Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Μετονομασια φακελων και database

This topic is old and might contain outdated or incorrect information.

Γνωριζω οτι για να μετονομασουμε ενα φακελο στον σκληρο μας δισκο, πρεπει να το κανουμε "μεσα" απο το vdj προκειμενου να μην χαθουνε τα "info-cues κτλ"
Φανταζομαι οτι μπορω και να αλλαξω θεση σε ενα φακελο αρκει να γινει μεσα απο το vdj.
Οκ !!! Με βαση αυτο λοιπον:

1) Αν μετονομασω εναν "βασικο" φακελο π.χ "VIDEO CLIPS" αλλα μεσα σε αυτον τον φακελο υπαρχει απο κατω ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ "δεντρο" απο υποφακελους, κοντρα υποφακελους...καταλαβαινετε, κακος χαμος, θα ειμαι ενταξει ?
Η' μηπως πρεπει να αλλαζω καθε φορα τον "τελευταιο υποφακελο του δεντρου" και σιγα σιγα να ανεβαινω προς τα επανω ?

2) Τι γινεται με τα virtual folders ? Υπαρχει περιπτωση να μην βλεπω τραγουδια η' τα infos, cues μετα απο μια μετονομασια η' αλλαγη θεσης ενος "κανονικου folder"


Διευκρινηση: Ο λογος που θελω να μπω σε αυτην την διαδικασια ειναι γιατι με τα χρονια εχω δημιουργησει ενα τεραστιο δεντρο με φακελους και υποφακελους, με πολλους χαρακτηρες και ετσι η διαδρομη των τραγουδιων εχει γινει επικινδυνα τεραστια σε βαθμο να μην μπορει να τα διαβασει ο σκληρος.
 

Posted Fri 15 Sep 17 @ 2:26 pm
1) Θα είσαι μια χαρά. Μπορείς να μετονομάσεις οποιονδήποτε φάκελο χωρίς να σε απασχολούν οι υποφάκελοι. Όλα γίνονται αυτόματα.

2) Για τα Virtual Folders τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα. Θα πρέπει να ακολουθήσεις την εξής διαδικασία:
α) Κάνεις τις μετονομασίες / μεταφορές φακέλων που θέλεις
β) Επιλέγεις ένα-ένα τον/τους εικονικούς φακέλους που θέλεις και φορτώνεις ένα - ένα τα τραγούδια στα decks.
γ) Όταν τελειώσεις με όλους τους φακέλους (και μόνο τότε) μπορείς να κάνεις ένα clean-up της database.

Τεχνική επεξήγηση:
Όταν κάνεις μετονομασία / μετακίνηση κτλ φακέλων μέσα από το VirtualDj το VirtualDj ενημερώνει αυτόματα τη βάση δεδομένων αλλά όχι και τους εικονικούς φακέλους. Ο τρόπος με τον οποίο γίνεται η ενημέρωση της βάσης δεδομένων είναι κρατώντας ιστορικές εγγραφές για τα παλιά αρχεία.
Όταν "ανοίγεις" ένα εικονικό φάκελο στον Browser το πρόγραμμα ΔΕΝ κάνει validation της διαδρομής του αρχείου. Κοιτάζει μόνο αν υπάρχει αντίστοιχη εγγραφή στη βάση δεδομένων.
Όταν όμως προσπαθείς να φορτώσεις ένα τραγούδι που πλέον δεν υπάρχει στο δίσκο τότε το πρόγραμμα κάνει lookup να εντοπίσει τη νέα θέση του αρχείου. Όσο υπάρχουν οι ιστορικές εγγραφές στη βάση δεδομένων ο εντοπισμός γίνεται με απόλυτη επιτυχία. Μόλις το πρόγραμμα εντοπίσει τη νέα θέση του αρχείου τότε ενημερώνει αυτόματα και τον εικονικό φάκελο.

Αν καθαρίσεις την βάση δεδομένων (εργασία που συνίσταται να κάνεις μετά από μαζικές μετατροπές) τότε χάνοντας τις ιστορικές εγγραφές υπάρχει πιθανότητα το πρόγραμμα να μην μπορεί να εντοπίσει αυτόματα τη νέα θέση του αρχείου.

Γι αυτό και πρέπει πρώτα να φορτώσεις όλα τα τραγούδια από τους εικονικούς φακέλους σ' ένα deck (ώστε να γίνει lookup και ενημέρωση του φακέλου) και μετά να κάνεις καθαρισμό.
 

Posted Mon 18 Sep 17 @ 7:11 am
Δυσκολη διαδικασια, αν πρεπει να φορτωσω στα decks χιλιαδες τραγουδια, δουλεια πολλων ετων!!!
Κι αυτο γιατι εχω πολλους υποφακελους μεσα στον φακελο που μετονομασα, ενω ταυτοχρονα στα virtual folders η διαταξη ειναι τελειως διαφορετικη.

