Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Editing and mixing

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Κάποια στιγμή πριν την κυκλοφορία της έκδοσης 8 είχε διαρρεύσει μια φήμη ότι ήταν στα σκαριά κι ένα πρόγραμμα παρακλάδι του vdj το οποίο θα εξυπηρετούσε mix και editing κομματιών (Όπως ήταν το mixmeister το soundforge κτλ) Τελικά Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ αν και πιστεύω ότι θα έβρισκε μεγάλη απήχηση από το κοινό μας. Κλείνω την απόπειρα να συνδέσω το topic με το φόρουμ του vdj και ρωτάω. Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο Πρόγραμμα να προτείνει κάποιος που να μπορούμε να φτιάξουμε ένα mixarismeno CD επεμβαίνοντας στα bpm και χρησιμοποιώντας κάποια βασικά effect; δούλευα πολλά χρόνια το mixmeister και με κάλυπτε απόλυτα αλλά σταμάτησε απο το 2007 η οποία υποστήριξη και πλέον δεν έχω βρει κάτι ισαξιο
 

Posted Tue 07 Nov 17 @ 6:59 pm
εγω δουλευω με το audition της adobe το οποιο νομιζω ειναι ανωτερο και απο το mixmeister την στιγμη μαλιστα που αυτο εχει μεινει στο 2007.
δεν ξερω ποσο κοστιζει καποια στιγμη η adobe το εδινε δωρεαν μαζι και με αλλα προγραμματα της adobe και απο τοτε το εχω αλλα ειναι πολυ καλο.
 

Posted Tue 07 Nov 17 @ 7:54 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
εγω δουλευω με το audition της adobe το οποιο νομιζω ειναι ανωτερο και απο το mixmeister την στιγμη μαλιστα που αυτο εχει μεινει στο 2007.
δεν ξερω ποσο κοστιζει καποια στιγμη η adobe το εδινε δωρεαν μαζι και με αλλα προγραμματα της adobe και απο τοτε το εχω αλλα ειναι πολυ καλο.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω

 

Posted Tue 07 Nov 17 @ 8:30 pm
Wavelab της Steinberg (https://www.steinberg.net/en/products/wavelab/start.html)...

Για medium - experts level χρήστες μεν, αλλά όποιος το έμαθε - χρησιμοποίησε, δεν ξανα-ασχολήθηκε ποτέ και με τίποτε άλλο (τουλάχιστον σε ότι αφορά στο mastering) δε...
 

Posted Tue 07 Nov 17 @ 10:15 pm
dimitris_g wrote :
Κάποια στιγμή πριν την κυκλοφορία της έκδοσης 8 είχε διαρρεύσει μια φήμη ότι ήταν στα σκαριά κι ένα πρόγραμμα παρακλάδι του vdj το οποίο θα εξυπηρετούσε mix και editing κομματιών (Όπως ήταν το mixmeister το soundforge κτλ) Τελικά Κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ αν και πιστεύω ότι θα έβρισκε μεγάλη απήχηση από το κοινό μας. Κλείνω την απόπειρα να συνδέσω το topic με το φόρουμ του vdj και ρωτάω. Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο Πρόγραμμα να προτείνει κάποιος που να μπορούμε να φτιάξουμε ένα mixarismeno CD επεμβαίνοντας στα bpm και χρησιμοποιώντας κάποια βασικά effect; δούλευα πολλά χρόνια το mixmeister και με κάλυπτε απόλυτα αλλά σταμάτησε απο το 2007 η οποία υποστήριξη και πλέον δεν έχω βρει κάτι ισαξιο


https://www.youtube.com/watch?v=1BYZrTvftFY
Όλα υπάρχουν στο virtualdj αν το μελετήσεις καλά και ότι είχε πει το έχει φτιάξει.Αυτό που λες ήταν σαν το mixmeister είναι στο παραπάνω video και αφορά το automix του προγράμματος.
Έχει και edidor track clener κοίτα εδώ https://www.youtube.com/watch?v=Fs9J3b8Z7PU

Φυσικά μην περιμένεις να βρεις εξειδικευμένες λύσεις.

Παρακαλώ επειδή βλέπω και σε ερωτήσεις δικές μου να απαντούν κάποιοι χωρίς να γνωρίζουν καλά το πρόγραμμα να αφήνουν να απαντούν οι διαχειριστές που όπως πάντα απαντούν τεκμηριωμένα και γνωρίζουν καλά.
Μπορεί να υπάρχει διάθεση για βοήθεια αλλά η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
 

Posted Thu 09 Nov 17 @ 3:07 pm
djkappas wrote :
Παρακαλώ επειδή βλέπω και σε ερωτήσεις δικές μου να απαντούν κάποιοι χωρίς να γνωρίζουν καλά το πρόγραμμα να αφήνουν να απαντούν οι διαχειριστές που όπως πάντα απαντούν τεκμηριωμένα και γνωρίζουν καλά. Μπορεί να υπάρχει διάθεση για βοήθεια αλλά η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που ανέφερες και το επεκτείνω και σε θέματα, τα οποία δεν αφορούν μόνον το VDj, αλλά γενικότερα το Pro Audio…

