν λύση (γεγονός θεωρητικά απίθανο), δεν νομίζω να την βρεις στο forum (χωρίς αυτό να συνεπάγεται ότι υποτιμώ τις γνώσεις των μελών του)…
 

Posted Sat 03 Feb 18 @ 4:32 pm
Επειδή δεν θυμάμαι, πόσα GB RAM έχεις;;;
 

Posted Sat 03 Feb 18 @ 5:35 pm
6gb ram k ssd σκληρο (windows)
 

Posted Sun 04 Feb 18 @ 2:22 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Το αν αργεί πολύ/λίγο έχει να κάνει με το ποιός φάκελος/playlist είχε επιλεγεί την τελευταία φορά ?
Πχ. Δοκίμασε (όταν ανοίξει) να έχεις επιλέξει ένα "πραγματικό" φάκελο και όχι κάποια Playlist...(και το ανάποδο) και δες αν έχει διαφορά στον χρόνο ανοίγματος.
Επίσης δοκίμασε να κάνεις backup τον φάκελο Playlists και να δοκιμάσεις να ανοίξεις το VirtualDJ με τον φάκελο άδειο.. το ίδιο και με το /History
 

Posted Sun 04 Feb 18 @ 10:27 am
οταν η database λειπει το προγραμμα ανοιγει σφαιρα..δοκιμασα τωρα να σβησω το history κ εκανε πολυ ωρα
παλι.θα δοκιμασω κ τα υπολοιπα.
 

Posted Sun 04 Feb 18 @ 6:53 pm
djdad επελεξα πραγματικο φακελο,αδειασα το history και το playlist κ παλι μου εβγαλε
(2 φορες μεχρι να ανοιξει το το προγραμμα )startup problem.οπως καταλαβαινετε ειναι θεμα.το προβλημα
εξαφανιζεται μονο αν το ανοιξω χωρις την database μου.την οποια ΒΕΒΑΙΑ κ χρειαζομαι.εχω δουλεια
πολλων χρονων μεσα.μπορει καποιος να μου πει τι φταιει?
 

Posted Sun 04 Feb 18 @ 7:42 pm
κανενας ρε παιδια???
 

Posted Tue 06 Feb 18 @ 11:20 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Γενικά σε αυτές τις περιπτώσεις πας με την εις άτοπο απαγωγή, δλδ προσπαθείς να αποκλείσεις πιθανά σενάρια και να περιορίσεις το πρόβλημα σε όσο το δυνατό μικρότερη περιοχή.
Τι θα έκανα ...
- Θα προσπαθούσα να δώ αν το πρόβλημα βρισκεται ας πούμε στα Virtual Folders ή/και Filter Folders. άρα δοκιμάζω χωρίς τον φάκελο folders μέσα στον φάκελο VirtualDJ του σκληρού.
- Αν περιορίσω το πρόβλημα μόνο στο αρχείο database.xml (δλδ χωρίς τους άλλους φακέλους/αρχεία το πρόβλημα εξακολουθεί) τότε το ανοίγω με κάποιον Text Editor και αρχίζω και βγάζω μεγάλα κομμάτια και δοκιμάζω κάθε φορά να ανοίξω το VirtualDj χωρίς αυτά (προσοχή, να έχεις κρατήσει backup το αρχείο και να αφαιρείς κομμάτια που κλείνουν τα tags <Song ..> με </Song> ,γι'αυτό συνιστώ να το επεξεργάζεσαι με Notepad++ (google it)
 

Posted Tue 06 Feb 18 @ 12:58 pm
εσβησα το φακελο folders οπως ειπες.την πρωτη φορα ανοιξε γρηγορα την δευτερη αργησε λιγο..
οταν λοιπον κλεινω το προγραμμα χωρις να ειναι σε playlist κ ειναι πχ στην επιφανεια εργασιας εννοειται ανοιγει γρηγορα.
ομως παντα το προγραμμα ανοιγε πχ στην τελευταια θεση που επαιζα το τελευταιο βραδυ ειτε ηταν playlist ειτε folder.
την δραματικη καθυστερηση την καταλαβα προσφατα.οσο για το να ανοιξω την database με καποιο προγραμμα ειναι κατι που δυστυχως
δεν ξερω.δεν ξερω καν τι θα πρεπει να αφαιρεσω.δεν την εχω δει κ ποτε ανοικτη.
 

Posted Tue 06 Feb 18 @ 6:00 pm
Τελικά, υπήρξε διαυθέτηση του θέματος (μέσω pm) ή λόγω υποχρεώσεων, το θέμα σου παραμένει ως έχει?
 

Posted Wed 07 Feb 18 @ 4:42 pm
καλησπερα δυστυχως το θεμα παραμενει ακομα το ιδιο
 

Posted Wed 07 Feb 18 @ 7:31 pm
Δεν θέλω να “ανακατευτώ”, διότι και δεν είναι του στυλ μου και αναμφισβήτητα δεν έχω τo επίπεδο γνώσεων που έχουν οι Phantom και Dad επί του VDj. Πέραν αυτού, θεωρώ ότι θα έχεις απάντηση - λύση επί του θέματός σου, απλά η όποια καθυστέρηση απάντήσεων τους, φαντάζομαι ότι οφείλετε στις λιγότερες ή περισσότερες υποχρεώσεις (επαγγελματικές ή μη) που έχει ο καθένας τους και σε καμία περίπτωση στο θέμα αδιαφορίας.