Παντως αν καταλαβα καλα, αν δεν κανω clean την database, τοτε τα τραγουδια στα virtual folders θα τα βλεπει κανονικα ?
Clean-up την database την κανει και μονο του αυτοματα ?
Γιατι τουλαχιστον θα ηθελα να δωσω "χρονο" στο προγραμμα αλλα και σε μενα για να φορτωθουνε στα decks πολλα απο τα τραγουδια on air την ωρα της εργασιας.

Και μια καλυτερη ιδεα που μου ηρθε :
Αν εκανα εναν εναν στους virtual folders "Analyzed for bpm" ? Θα ανανεωνονταν η database ?
 

Posted Mon 18 Sep 17 @ 1:46 pm
Επισης,
αν μετα απο τις μετονομασιες των κανονικων folders, μετονομασω εναν virtual folder που μεσα σ αυτον υπαρχουν υποφακελοι virtual folders, θα πρεπει να ακολουθησω την παραπανω διαδικασια που προανεφερες? Η' δεν εχει κανενα θεμα με τις αλλαγες των virtual folders?

υ.γ.
μετα την μετονομασια ενος κεντρικου-βασικου folder που απο κατω εχει πολλους υποφακελους, ΔΕΝ διαπιστωσα καποιο θεμα-ελειψεις στα αντιστοιχα virtual folders.
Βεβαια δεν μπορω να ειμαι και 100% σιγουρος π.χ να λειπουν τελειως τραγουδια απο καποιον virtual folder, γιατι εκει θα την πατησω, αφου δεν θυμαμαι ποσα τραγουδια πρεπει να εχει μεσα ο καθε virtual folder.Απο αυτα που βλεπω ομως δεν εχει χασει infos (bpm-genre-year κτλ)

Ειλικρινα δεν εχω καταλαβει απολυτα την παραπανω οδηγια σου, αλλα θα ηθελα σε μελλοντικο update να μπορουσανε να γινονται ολα αυτοματα στα virtual folders, σε τυχον μετονομασιες των κανονικων folders.
Ουφ μπερδευτηκα
 

Posted Mon 18 Sep 17 @ 6:40 pm
1) Όχι, το cleanup της database δεν γίνεται αυτόματα. Χωρίς cleanup όμως στην αναζήτηση θα βλέπεις διπλά αποτελέσματα που μόνο το ένα θα δουλεύει.

2) Δεν παίζει ρόλο η μετονομασία των εικονικών φακέλων ή η μετακίνηση τους

3) Δεν θα δεις να λείπουν κομμάτια από τους εικονικούς φακέλους. Απλά αν δεν ακολουθήσεις την σωστή διαδικασία υπάρχει περίπτωση να πας να φορτώσεις ένα κομμάτι και να σου βγάλει error (missing file)

4) Όχι το Analyze δεν είναι λύση.


Η οδηγία μου είναι η εξής:

1) Κάνε όλες τις μετονομασίες, μετακινήσει κτλ χωρίς να κάνεις cleanup την database
2) Βάλε τον εξής κώδικα σε ένα custom button:
browser_window 'songs' & browser_scroll 'top' & repeat_start 'LoadAllSongs' 1000ms & browser_scroll 'bottom' ? repeat_stop 'LoadAllSongs' & deck 1 load : deck 1 load & browser_scroll +1
3) Άνοιξε ένα-ένα όλα σου τα virtual folders και κάθε φορά πάτα το custom button που προγραμμάτισες πιο πάνω και περίμενε να φτάσει στο τέλος της λίστας
4) Αφού πατήσεις το custom button μια φορά για ΚΑΘΕ virtual folder τότε κάνε cleanup της βάσης δεδομένων

Σημείωση:
Αυτό που κάνει ο κώδικας που σου έδωσα είναι να πηγαίνει στην κορυφή της λίστας, και να φορτώνει ένα-ένα τα τραγούδια προχωρώντας προς τα κάτω με ταχύτητα 1 τραγούδι/δευτερόλεπτο. Όταν φτάσει στο τέλος της λίστας η αυτόματη εκτέλεση σταματάει.

Τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο μπορείς να ελέγξεις τους φακέλους σου πιο γρήγορα...
Για 10.000 τραγούδια μέσα σε εικονικούς φακέλους θέλεις 10.000/60 = 167 λεπτά = χονδρικά 3 ώρες...


Υ.Γ.: Μπορείς στον παραπάνω κώδικα να δοκιμάσεις να αυξήσεις την ταχύτητα του script αλλάζοντας τον χρόνο επανάληψης από 1000ms σε 500ms ώστε να μειώσεις τον χρόνο εκτέλεσης του στο μισό.
Όμως δεν είναι κάτι που θα συνιστούσα αν τα τραγούδια βρίσκονται σε εξωτερικό σκληρό δίσκο.
 