Με την βασική διαφορά, ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση, πιθανότατα “παρασύρθηκες” κι εσύ… Διότι, πολύ απλά, “κονσέρβα” με το AutoMix του VDj δεν φτιάχνουμε! Όπως ακριβώς "δεν πάμε" από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη, μέσω Πάτρας!!!
Εξάλλου, εάν ήταν έτσι, ο κάθε ραδιοφωνικός σταθμός ή παραγωγός, θα κατέβασε δωρεάν το VDj, θα έκανε την δουλειά του και δεν θα έχωνε ένα σκασμό λεφτά (ή δεν θα έψαχνε εναγωνίως crack, κατάλληλου software)…

Αυτά και ελπίζω χωρίς παρεξήγηση...
 

Posted Thu 09 Nov 17 @ 6:04 pm
μια αλλη καλη προταση ειναι οταν καποιος δεν εμπιστευεται τις γνωσεις των χρηστων να στελνει απ ευθειας το προβλημα του στους διαχειρηστες και να μην ποσταρει σε δημοσιο φορουμ
η πλακα ειναι οτι ο παραπανω δεν καταλαβε ακριβως για τι μιλαμε και τι κανουν τα παραπανω προγραμματα

 

Posted Thu 09 Nov 17 @ 8:37 pm
Ευχαριστώ παιδιά κι ας μην καταλαβαίνω απλά να δηλώσω ότι είχα τη μεγάλη χαρά να γνωρίσω κι από κοντά τους διαχειριστές και ξέρω ότι υπάρχει διάθεση και πάθος να απαντήσουν.
Απλά μελετήστε καλά το πρόγραμμα κάνει θαύματα που μερικοί δεν τα γνωρίζεται και αν δεν γνωρίζεται καλά κάτι αφήστε θα βρεθεί ο κατάλληλος να απαντήσει.
Αυτό το forum το γνωρίζω αρκετά πιο πριν από μερικούς για να ξέρω που θα απευθυνθώ.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

Posted Fri 10 Nov 17 @ 8:51 am
Όλες οι γνώμες και απόψεις είναι καλοδεχούμενες. Και οι διαχειριστές ούτε ήξεραν πάντα το πρόγραμμα τόσο καλά (κανένας δεν γεννήθηκε ξέροντας τα πάντα) ούτε είναι αλάνθαστοι.
Σαφώς και η άποψη τους έχει περισσότερο ειδικό βάρος σαν καλύτεροι γνώστες του προγράμματος, αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε και όλα...

Όποιος θεωρεί οτι ξέρει και μπορεί να απαντήσει κάτι, είναι καλοδεχούμενος να το κάνει.
Και είμαστε κι εμείς εδώ να διορθώσουμε τυχόν λάθη ή παραλήψεις σε ενδεχομένως λάθος/ελλείπείς απαντήσεις.

Και για να απαντήσουμε και την αρχική ερώτηση:

Η αρχική σκέψη ήταν να δημιουργηθεί κάτι σαν το MixMeister το οποίο όμως θα ελεγχόταν κυρίως Live.
Σαν σκέψη ήταν καλή, αλλά στην πράξη δεν απέδιδε.
Έτσι λοιπόν το "Timeline" όπως θα λεγότανε έσπασε σε επιμέρους τμήματα και ενσωματώθηκε σε άλλα σημεία του προγράμματος. Όπως σωστά αναφέρθηκε ο κορμός του "Timeline" είναι πλέον ο Automix Editor.
Το VirtualDJ είναι πάνω απ' όλα πρόγραμμα μίξης σε πραγματικό χρόνο και έτσι θέλουμε να παραμείνει. Στόχος του προγράμματος δεν είναι να φτιάχνει κονσέρβες αλλά να εμπνέει την δημιουργική μίξη.

Και για να κλείσω, για κονσέρβες μέχρι σήμερα δεν νομίζω οτι υπάρχει καλύτερο/ευκολότερο πρόγραμμα από το MixMeister ακόμα και αν δεν ενημερώνεται πλέον.

Τα άλλα προγράμματα που αναφέρθηκαν είναι επεξεργαστές ήχου ή προγράμματα σύνθεσης και ηχοληψίας. Σαφώς και μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την δημιουργία κονσέρβας. Αλλά ο στόχος τους (η κύρια χρήση τους) είναι άλλος. Γενικά ένα DAW δεν είναι και τόσο εύχρηστο για την δημιουργία προ-προγραμματισμένου προγράμματος. Όπως το MixMeister δεν μπορεί να κάνει σωστό/καλό mastering εύκολα έτσι και ένα DAW δεν μπορεί να κάνει καλή/σωστή μίξη τραγουδιών με ροή DJ εύκολα.
 

Posted Fri 10 Nov 17 @ 9:25 am


(Old topics and forums are automatically closed)