Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Θέμα με κονσόλα και σύνδεση

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα

Έχω θέμα όταν συνδέω σε usb hub 2.0 τη κονσόλα μαζί με τον εξωτερικό καθώς όταν γίνεται η κονσόλα σταματάει να διαβάζεται απο το προγραμμα

Φταίει το ρεύμα στο usb 2.0?
Αν χρησιμοποιήσω 3.0 θα λυθεί το θέμα;

Έχω δυο θύρες στον υπολογιστή που είναι usb c όποτε τη μια την έχω σίγουρα για ρεύμα και στην άλλη το hub

Υπάρχει λύση χωρίς usb hub με τροφοδοτικό; (Αν είναι το θέμα το χαμηλό ρεύμα)

Ευχαριστώ
 

Posted Tue 23 Jan 18 @ 1:07 am
theotsik123 wrote :
Αν χρησιμοποιήσω 3.0 θα λυθεί το θέμα;

Γιατί δεν το δοκιμάζεις να δεις;

theotsik123 wrote :
Υπάρχει λύση χωρίς usb hub με τροφοδοτικό; (Αν είναι το θέμα το χαμηλό ρεύμα)

Όχι

theotsik123 wrote :
Φταίει το ρεύμα στο usb 2.0?

Εξαρτάται... Ποια κονσόλα έχεις; Έχει δικό της τροφοδοτικό; Ο σκληρός δίσκος έχει δικό του τροφοδοτικό; Άλλο usb hub δοκίμασες;


Υ.Γ.:Καλώς όρισες στον κόσμο των MAC που δεν βγάζουν κανένα πρόβλημα... :P (πλακίτσα κάνω, αλλά κατάλαβες το γιατί)
 

Posted Tue 23 Jan 18 @ 11:35 am
Χαχα
Κοιτά ότι πρέπει να προσαρμοστείς σε αυτά πρέπει η αλήθεια είναι αλλά έως εδώ
 

Posted Tue 23 Jan 18 @ 3:35 pm
PhantomDeejay wrote :
theotsik123 wrote :
Αν χρησιμοποιήσω 3.0 θα λυθεί το θέμα;

Γιατί δεν το δοκιμάζεις να δεις;

theotsik123 wrote :
Υπάρχει λύση χωρίς usb hub με τροφοδοτικό; (Αν είναι το θέμα το χαμηλό ρεύμα)

Όχι

theotsik123 wrote :
Φταίει το ρεύμα στο usb 2.0?

Εξαρτάται... Ποια κονσόλα έχεις; Έχει δικό της τροφοδοτικό; Ο σκληρός δίσκος έχει δικό του τροφοδοτικό; Άλλο usb hub δοκίμασες;


Υ.Γ.:Καλώς όρισες στον κόσμο των MAC που δεν βγάζουν κανένα πρόβλημα... :P (πλακίτσα κάνω, αλλά κατάλαβες το γιατί)


Έχω την sb2 της pioneer

Δεν έχουν τροφοδοτικά και βασίζονται στο ρεύμα του usb
Στο usb 2.0 δεν διαβάζονται ταυτόχρονα καθώς πρέπει κάποιο να αποσυνδεθεί

Είναι θέμα καθώς όσα λιγότερα τροφοδοτικά τόσο το καλύτερο για εμένα και στο μαγαζί που πηγαίνω

Παρηγγειλα usb hub 3.0 να δω πως θα πάει..


 

Posted Tue 23 Jan 18 @ 3:39 pm
theotsik123 wrote :
Είναι θέμα καθώς όσα λιγότερα τροφοδοτικά τόσο το καλύτερο για εμένα και στο μαγαζί που πηγαίνω


Βολικότερο, ίσως. Καλύτερο, όχι.

Τα πάντα λειτουργούν με ρεύμα, και όταν το ρεύμα δεν επαρκεί (οι θύρες USB δεν μπορούν να δώσουν απεριόριστο ρεύμα) τότε μπορεί να εμφανιστεί κάθε είδους περίεργο πρόβλημα.
Μεταξύ της ευκολίας (συνδέω ένα τροφοδοτικό, δύο καλώδια USB και ένα RCA και παίζω) και των όποιων πιθανών προβλημάτων που μπορεί να εμφανιστούν (π.χ. αποσυνδέσεις κονσόλας, αποσυνδέσεις δίσκου, κολλήματα υπολογιστή κτλ) ΚΑΙ του να συνδέσω ένα πολύπριζο και άλλα 2 τροφοδοτικά και να περιορίσω τις πιθανότητες να πάει κάτι στραβά στο ελάχιστο, εγώ (και το μαγαζί που δουλεύεις υποθέτω) προτιμώ το δεύτερο.
 

Posted Wed 24 Jan 18 @ 7:20 am
Ωραία οκ έτσι θα το κάνω

Τελευταια ερώτηση:

Δηλαδή έχει διαφορά μεταξύ πχ
Usb 3.0 χωρίς και με τροφοδοτικό;

Δλδ το τροφοδοτικό δίνει παραπάνω ρεύμα;; (Πως γίνεται αυτό, δεν είναι στάνταρ το ρεύμα που ρέει;;)

Εκτός της σταθερότητας που προσφέρει το ρεύμα απο το τροφοδοτικό, παίρνει ναι περισσότερα amber το usb??


 

Posted Thu 25 Jan 18 @ 9:38 am
Κοίτα...
Κανονικά κάθε θύρα USB πρέπει να μπορεί να δώσει μέχρι 500mA ρεύμα, και κάθε συσκευή πρέπει να τραβάει μόνο μέχρι τόσα.
Στην πράξη όμως αυτό ΔΕΝ ισχύει.

Κατ' αρχήν δες το έτσι: Έχεις μια θύρα που δίνει 500mA ρεύμα και βάζεις πάνω της ένα σκληρό δίσκο και ένα ποντίκι μέσω USB hub. Αν ο δίσκος τραβάει 300mA και το ποντίκι 100mA τότε και οι δύο συσκευές έχουν αρκετό ρεύμα να δουλέψουν και όλα είναι οκ. Αν όμως βάλεις 2 δίσκους που ο καθένας θέλει 300mA ρεύμα τότε το ρεύμα της USB δεν επαρκεί και οι δύο δίσκοι θα έχουν απρόβλεπτη συμπεριφορά (καθώς το 300mA δεν είναι σταθερή κατανάλωση, αλλά μέγιστη)

Ένα USB hub που έχει δικό του τροφοδοτικό εξασφαλίζει τουλάχιστον τα 500mA ρεύμα σε κάθε θύρα. Οπότε από άποψη ρεύματος, μπορείς να συνδέσεις 2 σκληρούς δίσκους χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επίσης κάποιες συσκευές αν και υποτίθεται οτι πρέπει να τραβάνε μόνο μέχρι 500mA ρεύμα μπορεί να ξεπεράσουν αυτό το όριο. Σε πολλά USB Hub υπάρχουν θύρες "ταχυφόρτισης" που μπορούν να δώσουν 1Α ή ακόμα και 2Α ρεύμα. Έτσι, αν έχουμε μια τέτοια συσκευή μπορούμε να την συνδέσουμε πάνω σε τέτοια θύρα και να είμαστε σίγουροι οτι το ρεύμα επαρκεί.
 

Posted Thu 25 Jan 18 @ 11:28 am
Μάλιστα..ενδιαφερον

Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Posted Thu 25 Jan 18 @ 5:08 pm


(Old topics and forums are automatically closed)