Posted Mon 18 Sep 17 @ 8:18 pm
Αυτο που προτεινεις ΝΑΙ θα ηθελα να το κανω, αλλα δυστυχως δεν ξερω (που,πως,τι) να γραψω αυτο που λες.
Δεν ξερω καν πως δημιουργουμε custom button.
Αν υπαρχει καποιο βιντεο η' tutorial η' εστω φωτογραφιες με οδηγιες δεν νομιζω να εχω προβλημα (τα πιανω γρηγορα )

Αν λοιπον καταφερω να προγραμματισω ενα κουμπι,
Θα πρεπει να ειναι της κονσολας? η' μπορω και του keyboard η' απο το defaul skin?
Το 1 δευτερολεπτο για βιντεο αρχεια ειναι αρκετο? η' μηπως να το εκανα παραπανω? (Εξωτερικος σκληρος usb3)
 

Posted Tue 19 Sep 17 @ 2:04 am
To video είναι για το VirtualDj 8.1:

https://www.youtube.com/watch?v=nGbw2RHV_j0

Στο 8.2 για να δεις τα custom buttons στο default skin πρέπει να ενεργοποιήσεις την επιλογή "skinEmptyButtons" στις ρυθμίσεις.

Επίσης ναι, την εντολή αυτή μπορείς να την βάλεις και σε κουμπί στο πληκτρολόγιο ή σε controller.

Τέλος το 1δλ θεωρώ οτι είναι υπέρ-αρκετό. Δεν χρειάζεται να φορτώσει πλήρως το κομμάτι στο deck. Αρκεί το VirtualDj να κάνει lookup προκειμένου να το φορτώσει. Οπότε ξεκίνα με 1000ms και αν έχεις πρόβλημα τότε δοκίμασε 1200ms, 1500ms κ.ο.κ.
 

Posted Tue 19 Sep 17 @ 8:32 am
Καπου εδω πρεπει να πω οτι ενας απο τους βασικους λογους που λατρευω το Vdj και δεν πειραματιζομαι με αλλα dj προγραμματα ειναι το support team του Vdj και συγκεκριμενα ο PhantomDeejay και ο djdad.
Φυσικα ειναι και αλλα παιδια μεσα στο forum ενεργοι djs, τα οποια βοηθανε πραγματικα! Τους ευχαριστω πολυ!

Απο 1.000 μπραβο λοιπον και στους δυο προαναφερομενους (και λιγα ειναι) !!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!

PhantomDeejay > η παραπανω διαδικασια που μου προτεινες, ειναι ολα τα λεφτα!!!
Σωθηκα !!!
Φαντασου οτι μιλαμε για 60.000 τραγουδια-βιντεο περιπου (Οκ καποια απο αυτα βρισκονται σε παραπανω απο εναν virtual folder)
Η διαδικασια γινεται αυτην την στιγμη που γραφω αυτα τα λογια.

Υ.γ :
- Οταν τελειωσει, για να "διαγραψω" το custom button τι κανω ? Σβηνω την εντολη που μου εδωσες και εγραψα, οποτε αν ειναι κενο ειναι σαν να μην δημιουργηθηκε ποτε?
- Επισης καποια στιγμη θα ρωτησω πως γινεται custom button στην κονσολα, αλλα αυτο ειναι για αλλο thread :)







 

Posted Wed 20 Sep 17 @ 5:50 pm
Ακριβώς. Σβήνοντας το script από το κουμπί το "διαγράφεις"
 

Posted Wed 20 Sep 17 @ 8:00 pm
Σε κατι ξεχασμενους virtual folders υπαρχουν μερικα τραγουδια που στα infos και συγκεκριμενα στο "Length" αντι να βλεπω π.χ. 03:56 βλεπω 03:56!
Αν κανω re-analyze το θαυμαστικο φευγει.
Τα τραγουδια φορτωνουν κανονικα στα decks και με το θαυμαστικο.
Γιατι να συνεβει αυτο ?
Να ανησυχω για κατι ?
Πρεπει να κανω καμια αλλη ενεργεια ?
 

Posted Thu 21 Sep 17 @ 5:03 pm
To ! στο χρόνο σημαίνει οτι η πληροφορία αυτή προέρχεται από το tag του κομματιού και οτι μπορεί να είναι εσφαλμένη (κατά 99% για κομμάτια VBR)
Όταν κάνεις analyze το VirtualDj υπολογίζει την ακριβή διάρκεια του κομματιού και το θαυμαστικό φεύγει.
Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς (ή πρέπει) να κάνεις εκτός από Analyze/Reanalyze
 

Posted Thu 21 Sep 17 @ 6:21 pm
Ουφ... τελειωσα με το φορτωμα στο deck ολων των αρχειων με το custom button και με την εντολη LoadAll που μου προτεινες να κανω.
Αμεσως μετα εκλεισα το vdj και εκανα copy την database για να ειμαι σιγουρος!!!

