Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Pioneer DDJ-1000 - Page: 1

This part of topic is old and might contain outdated or incorrect information

Νέος controller από την Pioneer, ο οποίος με μια πρώτη ματιά δείχνει αρκετά αξιόλογος. Απ’ τα χαρακτηριστικά που “ξεχωρίζουν” (για τον μέσο όρο των χρηστών), είναι:
- Οι μικρότερες διαστάσεις του, εν σχέσει με όλους τους άλλους τετρακάναλους controllers της Pionner.
- Jogs πλήρους μεγέθους, με ενσωματωμένη οθόνη.
- Η πλήρης συνδεσιμότητα: 2 x USB, 2 x Lines (in), 2 x Phono/Lines (in), 1 x XLR (out), 1 x RCA (out), 1 x Jack (out).
- Ο “καλύτερος” λόγος SNR, απ’ όλους τους άλλους controllers της Pionner, πλην της DDJ-RZX.

Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω, είναι η ενσωμάτωση οθόνης στα Jogs, από την στιγμή κατά την οποία και ο controller συνδέεται με laptop (και όχι USB Sticks) και η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών αποκλείεται να μην κοιτάξει την οθόνη του laptop και να “συγκεντρωθεί” (όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η Pioneer) στις οθόνες των Jogs. Περί ορέξεως βέβαια, αλλά…
 

Posted Thu 18 Jan 18 @ 9:18 am
dj foodPRO InfinityMember since 2004
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΕΙ ΤΟ vdj?
 

Posted Sun 21 Jan 18 @ 6:31 pm
Κάποια στιγμή, ναι.
Άμεσα, όχι!
 

Posted Mon 22 Jan 18 @ 1:14 pm
dj foodPRO InfinityMember since 2004
peripou mines?
 

Posted Mon 22 Jan 18 @ 7:11 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Νέος controller από την Pioneer, ο οποίος με μια πρώτη ματιά δείχνει αρκετά αξιόλογος. Απ’ τα χαρακτηριστικά που “ξεχωρίζουν” (για τον μέσο όρο των χρηστών), είναι:
- Οι μικρότερες διαστάσεις του, εν σχέσει με όλους τους άλλους τετρακάναλους controllers της Pionner.
- Jogs πλήρους μεγέθους, με ενσωματωμένη οθόνη.
- Η πλήρης συνδεσιμότητα: 2 x USB, 2 x Lines (in), 2 x Phono/Lines (in), 1 x XLR (out), 1 x RCA (out), 1 x Jack (out).
- Ο “καλύτερος” λόγος SNR, απ’ όλους τους άλλους controllers της Pionner, πλην της DDJ-RZX.

Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω, είναι η ενσωμάτωση οθόνης στα Jogs, από την στιγμή κατά την οποία και ο controller συνδέεται με laptop (και όχι USB Sticks) και η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών αποκλείεται να μην κοιτάξει την οθόνη του laptop και να “συγκεντρωθεί” (όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η Pioneer) στις οθόνες των Jogs. Περί ορέξεως βέβαια, αλλά…


Βάζεις φυτιλιές George!!!Και αυτή η Pioneer...δεν μας λυπάται καθόλου???Μας βομβαρδίζει με νέα μοντέλα!!!Πόσο να αντισταθούμε οι άνθρωποι!!!

 

Posted Mon 22 Jan 18 @ 7:25 pm
dj food wrote :
peripou mines?


Αυτό δεν μπορεί να το πει κανένας, ακόμα κι αν ήθελε... Η κονσόλα δεν έχει καν κυκλοφορήσει στην αγορά ακόμα, και εκτός αυτού θα πρέπει να δούμε πως είναι κλειδωμένη, και πόσο εύκολα μπορούμε (ή όχι) να προσπεράσουμε το κλείδωμα.
 

Posted Mon 22 Jan 18 @ 8:32 pm
djnet71 wrote :
Theios Giorgos wrote :
Νέος controller από την Pioneer, ο οποίος με μια πρώτη ματιά δείχνει αρκετά αξιόλογος. Απ’ τα χαρακτηριστικά που “ξεχωρίζουν” (για τον μέσο όρο των χρηστών), είναι:
- Οι μικρότερες διαστάσεις του, εν σχέσει με όλους τους άλλους τετρακάναλους controllers της Pionner.
- Jogs πλήρους μεγέθους, με ενσωματωμένη οθόνη.
- Η πλήρης συνδεσιμότητα: 2 x USB, 2 x Lines (in), 2 x Phono/Lines (in), 1 x XLR (out), 1 x RCA (out), 1 x Jack (out).
- Ο “καλύτερος” λόγος SNR, απ’ όλους τους άλλους controllers της Pionner, πλην της DDJ-RZX.

Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω, είναι η ενσωμάτωση οθόνης στα Jogs, από την στιγμή κατά την οποία και ο controller συνδέεται με laptop (και όχι USB Sticks) και η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών αποκλείεται να μην κοιτάξει την οθόνη του laptop και να “συγκεντρωθεί” (όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η Pioneer) στις οθόνες των Jogs. Περί ορέξεως βέβαια, αλλά…


Βάζεις φυτιλιές George!!!Και αυτή η Pioneer...δεν μας λυπάται καθόλου???Μας βομβαρδίζει με νέα μοντέλα!!!Πόσο να αντισταθούμε οι άνθρωποι!!!



John, κατά την προσωπική μου άποψη αυτά τα μεγέθη δεν κάνουν για mobile DJing.

Και μην παρασύρεσαι από τον Δημήτρη, έχω βάσιμες πληροφορίες ότι ετοιμάζεται να προσλάβει άτομο πλέον να του κουβαλάει τα πράγματα… :-)))

Άσχετο, αλλά έμαθα ότι διέπραξες “έγκλημα”… Φαντάζομαι ότι κατάλαβες τι εννοώ…
 

Posted Tue 23 Jan 18 @ 5:52 am
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
djnet71 wrote :
Theios Giorgos wrote :
Νέος controller από την Pioneer, ο οποίος με μια πρώτη ματιά δείχνει αρκετά αξιόλογος. Απ’ τα χαρακτηριστικά που “ξεχωρίζουν” (για τον μέσο όρο των χρηστών), είναι:
- Οι μικρότερες διαστάσεις του, εν σχέσει με όλους τους άλλους τετρακάναλους controllers της Pionner.
- Jogs πλήρους μεγέθους, με ενσωματωμένη οθόνη.
- Η πλήρης συνδεσιμότητα: 2 x USB, 2 x Lines (in), 2 x Phono/Lines (in), 1 x XLR (out), 1 x RCA (out), 1 x Jack (out).
- Ο “καλύτερος” λόγος SNR, απ’ όλους τους άλλους controllers της Pionner, πλην της DDJ-RZX.

Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω, είναι η ενσωμάτωση οθόνης στα Jogs, από την στιγμή κατά την οποία και ο controller συνδέεται με laptop (και όχι USB Sticks) και η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών αποκλείεται να μην κοιτάξει την οθόνη του laptop και να “συγκεντρωθεί” (όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η Pioneer) στις οθόνες των Jogs. Περί ορέξεως βέβαια, αλλά…


Βάζεις φυτιλιές George!!!Και αυτή η Pioneer...δεν μας λυπάται καθόλου???Μας βομβαρδίζει με νέα μοντέλα!!!Πόσο να αντισταθούμε οι άνθρωποι!!!



John, κατά την προσωπική μου άποψη αυτά τα μεγέθη δεν κάνουν για mobile DJing.

Και μην παρασύρεσαι από τον Δημήτρη, έχω βάσιμες πληροφορίες ότι ετοιμάζεται να προσλάβει άτομο πλέον να του κουβαλάει τα πράγματα… :-)))

Άσχετο, αλλά έμαθα ότι διέπραξες “έγκλημα”… Φαντάζομαι ότι κατάλαβες τι εννοώ…


Όχι ρε συ...ίσα ίσα ο Δημήτρης είναι κατά και μου τα χώνει!
Όταν λες ''έγκλημα''???
 

Posted Tue 23 Jan 18 @ 5:22 pm
rimposrPRO InfinityMember since 2006
Θα το προτιμουσα οπως στην εικονα
 

Posted Wed 31 Jan 18 @ 7:53 pm
:-)

Καλή ή έμπνευση (photoshop), αλλά έτσι σε τι διαφέρει από την DDJ-SR2? Μάλλον σε τίποτα... Εάν, όμως, δεν είχες απαλοίψει τις οθόνες, θα μπορούσε να είναι η (μελλοντική) DDJ-SR3...

