Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: βοηθεια για setup σε pc

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

maliv76Home userMember since 2016
Καλησπέρα. μια ερωτηση...καταρχην ο εξοπλισμος μου ειναι 2 pioneer cdj200 και ενας μικτης. Εχω σταματησει απτο 2010 και γενικα δεν εχω ασχοληθει με προγραμματα απο pc. Τωρα ομως που μεγαλωσαν λιγο τα παιδια εχω λιγο χρονο!!!

1. αν καταλαβα καλα μπορω να φορτωσω mp3's από το pc στο player χρησιμοποιώντας τα timecode cds;
2. για να γινει το 1 πρεπει να συνδεσω το player με την καρτα ηχου του pc?
3. για να συνδεσω 2 Players πρεπει να παρω (εχω) καρτα ηχου με 2 line-in?
4. στην ουσια χρησιμοποιώντας το vdj καταργεις τον μικτη?
 

Posted Mon 15 Jan 18 @ 2:07 pm
1. Όχι. Στην ουσία τα mp3 τα φορτώνεις στο πρόγραμμα και όχι στο player. Αυτό που κάνεις με το Player είναι περιορισμένος έλεγχος του προγράμματος μέσω timecode (π.χ όταν πατάς Play στο CDJ200 να ξεκινάει να παίζει το πρόγραμμα το αντίστοιχο deck)

2. Ναι, πρέπει να χρησιμοποιήσεις μια κατάλληλη για αυτή τη δουλειά κάρτα ήχου

3. Ναι, χρειάζεσαι κάρτα ήχου με τουλάχιστον 2 στερεοφωνικές εισόδους (line-in) και 2 στερεοφωνικές εξόδους (line-out). Δηλαδή στην ορολογία που χρησιμοποιούν οι κάρτες ήχου χρειάζεσαι τουλάχιστον 4in-4out

4. Όχι. Και πάλι την μίξη του ήχου των κομματιών την κάνει ο μίκτης.


Υ.Γ.:
Αντί να μπλέξεις με timecode, κάρτες ήχου, μίκτες και τα CDJ200 (που δεν είναι και τα πιο γρήγορα CDJ που έχει βγάλει η Pioneer) καλύτερα κατά την ταπεινή μου άποψη να αγοράσεις μια μικρή κονσόλα (controller). Σίγουρα θα μπορείς να κάνεις περισσότερα (και με πιο απλό τρόπο) απ' οτι με τα CDJ200 και timecode
 

Posted Mon 15 Jan 18 @ 2:19 pm
maliv76Home userMember since 2016
ευχαριστώ πολύ για την αμεση απάντηση. στην ουσια ελεγχεις pitches κλπ ομως από το player? για controller εχεις καποια προταση? οχι τπτ φοβερο φαντασου για home use το θελω

υ.γ.
αν κ τελικα με βλεπω ... κλασικα πραγματα..κλασικη συνδεση και εξοδο μικτη στο Line-in pc...

Ευχαριστώ και πάλι
 

Posted Mon 15 Jan 18 @ 2:34 pm


(Old topics and forums are automatically closed)