Ξαναανοιξα το vdj και προσπαθησα να βρω το "clean-up" της database .... αλλα δεν το βρηκα.
Το μονο που βρηκα ειναι το "remove missing files from search DB" που ειναι κατω αριστερα στην κουκιδα.

Αν σε βοηθαει, σου θυμιζω οτι ειμαι στην build 3752.
Επισης να πω οτι σε ολη την διαδικασια "LoadALL", τα τραγουδια που ΔΕΝ βρηκε, αρα δεν μπορεσε να φορτωσει ηταν μονο 4.
Τα οποια τωρα τα δειχνει με κοκκινο "Χ"
Φυσικα τα αναζητησα και τα ξαναπερασα στους συγκεκριμενους virtual folders, οποτε ειμαι οκ, αλλα τα 4 "Χ" τα εχω ακομα.


 

Posted Fri 22 Sep 17 @ 2:34 am
1) Στα 4 Χ κάνε πάνω τους δεξί κλικ και επέλεξε "Remove from this Virtual Folder"
2) Ναι, στο "Remove missing files from search DB" αναφερόμαστε σαν "clean-up"
3) Εκτός από την database καλό θα ήταν να κάνεις backup και τα Virtual Folders. Με λίγα λόγια κάνε ένα backup ολόκληρο το φάκελο VirtualDJ στο root του εξωτερικού σου δίσκου (π.χ. E:\VirtualDj) καθώς επίσης και τον φάκελο folders και το αρχείο database.xml που βρίσκονται μέσα στον φάκελο Documents\VirtualDJ
 

Posted Fri 22 Sep 17 @ 6:17 am
(υπενυθμιζω οτι ολες αυτες οι εργασιες γινονται στο Desktop Pc που δουλευω μεχρι και σημερα, και η προθεση μου ειναι να "στησω" το Laptop...
Πριν κανω "clean up" την Database πηγα να παρω τα backup πρωτα που μου ειπες...
Στον φακελο c:/Documents/Virtualdj/Folders υπαρχουν :Filters, Lists, Local Music,Online Music, ενα αρχειο "order" ΚΑΙ 2 φακελοι απο τα virtual folders μου (τα οποια ομως βρισκονται ΚΑΙ στο D:/virtualdj/Folders...)
Στους 2 λοιπον φακελους αυτους (στο C:) δεν εχει ομως μεσα ολους τους υποφακελους (οπως ειναι αντιστοιχα στο D: που εκτος απο αυτους εχει ενα κακο χαμο βεβαια απο virtual folders)
Περιεργο...γιατι να θελει στο C:Documents/Virtualdj/Folders... μονο αυτους τους 2 φακελους και μαλιστα ελειπης αφου λειπουν πολλοι υποφακελοι?

Στο Laptop τωρα εκτος απο τον φακελο D:VirtualDJ που θα αντιγραψω απο τον εξωτερικο σκληρο, θα πρεπει να αντιγραψω και τον φακελο c:/Documents/Virtualdj/Folders ?

 

Posted Sun 24 Sep 17 @ 3:20 am
Αν ένα Virtual Folder έχει τραγούδια μόνο από ένα δίσκο τότε αποθηκεύεται σ αυτό το δίσκο. Αν έχει τραγούδια από διαφορετικούς δίσκους τότε αποθηκεύεται στον C

Γι αυτό και βλέπεις Virtual Folders σε 2 μεριές.
Το αν θα χρειαστείς τα αρχεία του C στο καινούργιο laptop θα το κρίνεις εσύ.

Υ.Γ.: Μπορείς να ανοίξεις τα αρχεία vdjfolfer με κάποιον text editor όπως το Notepad++ για να δεις τα περιεχόμενα τους
 

Posted Sun 24 Sep 17 @ 2:37 pm
Χμμμμ.....αυτο μαλλον εγινε οταν κουμπωσα ενα στικακι (Ε:/) για να αντιγραψω τραγουδια στον εξωτερικο (D:/)
Τοτε θα πρεπει να δημιουργηθηκαν αυτοι οι φακελοι, οι οποιοι βεβαια υπαρχουν κανονικα στην Database του εξωτερικου σκληρου (D:/)
Αρα λογικα αχρειαστοι ειναι, θα τους σβησω
 

Posted Sun 24 Sep 17 @ 3:41 pm


(Old topics and forums are automatically closed)