;-)
 

Posted Wed 31 Jan 18 @ 9:11 pm
rimposrPRO InfinityMember since 2006
Theios Giorgos wrote :
:-)

Καλή ή έμπνευση (photoshop), αλλά έτσι σε τι διαφέρει από την DDJ-SR2? Μάλλον σε τίποτα... Εάν, όμως, δεν είχες απαλοίψει τις οθόνες, θα μπορούσε να είναι η (μελλοντική) DDJ-SR3...

;-)


Μεγαλυτερα jog καλυτερο mixer .Οι οθονες πιστευω οτι ειναι περιττες.Μαλλον θα καταληξω στην DDJ-RR
 

Posted Wed 31 Jan 18 @ 11:13 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
@rimposr Ωραίο σχέδιο για μία μελοντική DDJ-500 ;)
 

Posted Thu 01 Feb 18 @ 8:56 am
rimposrPRO InfinityMember since 2006
djdad wrote :
@rimposr Ωραίο σχέδιο για μία μελοντική DDJ-500 ;)


Και τιμη γυρω στα 800 ευρω θα ηταν μια χαρα
 

Posted Thu 01 Feb 18 @ 10:23 am
dj foodPRO InfinityMember since 2004
Τελικα την υποστιριζει το vdj και εκανα παραγγελια θα σασ πω σε λιγεσ μερες εαν ειναι καλη
καλο μηνα παιδιανα εχουμε υγεια
 

Posted Sun 01 Apr 18 @ 2:53 pm
dj foodPRO InfinityMember since 2004
Παιδιά ένας φίλος μου ο Μάνος έπαιξε έχτες με την ddj 1000 και μου λέει δεν δουλεύει καλά έπαιξε κάθε 10 λεπτά κολαει λέει !!

Ξέρουμε κάτι από κάποιος που έχει δοκιμάσει σε κάποιο VDJ forum ?
 

Posted Sat 14 Apr 18 @ 6:43 pm
Σε club δεν την έχω δοκιμάσει. Στο σπίτι όμως σε 3 διαφορετικά συστήματα την έχω δοκιμάσει για διάφορα set από 1 μέχρι 3 ώρες το καθένα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Την έχω δοκιμάσει σε 1 σταθερό και 1 laptop με Windows 10 και σε 1 MacBook PRO με High Sierra.

Υ.Γ.: Το κάθε 10 λεπτά κολλούσε μου ακούγεται ύποπτο. Ο φίλος σου έχει σίγουρα γνήσιο λογισμικό και άδεια PRO Infinity (ή PRO Subscriber) και όχι κάποια LE ή PLUS ?
 

Posted Mon 16 Apr 18 @ 7:26 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Επίσης από το General Forum φαίνεται οτι την χρησιμοποιούν πολλοί (και πολύ) - είναι άλλωστε που δημοφιλής ήδη - και δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα.
 

Posted Mon 16 Apr 18 @ 9:28 am
Παιδιά την χρησιμοποιώ εγώ εδώ και 3 βδομάδες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Και οι οθόνες στα jogs είναι γαμάτες! Και όντως τις χρησιμοποιείς διότι μπορεί τώρα να μην το καταλαβαίνεις, αλλά αμα τις έχεις μπροστά σου, προτιμάς αυτές αντι τον υπολογιστή σε πολλές περιπτώσεις, πχ αμα θες να δεις ποσος χρονος εμεινε για να τελειωσει το τραγουδι, η το key/speed που εχεις το τραγουδι κλπ
ενα πραγμα που θελω λιγη βοηθεια αμα ξερει καποιο παιδι, ειναι θεμα mapping, δηλαδη εγω θελω αμα πατω το cue, το τραγουδι να παιζει οσο εχω πατημενο το cue. Στο κοντρολερ αυτο, αμα αφησω το δαχτυλο μου πατημενο πανω απο 3 δευτερολεπτα, το τραγουδι συνεχιζει να παιζει απο μονο του, ασχετο αν εγω εχω ξεπατησει το cue.
Ξέρει καποιος να με βοηθήσει?

ευχαριστώ

Παύλος
 

Posted Mon 16 Apr 18 @ 11:54 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
αλλαξε το action στο κουμπι CUE από ... pioneer_cue , σε ... cue_stop
 

Posted Mon 16 Apr 18 @ 11:58 am
djdad wrote :
αλλαξε το action στο κουμπι CUE από ... pioneer_cue , σε ... cue_stop


αυτο πως το αλλαζεις? απο το mapping?
 

Posted Sat 21 Apr 18 @ 12:24 pm
56%