Από κει και πέρα, εάν θες μπορώ να σου δώσω κάποιες διευκρινήσεις, ώστε να πράξεις step-by-step αυτά που σου πρότειναν (και τα οποία τα θεωρώ απολύτως λογικά)…
 

Posted Wed 07 Feb 18 @ 8:06 pm
σε ευχαριστω για τον χρονο σου
 

Posted Wed 07 Feb 18 @ 8:19 pm
Θεωρώ, ότι το ίδιο ακριβώς θα έκανες κι εσύ, εάν είχα εγώ πρόβλημα κι εσύ μπορούσες (πιθανώς) να με βοηθήσεις... :-)

Στο θέμα μας...

1. Κατ' αρχήν, θα σου πρότεινα (για παν ενδεχόμενο) να ξεκίναγες με μία "φρέσκια" εγκατάσταση του VDJ, εφόσον βέβαια πρώτα λάμβανες back-up. Για να το υλοποιήσεις αυτό, διάβασε - υλοποίησε προσεκτικά τις οδηγίες εδώ: http://www.virtualdj.com/user/PhantomDeejay/blogs/4800/__928___969___962____957___945____954___940___957___949___964___949____960___955___942___961___951____945___960___949___947___95.html

2. Εφόσον φτάσεις στο "Βήμα 12ο", επανέφερε (απ' το back-up) μόνον την βάση δεδομένων (database.xml)! Τίποτε άλλο (ούτε mapper, ούτε settings, ούτε folders, ούτε history, ούτε playlists, ούτε skin, τίποτε απολύτως).

3. Κατόπιν ξεκίνα το VDJ (χωρίς τον controller συνεδεμένο) και άρχισε τις δοκιμές - ανοιγοκλεισίματα. Δες εάν και πάλι υφίσταται, έστω και το παραμικρό "κόλλημα" και ενημέρωσε...
 

Posted Wed 07 Feb 18 @ 8:45 pm
καταρχην σε ευχαριστω πολυ.οσο για το να κανω καθαρη εγκατασταση αναρωτιεμαι αν υπαρχει λογος
γιατι το προβλημα το εχω κ στα 2 λαπτοπ μου κ στο σπιτι εκανα φορματ πριν 1 μηνα που παρατηρησα κ το προβλημα
οποτε ειναι καθαρο κ εχω ακριβως το ιδιο θεμα.τον controller τον εχω δοκιμασει εκτος.το θεμα λυνετε αν σβησω την database.ολα τα αλλα
που ειπαν τα δοκιμασα εκτος απο το να ανοιξω την database με καποιο προγραμμα κ αυτο επειδη δεν
το κατεχω καθολου το συγκεκριμενο θεμα.εχω δοκιμασει κ αλλο σκληρο τα ιδια
 

Posted Wed 07 Feb 18 @ 9:07 pm
Ok then, εφόσον είσαι απόλυτα σίγουρη ότι "φταίει" η βάση δεδομένων...

4. Κατέβασε το Notepad++ από εδώ: https://notepad-plus-plus.org/download/v7.5.4.html. Φαντάζομαι ότι τρέχεις λειτουργικό 64bit, οπότε και κατέβασε το Notepad++ Installer 64-bit x64.

5. Κατόπιν, αντέγραψε κάπου αλλού το αρχείο database.xml (π.χ. Επιφάνεια Εργασίας) και άνοιξε το αντιγραμμένο αρχείο με το Notepad++. Εάν όλα πάνε καλά, τότε θα δεις την εικόνα που έχει επισυνάψει ο Phantom σε αυτό το νήμα: http://www.virtualdj.com/forums/221251/Greek_Forum/________________________________________________________.html και ανεβασμένο: Posted Wed 13 Dec 17 @ 10:49 am

6. Σε 1η φάση, προσπάθησε (γιατί οι γραμμές της θα είναι υπερβολικά πολλές) να δεις εάν στην βάση υπάρχουν "περίεργοι" χαρακτήρες (και όχι λατινικοί ή αριθμοί) ή οτιδήποτε άλλο "κουλό", το οποίο δεν ομοιάζει με όλα τα υπόλοιπα...
Διευκρίνιση: παρατήρησε ότι η βάση δεδομένων έχει "παραγράφους", οι οποίες ξεκινάνε με <Song FilePath ... και καταλήγουν με </Song>. Αυτές θα πρέπει να είναι "ομοιόμορφες" (τρόπο τινά)...
 

Posted Wed 07 Feb 18 @ 9:40 pm
Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τη βάση αυτή καθ' αυτή...

@Betty: Κάνω κάποιες δοκιμές. Όταν έχω κάποιο αποτέλεσμα θα σε ενημερώσω
 

Posted Thu 08 Feb 18 @ 1:52 am
Ωραία και sorry που "χώθηκα" Phantom...
 

Posted Thu 08 Feb 18 @ 5:44 am
phantom σ'ευχαριστω κ σενα theie giorgo κ γενικα για τον χρονο σας :)
 

Posted Thu 08 Feb 18 @ 8:18 am
77%